Dekodér MX620

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Dekodér MX620

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 09 úno, 2007 12:34 am

Teď mám čas si hrát s tímhle drobkem, a nedá mi abych se nepodělil o zkušenosti s ním.
Přesto, že tento dekodér patří k těm nejmenším tak rozhodně svými vlastnostmi poráží konkurenci.

O jeho parametrech jsem už psal v odpovědi Danovi v jeho dotazu na LENZ Gold MINI.

Zde jsou :

13,5 x 9 x 2,5 mm
0,8 A motor, 4 function outputs, SUSI pads
Versions:
MX620: 7 wires
MX620N: 6 pole direct NMRA small interface
MX620R: 8 pole NMRA medium interface
MX620F: 6 pole NMRA small interface (wires)

Ovšem po podrobnějším nastudování manuálu a povídání firmy ZIMO je zřejmé, že tento drobeček v případě, že nepotřebujete SUSI a programově ho vypnete, pak máte k dispozici ne 4 jak se píše v předchozím odstavci ale 6 funkčních výstupů :!: :!:

Další do budoucna plánovanou funkcí je možnost si nahrát krátký zvukový sample například houkačku a tento zvuk přehrát přes zesilovač.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2681
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod dan » pát 09 úno, 2007 11:57 am

Tak to je super taky je mám v plánu pořídit
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod Michal Dalecký » pát 09 úno, 2007 11:58 am

Uz je brzy zaradim. Cekam na aktualizovane cenky a vyvesim je na web.
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 27 úno, 2007 11:37 pm

Porovnání velikosti dejkodérů ZIMO

Obrázek

Zleva do prava
LENZ Gold, ZIMO MX64, ZIMO MX63, ZIMO MX620

Díky na podložce jsou po 10 mm
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2681
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

ZIMO620

Příspěvekod fira » ned 23 pro, 2007 10:13 am

Ahoj Zdenku mam na teba prosbu.Pomohol by si mi nastaviť dekoderZIMO620?Neviem si poradiť s nastavenim funkcie POSUN F4.Dik JAro
fira
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř 28 lis, 2007 10:05 pm
Bydliště: Šaľa

Příspěvekod mnitka » pát 12 bře, 2010 12:54 pm

Pěkný den všem, pořídil jsem dekodér ZIMO MX 630.
pomohl by mi prosím někdo s instalací do lokomotivy a nastavení CV vzhledem k funkčním výstupům? Děkuji
Rád bych aby lokomotiva svítila v těchto režimech:
posun -na obě strany svítí bíle
vlak - ve směru jízdy svítí bíle
lokomotivní vlak - ve směru jízdy bíla, červená
reflektor - ve směru jízdy
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod mnitka » pát 12 bře, 2010 12:59 pm

Ještě dodám,
vlastně jsem to celé zvládnul, jen se mi nedaří zvládnout režim posun, zkrátka nevím zda jde u konkrétního F výstupu za určitých podmínek 'odpárat' nastavenou směrovou závislost.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod jkr » ned 14 bře, 2010 5:43 pm

Podobný problém jsem vyřešil nedávno u TT Hektora pomocí „speciálního přiřazení funkcí ZIMO“. Do CV61 se nastaví hodnota 98, a tím se dekodér přepne do „programovacího“ režimu. Při něm se pak dají zapnout výstupy dekodéru podle potřeby postupně pro „všechny“ funkční tlačítka a to i podle směru jízdy. Doporučuju prostudovat návod ZIMO.
Samotné programování vypadá komplikovaně, ale není tomu tak. Po aktivaci programovacího módu (pozor, jde to jen v módu POM) se nastaví pomocí funkčních kláves osvětlení (výstupy dekodéru) pro funkční tlačítko F0 ve směruje vpřed, nastavení se potvrdí, pokračuje se nastavením F0 pro směr vzad, a pak postupně to samé pro F1, F2…F12. Lokomotiva při tom svítí takže je vidět jak to pak bude „vypadat“. Nakonec (až to zabliká) se naposled potvrdí, lokomotiva se sejme z kolejí a je hotovo. To „potvrzování“ se má dělat tlačítkem pro změnu směru jízdy, pro toho kdo nic takového nemá (já mám např. multimouse), funguje také „otočné kolečko“ pro ovládání jízdy.
jkr
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 25 úno, 2010 4:28 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod mnitka » pon 15 bře, 2010 8:25 am

můžete napsat podrobný návod? pro multiMaus, děkuji
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod jkr » pon 15 bře, 2010 1:17 pm

Dejme tomu, že mám osvětlení zapojeno k dekodéru takto:
A0f = přední bílá světla
A0r = zadní bílá světla
A1 = přední červená světla
A2 = zadní červená světla
A3 = přední reflektor
A4 = zadní reflektor

Chci, aby funkční tlačítka ovládala světla následovně:
F0 = přední nebo zadní bílá světla podle směru jízdy (režim vlak)
F1 = přední nebo zadní červená světla podle směru jízdy (spolu s F0 režim lokomotivní vlak)
F2 = přední nebo zadní reflektor podle směru jízdy
F3 = přední a zadní bílá světla nezávisle na směru (režim posun)

Výsledné mapování by pak mohlo vypadat takto:
Kód: Vybrat vše
Krok | Tlačítko/Směr | A0f | A0r | A1 | A2 | A3 | A4
1.   | F0/Vpřed      |  X  |     |    |    |    |
2.   | F0/Vzad       |     |  X  |    |    |    |
3.   | F1/Vpřed      |     |     |    | X  |    |
4.   | F1/Vzad       |     |     | X  |    |    |
5.   | F2/Vpřed      |     |     |    |    | X  |
6.   | F2/Vzad       |     |     |    |    |    | X
7.   | F3/Vpřed      |  X  |  X  |    |    |    |
8.   | F3/Vzad       |  X  |  X  |    |    |    |
...


Postup namapování je zhruba tento:
- Přepnout režim programování v multimyši na „POM“
- Aktivovat „programovací mód“ v dekodéru nastavením CV61=98. Detailní popis je v návodu k dekodérům ZIMO, v kapitole „Speciální přiřazení funkcí ZIMO, Procedura přiřazení funkcí s CV61 = 98“
- V programovacím módu namapovat funkční tlačítka, tak aby spínala výstupy jak potřebuju.

Takže po aktivaci programovacího módu, podle příkladu v tabulce, udělám:

- Krok 1, tlačítkem F0 rozsvítím bílá světla vpředu (F0 postupně spíná/vypíná výstupy A0f, A0r, A0f+A0r). Potvrdím kolečkem tak, že „lehce couvnu“ a vrátím jej do neutrální polohy.
- Krok 2, tlačítkem F0 rozsvítím světla vzadu a potvrdím kolečkem (lehce dopředu a neutrál).
- Krok 3, tlačítkem F2 rozsvítím červená světla vzadu (bílá zhasnu přes F0) a potvrdím.
- Obdobně pro kroky 4-8
- V krocích 9 - 26 už nic spínat nechci, takže mám všechny funkce/tlačítka vypnuté (na lokomotivě nic nesvítí) a jen „potvrzuju“ otáčením kolečkem dokud lokomotiva „nezabliká“, že je hotovo.
- Naposled potvrdím

Pak stačí lokomotivu na chvíli sundat z kolejí, vrátit zpět a „vyzkoušet“ jestli je to tak jak jsem chtěl. Pokud ne, dám opět CV61=98 a zkusím to znovu a lépe.

Uvedený příklad nemám možnost vyzkoušet (mám MX620 a jiné zapojení), takže „ruku do ohně“ bych za to nedal, ale mělo by to tak být. Doporučuju si to vyzkoušet, vrátit do původního stavu "CV61=0" to jde vždycky.
jkr
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 25 úno, 2010 4:28 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod mnitka » úte 16 bře, 2010 7:30 pm

Moc děkuji, jen jsem se k tomuto nastavení dopracoval pomocí nastavení CV.
Lokomotiva nereagovala tak jak jste ve Vašem podrobném návodu psal, v režimu POM a s nastaveným CV 61 na hodnotu 98 lokomotiva nereagovala na stiskunutí funkčního tlačítka.
Jěstě jednou moc děkuji, za čas strávený nad odpovědí...
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod jkr » stř 17 bře, 2010 11:02 am

Není zač. Hlavně když jste našel řešení.

Přoč se vám nepodařilo aktivovat programovací mód netuším, snad jedině, že při zadávání CV61=98 musí být kromě POM ještě nastaven směr jízdy dopředu a všechny funkce vypnuté...

Jinak pokud jde něco jednoduše udělat přes standardní NMRA mapování (třeba zapnout A0f+A0r na F1), tak je to většinou rychlejší. Pokud to nejde a vyloženě je potřeba nastavit něco, jako že výstup A1 je směrově závislý, když je zapnutá F1 a současně nezávislý když je zapnutá F2, tak jsem jinou možnost než „ZIMO mapování“ neobjevil. Taky se mi líbí, že tímto způsobem si namapuju funkce rozsvěcováním světel, takže výsledek rovnou vidím a nemusím přepočítávat bity (vždycky se aspoň jednou spletu). Navíc s multimyší nevidím co v těch CV vlastně mám. Na druhou stranu, nastavovat najednou všech 26 kroků taky není sranda.
jkr
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 25 úno, 2010 4:28 pm
Bydliště: Praha

Re: Dekodér MX620

Příspěvekod j-novis » úte 30 lis, 2010 12:22 pm

Zdravím všechny zdatné programátory,
chtěl bych poprosit o pomoc s nastavením dekodéru Zimo MX620.Jde o osvětlení motorového vozu,který bude vybaven i zvukem přes rozhraní Susi,takže mi zbydou je dva výstupy na přídavné fce.Na jednu fce bych chtěl zapojit vnitřní osvětlení vozu a na druhou fce horní reflektor,aby se zapínat nezávisle na spodních světlech,ale zárověň bych chtěl,aby byl závislí na směru jízdy.Je tato kombinace vůbec možná?Prostudoval jsem manuál k dekodéru snad už stokrát a pořád jsem nepřišel na nějaké řešení.Pokud by někdo věděl,moc prosím o radu.
Digitál , 1:120
Uživatelský avatar
j-novis
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 22 led, 2010 10:56 am
Bydliště: Praha, Štíhlice

Re: Dekodér MX620

Příspěvekod Ferda » úte 30 lis, 2010 12:46 pm

http://www.zababov.cz/wiki/index.php/DC ... _lokomotiv
5. 6. a 7. obrázek od spodu.

Tento odkaz je tu omílán stále dokola. Jen Vaše lenivost Vám brání použít tlačítko hledat. A kdo nehledá ten nenajde!
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Dekodér MX620

Příspěvekod j-novis » stř 01 pro, 2010 9:21 am

Ferda píše:http://www.zababov.cz/wiki/index.php/DCC_zapojen%C3%AD_lokomotiv
5. 6. a 7. obrázek od spodu.

Tento odkaz je tu omílán stále dokola. Jen Vaše lenivost Vám brání použít tlačítko hledat. A kdo nehledá ten nenajde!

Díky,za prvé nejsem lenivý něco hledat a za druhé,tento odkaz dokonale znám,ale většinou to nefunkuje,při zapojení přesně podle schématu,prosvítá reflektor na druhé straně,ale to už jsem tady řešil viz :http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=7&t=313&start=15
O to mi ale nešlo,přečti si pořádně můj příšpěvěk.Ptal jsem se,zda je to možno naprogramovat pouze v dekodéru,toť vše.
Digitál , 1:120
Uživatelský avatar
j-novis
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 22 led, 2010 10:56 am
Bydliště: Praha, Štíhlice

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: romansis, Zlámalík a 16 návštevníků