Nastavení a ovládání světelných návěstidel v TrainController

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Nastavení a ovládání světelných návěstidel v TrainController

Příspěvekod Gene_Simmons » úte 04 kvě, 2010 9:25 pm

Zdravím všechny kolegy modeláře.
Je mi jasné, že nastavení a ovládání světelných návěstidel v TrainControlleru RAILROAD & CO. 5.8 je běh na dlouhou trať, a proto jsem založil toto nové téma. Hledal jsem různě po internetu, pár stránek jsem našel (jako třeba http://lokopin.wz.cz/body.htm), kde je spousta zajímavých informací, ale není tam úplně všechno.

Než začnu vysvětlovat můj problém, tak vám napíšu, s čím pracuju. Mám TrainController 5.8, Roco centrálu a multimouse. Vyrobil jsem si dekodér semaforů LED ze stránek http://www.dcckoleje.kx.cz/ , v kterém je integrovaný obvod PIC16F628A, do kterého jsem nahrál program UniSemaf_16F648A.HEX od Paca. Všechno jsem nastavil, jak jsem potřeboval a přes multimouse mi jednotlivé funkce návěstidel fungují.
Můj problém spočívá v tom, že moje pětisvětelné vjezdové návěstidlo má 8 funkcí (světelných variant) a v TrainControlleru se dá nastavit jen čtyřsvětelné návěstidlo se čtyřmi funkcemi (světelnými variantami). V TC jsem vytvořil dvě čtyřsvětelná návěstidla (8 funkcí) pro toto jedno skutečné pětisvětelné návěstidlo s 8 funkcemi. Každému návěstidlu v TC jsem přiřadil adresy světelných variant naprogramovaných v dekodéru.
Např.: adresa 21 = zelená vs červená
adresa 22 = horní žlutá vs horní žlutá + dolní žlutá
adresa 23 = horní žlutá bliká vs horní žlutá bliká + spodní žlutá
adresa 24 = žlutá + zelená vs bílá
Adresy 21 a 22 (což jsou 4 světelné varianty) mám nastaveny v jednom návěstidle v TC a adresy 23 a 24 v druhém návěstidle v TC. Tato dvě návěstidla spolu skoro nespolupracují. Mezi těmito dvěma návěstidly se dá přepnout jen v případě, že na adrese 23 je nastaveno "horní žlutá bliká + spodní žlutá" nehledě na to, které návěstidlo zrovna používám. Těžko se to vysvětluje, pokud by měl někdo zájem, mohu poslat mailem save .yrr z TC i s upravenými návěstidly, která se musí vložit do složky Images, která je ve složce, kde je nainstalovaný TC.
Pokud byste někdo měl nějaké řešení, jak donutit tato dvě návěstidla spolupracovat, případně jste se někdo s tímto problémem již úspěšně vypořádal, budu vděčný za každou radu či nápad.
Předem díky za každou reakci.
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Nastavení a ovládání světelných návěstidel v TrainContro

Příspěvekod michal_n_cz » stř 05 kvě, 2010 9:28 am

Gene_Simmons píše: Každému návěstidlu v TC jsem přiřadil adresy světelných variant naprogramovaných v dekodéru.
Např.: adresa 21 = zelená vs červená
adresa 22 = horní žlutá vs horní žlutá + dolní žlutá
adresa 23 = horní žlutá bliká vs horní žlutá bliká + spodní žlutá
adresa 24 = žlutá + zelená vs bílá
Adresy 21 a 22 (což jsou 4 světelné varianty) mám nastaveny v jednom návěstidle v TC a adresy 23 a 24 v druhém návěstidle v TC. Tato dvě návěstidla spolu skoro nespolupracují. Mezi těmito dvěma návěstidly se dá přepnout jen v případě, že na adrese 23 je nastaveno "horní žlutá bliká + spodní žlutá" nehledě na to, které návěstidlo zrovna používám.

Ja jsem ten dotaz úplně nepochopil, co se týká TC si moc netroufám specifikovat jak co nastavit.
Problém vidím jinde - podle mne nelze pro jedno návěstidlo s tímto dekodérem použít adresy 21 a 22 a pro druhé 23 a 24, jak popisuješ - skupinu adres pro jednotlivý dekodér musíš rezervovat právě jen pro jediné návěstidlo i v případě, že nepotřebuješ pro konkkrétní navěstilo všech 8 povelů.
Např. v případě dekodéru Unisemaf pro 4 světla a 8 povelů (malá varianta s PIC12F629) musíš pro jedno návěstidlo rezervovat skupinu 4 adres např. 21-24. a pro další 25-28 atd. Obdobně je to u toho pro 8 světel co je buďto s PICF628 (24 povelů/12 adres) nebo PIC16F648 (32 povelů/16 adres).
Píšeš do PIC16F628A jsem dal soft UniSemaf_16F648A.HEX - nevím zdali to tak může být - v každém případě http://www.tinet.cat/~fmco/download/dcc4semaforos.zip je pro každý typ procesoru extra soft. Nevím čím se liší, ale pravděpodobně instrukce shodné ale 16F648 bude mít větší paměť, takže teoreticky soft pro 16F628 do 16F648 ano, ale naopak ne.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Nastavení a ovládání světelných návěstidel v TrainContro

Příspěvekod Gene_Simmons » stř 05 kvě, 2010 9:20 pm

Gene_Simmons píše: Každému návěstidlu v TC jsem přiřadil adresy světelných variant naprogramovaných v dekodéru.
Např.: adresa 21 = zelená vs červená
adresa 22 = horní žlutá vs horní žlutá + dolní žlutá
adresa 23 = horní žlutá bliká vs horní žlutá bliká + spodní žlutá
adresa 24 = žlutá + zelená vs bílá
Adresy 21 a 22 (což jsou 4 světelné varianty) mám nastaveny v jednom návěstidle v TC a adresy 23 a 24 v druhém návěstidle v TC. Tato dvě návěstidla spolu skoro nespolupracují. Mezi těmito dvěma návěstidly se dá přepnout jen v případě, že na adrese 23 je nastaveno "horní žlutá bliká + spodní žlutá" nehledě na to, které návěstidlo zrovna používám.


Ahoj Michale,
máš pravdu, špatně jsem to napsal. To, co jsem psal ohledně adres, platí pro ovládání pomocí multimouse. V TC je to jinak. Jedno čtyřsvětelné návěstidlo ovládá dvě adresy 21 a 22 (4 povely), ale v návěstidle je nastavená jen adresa 21. Ovládá se to dvěma sloupci, kde se zaškrtává + nebo -, viz dva obrázky dole.

Nastavení vjezdového návěstidla adresa 21:
Obrázek

Natavení vjezdového návěstidla adresa 23:
Obrázek

Toto je mé nastavení pětisvětelného vjezdového návěstidla s 8 světelnými variantami. Jak jsem již psal, používám postavený dekodér z http://www.dcckoleje.kx.cz/ s PIC16F628A a nahrál jsem do něj program UniSemaf_16F628.HEX od Paca. To, co jsem psal minule, odvolávám, upsal jsem se v názvu HEX :? .
Problém mám v tom, že jsem nastavil závislosti vjezdového návěstidla s předvěstí a pokud nejsou obě poloviny vjezdového návěstidla nastaveny na "horní a spodní žlutá" a druhá část návěstidla na "horní žlutá bliká a spodní žlutá", nedá se mezi těmito návěstidly přepnout a předvěst nereaguje.
Viz obrázek dole:
Obrázek
Těžko se to vysvětluje, pokud bys měl zájem, mohu ti poslat mailem save .yrr z TC i s upravenými návěstidly, která se musí vložit do složky Images, která je ve složce, kde je nainstalovaný TC. Ještě jednou se omlouvám za mystifikaci. Teď už je to snad správně :wink: :) .

Tady je ještě nastavení návazností předvěsti na vjezdové návěstidlo.
žlutá na předvěsti:
Obrázek
zelená na předvěsti:
Obrázek
blikající žlutá na předvěsti:
Obrázek

Kdybyste měl ještě někdo další nějaký nápad nebo radu, jak nastavit a ovládat v TC vícesvětelná návěstidla, ozvěte se, prosím. Budu vděčný za každý příspěvek.
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Nastavení a ovládání světelných návěstidel v TrainContro

Příspěvekod michal_n_cz » čtv 06 kvě, 2010 8:17 pm

Gene_Simmons píše:Kdybyste měl ještě někdo další nějaký nápad nebo radu, jak nastavit a ovládat v TC vícesvětelná návěstidla, ozvěte se, prosím. Budu vděčný za každý příspěvek.


No ono to takto offline těžko vykomunikovat, ale tak jak to vidím pokoušíš se ovládat samostatně předvěst - možná se to byje v těch nastaveních.
Já bych ten dekodér naprogramoval a použil tak, že 5 výstupů na vjezďák a 2 pro předzvěst s tím, že vše samozřejmě jedním povelem. Ono napasovat to v Railco abys uměl jedním návěstidlem tolik aspektů nepůjde já bych to řešil tak, že bude na obrazovce uvidíš jen takové virtuální návěstidlo které bude indikovat jen volno / posun dovolen / stůj a do kolejiště budeš posílat příslušnou adresu až na základě postavení/nebo uzamčení jízdní cesty na příslušnou kolej konkrétní povel aby byla zobrazena požadovaná návěst - prostě povely pro návěstidlo budou jen jako nějaký obecný dcc příslušenství - jako kdybys např. rozvěcoval lampičku na nástupišti. Můžem to zkusit probrat o víkendu např. po skype - mám tam nick jak zde na foru.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Gene_Simmons » čtv 06 kvě, 2010 10:15 pm

Ty myslíš nastavit to podobně, jak to má http://lokopin.wz.cz/body.htm na svých stránkách? Kde staví cesty a návěstidla mu na ně reagují?
Já jezdím hlavně přes Autotrain, kde zadám cestu a vlak jede podle ní. Autotrainy se pak dají kombinovat a řadit za sebe a na kolejišti může jezdit nekolik vlaků, aniž by se srazily. Dávají si přednost na výhybkách, čekají, až předchozí vlak odjede atd. atd. To je pak paráda :). Moje představa byla taková, že návěstidla budou reagovat na Autotrainy a bodou se podle nich stavět automaticky. Abych nemusel nastavovat každé návestidlo zvlášť, myslel jsem si, že bude lepší nastavit závislosti předvěsti na vjezdovém návěstidle a závislosti vjezdového na odjezdovém návěstidle. A to jsem asi narazil :(.
Ale jak píšeš: "Já bych ten dekodér naprogramoval a použil tak, že 5 výstupů na vjezďák a 2 pro předzvěst s tím, že vše samozřejmě jedním povelem." Vnuknul jsi mi myšlenku, že by se ty závislosti dali naprogramovat už v dekodéru. Můj dekodér zvládne až 8 světelné návěstidlo a 24 povelů, což by šlo, 5 světel vjezdové a 2 světla předvěst.
Kombinace by vypadali asi takhle:
hlavní n. zelená + předvěst zelená
hlavní n. čevená + předvěst žlutá
atd., vše by bylo na jednom PICu jako 7 světelné návěstidlo, ale já bych výstupy rozdělil mezi vjezďák a předvěst, TC by pak ovládal jen vjezďák a předvěst by se automaticky stavěla podle něho. Má to ovšem chybu v tom, že už nepůjde nastavit závislost na odjezdové návěstidlo, protože můj dekodér zvládne jen 8 světel a odjezdové mám 4 světelné. Taky si nejsem jistý, jestli to není blbost nastavovat závislosti mezi vjezdovým a odjezdovým návěstidlem (nejsem kovaný železničář), ale jedna závislost mě zrovna napadá, odjezdové - červená vjezdové - horní žlutá (výstraha) a určitě by se ještě něco našlo. Jinak díky moc za ochotu a nabídku řešení problému přes Skype. Zkusím to nastavení předvěsti a vjezďáku a dám vědět sem na forum, jak to dopadlo a pak bychom mohli pořešit odjezdové a vjezďák, co ty na to :wink:.
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Příspěvekod Gene_Simmons » pon 10 kvě, 2010 8:03 pm

Tak jsem vše naprogramoval do dekodéru, vjezdové návěstidlo i předvěst, a vše funguje bezvadně.
Nastavení výstupů na dekodéru:
Obrázek
Teď mě čeká nastavení odjezdového návěstidla v TC, no uvidím, co s tím svedu.
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků