Roco centrála jako Booster

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod zdeno » pon 23 kvě, 2022 1:33 pm

Zdenek Valter píše:Třeba Zdeno má svůj vedzes odvozený ze spaxu a testuje při zkratu přepólování fází - na pevné části či moduliště to sice není potřeba, ale může to být šikovné ve zpětné smyčce...

to neni vsecno, Vedzes ma tuto vychytavku vypinatelnou, teda se obmezi lavinove prepinani useku za sebou. Navic Vedzes pípne a tak oznami, ze prepina fazi.
Tuto dvojitou zvukovou signalizaci jsem vymyslel pred 17 rokmi a prevzalo to hodne lidi.
Dvojita znamena, ze indikuje zkrat a ztratu DCC jinym zvukovym signalem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod D » pon 23 kvě, 2022 2:00 pm

Zdenek Valter:
Jak jsem psal, problém byl mezi Spaxy.
Jeden Spax měl problém s podpětím, které se nikdo z daného klubu nenamáhal zjišťovat.

Roco zesilovače 10761, 10764 ani 10765 proud při zkratu nijak neomezí. Posílají do DCC výstupu plný výkon svého zdroje (3 nebo 5 A), dokud jim na základě chybového signálu (E) z přetíženého zesilovače neodpojí centrála vstup, náš konvertor výstup nebo dokud samy neshoří.

Do klubu další Roco kostky kupovat nebudeme. Připravujeme vlastní řešení, kterým pokryjeme všechny naše potřeby při zachování kompatibility a ceny Spaxu. Nejblíže tomu bude asi zesilovač Digikeijs DR5033.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 23 kvě, 2022 3:41 pm

D píše:Zdenek Valter:
Jak jsem psal, problém byl mezi Spaxy.
Jeden Spax měl problém s podpětím, které se nikdo z daného klubu nenamáhal zjišťovat.

Roco zesilovače 10761, 10764 ani 10765 proud při zkratu nijak neomezí. Posílají do DCC výstupu plný výkon svého zdroje (3 nebo 5 A), dokud jim na základě chybového signálu (E) z přetíženého zesilovače neodpojí centrála vstup, náš konvertor výstup nebo dokud samy neshoří.

Do klubu další Roco kostky kupovat nebudeme. Připravujeme vlastní řešení, kterým pokryjeme všechny naše potřeby při zachování kompatibility a ceny Spaxu. Nejblíže tomu bude asi zesilovač Digikeijs DR5033.

To sice píšete že to byly spaxy, ale principiálně se takhle spaxy už těch víc než 17 let nechovají - respektive neměly by.
Zdeno se do té konstrukce ponořil a modifikoval jí, takže by možná potvrdil, že se jejich konstrukce takhle fungovala od začátku.
To co jste používali mohl být nějaký modifikovaný booster bez té funkce vypínání, ale pak bych mu neříkal spax ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 23 kvě, 2022 3:48 pm

zdeno píše:
Zdenek Valter píše:Třeba Zdeno má svůj vedzes odvozený ze spaxu a testuje při zkratu přepólování fází - na pevné části či moduliště to sice není potřeba, ale může to být šikovné ve zpětné smyčce...

to neni vsecno, Vedzes ma tuto vychytavku vypinatelnou, teda se obmezi lavinove prepinani useku za sebou. Navic Vedzes pípne a tak oznami, ze prepina fazi.
Tuto dvojitou zvukovou signalizaci jsem vymyslel pred 17 rokmi a prevzalo to hodne lidi.
Dvojita znamena, ze indikuje zkrat a ztratu DCC jinym zvukovym signalem.

Zdeno díky za poznámku, opravdu v průběhu času se zvuková signalizace stavu i do spaxu v klubech dodělávala.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod D » pon 23 kvě, 2022 5:12 pm

Zdenek Valter:
Děláš správně, že si stojíš za svým názorem. Jirku minule také nepřesvědčilo potvrzení několika očitých svědků z různých klubů, dokonce i z onoho nejmenovaného klubu, jehož členům moduly s místem nehody, jedna z méně postižených lokomotiv i oba originální Spaxy patřily. ;)
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 23 kvě, 2022 9:40 pm

D píše:Zdenek Valter:
Děláš správně, že si stojíš za svým názorem. Jirku minule také nepřesvědčilo potvrzení několika očitých svědků z různých klubů, dokonce i z onoho nejmenovaného klubu, jehož členům moduly s místem nehody, jedna z méně postižených lokomotiv i oba originální Spaxy patřily. ;)

Promiň, ale nezpochybňuju, že vám ty mašiny zahořely, ale to že boostery, které to způsobily byly funkční spaxy.
To mi hlava prostě nebere.
V povídání v Tvém odkazu je také zmíněno, že to bylo způsobeno někde v Polsku na setkání vadným spaxem některého ze členů Zababova, který byl posléze vyměněn.
Ano i ten spax se může porouchat.
Přiznám se ale, že jsem se s tím za 20 let nesetkal.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod zdeno » úte 24 kvě, 2022 8:42 am

Zdenek Valter píše:Přiznám se ale, že jsem se s tím za 20 let nesetkal.

podle mne je problem v prechodovych odporech, kdy boostrum nevypina zkratova ochrana a dodavaji skoro maximalni proud.
Prechodove odpory su bestie. Ono treba 2,8A na 15V je vyse 40W a to je opravdu hodne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 24 kvě, 2022 4:31 pm

zdeno píše:
Zdenek Valter píše:Přiznám se ale, že jsem se s tím za 20 let nesetkal.

podle mne je problem v prechodovych odporech, kdy boostrum nevypina zkratova ochrana a dodavaji skoro maximalni proud.
Prechodove odpory su bestie. Ono treba 2,8A na 15V je vyse 40W a to je opravdu hodne.

Už jsem to pochopil - ty myslíš zátěž blízkou vypínacímu proudu = tak to máš samozřejmě pravdu.
Setkal jsi se tím?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod zdeno » úte 24 kvě, 2022 6:22 pm

Zdenek Valter píše:Už jsem to pochopil - ty myslíš zátěž blízkou vypínacímu proudu = tak to máš samozřejmě pravdu.
Setkal jsi se tím?

Ja osobne ne, na setkani uz nechodim vyse 10 roku, teda s modulmi, jen si chodim pokecat.
Pravdu napisat, ono se to musi poskladat, aby to delalo problemy.
Teda soucet odporu tesne nad hranici zkratu, aby booster nevypnul a dodaval plny proud.
Teda se musi sejit hodne spatnych veci najednou, aby to exnulo tavenim kastle loko nebo boostru.
---
Odhadujem cetnost tak jednou za tri roky a protoze je to fatalni, tak se to maximalizuje v komunikaci.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 24 kvě, 2022 9:09 pm

zdeno píše:
Zdenek Valter píše:Už jsem to pochopil - ty myslíš zátěž blízkou vypínacímu proudu = tak to máš samozřejmě pravdu.
Setkal jsi se tím?

.....
Odhadujem cetnost tak jednou za tri roky a protoze je to fatalni, tak se to maximalizuje v komunikaci.

No já jsem se s tím nesetkal a tohle je vlastně poprvé, co slyším něco takového o spaxech.
I mně se stalo, že se mi porouchal LENZ booster a dal plných 22 v do kolejí - zničilo mi to dekodér v hektorovi.
No a taky mi ten Lenz v Zahrádkách zahořel - dodneška mám tu propálenou desku - která kupodivu zůstala funkční.
Problém byl na přívodu napájecího napětí. Objevil to Pavel Štepánek, který šel okolo a vypnul napájení. Nepamatuješ se na to?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Roco centrála jako Booster

Příspěvekod zdeno » stř 25 kvě, 2022 5:44 am

ja si pamatuji jen HonzuM, ktery zuril nad znicenou kastli sve loko, kdy mu nevypnuly zkratove ochrany.
Tam se taky seslo vic veci, kdy mu ovladac nezustal v nule a loko pomalicku dojela do zkratu na vyhybke a tam se zhavila.
---
Pouvazujem nad tim a myslim, ze by se naslo reseni a to tepelne senzory v procesoru boostru.
Treba Atmegy rady 8, 88,168,238 maji tento senzor zabudovany a da se sledovat.
---
V moji centrale Centrbox to vyuzivam a pri teplote nad 60st. Celsia centrala hlasi chybu a vypina se.
Duvod zabudovani byla moznost spojeni pinu 5-6 nebo 1-2 na konektoru RJ12, 6/6, kdy se zacnou hřat odpory 27 Ohmu /5W v centrale.
Centrbox se rychle zahreje a tepelna ochrana ho vypne.
---
A booster bude neco podobne, kdyz dodava skoro plny vykon, tak se taky ohriva.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků