Dekodér semafóru UNI pro 5 led světelná návěstidla

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Příspěvekod BorgMcz » ned 17 led, 2010 6:19 pm

michal.kubista píše:Tak jsem dokončil a úspěšně vyskoušel semafor v klasických součástkách. Má to i docela přijatelný rozměry. Ještě uvažuji nad jednou úpravou pro napájecí modul, ale to si ještě rozmyslím, zda do toho půjdu.
Než BorgMcz můj návrh zveřejní (je na dovolené), tak netrpělivci mi můžou poslat přes soukromou zprávu mailovou adresu a já jim DPS pošlu, vše ostatní je stejné a na BorgMcz-tových stránkách.


Tak jsem zpět a podklady jsou na webu ke stažení.
http://www.dccmm.cz/index.php/dcc-model ... r-uni-5led
Naposledy upravil BorgMcz dne čtv 01 kvě, 2014 7:33 am, celkově upraveno 2
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Příspěvekod Jojo » pon 18 led, 2010 2:49 pm

Zdravím BorgMcz. Ten doplnený subor DPS mi nejde otvorit. :(
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Příspěvekod BorgMcz » pon 18 led, 2010 5:57 pm

Jojo píše:Zdravím BorgMcz. Ten doplnený subor DPS mi nejde otvorit. :(


Diky za info, uz je opraveno.
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Příspěvekod pan Lorenc » stř 03 úno, 2010 6:13 pm

jen skromně, co je to diskutované DPS a k čemu slouží? Díky
pan Lorenc
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte 02 úno, 2010 8:39 pm

Příspěvekod BorgMcz » stř 03 úno, 2010 6:22 pm

pan Lorenc píše:jen skromně, co je to diskutované DPS a k čemu slouží? Díky


Deska Plošného Spoje. Tedy to, na čem jsou ty součastky přichyceny a to co zajišťuje jejich propojení.
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Příspěvekod pan Lorenc » stř 03 úno, 2010 7:20 pm

BorgMcz: J díky...
pan Lorenc
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte 02 úno, 2010 8:39 pm

Příspěvekod pan Lorenc » čtv 04 úno, 2010 2:38 pm

Ještě bych měl pánové dotaz. Je lepší ovládat digitálně návěstidla(počítejme víeznaková) nebo analogově. A potom zda se k tomu dá i přidělat analogové ovládání vyhábek, respektive zda by výhýbky ovládané analogově spolupracovaly s digitálně ovládanými návěstidly. díky
pan Lorenc
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte 02 úno, 2010 8:39 pm

Příspěvekod michal.kubista » čtv 04 úno, 2010 5:19 pm

Upřímě si to dost dobře nedovedu představit, ale myslím, že by to šlo. Hodně záleží, čeho chceš v ovládání dosáhnout obecně. Tím myslím způsob stavění vlakové cesty a na tom závislou signalizaci, či signalizaci řešit samostatně, jen by třeba nešlosignalizovat něco, co postavené vlakové cesty neumožňují, či jiný způsob.
A drobná poznámka. Pokud by jsi chtěl zohlednit stav výhybek řízených analogem do signalizace řízené DCC, pak by jsi stejně potřeboval digitální zpětnou vazbu a něco (asi PC či jiné chytré "udělátko") na ovládání těch návěstidel.
Navím, jak jsi zběhlí v elektronice, ale pokud tě u DCC zajímá i cena, pak se zkus podívat na stránky dcckoleje, kde najdeš spostu zajímavých zapojení.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Dekodér semafóru UNI pro 5 led světelná návěstidla

Příspěvekod michal_n_cz » čtv 04 úno, 2010 10:04 pm

Zdravím BorgMcz,

dekodér jsem přes vánoce zbastlil - programování jsem vyřešil, že jsem si tam napájel dutinky - programuji zapájený procesor. Ledky jsem si napájel přímo na dekodér - jen tak pro vyzkoušení.
Obrázek
Bohužel mi dekodér moc nefunguje. Respektive po komplikovaných pokusech jsem zjistil, že ten můj jde naprogramovat na programovací koleji pomocí Lenz LVZ100, ale nefuguje - nereaguje na povely z této centály. Když ho zapojím na NanoX, tak nejde programovat, ale jinak funguje - poslouchá správně povely.
Zároveň další záhada NanoX má zapojenu progr kolej tak, že v podstatě pokud se neprogramuje tak je na ní normální DCC - např. když na ní stojí lokomotiva tak normálně odjede. Ale tenhle dekodér funguje jen na výstupu pro koleje a na programovací koleji povely neposlouchá. Všechny ostatní různé komerční nebo selfmade co mám fungují na tomto výstupu v pohodě. Tak nevím zdali tam není někjaké špatné časování, nebo jsem náhodou natrefil na nějakou kombinaci mezních hodnot součástek? Oscal samozřejmě hlídám mám ho tam i napsaný...
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod panki » pát 05 úno, 2010 12:50 pm

Pro michal_n_cz

No pokud ti fungují povely z Nanox a z LENZ ne tak je to posuvem adres v Nanox, zkus u LENZ zadat adresu o 4 výše (místi 1 dej 5 atd). Mě funguje programování i povely, mám ale v PIC originální soft od Paco.
panki
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 11 lis, 2009 7:44 am
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod panki » pát 05 úno, 2010 12:51 pm

Resp. zkus zadat adresu o 4 níže ...
panki
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 11 lis, 2009 7:44 am
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod michal_n_cz » pát 05 úno, 2010 1:53 pm

panki píše:Pro michal_n_cz

No pokud ti fungují povely z Nanox a z LENZ ne tak je to posuvem adres v Nanox, zkus u LENZ zadat adresu o 4 výše (místi 1 dej 5 atd). Mě funguje programování i povely, mám ale v PIC originální soft od Paco.

O tom vím, mám to sjednocené - nanox nastavenu na Lenz adresování - vyzkoučeno s jinými dekodéry - z obou centrál leze to co má.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod BorgMcz » sob 06 úno, 2010 8:26 am

Ahoj, popravde netusim proc by to nemelo pracovat. Ja tedy pouzivam H-centralu (tedy nanox) a vse makalo. Lenz nemam, tak nemohu nijak overit.
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: Dekodér semafóru UNI pro 5 led světelná návěstidla

Příspěvekod BorgMcz » stř 10 úno, 2010 6:34 pm

michal_n_cz píše:Zdravím BorgMcz,

dekodér jsem přes vánoce zbastlil - programování jsem vyřešil, že jsem si tam napájel dutinky - programuji zapájený procesor. Ledky jsem si napájel přímo na dekodér - jen tak pro vyzkoušení.
Obrázek
Bohužel mi dekodér moc nefunguje. Respektive po komplikovaných pokusech jsem zjistil, že ten můj jde naprogramovat na programovací koleji pomocí Lenz LVZ100, ale nefuguje - nereaguje na povely z této centály. Když ho zapojím na NanoX, tak nejde programovat, ale jinak funguje - poslouchá správně povely.
Zároveň další záhada NanoX má zapojenu progr kolej tak, že v podstatě pokud se neprogramuje tak je na ní normální DCC - např. když na ní stojí lokomotiva tak normálně odjede. Ale tenhle dekodér funguje jen na výstupu pro koleje a na programovací koleji povely neposlouchá. Všechny ostatní různé komerční nebo selfmade co mám fungují na tomto výstupu v pohodě. Tak nevím zdali tam není někjaké špatné časování, nebo jsem náhodou natrefil na nějakou kombinaci mezních hodnot součástek? Oscal samozřejmě hlídám mám ho tam i napsaný...
Michal N.


Ahoj, jeste me napadlo, pokud by byl problem v casovani , zkus zmenit hodnotu osccal nejdrive na jednu stranu a pak na druhou (cca tak o 10dec) . Pokud to pomuze, je jasne , ze je problem tam.
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: Dekodér semafóru UNI pro 5 led světelná návěstidla

Příspěvekod BorgMcz » čtv 17 čer, 2010 5:31 am

Ahoj, už po několikáté s mě někdo dotazuje, čím nebo jak nahraje program do PIC. Sám jsem ted řešil podobný problém po přechodu na WIN7, že firma Asix přestala podporovat starší programátory. To mě vedlo k rozhodnuti ze Asixu už nic. Prochazel jsem netem a hledal nahradu, našel jsem spousty různých stavebnicových návodu. Nakonec jsem ale vybral již sestavené opensource zařízení a podporou asi největšího počtu operačních systémů. Dale jsem chtel aby se vše připojovalo na USB a pokud možno nebylo třeba dalšího zdroje pro napájení. Také by mohl být co nejmenší pouze s rozhraním ICSP. A pokud by byl software v češtině, bylo by to přesně ono. A všechno tohle tento programátor splňuje.

Pokud někdo něco podobného tedy hledáte, koukněte sem a nebojte se mě zeptat :-)
http://www.dccmm.cz/bazarek/index.html
Naposledy upravil BorgMcz dne čtv 01 kvě, 2014 7:22 am, celkově upraveno 2
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků