RailCom detekce

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

RailCom detekce

Příspěvekod chphoto » stř 01 lis, 2023 11:34 am

Měl bych možná zvláštní dotaz, ale teoreticky by se mi i někdy hodilo, pokud by to fungovalo. Jde mi o to, jestli bude fungovat následující zapojení :
Dotaz.jpg

Jde mi o to, jestli centrála pro příslušenství (co miá LocoNet) bude správně "číst" Railcom od centrály, co nemá LocoNet a jen řídí vlaky. V praxi bych to realizoval tak, že v iTrainu bude jedna centrála pro vlaky a druhá pro příslušenství, nastaveno 2 x Interface. Samozřejmě bude to mít omezení, že bez PC nebudu moci z jízdní centrály přehazovat výhybky, ale s tím jsem smířen (Výhybyky řídí LocoNet).
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: RailCom detekce

Příspěvekod fulda » stř 01 lis, 2023 12:58 pm

Tak moc to zapojení nechápu, on ti určitě Honza poradí co si máš ještě koupit, ale v obecné rovině se dá LocoNet provozovat bez centrály. Takže loconet z detektoru můžeš připojit rovnou do počítače a to samé dekodéry pro výhybky. Nějak jsem to popsal TADY a v připojených článcích, ale není to moc oblíbené čtení.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: RailCom detekce

Příspěvekod chphoto » stř 01 lis, 2023 1:05 pm

Pokusím se trochu obsáhleji popsat o co mi jde. V první řadě existuje centrála, která umí perfektně jízdu vlaků, ale nemá LocoNet. Na druhé straně je centrála, která má LocoNet. Sice umí taky jízdu vlaků, ale ne tak komfotně, jako ta první. To jen na vysvětlenou 2 centrál. Obě centrály jsou po síti zapojeny do počítače k řídícímu softwaru (iTrain). A mě jde jen o to, jestli bude fungovat RailCom detekce, když jízda je z jedné centrály a detekce jako taková je zapojena do druhé centrály. Tedy jestli se spolu domluví jízdní centrála s detektorem obsazení co umí RailCom. Myslím si, že by v tom neměl být problém, ale v DCC nejsem tak kovaný, proto se raději ptám.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: RailCom detekce

Příspěvekod fulda » stř 01 lis, 2023 1:44 pm

Teoreticky ne. Pokud jsou komponenty stavěné s ohledem na univerzálnost pochopitelně (což nemusí být pravda pro všechny výrobce).
Spíš je mi divné, proč mluvit tak abstraktně o "nějaké" centrále a jaký je vlastně důvod existence té centrály s loconetem. Podle mne je degradovaná jen na interface. Ale nemusím všechno pochopit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: RailCom detekce

Příspěvekod sidlo » stř 01 lis, 2023 8:12 pm

chphoto píše:Obě centrály jsou po síti zapojeny do počítače k řídícímu softwaru (iTrain). A mě jde jen o to, jestli bude fungovat RailCom detekce, když jízda je z jedné centrály a detekce jako taková je zapojena do druhé centrály. Tedy jestli se spolu domluví jízdní centrála s detektorem obsazení co umí RailCom. Myslím si, že by v tom neměl být problém, ale v DCC nejsem tak kovaný, proto se raději ptám.

iTrain neznám, ale i tak si myslím že toho umí dost, aby tuto situaci řešil. Nevidím žádný problém v iTrain.
Dal bych si pozor, aby rozhraní centrály - počítač byly galvanicky odděleny. Čím méně možných vodivých smyček, tím lépe.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RailCom detekce

Příspěvekod rchlumecky » stř 01 lis, 2023 10:32 pm

fulda píše:Tak moc to zapojení nechápu, on ti určitě Honza poradí co si máš ještě koupit, ale v obecné rovině se dá LocoNet provozovat bez centrály. Takže loconet z detektoru můžeš připojit rovnou do počítače a to samé dekodéry pro výhybky. Nějak jsem to popsal TADY a v připojených článcích, ale není to moc oblíbené čtení.


S tímto souhlasím - tu druhou centrálu s Loconetem vůbec nepotřebuješ - stačí jen RailCom detektor Loconetem spojit s počítačem ( přes Loconet computer Interface, LocoBuffer, Digitrax PR3 apod. jiné)
Akorát je potřeba Loconet nějakým dekodérem ( který to umí nebo Loconet terminátorem, proudovým zdrojem apod ) "zvednout" .

V případě, že centrálu použiješ, bude sloužit jen jako Loconet-PC převodník. Fungovat by to mělo, za předpokladu, že SW bude kompatibilní s Loconetem (tím nějakým převodníkem) a tou druhou centrálou.

Případné ruční ovladače - které budou připojeny na jednotlivé centrály, budou ovládat jen buď příslušenství nebo jen jízdu.
http://vlacky.jilove.net , H0, ČD i ČSD, GeoLine na koberci, Digitrax Loconet, DT402D - fakt dobrý !
rchlumecky
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 12 kvě, 2008 11:58 am

Re: RailCom detekce

Příspěvekod chphoto » čtv 02 lis, 2023 5:07 am

Díky všem za názory, ta Loconet centrála je tam jen kvůli tomu, že spojení mezi PC a celým kolejištěm nemůže být realizováno USB (vzdálenost mez PC a kolejištěm to nedovoluje) a tak je vše řešeno po LAN, tedy přesněji po WLAN. Tím je jak vyřešeno galvanické oddělaní, tak i vzdálenost mezi PC a kolejištěm. A ano, máte pravdu že ta LN centrála v tuto chvíli slouží jen jako "převodník" mezi LN a PC.

Jak jsem psal, šlo mi spíš o to, jestli DR5088RC bude schopen "číst" RailCom data a posílat do PC, když RailCom bude vysílat druhá centrála. Počítač a iTrain si s tím poradí, to je vyzkoušeno se společným provodzem DR5000 a Z21 kdy se vytvoří 2 Interface a jednomu se řekne, že bude ovládat jen vlaky a druhému zbytek.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: RailCom detekce

Příspěvekod sidlo » čtv 02 lis, 2023 6:12 am

DR5088RC bude schopen číst data a posílat je do DR5000 a to i přes to, že CutOut bude vyrábět Z21.
Pokud je k dispozici DR5000 tak je zbytečné shánět jiný Interface LocoNet a k němu LocoNet Terminator, když už to DR5000 má v sobě zabudované a to včetně připojení přes WiFi.
Mě ta konfigurace připadá dobrá a nic bych na ní neměnil.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RailCom detekce

Příspěvekod chphoto » čtv 02 lis, 2023 3:02 pm

Tak aby toto vlákno bylo kompletní, dnesk jsem vyzkoušel prakticky, jestli to bude fungovat a ANO, funguje. LocoNet centrála čte Railcom a posílá do počítače. Prakticky jsem pro řízení vlaků použil centrálu ESU ECoS, v počítači nastaveno v iTrainu řízení vlaků touto centrálou. Jako druhou LN centrálu jsem použil DR5000 přestavěnou na YD7001, ta komunikuje s komponenty MGP a s počítačem. Jak jsem předpokládal, tak z LN centrály nelze řídit vlaky a opačně z ESU nelze přestavovat výhybky. V podstatě je toto řešení i lepší, že jízdu si může syn užívat a nebude hrabat do výhybek, návěstidel.

Takže souhrn - spokojenost jak to funguje. A ještě drobný "bonus", ESU centrála si z iTrainu načetla seznam lokomotiv, takže jsem nemusel nic zadávat znovu.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 58 návštevníků