DR5000 jako master, IB-II jako Slave

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

DR5000 jako master, IB-II jako Slave

Příspěvekod Alef » pon 30 říj, 2023 11:38 am

Ahoj,

snažíme se se synem plnohodnotně rozchodit hybridní kolejiště v TT (3x menší panely ve 3 místnostech propojeno přes předsíň přes kolejivo s podložím), vše v digitálu, až 7 lokomotiv.
Hlavní centrálu máme DR5000, kombinujeme všechny protokoly, základ loconet, ale používáme i multimaus a Z21 mobile aplikace.
Vše funguje, včetně ohlasu na panelech, vratných smyček, automazice přes rocrail (na některých panelech i automatický provoz).
Problematické je samozřejmě napájení kolejí mimo panely (metry kolejí s podložím, přestavníky jsou napájeny z kolejí, max. odběr bez boostru cca 3 mašiny najednou), po zvednutí napájení z 15V na 18V na vstupním trafu centrály se to zlepšilo (spolehlivost výhybek v kolejivu s podložím).
Nevadí 18V pro TT ?

Chceme připojit nepoužívaný IB-II jako slave (tj. ovládací panel pro výhybky, 2 x interní ovladače a jako booster).
Zatím jsem zkoušel to připojit přes T Loconet, alespon ovladací panel (on-off, výhybky) funguje bez problému.
Našel jsem v manuálu IB-II nastavení na operating mode, pokud se to připojí na B Loconet, mělo by to fungovat včetně boosteru. Zítra vyzkouším.
Máte s tím někdo zkušenosti ? Lze obdobne nastavit i DR5000 do tzv. operating modu (tj. jako slave) ?

Chtěl bych následně připojit i třetí booster DR5033, který mám v záloze. Lze to kombinovat ? Jak připojovat více boosterů ?
Co přechody ?

Díky za odpovědi.

Aleš
Alef
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned 06 říj, 2013 10:19 pm

Re: DR5000 jako master, IB-II jako Slave

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 30 říj, 2023 12:37 pm

Alef píše:Ahoj,

snažíme se se synem plnohodnotně rozchodit hybridní kolejiště v TT (3x menší panely ve 3 místnostech propojeno přes předsíň přes kolejivo s podložím), vše v digitálu, až 7 lokomotiv.
Hlavní centrálu máme DR5000, kombinujeme všechny protokoly, základ loconet, ale používáme i multimaus a Z21 mobile aplikace.
Vše funguje, včetně ohlasu na panelech, vratných smyček, automazice přes rocrail (na některých panelech i automatický provoz).
Problematické je samozřejmě napájení kolejí mimo panely (metry kolejí s podložím, přestavníky jsou napájeny z kolejí, max. odběr bez boostru cca 3 mašiny najednou), po zvednutí napájení z 15V na 18V na vstupním trafu centrály se to zlepšilo (spolehlivost výhybek v kolejivu s podložím).
Nevadí 18V pro TT ?

Nejsem sice T-čkař, ale řekl bych, že je to dost, nicméně určitě někdo z kluků TT Ti dá lepší odpověď.

Alef píše:Chceme připojit nepoužívaný IB-II jako slave (tj. ovládací panel pro výhybky, 2 x interní ovladače a jako booster).
Zatím jsem zkoušel to připojit přes T Loconet, alespon ovladací panel (on-off, výhybky) funguje bez problému.
Našel jsem v manuálu IB-II nastavení na operating mode, pokud se to připojí na B Loconet, mělo by to fungovat včetně boosteru. Zítra vyzkouším.

Neznám tento box ale pokud ho lze takto nastavit tak pro použití jako booster tak je Loconet B nutností.
Alef píše:Máte s tím někdo zkušenosti ? Lze obdobne nastavit i DR5000 do tzv. operating modu (tj. jako slave) ?

Domnívám se, že ne - podle mne používáš terminologii kterou jsem kdysi viděl u ROCO - to bylo zřejmě na principu toho, že zařízení přestalo fungovat jako centrála použil se jen jeho booster.

Alef píše:Chtěl bych následně připojit i třetí booster DR5033, který mám v záloze. Lze to kombinovat ? Jak připojovat více boosterů ?
Co přechody ?


Boostery pokud je připojuješ na rozvod Loconet B tak využívají jen Railsync na Pinech 1 a 6 a můžeš jich připojit kolik jen chceš.

Přechody mezi úseky kolejí je však nutné zfázovat a určite je nutné nastavit na všech stejné výstupní napětí - nicméně pozor některé boostery reagují na zkrat v první fázi přepólováním.
Naposledy upravil Zdenek Valter dne pon 30 říj, 2023 3:38 pm, celkově upraveno 1
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: DR5000 jako master, IB-II jako Slave

Příspěvekod Ivan » pon 30 říj, 2023 2:39 pm

Ad napětí.

Když se podíváš do návodu k loko v měřítku TT, tak se často uvádí, že max. napětí je 12V. Taky mám DR5000, trafo 15V, takže v DCC bude tak 14V a jelikož nejezdím jak TGV, je to v pohodě. Těch 18V bych se bál, že časem něco upeču.

Co na posílení použít vhodný booster? Nejsem v tomhle žádný znalec, ale jsem si poměrně jistý, jako Zdeněk, že DR5000 takto fungovat nebude.

Doplnění, rozvod musí být také veden náležitými vodiči a vhodně trasován.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: DR5000 jako master, IB-II jako Slave

Příspěvekod HonzaM » pon 30 říj, 2023 3:42 pm

IB jako slave je zřejmě míněn jako booster, ale pro připojení je nutné použít LocoNet B, LocoNet T je určen pouze pro ovladače, s tím to fungovat nemohlo. Už to tady bylo řečeno, zásuvka LocoNet B má na pinech 1 a 6 signál RailSync pro synchronizaci boosterů, zatímco u LocoNetu T je tam jen napájení pro ovladače.
DR5000 jako booster použít nelze, jako master pro připojení těch třech boosteru DR5033 vhodný je.
Jak psal Zdeněk, úseky jednotlivých boosterů musí mít navzájem oddělené obě kolejnice a boostery musí být sfázované.
Doporučuji si přečíst návod k DR5033 a s využitím DR5000 nastavit konfiguraci boosteru. Máte tam i obrázky s příklady propojení a kontrolou správného fázování.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 30 říj, 2023 5:05 pm, celkově upraveno 2
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: DR5000 jako master, IB-II jako Slave

Příspěvekod fulda » pon 30 říj, 2023 4:07 pm

Ivan píše:Ad napětí.

Když se podíváš do návodu k loko v měřítku TT, tak se často uvádí, že max. napětí je 12V. Taky mám DR5000, trafo 15V, takže v DCC bude tak 14V a jelikož nejezdím jak TGV, je to v pohodě. Těch 18V bych se bál, že časem něco upeču.

já se velmi nerad zapojuji do těchto diskuzí. Máme tu nějaké normy, já mám rád NMRA, ale v ostatních je to v zásadě podobné, ne-li stejné.
Takže norma S-9, jako základní elektrický standard pro modelovou železnici nám říká, že pro měřítka N a větší je maximální napětí 12V.
Pak je tu doplněk pro DCC, který má elektrický standard S-9.1 a ten říká, že stále platí S-9 a že dekodér by měl zajistit, že S-9 bude naplněno na motoru lokomotivy. K tomu potřebuje určité prostředky, protože třeba musí nejprve usměrnit napětí, které přijde z kolejí a pak jej nějak spínat. Proto by napětí v kolejích mělo být adekvátně zvýšené, aby dekodér mohl pracovat. Pro měřítka větší než N je minimální možné napětí 8,5V, doporučené 15V a maximální, které může v kolejích být trvale je 22V. Každý dekodér určený pro toto měřítko musí splňovat tento požadavek (pak jsou tam ještě požadavky na krátkodobé pulzy a tak, ale ty necháme koňovi).
Takže tak.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DR5000 jako master, IB-II jako Slave

Příspěvekod HonzaM » pon 30 říj, 2023 4:57 pm

Pokud jde o napájení, příslušenství by mělo mít samostatný rozvod, ideálně napájený ze samostatného DCC výstupu. Bohužel většina centrál tyto dva oddělené výstupy (jeden pro koleje a druhý pro příslušenství) nemá, takže pokud někde vlak "řízne" výhybku, centrála vypne kolejový výstup a pokud z něj berete i DCC signál pro ovládání přestavníků, musíte lokomotivu nejdřív odtáhnout zpět, jinak výhybku nepřehodíte. Když máte samostatný DCC výstup pro příslušenství nezávislý na automatickém vypnutí kolejového výstupu při zkratu, můžete výhybku přehodit a máte-li ovladač s možnosti zapínání a vypínání kolejového výstupu, nemusíte pro opětné napájení kolejí ani chodit k centrále. U kolejí je lépe nespoléhat na spojení spojkami kolejí a na co nejvíc místech instalovat přívody napájení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: DR5000 jako master, IB-II jako Slave

Příspěvekod Alef » úte 31 říj, 2023 9:32 am

Update:

Přepojil jsem Intellibox II do accessory operation mode (nastavením Special operations 844 na 1).
Při připojení přes B Loconet na DR5000 to sice nastartovalo (mohl jsem se pohybovat v menu Intelliboxu), ale nefungovalo to správně (je to asi kompatibilní jen s Uhlrenbroc)

Při připojení přes T Loconet to funguje lépe, lze ovládat výhybky, cesty, sledovat feedbacky, dokonce i ovládat lokomotivy (2x loconet ovladac), ale na booster mohu zapomenout.

Dnes zkusím připojit booster DR5033 přes B Loconet do DR5000, snad to bude fungovat jako celek,
následně bych chtěl pro každý panel "svůj" booster, tj DR5000 + 2x DR5033.

Co je to sfázování boosterů (jak někdo zmiňoval), stačí správný (nepřehozený) loconet 6 pin kabel pro B-Loconet ?

PS: Poznámka k napájení kolejí. Na panelech mám napájenou každou kolej, včetně zapojení feedbacků, příslušensví má vlastní napájení, ale pro propojení 3 panelů přes kolejivo s podložím jiná cesta není, než mít dekodéry/přestavníky výhybek v podloží napájeny z kolejí.
Alef
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned 06 říj, 2013 10:19 pm

Re: DR5000 jako master, IB-II jako Slave

Příspěvekod sidlo » úte 31 říj, 2023 9:47 am

Alef píše:Co je to sfázování boosterů (jak někdo zmiňoval), stačí správný (nepřehozený) loconet 6 pin kabel pro B-Loconet ?

Já přehazuji vodiče mezi boosterem a kolejemi.
Pro kontrolu správné fáze slouží udělátko Polarity Egg https://fremodcc.sourceforge.net/diy/PolEi/index.en.html.
Český návod https://sites.google.com/site/zababov-cz-intranet-teams-edition-backup/4---stavba-moduloveho-kolejiste/dcc/dcc-egg.
Je to vhodné spíše pro moduláře. Na doma to moc smysl nedává.
Já jsem si ho, ne tak hezké, udělal za pár korun.
polarity_egg.jpg
polarity_egg.jpg (62.48 KiB) Zobrazeno 1192 krát
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DR5000 jako master, IB-II jako Slave

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 31 říj, 2023 10:11 am

sidlo píše:
Alef píše:Co je to sfázování boosterů (jak někdo zmiňoval), stačí správný (nepřehozený) loconet 6 pin kabel pro B-Loconet ?

Já přehazuji vodiče mezi boosterem a kolejemi.
......

Nejlépe přímo na výstupu boosteru ;-)
Je to rozhodně snažší než to přehazovat na vstupu. ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: DR5000 jako master, IB-II jako Slave

Příspěvekod rawen » úte 31 říj, 2023 10:20 am

To fázovací zkušební vajíčko... taky si rád hraju, ale stačí multimetr na střídavém rozsahu. :wink:

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: DR5000 jako master, IB-II jako Slave

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 31 říj, 2023 11:32 am

rawen píše:To fázovací zkušební vajíčko... taky si rád hraju, ale stačí multimetr na střídavém rozsahu. :wink:

Radek

To ano ale musíš propojit protější kolej
Mereni faze.png
Mereni faze.png (9.58 KiB) Zobrazeno 1156 krát

Na voltmetru by mělo být co nejmenší napětí - pokud mají boostery regulaci napájení pak zvolíš jeden jako referenci a k němu reguluješ další podle zapojení na obrázku do 0V
Pokud je napětí dvojnásobné musíš na jednom z boosteru přehodit vývody
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: DR5000 jako master, IB-II jako Slave

Příspěvekod Alef » stř 01 lis, 2023 9:32 am

Update 2:

Vše funguje, včetně připojení boosteru DR5033, vstupní napětí jsem zmenšil z 18V na 16V,
ale nebylo to jednoduché.

Zjistil jsem, že jeden booster DR5033 byl nefunkční.
Sice se hlásil, při go/stop kolejiště měnil odpovídajícím způsobem barvu provozní diody, ale výstup do kolejí nedával.
Pak jsem zjistil, že B Loconet na DR5000 také není OK.
DR5000, DR5033 jsem vyměnil (měl jsem vše 2x) a vše funguje. Jak jsem to odpálil (asi B Loconet) ?
Poškozená DR5000 kromě B Loconetu funguje, dám ji na samostatný panel, kde stačí T Loconet, poškozený DR5033 zahodím.
Alef
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned 06 říj, 2013 10:19 pm

Re: DR5000 jako master, IB-II jako Slave

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 01 lis, 2023 9:41 am

Alef píše:Update 2:

Vše funguje, včetně připojení boosteru DR5033, vstupní napětí jsem zmenšil z 18V na 16V,
ale nebylo to jednoduché.

Zjistil jsem, že jeden booster DR5033 byl nefunkční.
Sice se hlásil, při go/stop kolejiště měnil odpovídajícím způsobem barvu provozní diody, ale výstup do kolejí nedával.
Pak jsem zjistil, že B Loconet na DR5000 také není OK.
DR5000, DR5033 jsem vyměnil (měl jsem vše 2x) a vše funguje. Jak jsem to odpálil (asi B Loconet) ?
Poškozená DR5000 kromě B Loconetu funguje, dám ji na samostatný panel, kde stačí T Loconet, poškozený DR5033 zahodím.

Odkud jsi mne by ten DR5033 zajímal, mohl bych se na něj podívat?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: DR5000 jako master, IB-II jako Slave

Příspěvekod radeksindy » stř 01 lis, 2023 10:32 am

Alef: V případě propojování IBX světa se zbytkem pozor na napětí. Uhlednbrock jako firma orientovaná původně na Märklin nepoužívá na výstupu H-můstky, ale má dvojici zdrojů opačných polarit, které připojuje střídavě na výstup. Ve skuetčnosti je tam špička-špička dvojnásobná proti řešením s H-můstkem, a proto při spojování IBX se zbytekm světa je obvykle potřeba nějaký meziobvod. Odpálení výstupů na jedné nebo druhé straně je jednoduché. Zdeněk by tady mohl vyprávět, ja skončil výstup jeho prvního IBX :)
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 51 návštevníků