Jak vybírat DCC centrálu

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » pon 06 lis, 2023 7:48 am

zdeno píše:dost mi tam chybi, ci tam je klavesnice a display.
Respektive, ci se parametry nastavuji interne nebo externe pres PC.

Můžeš to klidně doplnit, což ostatně může kdokoli, poskytnu mu k tomu originál. Pokud jde o displej a klávesnici, tabulka se nezabývá ovladačem a na samotné centrále se tohle nevyskytuje.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod rchlumecky » pon 06 lis, 2023 7:59 am

hezké, jen pár drobností :

- cena v Kč by mohla být na jednom řádku
- jaký je rozdíl mezi "konektor LAN" a "LAN ethernet v centrále" ?
- a samostatný DCC výstup na příslušenství znamená co ? jen zdvojený konektor ? - pak bych to tam vůbec nedával (nebo jinak označil), protože já bych si pod tím představil samostatnou "boostrovanou" větev, která se nevypne při zkratu na kolejích a naopak. Jinak je to jen "rozbočenej drát".

- chybí třeba alespoň DCS240+ od Digitraxu (když už "vynalezl" ten Loconet, který se začíná čím dál víc prosazovat) . sice konkurenceschopnost a prodejnost v Evropě je malá, ale být by tu měl.
http://vlacky.jilove.net , H0, ČD i ČSD, GeoLine na koberci, Digitrax Loconet, DT402D - fakt dobrý !
rchlumecky
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 12 kvě, 2008 11:58 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod zdeno » pon 06 lis, 2023 8:11 am

HonzaM píše:
zdeno píše:dost mi tam chybi, ci tam je klavesnice a display.
Respektive, ci se parametry nastavuji interne nebo externe pres PC.

Můžeš to klidně doplnit, což ostatně může kdokoli, poskytnu mu k tomu originál. Pokud jde o displej a klávesnici, tabulka se nezabývá ovladačem a na samotné centrále se tohle nevyskytuje.

nemyslim ovladace, ale treba Dispatch, cteni CV, treba adresy a jine parametry centraly.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3036
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » pon 06 lis, 2023 8:14 am

zdeno píše:
HonzaM píše:
zdeno píše:dost mi tam chybi, ci tam je klavesnice a display.
Respektive, ci se parametry nastavuji interne nebo externe pres PC.

Můžeš to klidně doplnit, což ostatně může kdokoli, poskytnu mu k tomu originál. Pokud jde o displej a klávesnici, tabulka se nezabývá ovladačem a na samotné centrále se tohle nevyskytuje.

nemyslim ovladace, ale treba Dispatch, cteni CV, treba adresy a jine parametry centraly.

Jak píšu, klidně tyhle údaje do tabulky doplň nebo mi je pošli, doplním je. Ono je ale většinou těžké je sehnat, výrobci obvykle na takové dotazy neodpovídají, všechny centrály nemohu mít, často to nenajdeš asi v manuálu a také detailně prostudovat všechny manuály je těžko proveditelné.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod zdeno » pon 06 lis, 2023 8:35 am

HonzaM píše:a také detailně prostudovat všechny manuály je těžko proveditelné.

prehanas, stacilo by napisat, ci centrala ma nebo nema display a klavesnici.
Nebo prilozit fotku centraly.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3036
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » pon 06 lis, 2023 9:14 am

zdeno píše:
HonzaM píše:a také detailně prostudovat všechny manuály je těžko proveditelné.

prehanas, stacilo by napisat, ci centrala ma nebo nema display a klavesnici.
Nebo prilozit fotku centraly.

Když je to tak jednoduché, tak to udělej. Radit dokáže skoro každý, ale udělat to jak by to podle něj mělo být už se málokomu chce. Máš volné pole působnosti.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » pon 06 lis, 2023 9:18 am

Tabulku budu postupně upravovat podle toho, jak získám informace. Reagujte prosím vždy jen na tabulku s nejnovějším datem. Asi bude nejlepší když z těch starších příspěvků neaktuální tabulku vymažu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod StandaR » pon 06 lis, 2023 9:51 am

Stálo by případně za úvahu aktuální tabulku umístit do prvního příspěkvu tématu, nejlépe s odkazem na aktuální stranu diskuze.. Ale zase to je dost práce s něčím co většina přejde bez ocenění, za mě každopádně super práce s tabulkou
StandaR
 
Příspěvky: 657
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Ivan » pon 06 lis, 2023 10:18 am

zdeno píše:
HonzaM píše:a také detailně prostudovat všechny manuály je těžko proveditelné.

prehanas, stacilo by napisat, ci centrala ma nebo nema display a klavesnici.
Nebo prilozit fotku centraly.


Zrovna tahle položka mi přijde zbytečná, snad žádná centrála nemá display a klávesnici. Multimouse fakt nepočítám, tu beru jako ovladač se zabudovanou centrálou bez zesilovače.
K centrále se přece připojím nějakým ovladačem (nebo PC), takže jsou podstatné jen výstupy z centrály pro připojení.

Nebo jak jsi to myslel?
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1707
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod D » pon 06 lis, 2023 10:22 am

Pokud nemá HonzaM námitek, dávám tabulku volně k úpravám na Google disk. Můžete doplnit nebo opravit údaje.

Porovnání DCC centrál
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod chphoto » pon 06 lis, 2023 10:25 am

Ivan píše:
zdeno píše:
HonzaM píše:a také detailně prostudovat všechny manuály je těžko proveditelné.

prehanas, stacilo by napisat, ci centrala ma nebo nema display a klavesnici.
Nebo prilozit fotku centraly.


Zrovna tahle položka mi přijde zbytečná, snad žádná centrála nemá display a klávesnici. Multimouse fakt nepočítám, tu beru jako ovladač se zabudovanou centrálou bez zesilovače.
K centrále se přece připojím nějakým ovladačem (nebo PC), takže jsou podstatné jen výstupy z centrály pro připojení.

Nebo jak jsi to myslel?

No když si vezmu třeba i tu centrálu ESU 50210, nebo starší Maerklin Central Station, tak tam je přímo na centrále displej (dotykový), takže tam opravdu je displej a nějaká tlačítka taky (ne plnohodnotná klávesnice).
https://www.svetnakolejich.cz/ESU-50210 ... -d8425.htm
https://www.maerklin.de/en/products/det ... icle/60216
https://www.uhlenbrock.de/de_DE/produkt ... 0.I000C67D
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod sidlo » pon 06 lis, 2023 10:27 am

Ivan píše:Zrovna tahle položka mi přijde zbytečná, snad žádná centrála nemá display a klávesnici...
Nebo jak jsi to myslel?

Obrázek

Nevím jak to myslel, ale položky klávesnice, dispatch, F68, současné programování a provoz... to jsou už takové detaily, že zřejmě nepatří do přehledové tabulky.

Za mě HonzaM dobrá práce.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3615
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Ivan » pon 06 lis, 2023 10:34 am

Aha, tyhle centrály. Ty jsem bral vždy trochu stranou a nějak na ně zapomněl. Intellibox je i pro G.
Diky za upozornění.

Ivan
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1707
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » pon 06 lis, 2023 11:38 am

Intellibox tam doplním, prosím ale někoho kdo ho zná o doplnění údajů, Intellibox a ESU by si zasloužily samostatné vlákno, můžete se toho někdo ujmout? Tedy včetně údajů které by rád viděl. Tedy displej, tlačítka, co umí programovat, zda poskytuje Dispatch. Mohl by ses toho zdeno ujmout?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod fulda » pon 06 lis, 2023 12:16 pm

HonzaM píše:
zdeno píše:dost mi tam chybi, ci tam je klavesnice a display.
Respektive, ci se parametry nastavuji interne nebo externe pres PC.

Můžeš to klidně doplnit, což ostatně může kdokoli, poskytnu mu k tomu originál. Pokud jde o displej a klávesnici, tabulka se nezabývá ovladačem a na samotné centrále se tohle nevyskytuje.

Tak ona ta tabulka celkově přehlíží "kompaktní" centrály. A že jich není málo.
Namátkou Lenz Compact, Zdenovi asi nejvíc schází MiniBOX, kterej má loconet, cOne od Kuehna a celá řada dalších. (vlastně i MultiMaus se softem 1.x je kompaktní centrála s tlačítky a displejem)

Spíš bych poznamenal, že tak jak to je tradiční pro všechny tyhle srovnávačky, člověk sice najde produkt, který má spoustu featur, ale nic to neříká o tom, jak jsou užitečné a jak dobře jsou implementované. Dejme tomu klasické čtení S88. Jelikož S88 je sériová sběrnice, která se čte jeden vstup za druhým, tak aby člověk přečetl 100 vstupů, musí udělat 100 operací. Pokud je dělá moc rychle, tak dostává moc šumu, pokud je dělá moc pomalu, tak dlouho trvá, než se centrála dozví o změně stavu. A pochopitelně, pokud zvětšíme počet ze 100 na 200, trvá to 2x déle. V tomto hodnocení se ale nedočteme, jak rychle která centrála čte a jakou u toho má chybovost. A to mluvím jen o jednom z parametrů. Pak je pochopitelné, že čím více featur má moje centrála, tím složitéjší bude její ovládání a tím více kompromisů bylo nutné udělat.

Tím bych nechtěl znevažovat práci potřebnou k vytvoření a rozhodně to nechci považovat za neužitečné, jen je to prostě jeden ze srovnávačů, který sleduje nějaký cíl a dá se očekávat, že pro mnoho uživatelů ten cíl může být jiný.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4915
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků