MX645P22 a dva reproduktory 8ohm

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

MX645P22 a dva reproduktory 8ohm

Příspěvekod JamesC » ned 24 zář, 2023 9:58 pm

Zdravím,
mám doma model lokomotivy T 478.1 od MTB osazenou zvukovým dekodérem MX645P22.
Máte někdo prosím vás zkušenosti s těmito reproduktory: https://pojezdy.eu/eshop/h0-mtb-modely/ ... 0-mtb.html ?
Jde mi o to, že multimetr mi při přeměření ukazuje na reproduktorech celkově 16ohm (zapojeny do série), ale u dekodéru je uváděno pouze 4 nebo 8ohm.
Nerad bych zničil dekodér nějakou špatnou instalací, tak se raději ptám, protože jsem dosud nikde žádnou informaci k tomuto nenašel. :roll:
Děkuji všem za rady a odpovědi :wink:
Bakovští příznivci železnice
http://www.okridlenekolo.euweb.cz
Uživatelský avatar
JamesC
 
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 18 úno, 2016 7:14 pm
Bydliště: Bakov

Re: MX645P22 a dva reproduktory 8ohm

Příspěvekod Zlámalík » ned 24 zář, 2023 11:03 pm

Dva reproduktory v sérii ukazují 16 ohmů, tedy jeden má 8 ohmů.
Když se nechají takto zapojené do série, budou mít těch 16 ohmů, nic špatného se nestane, jen jimi poteče menší proud a tedy nepůjde dosáhout úplně plné hlasitosti.
To ale asi nevadí, při plném výkonu bych stejně čekal reprodukci zkreslenou (jako např. u rádia), takhle mám dva reproduktory běžící "na půl plynu" a hrající čistě.

Kdyby se jednotlivé reproduktory zapojily paralelně (pozor, stejné konce zapojit na sebe), byl by výsledný odpor jen 4 ohmy (polovina z těch osmi).
Pokud ale má dekodér dovoleno živit i repro 4 ohmy, pak by i to bylo v pořádku a normálně by to fungovalo a hrálo víc nahlas.

Ten údaj o minimálním dovoleném odporu reproduktoru se tam píše proto, aby se dekodér (zesilovač) nepřetížil. Čím menší odpor, tím větší proud a tím větší namáhání.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: MX645P22 a dva reproduktory 8ohm

Příspěvekod horak » pon 25 zář, 2023 4:44 am

Na konkrétnu otázku odpoviem, že s tým konkretnym kusom nemám žiadnu skúsenosť, ale tvar a rozmer repro je štandardný - 10x15mm + ozvučnica na mieru, obvyklé parametre 8 Ohm, 1W.
Takéto repro používam bežne. V modeloch kde osádzam dekodéry ZIMO MX645, MX644, MS450, MS440, tak tam dávam vždy 2x repro paralelene - t.j. 4 Ohm (POZOR na ANTIparalelné zapojenie !!!). Ostatné typy dekodérov ZIMO - len jedno repro - t.j. 8 Ohm.

Nechápem len to, že prečo sú tie dva repráky zapojené v sérii. Tým pádom ide dole aj hlasitosť pri rovnakom nastavení dekodéra. Ak je dôvodom blízkosť kontaktov, tak to sa dá vyriešiť otočením jedného repro o 180°. Potom zapojiť paralelene. NIE antiparalelne, lebo to bude ma divný zvuk. :mrgreen:
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: MX645P22 a dva reproduktory 8ohm

Příspěvekod vvitty » pon 25 zář, 2023 7:50 am

horak píše:Nechápem len to, že prečo sú tie dva repráky zapojené v sérii. Tým pádom ide dole aj hlasitosť pri rovnakom nastavení dekodéra. Ak je dôvodom blízkosť kontaktov, tak to sa dá vyriešiť otočením jedného repro o 180°. Potom zapojiť paralelene. NIE antiparalelne, lebo to bude ma divný zvuk. :mrgreen:


Duvodu je vic.

1/ Nemam kontrolu nad tim jaky dekoder bude v modelu osazen. Toto zapojeni je bezpecne pro vsechny se kterymi jsem se setkal.

2/ Pri paralelnim zapojeni je sice hlasitost o trochu vyssi ale taky ty repro nestihaji reprodukovat nizke frekvence. Zejmena u Zamracene bez tlumice to sice je hlasitejsi ale neda se to poslouchat.

3/ U tohoto provedeni nehrozi ze si mene zdatni ty propojovaci draty pri pajeni k desce odpaji a budou s tim nasledne bojovat.

Pajeci plosky jsou celkem dobre pristupne, tem zdatnejsim kteri si chteji zapojeni repro uzpusobit a predelat na paralelni v tom nic nebrani.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: MX645P22 a dva reproduktory 8ohm

Příspěvekod jipol57 » pon 25 zář, 2023 12:27 pm

ROCO Brejlovec, Zamračená a Sergej, když jsou se dvěma repro, jsou vždycky zapojené paralelně z výroby. Před lety jsem dostal od prodejce dodatečnou informaci, že došlo k chybě, a zapojili je antiparalelně. Abych si to přepájel, nebo nechal přepájet. Byl to Brejlovec 72963.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: MX645P22 a dva reproduktory 8ohm

Příspěvekod Jacek » pon 25 zář, 2023 5:19 pm

někdy žasnu co se dozvím :D , pánové nepleťte mu hlavu. Jestliže je v modelu jeden reproduktor, dosazením druhého asi budu čekat zlepšení zvuku, nikoliv snížení hlasitosti na 50%. Proč by to kdo dělal???

vvitty
můžeš nějak doložit co píšeš v bodu 2? Ukázkou, videem, porovnáním? Jestliže to při defaultní hlasitosti hraje zkresleně, je třeba použít jiné repráčky. To je jedna z mnoha do nekonečna šířených polopravd.

Jiný prodejce na mě zas občas u prskavého zvuku vytahuje argument, že za to můžou moje příliš exponované zvuky :o
Pořád jako kdysi s "kauzou ničení dekodérů"
Pak musím dokazovat, že mě to hraje, bez prskání, bez zkreslení
MS450, dva reproduktory
https://www.youtube.com/watch?v=k3xlJ6Ne5aQ
https://youtu.be/oYCJ7K9ME4Y?t=68

jeden repráček, ale údajně příšerně prskavý zvuk
https://www.youtube.com/watch?v=jlswgqn1Je8

Ne, nic není přebuzené ani exponované, jestli chrastí repráček, je třeba ho vyměnit, jestli rezonuje, je třeba ho něčím obalit, atd. Snižovat hlasitost je už odstraňování následků místo příčiny. Ale připojovat druhý špatně, aby to hrálo úplně potichu?

Před lety Roco vypustilo sérii brejlovců s nesprávně zapojenými reproduktory, polovina prodejců to posílala na reklamace, další to upravovali dle obrázku, který jsem jim poslal.
Tento obrázek pak koloval na internetu už bez mého podpisu
Přílohy
repro.jpg
repro.jpg (29.11 KiB) Zobrazeno 1423 krát
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: MX645P22 a dva reproduktory 8ohm

Příspěvekod Zlámalík » pon 25 zář, 2023 5:46 pm

Jacek píše:Jestliže je v modelu jeden reproduktor, dosazením druhého asi budu čekat zlepšení zvuku, nikoliv snížení hlasitosti na 50%. Proč by to kdo dělal???

...dva reproduktory, bežící KAŽDÝ na půl plynu...
Omlouvám se za chybějící slovo, ale z té věty se to dá pochopit.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: MX645P22 a dva reproduktory 8ohm

Příspěvekod jipol57 » pon 25 zář, 2023 5:52 pm

Jacek píše:Před lety Roco vypustilo sérii brejlovců s nesprávně zapojenými reproduktory, polovina prodejců to posílala na reklamace, další to upravovali dle obrázku, který jsem jim poslal...

Potvrzuješ, co jsem psal výše. Obrázek jsem tehdy nedostal, jen mně o tom prodejce informoval v mailu.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: MX645P22 a dva reproduktory 8ohm

Příspěvekod vvitty » pon 25 zář, 2023 11:36 pm

JamesC: dekoder pouzitim tohoto reproduktoru neznicite. Pripadnou zpetnou vazbu ohledne spokojenosti/nespokojenosti s vysledkem uvitam.

Ucastnikum rozboru kvality zvuku dle fotky dekuji za podnetne vstupy.

PS: Duvod proc je to zapojeno jak je napisu tedy jeste jednou - Zapojeni je zvoleno s ohledem na pouzite komponenty a mozne varianty dekoderu a zvuku (ve standardnim nastaveni nahravek) ktere zakaznik muze pouzit a ja nad tim nemam kontrolu. Vysledek poskytuje dostatecne kvalitni reprodukci s ohledem na omezeni daná modelem a dostupným materiálem.
Není to jediné řešení, zapojní lze optimalizovat pro jiný záměr než jsem měl já. Nicméně mi uniká souvislost s antiparalelními zapojeními ...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: MX645P22 a dva reproduktory 8ohm

Příspěvekod horak » úte 26 zář, 2023 5:22 am

Súvislosť? Jediná možná: zapojenie.
Dva reproduktory sa dajú zapojiť štyrmi rôznymi spôsobmi (výsledná hlasitosť)
- v sérii (nižšia)
- paralelne (vyššia)
- antisériovo (nižšia hlasitosť a pokec rovnaký ako pre antiparalelné zapojenie)
- antiparalelne - slovom nepopísatelný zvukový prejav, taký divný neurčitý zvuk vychádzajúci "od nikadial" - kto neverí, nech odskúša. Je to proste tým, že sa dve membrány pohybujú síce rovnako (amplitúdou), ale s vektorovým posunom 180°. Toto posledné zapojenie rozhodne neodporúčam - trhá to uši. :mrgreen:

No a ešte jedna otázka: aký z dnešných moderných dekodérov nezvládne 8 Ohm resp. 4 Ohm reprák ?
Nebavím sa o napr. o starom ESU LokSound 3.5 (100 Ohm).
Kam moja orázka smeruje: nebolo by potom lepšie ponúkať dve verzie ozvučnice s jedným 8 Ohmovým reprom, resp s dvomi 8 Ohmovými a výber + zapojenie nechať na zákazníka? Pochopitelne v návode uviesť dve možné zapojenia (vhodnosť pre ten ktorý typ dekodéra) a nepodsúvať natvrdo sériové, lebo je to z pohľadu obchodníka "nezničitelné"...?
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: MX645P22 a dva reproduktory 8ohm

Příspěvekod vvitty » úte 26 zář, 2023 9:15 am

Muzete mi prosim pripomenout kde jsem napsal ze dekodery nezvladnou 8 Ohm repro ?
Co se tyka 4 Ohm vzniklych doporucenym paralelnim zapojenim tak napriklad rada MS480, to by mohlo byt dostatecne moderni.

Mohu se zeptat kde v mem zapojeni vidite to antiparalelni nebo snad antiseriove zapojeni ? Ja ho tam doted nevidim a souvislot s mnou dodavanym repro tak jak jej zakaznik obdrzi mi tak stale unika.

"Nezapojenou" verzi dodavat neplanuji, povede to presne k tomu ze to pak nekdo zapoji jako odbornici u Roco, nasledne mu to nebude fungovat a budeme moci debatovat o tom antiparalelnim zapojeni :lol: Potrebuji aby to zakaznik mohl osadit do modelu, pripajet dva draty a slusne to hralo - coz pouzite zapojeni a komponenty splnuji.
Nicmene zopakuji co jsem jiz napsal - kdokoliv schopny pajet si dodanou kostku muze bez problemu zapojit paralelne. Dat pryc kapku pajky je snadne. Doplneni teto informace zvazim.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: MX645P22 a dva reproduktory 8ohm

Příspěvekod jipol57 » úte 26 zář, 2023 10:17 am

vvitty píše:Nicméně mi uniká souvislost s antiparalelními zapojeními ...

vvitty píše:Mohu se zeptat kde v mem zapojeni vidite to antiparalelni nebo snad antiseriove zapojeni ?

Netřeba i to vztahovat na sebe. Je to jen upozornění, aby k tomu náhodou nedošlo při zapojování, u kohokoliv. I z nepozornosti.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků