Roco centrála jako Booster

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod radeksindy » stř 09 kvě, 2018 2:28 pm

Stojící lokomotiva nesmí brát víc než 250mA (to říká norma)

To nikde není dáno. Maximální proud 250 mA je energetické omezení v programovacím režimu, v provozním režimu žádná omezení nejsou.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod Jirka_US » čtv 10 kvě, 2018 3:03 am

radeksindy píše:Stojící lokomotiva nesmí brát víc než 250mA (to říká norma)

To nikde není dáno. Maximální proud 250 mA je energetické omezení v programovacím režimu, v provozním režimu žádná omezení nejsou.

Omezeni pro kolejiste respektive na koleje (odkryty vodic) jsou samozrejme dana:
- proudove omezeni 8Amax
- napetove omezeni 24Vmax
- vykonove omezeni je myslim neco pod 100W
Cisla si presne z hlavy nepamatuji takze bez zaruky.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod HonzaM » čtv 10 kvě, 2018 6:55 am

fulda píše:Stojící lokomotiva nesmí brát víc než 250mA (to říká norma)
- ano, pokud je to technicky možné, tak si udělej rozdělení kolejí na dvě části - například skryťák a ostatní, ale pod kolejištěm to rovnou propoj do jedné svorky a do jedné centrály.

Napiš prosím jakou normu máš na mysli a co přesně říká (číslo, název a citaci).
Bylo by také dobré ujasnit o čem se tady diskutuje, první omyl už joe v názvu a prvním příspěvku v tématu, protože to o čem autor píše vůbec není centrála. Pokud chce tu kostku (nechci to nazývat zesilovačem ani boosterem) použit pro napájení části kolejiště, pak jako zdroj DCC signálu potřebuje tento signál vyprodukovat a k tomu pravděpodobně použije nějakou centrálu, která bude také mít výkonovou část a půjde pak o řešení problematiky o níž se tady diskutuje v jiněm vláknu. Tedy sladění napětí a fáze (polarity). Na klubových setkáních se obvykle používá jedna centrála jen jako zdroj DCC signálu a její výkonový výstup se pro napájení kolejí nepoužívá, koleje jsou napájeny z boosterů do nichž je DCC signál obvykle distribuovaný po LocoNetu přivádí přes opticky oddělený vstup jako má například SPAX nebo Digikeijs DR5033.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod BohousP » čtv 10 kvě, 2018 8:30 am

HonzaM píše:...
Bylo by také dobré ujasnit o čem se tady diskutuje, první omyl už joe v názvu a prvním příspěvku v tématu, protože to o čem autor píše vůbec není centrála. Pokud chce tu kostku (nechci to nazývat zesilovačem ani boosterem) použit pro napájení části kolejiště, pak jako zdroj DCC signálu potřebuje tento signál vyprodukovat a k tomu pravděpodobně použije nějakou centrálu, která bude také mít výkonovou část a půjde pak o řešení problematiky o níž se tady diskutuje v jiněm vláknu. Tedy sladění napětí a fáze (polarity). Na klubových setkáních se obvykle používá jedna centrála jen jako zdroj DCC signálu a její výkonový výstup se pro napájení kolejí nepoužívá, koleje jsou napájeny z boosterů do nichž je DCC signál obvykle distribuovaný po LocoNetu přivádí přes opticky oddělený vstup jako má například SPAX nebo Digikeijs DR5033.

Je to hraní na slovíčka, ale skutečnost je následující:
Roco "kostka" tedy Roco 10761 ani 10764 skutečně není centrála. Je to ZESILOVAČ, který zesiluji DCC signál vyrobený v MultiMausu. Tedy centrálou je Multimaus, ale ten nemá ŽÁDNÝ VÝKONOVÝ STUPEŇ.
Pokud chceme použít kostku jako přídavný booster k jiné plnohodnotné centrále (NanoX, Z21, DR5000), není to problém, možností zde bylo popsáno více. Doporučuji tuto: http://www.fucik.name/masinky/roco2cde/, zabezpečí synchronizaci nejen DCC, ale i společné vypnutí obou centrál např. při zkratu.
Co se používá na klubových setkáních není zajímavé (autor vlákna se ptá na domácí kolejiště).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod fulda » čtv 10 kvě, 2018 10:13 am

Roco používá pro komunikaci centrála/zesilovač rozhraní, které se v jazyce Lenz jmenuje C-E, v jazyce NMRA se jmenuje HalfDCC interface. Je to běžné rozhraní, které se dnes opouští, protože má potíže s "RailCom Cut out", ale to nutně neznamená, že by ho to nějak diskvalifikovalo z celé řady dalších úloh. Jsou známé a běžně používané převodníky na dnes častější "FullDCC", nebo podle Lenz CDE rozhraní.
V oblasti rozhraní centrála/booster není žádná pevná normalizace, takže pojmenování rozhraní je spíš otázka výrobních zvyklostí a marketingové kreativity.

Pro člověka, který má stávající systém založený na Roco komponentech (zzzZ21, 10761, 10764 a podobně) je použití další 10764 ekonomicky velmi výhodné a funkčně velmi dostatečné řešení.

To, že uživatel v roce 2009 měl drobné mezery v detailech fungování systému se dá považovat za vyhádření jeho spotřebitelské úrovně. Také se neočekává, že si uděláte řidičák na tramvaj, když se chcete svézt z ípáku na mírák. U takového cestovatele se dá tolerovat, že neví, jestli to co má tramvaj na střeše jsou sběrače, pantografy nebo smetáky.

To že se v roce 2018 najde uživatel, který vytýká něco uživateli z roku 2009 je trapné, zejména pokud to dělá opakovaně.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod HonzaM » čtv 10 kvě, 2018 10:52 am

Jindra ve svém dlouhém příspěvku jaksi zapoměl odpovědět na následující větu:
Napiš jakou normu jsi měl ve svém středečním příspěvku “Stojící lokomotiva nesmí brát víc než 250mA (to říká norma)” na mysli, její název, označení a citaci příslušné pasáže.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod Franky » čtv 10 kvě, 2018 5:55 pm

Z Vašich hádek a rozepří si odnáším následující: kolejiště rozdělím na dva větší úseky a v tuto chvíli pojedu přes jeden booster - zesilovač - kostku, říkejte si tomu každý jak chcete. V případě potřeby dokoupím 10765 nebo 10764 (a někoho požádám, aby mi ji "předělal" na 10765). Tramvajový provoz bude mít svoji myš i booster z nějakého start setu nebo možna pořídím časem novější Roco z-Z21 a současnou myš s příslušenstvím nechám právě tramvajím, abych nezatěžoval vlaky
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod fulda » čtv 10 kvě, 2018 6:44 pm

Ano, to je dobrá volba.
Ještě ti prozradím jedno tajemství - pokud máš 2x kostku 10764, tak ji nepotřebuješ předělávat na booster. Prostě stačí propojit čtyřdrátem konektory "booster out" a na jedné z nich izolepou přelepit konektor "master" to je vše.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod TTmili » úte 20 lis, 2018 10:39 am

Přinesu do tohoto tématu jednu kacířskou myšlenku. V současnosti předělávám kolejiště na uvěřitelnější podobu, a s tím souvisí i zbudování pořádného skrytého nádraží a jedné výhybny. V původní podobě jsem používal Roco MultiMyš a zesilovač 10764 bez jakéhokoliv příslušenství (vše kromě vlaků bylo analogové). Stejně tak jsem nějaký čas fungoval i po přechodu na Daisy II od Tilligu, ale se skryťákem a výhybnou už bych rád rozdělil kolejiště alespoň na 2 zvlášť napájecí úseky. Zároveň bych rád začal používat i nějaké to digitální příslušenství (jako třeba zpětné hlášení, byť jen na ovládací panel).
Byť jsem čerstvým majitelem z21 od Roca, tak bych stále spíš upřednostnil používání Daisy II, ať už jako centrály, tak i ovladače (víc mi uživatelsky vyhovuje). Celkem bych se i uměl smířit s tím, že MultiMyši buď nebudu moct používat, nebo jen omezeně prostřednictvím celkem drahé krabičky od Uhlenbrocku. Případně jako levnější variantu zvolit jako druhý ovladač FREDi. Ale uvažuji jestli by jako booster nešlo použít právě černou krabičku 10764 od Roca. Z toho co jsem pochopil přijde na pin 1 v Master konektoru půlDCC, tedy jedna půlka (ta nad nulou) DCC a na pin 6 přijde ta druhá (ta pod nulou)? Pokud to tak je, tak by měl zesilovač běhat s jakoukoliv centrálou jen s příslušně upraveným kabelem napájeným z J a K přes diody, je to tak? Pokud ne, jak vydolovat signály C a D? Nejsou například obsaženy i třeba ve sběrnici Loconet B která je na Daisy II připravená na napojení k boostru?
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod D » úte 20 lis, 2018 11:35 am

TTmili:
Budeš muset ještě vyřešit, co s vodičem E. Zesilovač se sám neodpojí při zkratu a přetížení výstupu, to má u Roco (Lenze) na starost centrála (master Multimaus, Z21).

V klubu zesilovače Roco 10764 používáme pro jízdu vlaků s pomocí převodníku (booster-konvertoru) od Martina. [A ne, vyrábět převodníky nikomu určitě nechce.] Obecný popis funkce je v článku o zapojení kolejiště, samostatný konkrétnější článek o konvertoru možná také někdy vydá. Vstupem do převodníku je DCC (např. z LocoNetu), výstup je přes konvertor se samočinným odpojováním, signalizací a znovupřipojením po zkratu. Zařízení nám bez problémů slouží několik let, úspěšně jsme ho provozovali i na cizím setkání místo Spaxu.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod fulda » úte 20 lis, 2018 12:17 pm

TOHLE znáš? stačí ti to jako popis?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod TTmili » úte 20 lis, 2018 4:53 pm

D:
Nad tím signálem E jsem přemýšlel také, a na moc jsem nepřišel. Spíš mě napadlo k Roco kostce pořidit vážně kvalitní zdroj, s odepínáním při nadproudu a kvitovacím tlačítkem. Sice bych přišel o fukci totálního stopu zároveň na centrále, zároveň na boostru, ale ochranou funkci by to plnilo.

fulda: Chápu že když odpovídáš na zpravidla banální začátečnické dotazy, tak si potřebuješ vytvořit jistý odstup, ale věř že nejen tohle téma jsem si pročet celé, hledám kde se dá a až pal se ptám. Podle toho jak je ten CDE modul popsaný jsem pochopil že vytváři CDE právě z Xpressnet sběrnice, kterou ale já už nějaký pátek nepoužívám. Možná jsem ale špatně pochopil funkci, nebo třeba je to v tom že narozdíl odemě víš jak vypadá přípojka Loconetu (že má půlDCC na stejných místech jako Xpressnet). Ale tak dalece jsem se do toho ještě neprokousal, byť se snažím.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod fulda » úte 20 lis, 2018 6:23 pm

mno zrovna to co se snaží popsat ten článek je, jak se na Roco Netu propaguje signál C a E (na XpressNetu je to jinak, tam je C a D, stejně jako na LocoNetu).
To je konec konců to o čem píšeš.
Takže v tom článku se píše, že na prvním pinu je poloviční DCC, to je správně, ale na posledním není druhá polovina, to bych se neunavoval psaním o polovinách. Na druhém je hlášení chyby - Error nebo také E.

Pokud jsi chtěl slyšet, co si s tím počít na Daisy, tak tě moc nepotěším. Na Daisy je LocoNetB, ten má na prvním a posledním pinu C a D, ty můžeš použít přímo do toho mojeho udělátka, ale signál E bohužel LocoNet neuznává, musíš vytvořit celý paket OPC_GP_OFF, takže celý LocoNet včetně procesoru.
Jinak Roco kostka není self protected a pokud jí přetížíš, tak jednoduše shoří.

P.S. pokud se chceš distancovat od XpressNetu, tak ti mohu poradit několik zdejších odborníků, ti ti poradí že odborníci nepoužívají detekci přetížení a že si máš koupit něco drahého, co stejně nebude fungovat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod Edys » úte 20 lis, 2018 6:50 pm

Od Fuldy pěkná odpověď až na poslední odstavec. To si to prosím nemůžeš odpustit? Schazuješ akorát sám sebe a vyvoláváš hádky o tom "kdo ho má většího"
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod TTmili » úte 20 lis, 2018 7:24 pm

Dobrá, uznávám, na vině bylo špatné pochopení a zapamatování si údajů z článku. Bohužel se to stává a moc s tím nenadělám, mohu si jen nasypat popel na hlavu. O tvé "nelibosti" v Loconetu vím, netřeba ji připomínat, a netřeba myslím ani uměle vyvolávat znovu a stále ty stejné žabomyší války.

Podstatou celého dotazu je, zda za přesně daných podmínek (například užití zdroje 15VDC/2A s vypnutím při nadproudu řekněme 2,5A ať je nějaký sichr, a požadavkem na vybavení "poruchy") lze provozovat Roco 10764 jako zesilovač i s jinými než "Roco-friendly" centrálami. Nejde mi ani tak o izolaci od XpressNetu, jako spíš o možnosti které Daisy II nabízí, a kvůli kterým jsem si ji (s trochou nadsázky) pořizoval. Samosebou origo boostry do Loconet B mám najité a zvažuji je, ale až jako jedny z posledních možností, hlavně proto, že se samozřejmě snažím vyjít s co nejnižší cenovou kalkulací a pokud možno co největším množstvím součástí které již mám k dispozici. Dost na tom, že budu muset investovat do vyhybkových dekodérů, a detektorů obsazení úseků spolu s kodéry a dekodéry.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků