Jak vybírat DCC centrálu

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Jak vybírat DCC centrálu

Příspěvekod HonzaM » stř 31 kvě, 2023 11:52 am

Domnívám se, že je vhodné založit nové vlákno a pokračovat zde v užitečné diskuzi, která v poslední době běžela ve vláknech "DR5000" a "Start set". Je řada současných provozovatelů digitálních kolejišť kteří chtějí nebo potřebují inovovat a také řada nováčků, kteří by rádi dobře zvolili co koupit do začátku tak, aby to mělo nějakou perspektivu. Ve zmíněném vláknu DR5000 byly dva příspěvky, které dobře vystihly současný stav. Doufám, že mi prominou, když zde jejich příspěvky čáslečne ocituji:

Zlámalík:
Co se týká protokolů, podle mě je základ, aby tak, jako je DCC do kolejiště, chodilo i ostatní řízení, včetně zpětného hlášení. A ne, že bude ECoS, S88, RS a jánevím co ještě. Dnes tlačí každý výrobce svoje a nikdo nemá prachy na to, aby vyráběl zařízení pro několik systémů, to PIKO je nakonec krásná tragická ukázka. Podle mne vyhraje LocoNet, i přes všechny výtky k uzavřenosti a složitosti. Nevěřím ale, že někdo navrhne alternativu, která se bude moci rozšířit - zadarmo to nebude a trh není tak velký, aby to někdo převážil, zvlášť dnes, kdy vyvíjet "to svoje" je tak lákavé.

Sidlo:
Proto máme R-S bus, Loconet, XpressNet, Xnet, R-bus, CAN-bus, S88, HSI-88, LNCV, ECoSlink... Každý dodavatel si udělá nějakou vlastní nekompatibilitu, aby si ohraničil vlastní skupinu zákazníků a ty potom dojí.
Zákazníci se tomu nějak brání a hledají pro sebe největší přidanou hodnotu. To potom dodavatele nutí ke změně obchodní strategie. Tak můžeme pozorovat, že např. PIKO odešlo od ESU a přidalo se k Uhlenbrock a jejich OEM centrály mají všechny Loconet, nebo ROCO přidalo do Z21 Loconet, atd. Podobná situace se opakovala s bezdrátovými ovladači. ROCO začalo tlačit svůj protokol WLANMAUS. Všichni si pamatují anabáze se změnami specifikací multiMAUS, tak se chtějí ROCO WLANMAUS vyhnout. Proto se dnes všichni snaží pro bezdrátové ovladače používat otevřený JMRI WiThrottle.
Jedině zákazníci mohou přinutit dodavatele opouštět tržní kouty a používat otevřené standardy.


Nynější situace je ovlivněná několika fakty:
- nedávný konec firmy Digikeijs a její DR5000
- pomalý nástup firmy YaMoRC, jejíž centrála YC7100 má přijít na trh údajně přibližně v září
- ohlášené zahájení výroby centrály Uhlenbrock Daisy II WLAN, termín přibližně v průběhu 3. čtvrtletí. Je možné ji již objednat
- ohlášené zahájení výroby centrály Piko Smart Control WLAN, termín přibližně v průběhu 3. čtvrtletí. Je možné ji již objednat

Je tedy asi vhodné nespěchat a s definitivní volbou počkat do podzimu.
Podle toho co je zveřejněno, je pro začátečníka podle mého názoru velmi dobrou volbou komplet sestávající se centrály Piko Smart Control WLAN a WiFi ovladače. Sestava má ohlášenou cenu kolem šesti tisíc. Zajímavá je také centrála Uhlenbrock Daisy II WLAN - má LocoNet, WiThrottle. Podle uveřejněné informace umožní i použití s ovladačem wiFRED, podporovaným FREMO a měla by umožňovat i použití s aplikací Z21. Centrála YaMoRC 7100 bude podle dostupných informací poskytovat vše jako DR5000 plus něco navíc, například možnost současného využití více protokolů včetně nově přidaného WiThrottle.

Největší budoucnost má zřejmě Loconet, umožňující obousměrný přenos ovládaní výhybek a dalšího příslušenství i zpětného hlášení, navíc je dosud standardem v ovládání modulovky, pro bezdrátové ovládání pak má největší budocnost protokol WiThrottle.

Jde o můj názor, netvrdím že je jediný správný.
Naposledy upravil HonzaM dne čtv 14 bře, 2024 2:55 pm, celkově upraveno 2
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod rostikator » čtv 01 čer, 2023 7:45 am

Digitrax DCS240+ >> https://www.digitrax.com/products/comma ... cs240plus/
+
rail-com-cut-out-device >> https://www.coastaldcc.co.uk/products/d ... out-device
- funguje mam doma

kdo chce WiFi, net a další ... stačí přidat Rpi s JMRI ( problem může být dnešní nedostupnost Rpi)
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod sidlo » čtv 01 čer, 2023 8:17 am

rostikator píše:kdo chce WiFi, net a další ... stačí přidat Rpi s JMRI ( problem může být dnešní nedostupnost Rpi)

nebo použije Digitrax LNWI LocoNet WiFi Interface a může provozovat WiThrottle a Engine Driver ovladače.

https://www.digitrax.com/products/wireless/lnwi/

Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » čtv 01 čer, 2023 9:29 am

S přístroji využívajícími protokol WiThrottle se roztrhl pytel. S možností jeho využití přišel i Uhlenbrock se svým "LocoNet USB and WLAN interface", který na rozdíl od Digitraxu LNWI nabízí navíc USB, které třeba starším centrálám jako moje DCS200 chybí.
Protokol WiThrottle lze použít i k ovládání mobilem nebo tabletem s aplikací Engine Driver (Android) nebo WiThrottle (iOS), Uhlenbrock dal na trh bezdrátovou verzi ovladače Daisy, moduláři zvyklí na FREDy mají k dispozici wiFRED. WiFi s WiThrottle má i Uhlenbrock Intellibox II.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod rawen » čtv 01 čer, 2023 10:27 am

HonzaM píše:S přístroji využívajícími protokol WiThrottle se roztrhl pytel. S možností jeho využití přišel i Uhlenbrock se svým "LocoNet USB and WLAN interface", který na rozdíl od Digitraxu LNWI nabízí navíc USB, které třeba starším centrálám jako moje DCS200 chybí.
...

Máš osobní zkušenost?

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod jurazbabic » pon 12 čer, 2023 10:45 am

jurazbabic
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 20 lis, 2014 8:57 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » pon 12 čer, 2023 11:28 am

jurazbabic píše:https://dcc-ex.com/

Co jsi měl mysli tím odkazem? Máš o tom nějaké bližší (ideálně osobní) informace? Na tom webu jsou dost všeobecné informace, nelze zjistit kde to koupit a kolik to stojí. Myslím že tento odkaz nepřinese žádnému českému modeláři informace, které by mu pomohly s výběrem centrály. Ale možná se pletu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod jurazbabic » pon 12 čer, 2023 11:45 am

HonzaM píše:Máš o tom nějaké bližší (ideálně osobní) informace? Na tom webu jsou dost všeobecné informace, nelze zjistit kde to koupit a kolik to stojí. Myslím že tento odkaz nepřinese žádnému českému modeláři informace, které by mu pomohly s výběrem centrály. Ale možná se pletu.

Mám. Funguje to. Bez problémů. Komponenty koupíš kdekoliv, např. Aliexpress, dratek.cz. Jaké si najdeš na tom odkazu. Na tom webu jsou dost podrobné informace. Cena za centrálu do 1kKč i se zdrojem. Žádný vendor lock-in.
jurazbabic
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 20 lis, 2014 8:57 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » pon 12 čer, 2023 11:53 am

rawen píše:
HonzaM píše:S přístroji využívajícími protokol WiThrottle se roztrhl pytel. S možností jeho využití přišel i Uhlenbrock se svým "LocoNet USB and WLAN interface", který na rozdíl od Digitraxu LNWI nabízí navíc USB, které třeba starším centrálám jako moje DCS200 chybí.
...

Máš osobní zkušenost?

Díky, Radek

Osobní zkušenost už mám. S centrálou DR5000 funguje výborně a poskytne uživateli protokol WiThrottle, který této centrále chybí. Lepší ale v případě bentráky DR5000 bude update této centrály na YR7001. Určitě se bude hodit provozovatelům starších centrál Uhlenbrock, které ještě nemají wifi modul, pro připojení ovladačů ESU Mobile Control II a wiFRED (ten výrobce výslovně uvádí v manuálu).
Bohužel ale nefunguje s centrálou Digitrax DCS 200, což mne mrzí, doufal jsem, že tak budu mít USB a wifi připojení. Musím zjistit v čem je problém.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 12 čer, 2023 4:24 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod fulda » pon 12 čer, 2023 11:58 am

HonzaM píše:
jurazbabic píše:https://dcc-ex.com/

Co jsi měl mysli tím odkazem? Máš o tom nějaké bližší (ideálně osobní) informace? Na tom webu jsou dost všeobecné informace, nelze zjistit kde to koupit a kolik to stojí. Myslím že tento odkaz nepřinese žádnému českému modeláři informace, které by mu pomohly s výběrem centrály. Ale možná se pletu.
Dnes je asi mezinárodní den špatného čtení.

Například v kapitole Purchasing Parts je napsáno, jaké součástky (nebo spíš moduly) si nakoupit.
Já bych jen poznamenal, že ten projekt není zase tak moc novinka, Jirka_US ho propagoval v roce 2018 a možná ještě dřív, ale to už se mi nechce hledat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod jurazbabic » pon 12 čer, 2023 12:07 pm

Ex-dcc je pokračováním, neboli forkem, původní DCC++.
jurazbabic
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 20 lis, 2014 8:57 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » pon 12 čer, 2023 1:15 pm

Myslím že většinu českých modelářů nezajímá jaké si mohou nebo mají nakoupit díly a z nich si něco poskládat, chtějí znát údaje konkrétních centrál, které je možné si jako hotovou centrálu objednat nebo dojít koupit, kolik bude stát a jaké tato centrála bude mít parametry, tedy třeba jaký bude poskytovat výstupní proud, jaké bude napětí do kolejí, zda pevné nebo nastavitelné, jaká připojení jsou k dispozici (například XpressNet, S88, R-bus, Loconet), jaké protokoly jsou k dispozici (například LENZ, Z21, WiThrottle, LocoNet).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod jurazbabic » pon 12 čer, 2023 2:03 pm

HonzaM píše:Myslím že většinu českých modelářů nezajímá jaké si mohou nebo mají nakoupit díly a z nich si něco poskládat, chtějí znát údaje konkrétních centrál, které je možné si jako hotovou centrálu objednat nebo dojít koupit, kolik bude stát a jaké tato centrála bude mít parametry, tedy třeba jaký bude poskytovat výstupní proud, jaké bude napětí do kolejí, zda pevné nebo nastavitelné, jaká připojení jsou k dispozici (například XpressNet, S88, R-bus, Loconet), jaké protokoly jsou k dispozici (například LENZ, Z21, WiThrottle, LocoNet).

Hm, asi nejsem modelář...
PS: je tohle diskuze o možnostech volby? A je jedna z voleb poskládat si ji sám? Otevřenou, svobodnou, bez vendor lock-in, bez omezaní tahle umí jen to a tamta zas ono? A kolikrát se tu řeší kdejaké "lepení" aby "moje nej centrála" uměla to a ono?
jurazbabic
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 20 lis, 2014 8:57 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » pon 12 čer, 2023 4:55 pm

jurazbabic píše:
HonzaM píše:Myslím že většinu českých modelářů nezajímá jaké si mohou nebo mají nakoupit díly a z nich si něco poskládat, chtějí znát údaje konkrétních centrál, které je možné si jako hotovou centrálu objednat nebo dojít koupit, kolik bude stát a jaké tato centrála bude mít parametry, tedy třeba jaký bude poskytovat výstupní proud, jaké bude napětí do kolejí, zda pevné nebo nastavitelné, jaká připojení jsou k dispozici (například XpressNet, S88, R-bus, Loconet), jaké protokoly jsou k dispozici (například LENZ, Z21, WiThrottle, LocoNet).

Hm, asi nejsem modelář...
PS: je tohle diskuze o možnostech volby? A je jedna z voleb poskládat si ji sám? Otevřenou, svobodnou, bez vendor lock-in, bez omezaní tahle umí jen to a tamta zas ono? A kolikrát se tu řeší kdejaké "lepení" aby "moje nej centrála" uměla to a ono?

Napsal jsem jasně, že vyjadřuju svůj názor, napsal jsem "myslím většina", nikoli všichni modeláři. Je na každém, zda dá přednost hotovému výrobku nebo "skládačce". Možná znám jen málo modelářů, ale ani jeden z těch, co znám, nechce centrálu, kterou by si musel poskládat z dílů.
Předpokládám, že ty tu centrálu složenou s prvků ex-dcc máš, co kdybys tedy pro představu potenciálních zájemců napsal z čeho konkrétně se tvá centrála sestává, co umí a na kolik přišla? Mohl bys o tom napsat o trochu víc než jen dát odkaz na web ex-dcc.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Jirkátor » pon 12 čer, 2023 5:31 pm

HonzaM píše:... Možná znám jen málo modelářů, ale ani jeden z těch, co znám, nechce centrálu, kterou by si musel poskládat z dílů...

Myslím si, že to skutečně nebude dostupné řešení pro 99% modelářů. Věřím, že elektronadšenci jako je namátkově Fulda či Zdeno, by to poskládat a zprovoznit mohli, ale pro mne to je jen zajímavost.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků