Stránka 1 z 3
Centrála Uhlenbrock s Daisy II - problém

Napsal:
sob 04 říj, 2025 10:42 pm
od Zippich
Prosím o radu. Centrála Uhlenbrock s ovladačem Daisy II začala stávkovat. Na ovladači svítí poslední zadaná adresa lokomotivy, vedle ní se objevil symbol zámku, adresa se nedá změnit a ani programování nefunguje. Po zadání povelu k programování se ovladač přepne zpátky do tohoto stavu. V čem je problém? Dá se to nějak resetovat? Nebo je to na novou centrálu, nebo ovladač?
Re: Centrála Uhlenbrock s Daisy II - problém

Napsal:
ned 05 říj, 2025 6:43 am
od HonzaM
Jedná se o funkci zámku klávesnice. Zapíná a vypíná se stiskem tlačítek MODE a 0. Asi se ti “podařilo” stisknout ta dvě tlačítka.(viz Murphyho zákony: selžou—li veškeré pokusy, přečtěte si návod).
Re: Centrála Uhlenbrock s Daisy II - problém

Napsal:
ned 05 říj, 2025 11:44 am
od Zippich
HonzaM píše:... selžou—li veškeré pokusy, přečtěte si návod...
Děkuji za nápovědu. Hledal jsem to v návodu, ale nemohl jsem to najít...
Re: Centrála Uhlenbrock s Daisy II - problém

Napsal:
úte 09 čer, 2026 8:09 am
od Zippich
Postihla mě další elektronická kletba. Displej ovladače bliká stejně jako zelená dioda centrály asi 1x za 2 sekundy a nic nefunguje. Nevíte co to je a jak se toho zbavit?
Re: Centrála Uhlenbrock s Daisy II - problém

Napsal:
úte 09 čer, 2026 8:33 am
od fulda
Vzhledem k tomu, že jsem nic takového neviděl a neumím si to představit, tak bych tě asi poprosil o nějaké video.
Re: Centrála Uhlenbrock s Daisy II - problém

Napsal:
úte 09 čer, 2026 10:27 am
od Zippich
fulda píše:Vzhledem k tomu, že jsem nic takového neviděl a neumím si to představit, tak bych tě asi poprosil o nějaké video.
https://youtube.com/shorts/e6CjELjEziQ?feature=share
Re: Centrála Uhlenbrock s Daisy II - problém

Napsal:
úte 09 čer, 2026 11:46 am
od fulda
Něco takového jsem neviděl. Ale první, na co bych se podíval je napájecí zdroj.
Respektive - chová se to stejně v zásuvce LocoNet-T i LocoNet-B?
Re: Centrála Uhlenbrock s Daisy II - problém

Napsal:
úte 09 čer, 2026 1:25 pm
od Zippich
fulda píše:Něco takového jsem neviděl. Ale první, na co bych se podíval je napájecí zdroj.
Respektive - chová se to stejně v zásuvce LocoNet-T i LocoNet-B?
LocoNet-T i LocoNet-B se chovají stejně. Zdroj dává 16,5V, ale v kolejích jsem naměřil jen kolísajících 5,5...
Re: Centrála Uhlenbrock s Daisy II - problém

Napsal:
stř 10 čer, 2026 7:21 am
od HonzaM
Zippich píše:fulda píše:Něco takového jsem neviděl. Ale první, na co bych se podíval je napájecí zdroj.
Respektive - chová se to stejně v zásuvce LocoNet-T i LocoNet-B?
LocoNet-T i LocoNet-B se chovají stejně. Zdroj dává 16,5V, ale v kolejích jsem naměřil jen kolísajících 5,5...
Jak napětí měŕíš? Kolejové napájení má obdélníkový průběh a běžný multimetr při měření střídavého napětí naměří obvykle vyšší hodnotu. Bylo by dobře se podívat na kolejový výstup osciloskopem. Ten problém se objevil náhle, předtím centrála fungovala dobře? U zásuvky LocoNet B je na vodičích 1 a 6 Rail Sync odpovídající průběhu kolejového signálu, u zásuvky LocoNet T je tam napájecí napětí pro ovladače.. V Tvém pŕípadě jde zřejmě o závadu vestavěného boosteru kolejového napájení. Kolejové napájení má být stejné i když není připojen žádný ovladač.
Re: Centrála Uhlenbrock s Daisy II - problém

Napsal:
stř 10 čer, 2026 7:30 am
od Ivan
Honzo, nedělal bych tak unáhlené závěry.
Zkusil bych jednoduché testy:
- jiný kabel?
- jiný ovladač?
- Daisy připojit k jiné centrále?
Tímto lze pravděpodobně identifikovat původce problému a pak řešit dál.
A multimetrem DCC napětí skutečně nelze změřit, jak píše Honza.
Re: Centrála Uhlenbrock s Daisy II - problém

Napsal:
stř 10 čer, 2026 7:53 am
od Zdenek Valter
Ivan píše:Honzo, nedělal bych tak unáhlené závěry.
Zkusil bych jednoduché testy:
- jiný kabel?
- jiný ovladač?
- Daisy připojit k jiné centrále?
Tímto lze pravděpodobně identifikovat původce problému a pak řešit dál.
A multimetrem DCC napětí skutečně nelze změřit, jak píše Honza.
No pokud má multimetr True RMS tak to napětí změříš.

Re: Centrála Uhlenbrock s Daisy II - problém

Napsal:
stř 10 čer, 2026 7:56 am
od Zdenek Valter
HonzaM píše:Zippich píše:fulda píše:Něco takového jsem neviděl. Ale první, na co bych se podíval je napájecí zdroj.
Respektive - chová se to stejně v zásuvce LocoNet-T i LocoNet-B?
LocoNet-T i LocoNet-B se chovají stejně. Zdroj dává 16,5V, ale v kolejích jsem naměřil jen kolísajících 5,5...
Jak napětí měŕíš? Kolejové napájení má obdélníkový průběh a běžný multimetr při měření střídavého napětí naměří obvykle vyšší hodnotu. Bylo by dobře se podívat na kolejový výstup osciloskopem. Ten problém se objevil náhle, předtím centrála fungovala dobře? U zásuvky LocoNet B je na vodičích 1 a 6 Rail Sync odpovídající průběhu kolejového signálu, u zásuvky LocoNet T je tam napájecí napětí pro ovladače.. V Tvém pŕípadě jde zřejmě o závadu vestavěného boosteru kolejového napájení. Kolejové napájení má být stejné i když není připojen žádný ovladač.
No jen poznámka -
na Loconetu T jsou krajní vodiče na 6 pinové zásuvce propojeny a je na nich + napájecího napětí pro ovladače. kde - pól je GND loconetu!
Re: Centrála Uhlenbrock s Daisy II - problém

Napsal:
stř 10 čer, 2026 8:09 am
od HonzaM
Zdenek Valter píše:Ivan píše:Honzo, nedělal bych tak unáhlené závěry.
Zkusil bych jednoduché testy:
- jiný kabel?
- jiný ovladač?
- Daisy připojit k jiné centrále?
Tímto lze pravděpodobně identifikovat původce problému a pak řešit dál.
A multimetrem DCC napětí skutečně nelze změřit, jak píše Honza.
No pokud má multimetr True RMS tak to napětí změříš.

Bohužel mám multimetr deklarující True RMS a správnou hodnotu kolejového DCC napětí nezměří.
Re: Centrála Uhlenbrock s Daisy II - problém

Napsal:
stř 10 čer, 2026 8:16 am
od HonzaM
Ivan píše:Honzo, nedělal bych tak unáhlené závěry.
Zkusil bych jednoduché testy:
- jiný kabel?
- jiný ovladač?
- Daisy připojit k jiné centrále?
Tímto lze pravděpodobně identifikovat původce problému a pak řešit dál.
A multimetrem DCC napětí skutečně nelze změřit, jak píše Honza.
Kolejový DCC výstup na ovladači nezávisí.
Re: Centrála Uhlenbrock s Daisy II - problém

Napsal:
stř 10 čer, 2026 8:34 am
od Zippich
HonzaM píše:Jak napětí měŕíš? Kolejové napájení má obdélníkový průběh a běžný multimetr při měření střídavého napětí naměří obvykle vyšší hodnotu. Bylo by dobře se podívat na kolejový výstup osciloskopem. Ten problém se objevil náhle, předtím centrála fungovala dobře? U zásuvky LocoNet B je na vodičích 1 a 6 Rail Sync odpovídající průběhu kolejového signálu, u zásuvky LocoNet T je tam napájecí napětí pro ovladače.. V Tvém pŕípadě jde zřejmě o závadu vestavěného boosteru kolejového napájení. Kolejové napájení má být stejné i když není připojen žádný ovladač.
Díky za info. Mám jen běžný multimetr, ale je zřejmé, že na výstupu není odpovídající napětí, takže to vidím nejspíš na novou centrálu. Vrtat se v tom neumím. Tahle sloužila asi 6 let, což není moc...