Dekodér semafóru UNI pro 5 led světelná návěstidla

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Dekodér semafóru UNI pro 5 led světelná návěstidla

Příspěvekod BorgMcz » sob 19 pro, 2009 3:15 pm

Na stránce Paco´s jsem našel velice zajímavé provedení semafóru, které se dá naprogramovat podle potřeby. Po pomoci Pacose jsem se rozhodl přímo vymáčknout ze zapojení ještě více a došlo k předělání ze 4 světel na 5, které se používají u ČD. Asi nejzajímavější na zapojení je možnost uplné možnosti naprogramovat výstupy scela dle vaší potřeby. Můžete simulovat 5 , 4 , 3 , 3 a 2 , 2 a 2 světla, ale také třeba simulovat přejezdová světla. To vše při použití
1 cv adresy (tedy 8 příkazů). Také jsem chtěl zapojení upravit tak, aby se ušetřilo i na nákladech na zapojení. Jak se to povedlo můžete posoudit.
http://www.dccmm.cz/index.php/dcc-model ... -uni-5led/
Naposledy upravil BorgMcz dne čtv 01 kvě, 2014 7:23 am, celkově upraveno 3
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Příspěvekod panki » pon 21 pro, 2009 3:10 pm

Bohužel má ale paměť jen pro 8 znaků, takže tam chybí docela důležité výstaha a rychlost 40 (dvě žluté) a očekávej sníženou rychlost a rychlost 40 (horní žlutá kmitavá + dolní žlutá). Paco už má nový dekodér pro 8 světel a až 32 kombinací, zde se už dá naprogramovat kompletní znaková soustava včetně předvěsti.
panki
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 11 lis, 2009 7:44 am
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod BorgMcz » pon 21 pro, 2009 5:01 pm

panki píše:Bohužel má ale paměť jen pro 8 znaků, takže tam chybí docela důležité výstaha a rychlost 40 (dvě žluté) a očekávej sníženou rychlost a rychlost 40 (horní žlutá kmitavá + dolní žlutá). Paco už má nový dekodér pro 8 světel a až 32 kombinací, zde se už dá naprogramovat kompletní znaková soustava včetně předvěsti.


Ano má, ale pro jiné mikrokontrolery, které jsou jednak větší a také za jiné peníze. Toto je jak je napsáno v článku vyvíjeno s ohledem na cenu a jednoduchost. Také je jen na vás, které znaky z návěstidla modul naučíte. Můžete s přehledem modulem obslouzit jedno 3 světelné a k tomu ještě jedno dvousvětelné návěstidlo. Jak jsem také psal bylo toto vyvíjeno ve spolupráci s Pacosem právě za účelem částečné simulace 5světelného návěstidla v kombinaci s rozměrem a cenou.
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Příspěvekod panki » úte 22 pro, 2009 10:18 am

Ano s tím rozměrem souhlasím i s tou jednoduchostí, pokud ale máme více návěstidel tak a nepotřebujeme SMD montáž (navíc je na programování SMD microkontroléru potřeba speciálního konektoru nebo kleští) je cena srovnatelná s velkým PICem. 12f629 stojí 29 Kč, 16F628 stojí 51 Kč + 10Kč externí krystal, umí ale 8 světěl ve 24 kombinacích. Při přepočtu na cenu jednoho digitálního výstupu to vychází přibližně stejně. Ale je to trochu složitější a samozřejmě i větší ... ale zaje jednodušší programování PIC
panki
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 11 lis, 2009 7:44 am
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod BorgMcz » úte 22 pro, 2009 3:42 pm

panki píše:Ano s tím rozměrem souhlasím i s tou jednoduchostí, pokud ale máme více návěstidel tak a nepotřebujeme SMD montáž (navíc je na programování SMD microkontroléru potřeba speciálního konektoru nebo kleští) je cena srovnatelná s velkým PICem. 12f629 stojí 29 Kč, 16F628 stojí 51 Kč + 10Kč externí krystal, umí ale 8 světěl ve 24 kombinacích. Při přepočtu na cenu jednoho digitálního výstupu to vychází přibližně stejně. Ale je to trochu složitější a samozřejmě i větší ... ale zaje jednodušší programování PIC


Zde bych si opět dovoli nesouhlasit, právě i zde bylo počítáno, že většina lidí si kleště pořizovat nebude. Stačí jen na plošný spoj připájet PIC a přívodní konektor. Konektor pak pokrývá VCC,GND,VPP a dvě navícové plošky na desce jsou pak CLK a DATA. Tedy není třeba ani kleští, jen se musí na chvilku připájet dva piny na tyto plošky.

Pokud sečtete ceny třeba na 20 návěstidel, zjistíte 20*21 + 20*20 krystal + neco za odpory, kde vě větším počtu je sleva na odporu SMD větší než na klasice 20*5*x tedy docela už nejaké korunky :-)
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Příspěvekod Rudolf » úte 22 pro, 2009 5:19 pm

PIC12F629 samozřejmě existuje také v pouzdře DIL nejen jako SMD...
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Příspěvekod BorgMcz » úte 22 pro, 2009 7:07 pm

Rudolf píše:PIC12F629 samozřejmě existuje také v pouzdře DIL nejen jako SMD...


Lidi co to máte proti SMD, výroba spoje jednoduchá, žádné vrtání, součastky malé,ale ne zas tolik aby se to nedalo bez problémů dělat doma. Deska se dá třeba i přilepit. No je to jen na vás, také se zapojte místo remcání a udělějte alespon ten plošnák pro DIL. Popravdě.... že se na vás....
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Příspěvekod michal.kubista » úte 22 pro, 2009 7:37 pm

Nerozčiluj se BorgMczi, prosím :)
Já, jak už jsem u těch předchozích modelů s tebou psal, provedu úpravu na klasické součástky. Já s elektronikou dělám již pár (cca 20 let) a SMD zvládnu, přesto se mi lépe dělá s DIL a klasikou obecně. Občas pohodlí je víc než peníze :oops: .
Takže doufám, že mezi svátkama se najde chvilka a já ten tišťák vyrobím. Doufám, že je tedy o něj zájem.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Příspěvekod BorgMcz » úte 22 pro, 2009 7:48 pm

michal.kubista píše:Nerozčiluj se BorgMczi, prosím :)
Já, jak už jsem u těch předchozích modelů s tebou psal, provedu úpravu na klasické součástky. Já s elektronikou dělám již pár (cca 20 let) a SMD zvládnu, přesto se mi lépe dělá s DIL a klasikou obecně. Občas pohodlí je víc než peníze :oops: .
Takže doufám, že mezi svátkama se najde chvilka a já ten tišťák vyrobím. Doufám, že je tedy o něj zájem.


To jsem rád, že se toho někdo ujmete. Ja do toho dělam cca 15let, asi tak od základky a popravdě raději dělám SMD. Při složitějších návrzích desek je to někdy pekelnější ale myslím si že ve výsledku lepší a menší :-) Ale třeba za dalších 10 let budu rad, když na to uvidím v tom DIL provedení a rád se vrátím.
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Příspěvekod michal_n_cz » stř 23 pro, 2009 3:03 am

panki píše:Bohužel má ale paměť jen pro 8 znaků, takže tam chybí docela důležité výstaha a rychlost 40 (dvě žluté) a očekávej sníženou rychlost a rychlost 40 (horní žlutá kmitavá + dolní žlutá). Paco už má nový dekodér pro 8 světel a až 32 kombinací, zde se už dá naprogramovat kompletní znaková soustava včetně předvěsti.

... též jsem na to koukal - a co soft do PICu máš k dispozici? Umí to skoro všechno - jediné co asi ne, že ty přerušovaná světla u naší náv. soustavy mají dvě frekvence kmitání a to umí jen jednu.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Dekodér semafóru UNI pro 5 led světelná návěstidla

Příspěvekod michal_n_cz » stř 23 pro, 2009 3:47 am

BorgMcz píše:Na stránce Paco´s jsem našel velice zajímavé provedení semafóru, které se dá naprogramovat podle potřeby. Po pomoci Pacose jsem se rozhodl přímo vymáčknout ze zapojení ještě více a došlo k předělání ze 4 světel na 5, které se používají u ČD. Asi nejzajímavější na zapojení je možnost uplné možnosti naprogramovat výstupy scela dle vaší potřeby. Můžete simulovat 5 , 4 , 3 , 3 a 2 , 2 a 2 světla, ale také třeba simulovat přejezdová světla. To vše při použití
1 cv adresy (tedy 8 příkazů). Také jsem chtěl zapojení upravit tak, aby se ušetřilo i na nákladech na zapojení. Jak se to povedlo můžete posoudit.
http://93.99.120.62/semafor_uni_5/index.html

asi je na tém stránce prohozený popis zajištěný a nezajištěný posun. Já osobně bych při konkrétní konfiguraci pravděpodobně návěst nezajištěný posun vynechal a naprogramoval raději návěst žlutá+žlutá (40 pak výstraha)
Jinak chválím je to pěkně zpracované. Výrobu DPS doporučuješ tím lepícím barevným papírem - ten se mi moc neosvědčil - používám papír z katalogů nebo z letáků - nemusí se shánět a je zadara:
http://picasaweb.google.com/hobby4you/V ... directlink
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Dekodér semafóru UNI pro 5 led světelná návěstidla

Příspěvekod BorgMcz » stř 23 pro, 2009 6:16 am

asi je na tém stránce prohozený popis zajištěný a nezajištěný posun. Já osobně bych při konkrétní konfiguraci pravděpodobně návěst nezajištěný posun vynechal a naprogramoval raději návěst žlutá+žlutá (40 pak výstraha)
Jinak chválím je to pěkně zpracované. Výrobu DPS doporučuješ tím lepícím barevným papírem - ten se mi moc neosvědčil - používám papír z katalogů nebo z letáků - nemusí se shánět a je zadara:
http://picasaweb.google.com/hobby4you/V ... directlink
Michal N.


Zajímavé, osobně mi ten papír z papírnictví funguje skvěle, jen se zeptám, měl jsi ten od toho výrobce co je tam napsáno? Od jiných to nefunguje, většinou se zdrcne lepidlo. Jo a tisknul jsi to na tu stranu s lepidlem?
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Příspěvekod michal.kubista » stř 06 led, 2010 9:49 pm

Tak jsem dokončil a úspěšně vyskoušel semafor v klasických součástkách. Má to i docela přijatelný rozměry. Ještě uvažuji nad jednou úpravou pro napájecí modul, ale to si ještě rozmyslím, zda do toho půjdu.
Než BorgMcz můj návrh zveřejní (je na dovolené), tak netrpělivci mi můžou poslat přes soukromou zprávu mailovou adresu a já jim DPS pošlu, vše ostatní je stejné a na BorgMcz-tových stránkách.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Dekodér semafóru UNI pro 5 led světelná návěstidla

Příspěvekod michal_n_cz » sob 09 led, 2010 1:34 am

BorgMcz píše:Zajímavé, osobně mi ten papír z papírnictví funguje skvěle, jen se zeptám, měl jsi ten od toho výrobce co je tam napsáno? Od jiných to nefunguje, většinou se zdrcne lepidlo. Jo a tisknul jsi to na tu stranu s lepidlem?

Pár desek jsem tak vyrobil, ale pár papírů mi nějak nešlo potisknout už v tiskárně, tak jsem našel te jiný způsob a mám prostě větší úspěšnost. Druh jsem mám asi správný - správný výrobce ale jen jiná obálka. Největší fígl je stejně dobře to nažehlit. Když se víc přitlačí tak se to malinko na desce roztéká, když málo tak zase občas něco nechytne. Ideální mě připadá toto řešení s tím upraveným laminátorem zde:
http://thomaspfeifer.net/direct_toner_pcb.htm
koukni na to video dole! Tu jsem právě našel to, že stačí relativně běžně dostupný papír.
http://www.youtube.com/watch?v=tTxPnZLpp_8
a teď jsem našel stránky ještě s jednodušší úpravou laminátoru:
http://www.jokesoft.de/weidmann/index.p ... 5&Itemid=7
jinak řeší se to taky tady:
http://www.mikrocontroller.net/topic/39028
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Zx1974 » sob 09 led, 2010 6:07 am

Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků