PIKO SmartDecoder 4.1 PluX22 56400/56401

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

PIKO SmartDecoder 4.1 PluX22 56400/56401

Příspěvekod michal_n_cz » sob 30 zář, 2023 11:17 am

Zdravím, máte prosím někdo zkušenost s těmito dekodéry PIKO? Mám možnost koupit střídavý model za tak zajímavou cenu, který má právě tento dekodér plus další v řídícím voze již zabudovaný, že o tom uvažuji.
Studoval jsem manuály a dekodéry by měli být multiprotokolové vč. DCC a rozdíl mezi 56400/56401 je že 56401 umí navíc mfx což nepotřebuji a tento v modelu právě je.
Zajímají mě vlastnosti, jestli to jde bez problému programovat atd. Dík za reakce.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: PIKO SmartDecoder 4.1 PluX22 56400/56401

Příspěvekod zdeno » sob 30 zář, 2023 1:24 pm

uz jsem je mel v ruke a dokazi automaticky rozlisit DCC od mfx.
Taky DCC promenne #CV maji podle normy.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: PIKO SmartDecoder 4.1 PluX22 56400/56401

Příspěvekod michal_n_cz » sob 30 zář, 2023 3:23 pm

zdeno píše:uz jsem je mel v ruke a dokazi automaticky rozlisit DCC od mfx.
Taky DCC promenne #CV maji podle normy.

Ahoj Zdeno, díky za reakci minimálně mi to potvrzuje to co jsem si přečetl v příslušných manuálech. Jak modely s tím jezdí a jde to standartně programovat? Protože já jsem se dočetl někde na zahraničním foru, že to sice uživatelům funguje, ale model nějak nejezdil ideálně plynule a např. zastavoval jak do zdi, což může být i nastavením. Tam to jeden řešil tak, že vysolil další hrachy a do modelu dal nový dekodér od ESU. Pak nějaký problém měl uživatel s programování pomocí DR5000, tak to poslal prodejci (Arwico.ch) a tem mu to naprogramoval. Já vím, že takové problémy určité kombinace výrobce centrály a výrobce dekodéru a konkrétního typu motoru můžou nastat, např. někdy pomůže oddělat kondenzátor, případně změnit jeho hodnotu, nebo prostě když to nejde na programovací koleji jde to PoM, což taky není ideální.

Já jsem jsem uvažoval o tom, že se zeptám i tam, jenomže to je https://www.forum.hag-info.ch/ a tam jsem před delší dobou narazil - neumožnili mi se registrovat. Komunikoval napřímo s adminem - uživatele s e-mailovou adresou s doménou .cz tahle švýcarská sekta neakceptuje. Ještě jsem to zkusil s emailem ...@gmail.com - taky ne...
Michal
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: PIKO SmartDecoder 4.1 PluX22 56400/56401

Příspěvekod zdeno » sob 30 zář, 2023 4:12 pm

michal_n_cz píše:Ahoj Zdeno, díky za reakci minimálně mi to potvrzuje to co jsem si přečetl v příslušných manuálech.

Myslim si, ze tento dekoder je v JMRI, teda by bylo idealni to svazat a nacist vsechny CV do JMRI.
Popisovat jednotlive CV nebudem, na to su normy NMRA, protoze netusim, jake mas znalosti.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: PIKO SmartDecoder 4.1 PluX22 56400/56401

Příspěvekod chuchelák » pát 20 říj, 2023 3:45 pm

Prosím o radu. Mám na kolejišti několik lokomotiv, vše s dekodéry ZIMO (různé, jeden zvukový v 354.1). Tyto všechny bylo možno rychle a snadno nastavit pro mnou požadovaný provoz s bržděním dle ABC.
Nyní jsem si pořídil T 435 se zvuk. dekodérem PIKO (56500 PIKO SmartDecoder XP 5.1 PluX22). A zde nastal problém s nastavením pro provoz s ABC. Základní provoz - bez problému. Potom jsem ale chtěl nastavit provoz a ABC, t.j. CV27 = 2. Jedním směrem lokomotiva nejede (svítí, ale to je vše). Na radu prodejce změna nastavení CV48 (citlivost na velikost napěťové diference v úseku ABC), to pomohlo a lokomotiva jezdí na obě strany. Ovšem na úsek s ABC vůbec nereaguje, prostě jede dál.
Zkusil jsem pro kontrolu změnu nastavení CV27 = 1 (t.j pro opačnou kolej), lokomotiva jezdí bez problému oběma směry i při nastavení CV 48 = 0. Ovšem v obou směrech na úseku s ABC zastavuje. Další nastavování CV 48 k ničemu nevedlo.

Pro začátek jen popíšu na čem jsem zkoušky prováděl:
a) PI55017 Digitální centrála + ovladač vlaku PIKO SmartControl light
b) zkušební trať, tj. 3 koleje cca 900 mm dlouhé
- jedna je zapojena jako programovací s napojením na příslušný výstup z digit. centrály
- druhá jako hlavní bez přerušení, připojena na příslušný výstup z digit. centrály
- třetí jako hlavní, ale s vytvořeným odděleným úsekem pro simulaci ABC brzdění, s připojeným zdrojem asymetrického signálu.

Na závěr, zkusil jsem odpojit pomocný kondenzátor - nijak se to neprojevilo.
Pokud budete mít někdo nějaký nápad, prosím sem s ním
chuchelák
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 01 dub, 2012 8:46 am

Re: PIKO SmartDecoder 4.1 PluX22 56400/56401

Příspěvekod JaroHo » pát 20 říj, 2023 5:53 pm

já vím, zase to JMRI.. ale tam je u dekodéru Piko co mám z hektora Piko celá stránka nastavení ohledně ABC...
teď mám šichty, můžu se na to mrknout až v pondělí
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: PIKO SmartDecoder 4.1 PluX22 56400/56401

Příspěvekod JendaTT » pát 20 říj, 2023 10:09 pm

Souhlas, na hraní si s dekodéry je JMRI Decoder Pro asi to nejlepší...
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků