ABC

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Příspěvekod pan Lorenc » stř 03 úno, 2010 9:37 pm

Jo a ještě dotaz jestli nevíš zda by mi tyto komponenty z výše uvedného odkazu spolupracovaly s komponenty PIKO?
pan Lorenc
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte 02 úno, 2010 8:39 pm

Příspěvekod pan Lorenc » stř 03 úno, 2010 9:43 pm

Snad už poslední dotaz. Na jednom z odkazu jsem se dověděl že lze si setavit modul BM 1 doma. Máte někdo zkušenosti? A jsou dekodéry k návěstidlum, dostatečně výhodné nebo je lepší opět analogové ovládání? díky
pan Lorenc
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte 02 úno, 2010 8:39 pm

Příspěvekod michal_n_cz » stř 03 úno, 2010 10:54 pm

pan Lorenc píše:Snad už poslední dotaz. Na jednom z odkazu jsem se dověděl že lze si setavit modul BM 1 doma. Máte někdo zkušenosti? A jsou dekodéry k návěstidlum, dostatečně výhodné nebo je lepší opět analogové ovládání? díky

BM1 = obyčejné usměrňovací diody 5ks (ks cca 0,50 - 1,-) . Zapojení je na webu Lenz na zababawiki atd.
Ohledně těch návěstidel záleží na tom co chceš aby to umělo - 10 návěstidel červená/zelená bude asio vždycky jednodušší ovládat přepínačem.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod depo201 » sob 06 úno, 2010 11:15 am

Myslím, že ABC je dobré pokud máš DIGI mašiny a příslušenství analog. V případě, že je vše digi, je lepší a pohodlnější ovládat vše přes PC. Nechci dělat reklamu, ale z centrály do PC je to investice 720,- http://www.steelectronic.cz/inpage/025-li-usb/ Navíc zastavovací úsek musí být vždy stejně dlouhý, už to může znamenat jisté omezení....

Osobně to používat nebudu, příliš drátování navíc..... maximálně v úseku, kde budu chtít dodržet sníženou rychlost (např. průjezd ostřejším obloukem), kde se místo 4 diod zapojí třeba jen 2.
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

ABC - problém

Příspěvekod mirek26 » čtv 13 led, 2011 10:35 am

Mám takový problém s funkcí ABC (Lenz Silver): lokomotiva Herkules Piko – rozsvícená světla bez problému zastaví, světla zhasnutá lokomotiva nezastaví a úsek projede. U Sergeje Tillig to je přesně obráceně. U ostatních mnou provozovaných lokomotiv problém není. To je normální, nebo kde je zrada?
mirek26
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 13 led, 2011 9:15 am

Re: ABC

Příspěvekod rexel » čtv 13 led, 2011 3:43 pm

Tento problém s tilligovským Sergejem mám také, pokud jsou rozsvícená světla, tak nezastaví. Raději bych udělal úpravu na mašině, možná bude stačit nahradit žárovky LEDkama, než přidávat další diody do brzd. modulů. Ostatní mašiny zastavují normálně. Zatím jsem to ale neřešil, doufám, že už to někdo vykoumal a dá vědět.
TT, Ep. III.-V., Digital
Uživatelský avatar
rexel
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 17 čer, 2010 8:19 pm
Bydliště: Klenčí p Č.

Re: ABC - problém

Příspěvekod Rudolf » čtv 13 led, 2011 6:19 pm

mirek26 píše:Mám takový problém s funkcí ABC (Lenz Silver): lokomotiva Herkules Piko – rozsvícená světla bez problému zastaví, světla zhasnutá lokomotiva nezastaví a úsek projede. U Sergeje Tillig to je přesně obráceně. U ostatních mnou provozovaných lokomotiv problém není. To je normální, nebo kde je zrada?


Nemáš nastavený posunovací režim na stejnou funkci jako světla ? V posunovacím režimu totiž dekodér na ABC nereaguje - aby bylo možné posunovat u návěstidla v poloze stůj ...
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 917
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: ABC

Příspěvekod rexel » čtv 13 led, 2011 7:37 pm

Světla mám na F0, posunovací režim na F3, vypnutí křivky F4. Loko po vjezdu do úseku na malou chvilinku zpomalí, a potom začne zrychlovat a opustí úsek. Spíš si myslím, že i s malinkým poklesem napětí (přes diody v modulu) se zmenší odběr (žárovky mají nelineární odběr),napětí před dekodérem vzroste a dekoder špatně vyhodnotí nesymetrii signálu v napájení. Až dostanu objednaný dekoder ZIMO MX 621, tak tam se dá nastavit "citlivost" na nesymetrii. Pokud to nepujde dám tam LED. :?:
TT, Ep. III.-V., Digital
Uživatelský avatar
rexel
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 17 čer, 2010 8:19 pm
Bydliště: Klenčí p Č.

Re: ABC

Příspěvekod mirek26 » čtv 13 led, 2011 8:23 pm

Bude zrada asi na 100% v lokomotivě. Dekodér jsem přehodil do jiné lokomotivy a je po problému, dám ho zpátky a je problém. Možná je to doopravdy v tom žárovkovém osvětlení, jak Herkules tak sergej ho mají. Ostatní mají diodové.
mirek26
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 13 led, 2011 9:15 am

Re: ABC

Příspěvekod rexel » čtv 13 led, 2011 9:06 pm

Možná by na vyzkoušení stačilo snížit jas na polovinu, je to patrně CV55 pro výstup A , CV56 pro výstup B , továrně je asi 255 tak dát jenom 120. Stejně ten Sergej spíš nesvítí než svítí. Dnes už nemohu zkusit, tak snad zítra.
TT, Ep. III.-V., Digital
Uživatelský avatar
rexel
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 17 čer, 2010 8:19 pm
Bydliště: Klenčí p Č.

Re: ABC

Příspěvekod rexel » pát 14 led, 2011 1:18 pm

Tak jsem to teď vyzkoušel a snížil jsem svit na 100, loko téměř nesvítí - nepoužitelné, ale kromě dvou úseků zastavuje tak jak má. Ty dva úseky mají buď nevhodný průřez přívodů - vyšší odpor ve vedení, taky jsem používal různé diody (1 a 2 ampérové) - mám to zalepené a nevím jaké tam jsou. Až budu mít víc času , tak zkusím ty LED - patrně nejlevnější řešení. Ještě taková poznámka, protože tenhle decoder má jen šest pinů, společný pól žárovek jde rovnou na jeden se sběračů napájení od kol 8)
TT, Ep. III.-V., Digital
Uživatelský avatar
rexel
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 17 čer, 2010 8:19 pm
Bydliště: Klenčí p Č.

Re: ABC

Příspěvekod michal_n_cz » sob 15 led, 2011 6:38 pm

1. Ten problém může způsobovat zapojení žárovek jen na jeden pól napájení - typicky 6-ti pinové konektory - může to k**vit tu asymetrii. Pomoci může jednoduchá úprava v modelu - najít "modrý" vodič na dekodéru - což může být pracné a pro někoho riskantní (pájet na dekodér atd.) nebo si plnohodnotné napájení vytvořit pomocí dvou diod:
Obrázek
Žárovky pak budou i více svítit a redukovat to samozřejmě lze nastavením CV jak píšeš výše.
2. Pak si zkus pomoci nastavení CV53 (Langsamfart bei ABC) - rozsah je 0-255, default je tuším 43 - dej tam 0 ... Lenzovi dekodéry totiž mají 2 úrovně ABC - úplné zastavení (1+4 diody) a zpomalení na rychlost danou právě v CV53 (1+3 diody). Odpovídá tomu také Tvůj popis závady, že model jen zpomalí a jede dál. Ono mě to v praxi nefunguvalo úplně 100%, ale na pozichrování toho úplného zastavení při nedostatečné asymetrii to může výrazně zvýšit celkovou spolehlivost.
Michal N.
Naposledy upravil michal_n_cz dne pát 28 led, 2011 7:56 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: ABC

Příspěvekod rexel » sob 15 led, 2011 10:33 pm

Dnes jsem do Sergeje dal LED, ale jenom na předek, měl jsem připravené teple bílé průměr 3mm, ale ty by směřovaly dopředu a tam to musí svítit na světlovod nahoru. Tak jsem tam dal SMD 1206 - bílou (20mA, Uf= 3,2V),tu jsem měl ale jenom jednu. K tomu do serie odpor MLT 820 Ohm 0,4W. Při instalaci se pouze odsaje cín s dutých nýtků, vyjme žárovka a do nýtků se jednu stranu připájí odpor, na druhou kousek drátku, na konce SMD LED. Původní diodu na pl. sp. jsem ponechal, vše se dá dát do původního stavu. Problém v zastavování ABC ve směru vpřed se přestal vyskytovat. Testoval jsem to dvacet minut na všech návěstech i u kusých kolejí kde moduly mám také. Druhou stranu udělám, až seženu další LED. Rozměrově SMD 1206 je akorát, chce to ale teple bílou nebo možná žlutou. Zatím jsem to ošidil žlutým filtrem, tak ta bílá tak nekřičí. Uvidíme po delší době a až osadím i druhou LED jak to bude funkční.
TT, Ep. III.-V., Digital
Uživatelský avatar
rexel
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 17 čer, 2010 8:19 pm
Bydliště: Klenčí p Č.

Re: ABC

Příspěvekod rexel » ned 16 led, 2011 12:49 am

Pro Michal¨_n_cz
Dík za informace, využil bych příležitost se zeptat ještě i na jiný problém. Do Tilligáckého Hektora jsem dával decoder od Zima. Z jeho jízdními vlastnostmi jsem opravdu spokojen (asi na rozdíl od jiných uživatelů Hektora), patrně díky použitému decodéru. Také nastavení ABC - dojez-zastavení loko před návěstí červená je velmi plynulý. To u Lenz je spíše rychlé snížení rychlosti a zbytek dráhy loko doplazí. Jednu věc se mi ale nepodařilo u "Zima" realizovat - průjezd na červenou, což je vhodné pro posun ve stanici. Má to řešení? Dík za odpověď 8)
Úprava T679 je na http://www.rexel.rajce.idnes.cz/T679
Naposledy upravil rexel dne čtv 27 led, 2011 9:06 am, celkově upraveno 3
TT, Ep. III.-V., Digital
Uživatelský avatar
rexel
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 17 čer, 2010 8:19 pm
Bydliště: Klenčí p Č.

Re: ABC

Příspěvekod michal_n_cz » ned 16 led, 2011 1:03 pm

rexel píše:Pro Michal¨_n_cz
Dík za informace, využil bych příležitost se zeptat ještě i na jiný problém. Do Tilligáckého Hektora jsem dával decoder od Zima. Z jeho jízdními vlastnostmi jsem opravdu spokojen (asi na rozdíl od jiných uživatelů Hektora), patrně díky použitému decodéru. Také nastavení ABC - dojez-zastavení loko před návěstí červená je velmi plynulý. To u Lenz je spíše rychlé snížení rychlosti a zbytek dráhy loko doplazí. Jednu věc se mi ale nepodařilo u "Zima" realizovat - průjezd na červenou, což je vhodné pro posun ve stanici. Má to řešení? Dík za odpověď 8)

No já mám úplně stejné poznatky. U toho Lenze zkus poštelovat zpomalení, mělo by se to trochu zlepšit. U toho Zima bohužel nefunguje - respektive nevím o tom, že by např. v nějaké nové verzi firmware to bylo přidáno.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků