Centrála PIKO Smart Control WLAN

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Centrála PIKO Smart Control WLAN

Příspěvekod HonzaM » pát 29 pro, 2023 10:21 am

Včera se mi dostala do ruky dlouho očekávaná centrála PIKO Smart Control WLAN. Na první pohled se zdálo, že půjde o zajímavý výrobek, cena za centrálu s WiFi ovladačem kolem šesti tisíc nevypadala nezajímavě. Protože předchozí PIKO Smart Control light mělo LocoNet a jeho ovladačem bylo možné ovládat i DR5000, nečekal jsem, že u podobně nazvaného modelu LocoNet nebude. Jenže on tam není a není tam nic jiného než kolejový výstup a výstup pro programovací kolej s limitací na 250 mA (to je jedno z mála plus této centrály). Příslušenství lze tedy připojovat pouze na DCC kolejový výstup, chybí vstup pro zpětné hlášení. Centrála má výstup prezentovaný pro booster, je zde ale konektor s osmi piny (jako se používá pro síťové tozvody. Ovladač je vybaven funkcemi dost dobře, umožňuje ovládat 68 funkcí, programování lokomotiv na programovací i provozní koleji. Bohužel ale pro komunikaci s centrálou výrobce použil vlastní (nestandardní)protokol (očekával jsem WiThrottle, který PIKO používalo pod svým označením v centrále, pocházející z produkce ESU). Ovladač tedy nebude použitelný s žádnou jinou centrálou. Mnohem rozuměji se zachoval Uhlenbrock, který v nyní vyráběném ovladači Daisy wifi nabízí dva wifi protokoly, jak WiThrottle, tak Z21.
Piko Smart Control WLAN se tedy hodí pro toho, kdo chce jezdit z vlaky a ovládat je bezdrátově, neplánuje ale větší kolejiště a neuvažuje o potřebě zpětného hlášení. Stavění cest z několika výhybek ovladač umožňuje.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála PIKO Smart Control WLAN

Příspěvekod Ivan » pát 29 pro, 2023 12:14 pm

Hmmm, no moc mne nezaujal. Hlavně ovladač neodpovídá dnešním možnostem. O kolik je těžší osadit větší displej? Myslím, že tak o pár centů...
LocoNet mne netrápí, i když jeho absence je škoda. S takovou výbavou bych čekal cenu o ca 2000 nižší. Nepodpora ostatních protokolů mi vadí, ale byl to zřejmě záměr.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála PIKO Smart Control WLAN

Příspěvekod HonzaM » ned 31 pro, 2023 5:28 pm

Ivan píše:Hmmm, no moc mne nezaujal. Hlavně ovladač neodpovídá dnešním možnostem. O kolik je těžší osadit větší displej? Myslím, že tak o pár centů...
LocoNet mne netrápí, i když jeho absence je škoda. S takovou výbavou bych čekal cenu o ca 2000 nižší. Nepodpora ostatních protokolů mi vadí, ale byl to zřejmě záměr.

Hlavním problémem je naprostá nekompatibilita s jakýmkoli jiným zařízením - k centrále nelze použít ani žádný jiný bezdrátový ovladač, ani žádný "drátový" ovladač. Jediné, s čím si centrála rozumí, je DCC, lze s ní tedy ovládat prakticky jakokouli lokomotivu vybavenou standardním dekodérem. Ovladač dobře padne do ruky, je lehký a dobře se ovládá i jednou rukou.
Mám tuto centrálu s ovladačem pořízenu pro vnuka a vnučku a pokud byste měl někdo nějaký dotaz, pokusil bych se to vyzkoušet a ověřit.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála PIKO Smart Control WLAN

Příspěvekod HonzaM » úte 09 led, 2024 1:09 pm

Po několika dnech testování jsem získal také několik kladných poznatků. Vlaky lze pohodlně ovládat, sympatická je možnost u vkládaných vlaků zvolit a uložit jak adresu, tak libovolně zadat název vlaku nebo lokomotivy. Je možné zde mít i obrázek, to se mi ale nepodařilo uskutečnit. Lze vybírat z databáze lokomotiv PIKO, jenže žádnou nemám. Mělo by být možné pořídit a vložit také vlastní obrázek, v návodu je ale pouze stručná věta "vaše obrázky musí být nejprve vloženy na SD kartu za použití aplikace PSCw" bez jakéhokoli dalšího vysvětlení. Na dotaz u zákaznického oddělení výrobce jsem odpověď nedostal. Zkušenost se zákaznickým oddělením je špatná, buď neodpovědí vůbec, nebo je odpověď k ničemu. Na dotaz jaký protokol se používá pro komunikaci mezi ovladačem a centrálou neodpověděli, na dotaz jaký booster lze připojit odpověděli že od technického odboru nemají dosud informaci.
Zásadním nedostatkem centrály je absence zpětného hlášení, k ovládání příslušenství lze použít pouze DCC (to ale pro většinu modelářů není důležité), je to běžné i u jiných centrál.
Jak píše Ivan, displej je dost malý, nicméně podle mého názoru poskytuje dostatečný přehled a umožňuje snadné ovládání. Přináším zde několik ukázek. Jestliže připojím druhý ovladač, automaticky se v něm zobrazí uložené lokomotivy. Jestliže na obou zvolím stejnou, zobrazuje se na obou totéž bez ohledu na tom, kterým jsem změnu udělal. Není sice zajištěno aby nedošlo k zásahu z jiného ovladače ("ukradení vlaku"), ale alespoň "strojvůdce" vidí, co ten druhý nastavil.
Je možné k jednotlivým lokomotivám na SD kartu uložit individuálně symboly pro ovládané funkce. Lze používat 69 funkcí.
Přílohy
počáteční volba.jpg
displej jedné lokomotivy.jpg
volba vlaku.jpg
Naposledy upravil HonzaM dne úte 09 led, 2024 3:31 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála PIKO Smart Control WLAN

Příspěvekod HonzaM » úte 09 led, 2024 1:12 pm

Ještě doplnění k předchozímu příspěvku:
Centrála má výstup pro programovací kolej a nastavování CV je snadné a přehledné. Je samozřejmě možné i programování na provozní koleji.
Přílohy
nastavení CV.jpg
volba způsobu programování.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála PIKO Smart Control WLAN

Příspěvekod fulda » úte 09 led, 2024 2:51 pm

HonzaM píše:"vaše obrázky musí být nejprve vloženy na SD kartu za použití aplikace PSCw"

PSCw = PIKO SmartControl wlan.
aplikace se hledá v apstóru.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála PIKO Smart Control WLAN

Příspěvekod HonzaM » úte 09 led, 2024 3:23 pm

fulda píše:
HonzaM píše:"vaše obrázky musí být nejprve vloženy na SD kartu za použití aplikace PSCw"

PSCw = PIKO SmartControl wlan.
aplikace se hledá v apstóru.

Díky za info, zřejmě to ale mají jen pro Windows, budu se muset poohlédnout po nějakém vhodném PC.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála PIKO Smart Control WLAN

Příspěvekod fulda » úte 09 led, 2024 7:05 pm

HonzaM píše:
fulda píše:
HonzaM píše:"vaše obrázky musí být nejprve vloženy na SD kartu za použití aplikace PSCw"
PSCw = PIKO SmartControl wlan.
aplikace se hledá v apstóru.
Díky za info, zřejmě to ale mají jen pro Windows, budu se muset poohlédnout po nějakém vhodném PC.

To také není moc složitá matematika. Kdyby to bylo pro Linux nebo jiný unix, tak se to bude jmenovat "balíček" a ne "aplikace". a bejt to pro iphone je také těžké, když se do něj nevejde SD karta.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 52 návštevníků