zapojení Loconet na Modulu

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

zapojení Loconet na Modulu

Příspěvekod maayaa » ned 25 říj, 2009 12:52 pm

Ahoj,začínám dělat moduly v TTe a chtěl bych se zeptat na způsob elektro propojení.Moje představa v podstatě vychází ze Zababova,takže jestli jsem to správně pochopil tak je vedení do kolejí pomocí dvou kabelů s banánky a zdířkami na koncích.Pro ovladače je 6ti žílový kabel na koncích RJ12(Loconet).Začít bych chtěl na Miniboxu,takže si myslím že by to skoro stačilo.
Ale pro ovládání výhybek bych chtěl použít http://www.esu.eu/en/products/switchpil ... lot-servo/ zatim v analogu(místní ovládání)a po koupení IBX bych se postupně chtěl dostat k digitálnímu dálkovému ovládání asi pomocí Track-Controlu.Tak by mě zajímalo,jestli to Esu vůbec připojit jde a jestli stačí ještě jednou táhnout 6ti kabel pro příslušenství s RJ12,nebo použít RJ45 i pro rozlišení a natáhnout těch drátů 8.A nebo jestli to můžu všechno poslat po jediné sběrnici,jak ovladače,tak příslušenství.Samozřejmně na tom switchpilotu přímo od Esu netrvám pokud jsou nějaké dostupné alternativy,ale já zatim nic jinýho se stejnou funkcí nenašel.
maayaa
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:15 pm
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod alexander » ned 25 říj, 2009 1:57 pm

Chce to trochu upresniť....
Modulovka používa tzv. rozhrania.
x1 - napájenie koľají. To sú tie banániky a zdierky.
x3 - rozvod LocoNet. Slúži ako zbernica pre ovládače, zároveň ich napájanie a rozvod DCC k boostrom. Dnes už nie priamo na boku modulu, ale pomocou LNboxov.

x2 - rozvod DCC pre príslušenstvo. V modulovke riešenie záleží na autorovi, môže a nemusí to byť práve LocoNet.
Ak chceš použiť ESU dekodér, tak ten sa pripojiť na LocoNet nedá. Dá sa však použiť "paralelný" rozvod DCC. V podstate tie isté dva vodiče ako pre trakciu, akurát k nim pripojíš iba dekodéry príslušenstva.
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Příspěvekod rchlumecky » ned 25 říj, 2009 4:01 pm

Pro Loconet a serva existuje - LocoServo
http://romanch.rajce.idnes.cz/Serva-DCC/#IMG_2642.JPG

Právě jsem to dodělal a testuji .. asi to funguje :D
K nastavení je potřeba LocoBuffer.

Více na http://users.telenet.be/deloof/
rchlumecky
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 12 kvě, 2008 11:58 am

Příspěvekod maayaa » ned 25 říj, 2009 9:10 pm

díky za odpovědi,takže mi stačí:
-X1(banánky)
-X3(RJ12) bude asi taky dělaná na pevno(pro případ,sestavení modulů na stoly mi připadá lepší)
-X2 bude asi http://www.gme.cz/cz/index.php?product=832-120 nebo http://www.gme.cz/cz/index.php?product=832-111 zapojený asi jako usb 2 pro dcc,2 pro napájení.Doufám že ty usb konektory budou stačit,asi nejdřív koupim na pokusy(zátěžová zkouška)a pak se uvidí.

To locoservo by vypadalo zajímavě pokud by umělo i manuál,ale takhle bych to musel koupit všechno na jednou a na to fakt nemám :(
maayaa
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:15 pm
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 26 říj, 2009 8:37 am

maayaa píše:díky za odpovědi,takže mi stačí:
-X1(banánky)
-X3(RJ12) bude asi taky dělaná na pevno(pro případ,sestavení modulů na stoly mi připadá lepší)
.............................


Bohužel není to tak. Zdání klame !!! ;-) ;-)
Dávat rozvod ovladačů do modulu širé tratě je nesmysl.
Po cca 4. letech v Zababově jsme tento koncept naprosto zavrhli.
Používáme LN Boxy. Je to především mnohem spolehlivější.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod radeksindy » úte 27 říj, 2009 9:34 am

Potvrzuji Zdeňkova slova, že zabudovávat sběrnici pro ovladače do modulů je nevhodné a už jsme tento přístup dávno opustili. Zdražuje to modul a znesnadňuje stavbu kolejiště. Lepší je mít krabičku přichycenou na boku modulu svěrkou. Výjimkou jsou stanice, kde pevný rozvod má smysl.
A označení X pro sběrnice je už také mrtvé. Bylo zavedeno z mnoha, v dnešní době už těžko pochopitelných důvodů. Takže je jen rozvod DCC, obvykle dvojlinka zakončená banánky a Loconet (konektory RJ12). A to je vše.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Příspěvekod maayaa » čtv 29 říj, 2009 11:48 pm

Díky za vyčerpávájící odpovědi,přesně to jsem potřeboval vědět.Nemáte ještě někdo tip,kde koupit zdířky na kabel?Našel jsem sice doporučované banánky Hirschmann v Ps-elektro,Ges-u i GM,ale zdířky jen v GES a navíc ani nejsou skladem.
maayaa
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:15 pm
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod michal_n_cz » pát 30 říj, 2009 4:07 am

maayaa píše:Díky za vyčerpávájící odpovědi,přesně to jsem potřeboval vědět.Nemáte ještě někdo tip,kde koupit zdířky na kabel?Našel jsem sice doporučované banánky Hirschmann v Ps-elektro,Ges-u i GM,ale zdířky jen v GES a navíc ani nejsou skladem.

Zdířky na kabel jsem vyrobil z normálních do panelu a konec jsem zaizoloval smršťovací bužírkou. Upozorňuji, že ne všechny zdířky do panelu jdou použít s precizními banánky hischmann - doporučuji vyzkoušet. Taky jde dát zdířku přímo na modul a z modulu trčí jen drát z banánkem - mnoho fremáků tak moduly normáně má, je to celkem praktické - o dva trčáky visící z modulu méně.
Ještě ty banánky jsou 2 druhy - buďto uvnitř šroubovací nebo pájecí. Šroubek se mi stejně strnul tak jsem připájel. Pájecí jsou lacinější, lze je koupit i u Conrada přes FK technic.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 9 návštevníků