dcc a starsi loko

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

dcc a starsi loko

Příspěvekod Azbest » ned 31 led, 2010 3:33 pm

Ahoj, mám problém ,jaký je vhodný lokodekodér pro starší lokomotivy.
Zkoušel jsem dekodér od Roco a postupně vyzkoušel více mašinek, ale všechny škubou při rozjezdu i dojezdu.
Azbest
Uživatelský avatar
Azbest
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 02 pro, 2009 12:48 pm
Bydliště: Halže, okr.Tachov

Příspěvekod Houmr » ned 31 led, 2010 4:13 pm

No ono je většinou problém v převodech u starých lokomotiv, než v dekodéru, ale já bych radši zkusil nějaký LENZ, ZIMO dekodér, než Roco.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Martin HO » ned 31 led, 2010 4:23 pm

No krom toho co píše Houmr je problém ještě ve starším provedením motorů .Ty nesnášejí takové vysoké frekvence, které se běžně užívají v DCC a mohlo by dojít k jejich poškození. Proto mají některé dekodéry možnost nastavit použití dekodéru pro starší modely lokomotiv.
Naposledy upravil Martin HO dne pon 01 úno, 2010 6:22 am, celkově upraveno 1
Martin HO
 

Příspěvekod Azbest » ned 31 led, 2010 4:26 pm

A jak vypadá dekodér Lokpilot Basic V1.0. Dá se použít pro starší loko?
Azbest
Uživatelský avatar
Azbest
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 02 pro, 2009 12:48 pm
Bydliště: Halže, okr.Tachov

Příspěvekod A2C » ned 31 led, 2010 8:49 pm

Tak toto čaká aj mňa, postupná digitalizácia otcových mašín.
Nebolo by ale lepšie nahradiť staré motorčeky novými?
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Příspěvekod michal_n_cz » ned 31 led, 2010 10:38 pm

Martin HO píše:No krom toho co píše Houmr je problém ještě ve starším provedením motorů (s tzv. zvonovou kotvou). Ty nesnášejí takové vysoké frekvence, které se běžně užívají v DCC a mohlo by dojít k jejich poškození. Proto mají některé dekodéry možnost nastavit použití dekodéru pro starší modely lokomotiv (s tzv. Glockenanker).


Zdrar Martine,
je to jinak. Zvonová kotva = Glockenankermotor - to jsou vynikající motorky systém Faulhaber. K dostání např. též od výrobce Maxxon. I někteří sériový výrobci montují takový motor do modelů např. TRIX má faulíka v BR295 - jezdí to luxusně i v analogu. Motorek má rotor bez jádra - je tvořen jen cívkami. Takové motory se používají často v malosériových modelech vyšší cenové kategorie (tak nějak je to od nich očekáváno) a často se jimi právě remotorizují i aktuální nové sériové modely. Remotorizační sady a potřebné dílý nabízí např. firma http://www.sb-modellbau.com.
Takový mototek nelze napájet pulzním regulátorem v analogu a nelze k němu použít libovolný dekodér - hrozí poškození nebo zničení motorku. Vhodné dekodéry jsou určitě všechny Zimo - je třeba nastavit vysokou frekvenci. Lenz dříve nabízel pro faulíky extra dekodéry, dnešní Silver a Gold to údajně nějak pozná - manuál sice není moc sdílný. Zkoušel jsem Silver ve dvou modelech s faulíkem - funguje to, ale tuším, že Zimo bude lepší...
Michal N.
Naposledy upravil michal_n_cz dne ned 31 led, 2010 11:55 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 845
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: dcc a starsi loko

Příspěvekod michal_n_cz » ned 31 led, 2010 11:53 pm

Azbest píše:Ahoj, mám problém ,jaký je vhodný lokodekodér pro starší lokomotivy.
Zkoušel jsem dekodér od Roco a postupně vyzkoušel více mašinek, ale všechny škubou při rozjezdu i dojezdu.

Je to moc obecný dotaz.

1. Co je starší lokomotiva? - některé lokomotivy nemá smysl digitalizovat, některé budou jezdit z dekodérem lépe.

2. Co je dekodér Roco? - dekodéry Roco nebo z Roco lokomotiv jsou většinou ESU a je mnoho druhů s velice rozdílnými vlastnosmi. S některými i originál Roco lokomotiva jezdí mizerně a dal bych je maximálně do vysavače nebo do vagónu na svícení...

Ideální je řešit konkrétní model, ale co jsem sám digitalizoval, tak jak píše Houmr - Zimo, Lenz

Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 845
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: dcc a starsi loko

Příspěvekod greenery » pon 01 úno, 2010 1:20 am

michal_n_cz píše:2. Co je dekodér Roco? - dekodéry Roco nebo z Roco lokomotiv jsou většinou ESU a je mnoho druhů s velice rozdílnými vlastnosmi. S některými i originál Roco lokomotiva jezdí mizerně a dal bych je maximálně do vysavače nebo do vagónu na svícení...
Michal N.

....takže koupit digitalizovanou a ozvučenou lokomotivu nebo start set od ROCO je blbost?
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Příspěvekod Martin HO » pon 01 úno, 2010 6:27 am

Ahoj Michale ,

měl jsem na mysli "staré motory" z NDR z období 70. a 80. let. Asi jsem nevhodně použil název zvonová kotva, ale tak nějak tomu mí starší kolegové tehdy říkali.

Vím že tyto motory byly citlivé i na pulzní regulaci, hřály se a hrozilo rozletování kotvy.

Tak jsem svůj příspěvek upravil (viz výše), nerad bych někoho zmátl. Jestli to ani tak není přesné, tak jej raději vymažu.
Martin HO
 

Příspěvekod Radek Strnad » pon 01 úno, 2010 4:03 pm

Zdravím TT modeláře a přispěji také troškou do mlýna.Mě se u starších mašin osvědily dekodéry KUEHN N025.Zkoušel jsem LENZ Silver,Gold mini,LE520,Uhlenbrock,ale KUEHN mi přijde nejpřijatelnější.Při ztrátě kontaktu z kolejí si pamatuje poslední hodnotu rychlosti a nerozjíždí mašinu znova od 0.To bývá problém hlavně u krátkých strojů(T334,V36,T435)-kola u nich za moc nestojí,ulpívá na nich nečistota a často ztrácí vodivost.Nakonec po všech možných peripetiích se starými lokomotivami z produkce NDR se přikláním k digitalizaci pouze nových mašin.Zkoušel jsem remotorizace např.455.2,T334 na motory Mashima a stejně výsledek nic moc-mašina jede slušně,ale s novou(např.Tillig,Roco,Schirmer)se to nedá srovnat.Stále zůstávají staré převody s vysokým jízdním odporem a nemodelovou vyzáží.A kromě toho,koupě slušného pětipolového motoru,nových dvojkolí,kardanu,sběrných kartáčků atd.to je leckdy polovina nové loko.A je tu samozřejmě riziko zničení dekodéru-hřeje nejen motor,ale i dekodér. 8)
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: dcc a starsi loko

Příspěvekod michal_n_cz » úte 02 úno, 2010 11:02 am

greenery píše:
michal_n_cz píše:2. Co je dekodér Roco? - dekodéry Roco nebo z Roco lokomotiv jsou většinou ESU a je mnoho druhů s velice rozdílnými vlastnosmi. S některými i originál Roco lokomotiva jezdí mizerně a dal bych je maximálně do vysavače nebo do vagónu na svícení...
Michal N.

....takže koupit digitalizovanou a ozvučenou lokomotivu nebo start set od ROCO je blbost?

Ne, to co píšu se vztahuje předevší pro případ, že mám lokomotivu bez dekodéru a chci do ní dekodér a nemám ho- teprve ho budu vybírat a pořizovat (vlákno je primárně o dekodérech do starých loko). Ceny samostatných jsou plus-minus stejné a nemám jediný důvod preferovat dekodér v krabičce s nápisem Roco.
Když kupuješ Start set tak tam prostě už "něco" je a když to nebude fungovat podle tvých představ, tak můžeš vyměnit za jiný. Já s tím tak nějak počítám. Jsou tu ve fóru zmíněny případy, že nastavování např max. rychlosti je podivné, ale není to neřešitelné. Setkal jsem se např. i s tím, že popis nastavení v přiložené dokumentaci nebyl úplně v souladu s fyzicky instalovaným dekodérem, sice žádný zásadní problém, ale pak musíš něco zjišťovat systémem pokus omyl. Např. v 365 mám ještě původní, ale pude...
Celkově by se dalo říci, že to co se aktuáně dává do Startsetů je již použitelné. Dříve tomu tak ale nebylo, mnohdy byly ve strart setech dekodéry se s nimi lokomotiva jezdila húře než v analogu, bez zátěžové regulace, lokomotiva neuměla jet pomalu, na první rychlostní stupně jen něco bzučelo a rychlostní křivku, což by mohlo pomoci, nebylo možné měnit - ty jsou do toho vysavače...
Kupovat Starset bylo výhodné především, když byly ty laciné s hobby modely, získal si levně Multimaus a trafo, ostatní dětem na hraní, na přestvbu nebo za zajímavou cenu poslat dál jednotlivě. Teď už Roco většinou nabízí dražší sety z lepšími modely, které je už škoda dávat dětem na hraní a když se Ti ty konkrétní modely přímo nehodí, tak se obtížněji dávají dál. Někdo to tu počítal, že by teoreticky by byl zajímavý ten set Sergej + 4xEas, ale když se to rozpočítá tak to nevychází moc příznivě - prostě zádná úspora za to že kupuješ více věcí dohromady najednou.
Co se týká již z výroby ozvučených modelů, tak neměl jsem tu čest, ale předpokládám, že tam dávají aktuální ESU Loksound dekodéry. Je to otázka asi konkrétniho modelu, např. konkrétně se zvukovým Brejlovcem bych váhal a to protože jsem někde četl, že ten zvuk nic moc a současně mám informaci, že bude zvukový projekt Brejlovce do dekodéru Zimo, které preferuji. Do MX640 zatím moc zvuků není, ale je tu např první vlaštovka čs. lokomotivy: http://www.artol.sk/showpage.php?name=dcc-zimo-zvuky , ostatní projekty: http://www.zimo.at/web2007/content/soun ... dex.htm#CZ
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 845
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod greenery » úte 02 úno, 2010 11:26 am

Díky za vysvětlení, usnadní to rozhodování. Jde mi to pomalu, elktrotechnice moc nerozumím, ale rád bych lokomotivu se zvukem. Tak jsem přemýšlel, třeba zrovna u Brejlovce, pořídit komplet digitalizovanou verzi. Ale jak to tak vypadá, lepší bude tomu nejdřív porozumět.

Opravdu vážně ale uvažuju o setu se sergejem, dostanu vše pohromadě a modely ze setu zřejmě stejně samostatně nebudou. Takže ta úspora/neúspora pro mě asi nebude rozhodující. Stavím kolejiště, což pohltí veškerý volný čas a na úpravy modelů na české verze hned tak čas nebude, takže za ten set budu ještě nakonec vděčný. Můžu tedy předpokládat, že dekodér, který v sergeji bude, nebude žádný krám a bude, alespoň pro začátek, stačit doplnit zvukový dekodér (ESU?) s reproduktorem?
Zatím žádnou digitální lokomotivu nemám.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Příspěvekod A2C » čtv 04 úno, 2010 2:13 pm

Páni, mal by som tiež otázočku, jeden chlapík mi radil dekodér Digitrax DZ 123 pre tieto staré mašiny, ževraj to je nezmar a že toho hodne vydrží dokonca mu ani niektoré staré motory nerobia problémy. Máte s ním niekto skúsenosti?
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Příspěvekod Morph98 » sob 06 úno, 2010 9:48 pm

Z vlastní zkušenosti: dekodér ROCO použit z lokomotivy ze startsetu, digitalizoval jsem BR185 od PIKA (stáří cca 20 - 25 let??, fakt nevím jak jí mám dlouho), lokomotiva se pohybovala příšernými přískoky, zkusil jsem dekodér i do jiné starší lokomotivy a způsob jízdy je úplně stejný. Koupil jsem tedy na test ESU LokPilot V3.0 a lokomotiva jezdí naprosto parádně!!!!! Takže i staré kousky se dají digitalizovat, ale chce to použít jen některé vybrané dekodery.
Morph98
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 24 bře, 2009 5:41 pm
Bydliště: Kladno

Příspěvekod A2C » ned 07 úno, 2010 11:03 am

Morph98 píše:Z vlastní zkušenosti: dekodér ROCO použit z lokomotivy ze startsetu, digitalizoval jsem BR185 od PIKA (stáří cca 20 - 25 let??, fakt nevím jak jí mám dlouho),..., ... a lokomotiva jezdí naprosto parádně!!!!!


Prosím ťa, menil si motor? Ak áno za aký?
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků