Ovládání přes PC

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Ovládání přes PC

Příspěvekod Bohosek » čtv 25 led, 2007 12:13 pm

Chtěl bych kolejiště ovládat pomocí počítače. Může mi, prosím, někdo poradit jak to funguje a co je k tomu zapotřebí. Doposud s tím nemám zkušenosti a nějaký rady bych uvítal.
Bohosek
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 25 led, 2007 12:13 pm

Re: Ovládání přes PC

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 25 led, 2007 12:41 pm

Bohosek píše:Chtěl bych kolejiště ovládat pomocí počítače. Může mi, prosím, někdo poradit jak to funguje a co je k tomu zapotřebí. Doposud s tím nemám zkušenosti a nějaký rady bych uvítal.


Potřebuješ nějaké PC - zpravidla stačí i nějaká šunka - třeba pentium 200 Mhz a výše se serial či USB portem . Softy co znám jedou na Woknech - RailCo a RailWare.

Potom nějakou centrálu + PC Interface.

Teď je otázka jaký s tím máš záměr a co všechno chceš počítačem řídit.

U Lokomotiv je to celkem jasné.

U příslušenství musíš mít jeho dekodéry.
Abys dostal informace zpět k programu a nastavoval například i rozhodovací procesy musíš mít nějaká čidal a výstup z nich dostat do počítače.
Například RailCo umí i kartu 8255 jako vstupní interface.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Bohosek » čtv 25 led, 2007 12:48 pm

PC samozřejmě mám. Co s tím chci ovládat? Všechno co jde. Nevím jak velké jsou možnosti. A ty SW, jak se dají sehnat? Jaké licence?
Bohosek
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 25 led, 2007 12:13 pm

Příspěvekod Michal Dalecký » čtv 25 led, 2007 1:11 pm

Bohosek píše:PC samozřejmě mám. Co s tím chci ovládat? Všechno co jde. Nevím jak velké jsou možnosti. A ty SW, jak se dají sehnat? Jaké licence?
RailCo je zde: www.freiwald.com. Licence stoji 295EUR. Ted jsem to poridil.
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 25 led, 2007 1:45 pm

Bohosek píše:PC samozřejmě mám. Co s tím chci ovládat? Všechno co jde. Nevím jak velké jsou možnosti. A ty SW, jak se dají sehnat? Jaké licence?


Možnosti jsou obrovské. Trochu znám RailCo sám ho používám sice v historické versi 4.7 ale mně to úplně stačí. Moje původní plány sice byly stavět doma vlakodrom, ale dostal jsem se čirou náhodou k modulům u Zababova a zjišťuji, že než bych to postavil nějaké kolejiště doma (začal jsem znovu kolem roku 1999) tak bych se nedoplatil, možná teď bych ještě nejezil a neměl bych Ty správné kamarády. Na druhou stranu nejsem ani krajinář - spíš mne baví hrabat se v drátech a teď i ve vozidlech. Takže jsem stavbu vlastního kolejiště zavrhl.

Pravda trochu jsem se zakecal - co tedy to Railco umí nejlépe viz:

http://www.freiwald.com/

V kostce je RAILCO dodavatel sw kde dílčí programy delají různé věci

Základním komponentou je program TrainControler
ten by měl umět:
- ovládat lokomotivy a jejich funkce.
- ovládat veškrá příslušenství podporovaná centrálou (vyhybky , návěsti atd atd.)
- vyhodnocovat informace a na základě vsupu vykonávat nějakou činnost
- stavět vlakové cesty
- jezdit podle jízdního řádu

Pak znám TrainProgrammer

- pro nastavování lokodekodérů a například rozjezdovývh křivek.

Ten ovšem je zbytný protože totéž se dá udělat pomoci JMRI Dekoder PRO což je volně stahnutelný Open source SOFT viz http://jmri.sf.net/decoderPro

V současné době je nabízen ještě doplněk TrainControleru +NET
- umožnuje spolupráci více počítaču po počítačové síti.

4D Sound umí hrát do čtyř reproduktorů zvuky okolo kolejiště

Handheld control
Podporuje specifické HW ovladače
- Smart Hand

atd, atd více na stránkách pan Friewalda :wink:
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Michal Dalecký » čtv 25 led, 2007 2:06 pm

Postupne se do RailCo dostavam a zprovoznuji to, co mam postavene. Pocitam, ze zpracuji ukazkove reseni (navestidla, zastavovani apod.) a priklady dam ke stazeni primo v souborech pro RailCo. Az ted zjistuji, jak je to slozite a ze se da vyresit temer vse, vcetne ceske navestni soustavy.
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod Zx1974 » čtv 25 led, 2007 2:17 pm

A co demo verze RailCo, jaký funkce ta má blokovaný? Zkoušel jsem ji bez to aniž bych měl připojenou centrálu (protože zatím nemám co připojit) a nepřišel na žádný omezení. A protože mám v plánu zkusit si postavit toto http://users.pandora.be/deloof/ tak bych nenarazil, když bych to chtěl vyzkoušet společně s demo verzí.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 25 led, 2007 2:52 pm

Zx1974 píše:A co demo verze RailCo, jaký funkce ta má blokovaný? Zkoušel jsem ji bez to aniž bych měl připojenou centrálu (protože zatím nemám co připojit) a nepřišel na žádný omezení. A protože mám v plánu zkusit si postavit toto http://users.pandora.be/deloof/ tak bych nenarazil, když bych to chtěl vyzkoušet společně s demo verzí.


Nevím přesně jak současná verse - ale to snad píše Friewald v jejím popisu - ale dřív tam bylo omezení časové - po cca 15 minutách se vypnulo ovládání k centrále.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Michal Dalecký » čtv 25 led, 2007 3:03 pm

V editacnim modu je to zcela bez omezeni. Pokud to pripojite k centrale (kolejisti), tak se soft po cca 10 - 12 minutach odpoji. Po zaplaceni licence vam Freiwald posle kod a ten toto omezeni odbolkuje.
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod Bohosek » čtv 25 led, 2007 3:17 pm

Centrály k připojení k PC, co znám, využívají pro připojení k PC sériový port (COM (RS232)). Já mám v PC pouze USB porty, a tak mě zajímá, zda existují i osvědčené centrály s USB portem? Nebo lze použít i nějaký převodník a v PC si vytvořit SW virtuální COM port? Případně můžete mi nějaký převodník z RS232 na USB, který je s tímto funkční a vyzkoušený doporučit?
Bohosek
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 25 led, 2007 12:13 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 25 led, 2007 3:21 pm

Bohosek píše:Centrály k připojení k PC, co znám, využívají pro připojení k PC sériový port (COM (RS232)). Já mám v PC pouze USB porty, a tak mě zajímá, zda existují i osvědčené centrály s USB portem? Nebo lze použít i nějaký převodník a v PC si vytvořit SW virtuální COM port? Případně můžete mi nějaký převodník z RS232 na USB, který je s tímto funkční a vyzkoušený doporučit?


Některé převodníky USB - RS232 maji oravdu problémy. Lenz už ale dělá i interface s USB. Zkusím se poptat na ty převodníky blíží se možná čas kdy to buýdu muste taky řešit.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Bohosek » čtv 25 led, 2007 3:24 pm

Zdenek Valter píše:
Bohosek píše:Centrály k připojení k PC, co znám, využívají pro připojení k PC sériový port (COM (RS232)). Já mám v PC pouze USB porty, a tak mě zajímá, zda existují i osvědčené centrály s USB portem? Nebo lze použít i nějaký převodník a v PC si vytvořit SW virtuální COM port? Případně můžete mi nějaký převodník z RS232 na USB, který je s tímto funkční a vyzkoušený doporučit?


Některé převodníky USB - RS232 maji oravdu problémy. Lenz už ale dělá i interface s USB. Zkusím se poptat na ty převodníky blíží se možná čas kdy to buýdu muste taky řešit.


Přesně tak, s převodníky jsou problémy, znám to ze svého zaměstnání. Proto se raději ptám na nějaký vyzkoušený.
Bohosek
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 25 led, 2007 12:13 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 25 led, 2007 3:38 pm

Bohosek píše:
Zdenek Valter píše:Některé převodníky USB - RS232 maji oravdu problémy. Lenz už ale dělá i interface s USB. Zkusím se poptat na ty převodníky blíží se možná čas kdy to buýdu muste taky řešit.


Přesně tak, s převodníky jsou problémy, znám to ze svého zaměstnání. Proto se raději ptám na nějaký vyzkoušený.


Můžeš když tak napsat s kterými převodníky byly ty problémy ?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Zx1974 » čtv 25 led, 2007 4:15 pm

Pánové díky, 10 minut bude na případný testy stačit.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Příspěvekod Houmr » čtv 25 led, 2007 4:21 pm

Jen dotaz. Někde jsem četl, že je možné koupit licenci pro více lidí a pak to vychází laciněji :?:
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků