Jak vybírat DCC centrálu

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod fulda » pon 12 čer, 2023 6:26 pm

Stejně blbá úvaha, jako tvrdit, že si lokomotivu/vagón/domeček ze stavebnice/leptu/lasercut nikdo nekoupí a že všichni budou chtít jen tovární modely.
Není to tak a prostě existují i lidé, kterým se takováto centrála líbí. Považují to za svůj způsob modelování.
A vzhledem k tomu, jak dlouho se ten projekt rozvíjí, tak bych odhadl, že ji pár lidí používá.

Prostě se s tím smiř a je to. Nikdo po tobě nechce, aby jsi si to stavěl, tak ty po nich nechtěj, aby to nedělali.
---
Ještě k ceně - koukal jsem, že některé arduino komapatibilní procesory se prodávají od deseti centů (u nás jako modul za 55,-), motor shield mi ve výprodeji nabízí za 51.- (u nás za 260.-), takže cena může začít již pod 100,-, většinou spíš 300,- bez WiFi a dejme tomu 450,- s wifi.
Ta informace má stejnou hodnotu, jako když řeknu, že jsem si koupil mosaznej plech za 60,- a vyleptal si z něj lept na lokomotivu, takže mne lokomotiva stála 120, protože jsem musel koupit motůrek.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4917
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Jirkátor » pon 12 čer, 2023 6:51 pm

fulda píše:...Prostě se s tím smiř a je to. Nikdo po tobě nechce, aby jsi si to stavěl, tak ty po nich nechtěj, aby to nedělali...

Ale vždyť tu nikdo nikomu nebrání v tom, aby si tu centrálu sestavil doma. Jen si myslím, že ne každý bude schopen podle anglicky psaných stránek, přeložených Googlem, doma sletovat funkční centrálu. Smekám před každým, kdo ano.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1067
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod zdeno » pon 12 čer, 2023 7:48 pm

Jirkátor píše:Věřím, že elektronadšenci jako je namátkově Fulda či Zdeno, by to poskládat a zprovoznit mohli, ale pro mne to je jen zajímavost.

Tak to ani nahodou, posledni Centrbox jsem prodal asi pred rokem Lacomi do Kosic a nove objednavky odmitam.
Bylo asi 50 Centrbox celkem a dokud mne to bavilo, bylo to super.
---
Jinak byly jen dve amaterske Loconet centraly u nas, ktere mely uspech a to Minibox a Centrbox.
O jinych, ktere by se podarily a byl o ne zajem, netusim a nevim. Teda to neni jednoduche.
---
Dokonce si myslim, ze ani Zavovi tu svoji Loconet centralu nezvladne.
On ji chce nejak prilepit a to se urcite neda.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3036
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » pon 12 čer, 2023 9:29 pm

FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod ohruska » úte 13 čer, 2023 5:45 am

Jen pro upřesnění.
Při použití DCC-EX se nic neletuje jen se zastrčí propojky do pinů a dráty od zdroje a výstup pro provoz a programování se přišroubují do svorkovnice.
Jen je to celé třeba maprogramovat. Nahrát hotový program....
Používám DCC - Arduino, k plné spokojenosti s programem RocRail.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Ivan » úte 13 čer, 2023 6:02 am

Chápu to tedy dobře, že centrála DCC-EX je založena na arduinu, stačí tedy dle seznamu koupit příslušné díly, sestavit, nahrát program a mám centrálu DCC? Vypadá to zajímavě a je to tedy další možnost jako malá centrála pro menší kolejiště?

Honzo, kamarádí se to s MGP?

omlouvám se za možná až dost začátečnické dotazy, ale pořád se učím. Díky.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1707
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod ohruska » úte 13 čer, 2023 6:15 am

Chápu to tedy dobře, že centrála DCC-EX je založena na arduinu, stačí tedy dle seznamu koupit příslušné díly, sestavit, nahrát program a mám centrálu DCC? Vypadá to zajímavě a je to tedy další možnost jako malá centrála pro menší kolejiště?

Ano. Ale nemusí to být centrála jen pro malé kolejiště.
Existují návody na Boostry, rozšíření počtu vstupů pro obsazenost úseků, řízení serv pro přestavníky, řízení točny, řížení semaforů, drátové nebo bezdrátové kolečko pro ruční řízení provozu nebo samostatné nastavování cest a řízení provozu bez počítače.
JE POTŘEBA JEN UMĚT NAHRÁT PROGRAM DO ARDUINA.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod zdeno » úte 13 čer, 2023 6:30 am

ohruska píše:JE POTŘEBA JEN UMĚT NAHRÁT PROGRAM DO ARDUINA.

citim v tom ironiu ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3036
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod sidlo » úte 13 čer, 2023 6:35 am

Ivan píše:Honzo, kamarádí se to s MGP?

Přímo ne. Ale pokud se použije JMRI jako spojovací článek, pak může na jednom rozhraní např. LocoNet přes Bluetooth běžet MGP a na druhém rozhraní DCC++ přes USB běžet DCC-EX, viz https://sites.google.com/site/sidloweb/mgp/interface.

Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3616
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Sandy » úte 13 čer, 2023 7:07 am

Jsem jediný, na koho z některých příspěvků vyčuhuje:
"...se divím, vy pitomci, že to neznáte...!"?
Sandy
 
Příspěvky: 1489
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod fulda » úte 13 čer, 2023 7:36 am

Ivan píše:Chápu to tedy dobře, že centrála DCC-EX je založena na arduinu, stačí tedy dle seznamu koupit příslušné díly, sestavit, nahrát program a mám centrálu DCC? Vypadá to zajímavě a je to tedy další možnost jako malá centrála pro menší kolejiště?
Já bych jen poznamenal, že tento projekt není ojedinělý. Pokud si sundáš klapky z očí, tak zjistíš, že podobných po světě běhá hodně. Tenhle způsob skládání elektroniky je pro děti velmi oblíbený. Nahradilo jim to naše stavění rádií a skládání krystalek. Tím jsem chtěl říci, že najdeš modely zaměřené na různé typy kolejiště. Jednoduché na malá kolejiště (v roce 2016 jsem na Arduino dni ukazoval extra malý model pro dvě soupravy). Některá řešení jsou naopak velmi rozsáhlá pro komplexní kolejiště.

Ivan píše:Honzo, kamarádí se to s MGP?
Jednoduchá otázka, s nejednoduchou odpovědí. Například Philipp Gahtow udělal takový docela komplexní kousek, který velmi dobře komunikuje po loconetu, takže ten lze velmi úspěšně použít.

Existuje docela zajímavý souhrn podobných projektů třeba na DCC Wiki. Zdaleka není kompletní, ale je zajímavý.

Ono je to tak - celé slavné DCC je technologie stará dvacetpět let a možná ještě více. Vznikla v dobách osmibitových počítačů a pomalých procesorů. Dnes máme šedesátičtyřbitové počítače a velmi rychlé procesory, takže implementovat nějaký ze starých protokolů prostě hrubou silou není žádný problém.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4917
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod fulda » úte 13 čer, 2023 7:44 am

Sandy píše:Jsem jediný, na koho z některých příspěvků vyčuhuje:
"...se divím, vy pitomci, že to neznáte...!"?

To není moc dobrý pohled na svět. Raději bych ti doporučil pohled "To je zajímavé, že jsem to doposud neznal".
Ten s těma pitomcema tě zavírá do omezené krabice a stáváš se tak snadným cílem pro podomní prodejce, kteří ti vysvětlí, že co je zadarmo není pro tebe a že jediné správné je to, co oni ti prodávají.

Nevím, jak se to řekne česky, třeba mne někdo opraví, ale Australské Thinking outside the box je to co ti zjednoduší život.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4917
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod vvitty » úte 13 čer, 2023 7:52 am

Jirkátor píše:
fulda píše:...Prostě se s tím smiř a je to. Nikdo po tobě nechce, aby jsi si to stavěl, tak ty po nich nechtěj, aby to nedělali...

Ale vždyť tu nikdo nikomu nebrání v tom, aby si tu centrálu sestavil doma. Jen si myslím, že ne každý bude schopen podle anglicky psaných stránek, přeložených Googlem, doma sletovat funkční centrálu. Smekám před každým, kdo ano.


Chodi sem dost lidi kteri nepotrebuji stranku prekladat Googlem a pajet se tam nic moc nemusi. Spis nic nez moc.

PS: Na preklad je mnohem lepsi deepl.com .
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2638
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » úte 13 čer, 2023 8:04 am

Jindra Fučík to v příspěvku v 8:36 vystihl a popsal dobře, otázkou je, kolik modelářů má chuť a schopnosti se do projektů typu DCC-EX pustit a kolik je těch druhých, kteří si chtějí koupit centrálu kterou vybalí, připojí a začnou jezdit, svou kreativitu uplatní na vytvoření co nejdokonalejší a nejvěrnější krajiny, nejzajímavější vedení trati, nejdokonalejší vozidla. Já jsem toto téma předpokládal pro ty druhé, kteří potřebují vědět jaké centrály mohou na trhu najít a co která nabízí nebo naopak postrádá. Je dobře že zde jurazbabic zmínil i cestu, jakou zvolil on.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Jirkátor » úte 13 čer, 2023 9:56 am

Sandy píše:Jsem jediný, na koho z některých příspěvků vyčuhuje:
"...se divím, vy pitomci, že to neznáte...!"?

Ne. Já už ho mám také. A čím dál silnější. Chápu, že pro někoho se to může jevit jako triviální záležitost, ale vážně ne každému. Ve svém dosavadním životě jsem se musel zabývat jinými věcmi, než programováním Arduina a sestavování elektronických udělátek.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1067
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků