Dekodér Lenz STANDART

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Příspěvekod George V. » sob 28 úno, 2009 8:13 am

Nechce se mi zakládat nové téma, i když by to možná stálo za to.
Téma je: programování dekodéru a Vaše zkušenosti s tím.

"Vlastnoručně" jsem si digitalizoval dvě lokomotivy pomocí dekodéru Lenz Standard. Programování proběhlo v pohodě, nicméně by mne zajímalo, jak programovat správné hodnoty pro běžný provoz. Specialně mne zajímá přizpůsobení dekodéru motorku. U dekodérů Lenz lze programovat 5 kategorií motorků, nicméně nikde není vysvětleno k jakému typu motorku která kategorie patří. Dále je tam možnost zapnout funkci dělič EMF - co to vlastně znamená? Co se rozumí pojmem střední rychlost? Jak nastavit vyrovnání zátěže (jak se zmínil výše Houmr)? Atd, atd, prostě spousta věcí, ve kterých jako začátečník tápu. Prosil bych tedy zkušené DCC harcovníky o nějakou nalévárnu, nebo o nějaké dobré odkazy do Internetu. Všem předem díky.
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Příspěvekod Jan Svatoň » sob 28 úno, 2009 9:19 pm

Tak já tedy zkusím taky dotaz - motorák (dekodér Zimo MX63) + přípojný vůz - (funkční dekodér Zimo MX680) - jak je naprogramovat - vícenásobná trakce, spřažený provoz, jaké adresy? Já mám zatím u obou stejnou adresu (např. 14) a normální nastavení CV od výrobce, ale zdá se mi, že to není ono (mám zapojené světla, reflektor, vnitřní osvětlení a spřáhlo)? Zkoušel takovýto provoz někdo? Díky Honza S.
TT, DCC
Jan Svatoň
 
Příspěvky: 76
Registrován: úte 29 led, 2008 12:47 am
Bydliště: Lanškroun

Re: Dekodér Lenz STANDART

Příspěvekod ovlaky » stř 29 úno, 2012 6:49 pm

Jsem úplný začátečník :? , tak bych poprosil o nějaký český manuál k dekodéru Lenz Standart. Ve vyhledávání nejsem moc dobrej, tak prosím omluvte některé dotazy. Když se dívám do manuálu od dekodéru, tak zjistím, že červený a černý kabel napájí dekodér z dvojkolí, šedý a oranžový zase pohání přes dekodér motor, a já bych měl dotaz k zbylým čtyřem drátkům, modrý je přívod k osvětlení a je katoda nebo anoda? Bílý a žlutý dbají na přepínání světel dle směru jízdy a zelený je k čemu? Děkuji. :shock:
Naposledy upravil ovlaky dne pon 02 črc, 2012 12:49 pm, celkově upraveno 1
Kolejiště v H0, kolejivo Roco Geoline
Řízení kolejiště - analog / řízení hnacích vozidel - DCC
Uživatelský avatar
ovlaky
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát 05 srp, 2011 9:13 am
Bydliště: Mikulov, Jihomoravský kraj

Re: Dekodér Lenz STANDART

Příspěvekod Pája » stř 29 úno, 2012 9:08 pm

pokud budeš přihlášený,nějaké manuály v cz stáhneš zde : http://www.modely.biz/download/1-manualy-lenz/
doporučené zapojení zde : http://www.zababov.cz/index.php?id=595
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Re: Dekodér Lenz STANDART

Příspěvekod ovlaky » sob 03 bře, 2012 9:51 am

Pája píše:pokud budeš přihlášený,nějaké manuály v cz stáhneš zde : http://www.modely.biz/download/1-manualy-lenz/
doporučené zapojení zde : http://www.zababov.cz/index.php?id=595


To Pája: Moc ti děkuji. Toto jsem přesně potřeboval! :D

A nevíte, k čemu je ten zelený vývod z dekodéru Lenz Standart+? :shock: To je k osvětlení, nebo k něčemu jinému? Děkuji! :?
Kolejiště v H0, kolejivo Roco Geoline
Řízení kolejiště - analog / řízení hnacích vozidel - DCC
Uživatelský avatar
ovlaky
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát 05 srp, 2011 9:13 am
Bydliště: Mikulov, Jihomoravský kraj

Re: Dekodér Lenz STANDART

Příspěvekod mpinta » sob 03 bře, 2012 10:20 am

ovlaky píše:A nevíte, k čemu je ten zelený vývod z dekodéru Lenz Standart+? :shock: To je k osvětlení, nebo k něčemu jinému? Děkuji! :?

Je to vývod k další (jedné) funkci, kterou Lenz Standard+ má. Třeba k osvětlení kabiny, na aut. spřáhlo, gen. dýmu...
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Dekodér Lenz STANDART

Příspěvekod ovlaky » sob 03 bře, 2012 10:27 am

mpinta píše:
ovlaky píše:A nevíte, k čemu je ten zelený vývod z dekodéru Lenz Standart+? :shock: To je k osvětlení, nebo k něčemu jinému? Děkuji! :?

Je to vývod k další (jedné) funkci, kterou Lenz Standard+ má. Třeba k osvětlení kabiny, na aut. spřáhlo, gen. dýmu...


A kybych chtěl na tento vývod osvětlení, tak toto je anoda, a modrý vývod je katoda? Takhle bych mohl zapojit např. osvětlení té kabiny? A zapíná se zvlášť, nebo je v ní pořád proud? Jinak na vývodech modrého a zeleného jsem naměřil 3,5 - 4,5V AC. Děkuji. :shock:
Naposledy upravil ovlaky dne pon 02 črc, 2012 12:51 pm, celkově upraveno 2
Kolejiště v H0, kolejivo Roco Geoline
Řízení kolejiště - analog / řízení hnacích vozidel - DCC
Uživatelský avatar
ovlaky
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát 05 srp, 2011 9:13 am
Bydliště: Mikulov, Jihomoravský kraj

Re:

Příspěvekod miroslav lengyel » sob 03 bře, 2012 11:42 am

George V. píše:Nechce se mi zakládat nové téma, i když by to možná stálo za to.
Téma je: programování dekodéru a Vaše zkušenosti s tím.

"Vlastnoručně" jsem si digitalizoval dvě lokomotivy pomocí dekodéru Lenz Standard. Programování proběhlo v pohodě, nicméně by mne zajímalo, jak programovat správné hodnoty pro běžný provoz. Specialně mne zajímá přizpůsobení dekodéru motorku. U dekodérů Lenz lze programovat 5 kategorií motorků, nicméně nikde není vysvětleno k jakému typu motorku která kategorie patří. Dále je tam možnost zapnout funkci dělič EMF - co to vlastně znamená? Co se rozumí pojmem střední rychlost? Jak nastavit vyrovnání zátěže (jak se zmínil výše Houmr)? Atd, atd, prostě spousta věcí, ve kterých jako začátečník tápu. Prosil bych tedy zkušené DCC harcovníky o nějakou nalévárnu, nebo o nějaké dobré odkazy do Internetu. Všem předem díky.


Netuším,zda Ti již někdo neodpověděl,takže pokud nemáš nebo neznáš,tak se mrkni do začátku sem.
http://www.marathonmodel.cz/sites/defau ... _A4_cz.pdf
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Dekodér Lenz STANDART

Příspěvekod mpinta » sob 03 bře, 2012 12:56 pm

ovlaky píše:a kybych chtěl na tento vývod osvětlení, tak toto je anoda, a modrý vývod je katoda? takhle bych mohl zapojit např. osvětlení té kabiny? a zapíná se zvlášť, nebo je v ní pořád proud? jinak na vývodech modrého a zeleného jsem naměřil 3,5 - 4,5V AC. děkuji. :shock:

Za prvé, měřit na výstupu naprázdno je nesmysl, za duhé je tam cca 12Vss tedy DC, a to proti společnému plusu, který je na modrém. Takže se tam dá žárovka 12V/50mA (což je předpotopní kravina) nebo LEDka se sériovým odporem ( 470 - 1000 ohmů), a to tak že anoda LED směřuje k plusu, tedy k modrému, druhý konec na zelený. Pořadí LED - seriový odpor je libovolné.
Funkční výstup se bude ovládat nějakou funkcí. Jakou, to nevím, tenhle dekodér nemám. Taky je možné, že to default bude vypnuté a musí se to pomocí CV teprve nastavit. To nastavení (kterým funkčním tlačítkem se ovládá která funkce) se dělá tzv. Mapováním (viz manuál dekodéru). Článek, který se snad i Mapováním bude zabývat, mám zrovna rozepsaný. Více číst, méně se ptát. :D :D :D
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků