MGP dekodéry jako příslušenství DCC centrály

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

MGP dekodéry jako příslušenství DCC centrály

Příspěvekod Fox » stř 03 kvě, 2023 8:29 am

Omlouvám se, nějak nemohu najít ucelené vlákno k modulům MGP firmy Möllehem, tak to dávám sem samostatně.
Po úvahách jsem se rozhodl vyzkoušet ovládání přestavníků pomocí serv a ty ovládat modulem MGP Servo5. U kolegy modeláře jsem viděl zapojení v praxi a zaujalo mne velmi příjemné nastavování a programování parametrů pomocí aplikace na mobilu a komunikačního modulu Bluetooth. Modul Servo5 je zapojen přímo k centrále s výstupem LocoNet (schematicky viz obrázek), takže odpadá nutnost použití MGP Terminátoru.
LocoNet connection.jpg
LocoNet connection.jpg (27.64 KiB) Zobrazeno 1578 krát

Důvod, proč to píšu je hlavně odpověď vývojáře MGP na moje dotazy, kdy mi mimo jiné bylo sděleno:

But, as you are using Z21 or DR5000, you do not need the Bluetooth module. Instead you can make a wifi connection from phone/app to the command central. Check that wifi is on in the control central, and create a connection to the control central in the app. In the app you should use protocol "Z21" with Z21, and with DR5000 you can use either "Z21" or "LocoNet over TCP" depending of the setting in DR5000.

Sám jsem to ještě neměl čas vyzkoušet, ale kolega ano, a funguje. Za mne to považuji za velký benefit a domnívám se, že to stojí za pozornost...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: MGP dekodéry jako příslušenství DCC centrály

Příspěvekod hank61 » čtv 04 kvě, 2023 6:04 am

Martine. To je dobrá zpráva. Díky za ní :-)
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: MGP dekodéry jako příslušenství DCC centrály

Příspěvekod fulda » ned 31 bře, 2024 9:47 am

Předmět: NanoL

HonzaM píše:To je prima, to se Ti povedlo. LocoNet je obousměrný a máš i DCC do kolejí. Uměla by centrála by pŕíkazy na DCC vyslat v LocoNetu?



Předmět: NanoL

HonzaM píše:Jake jsou podle Tebe lepší systémy a proč je nikdo nepoužívá? Smysl mé otázky je jednoduchý, výhybky a další pŕíslušenstvi se ovládají po DCC a bylo by zajímavé jejich prostřednictvím ovládat komponenty MGP.


Asi by bylo lepší se na MGP ptát ve vláknu o MGP.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: MGP dekodéry jako příslušenství DCC centrály

Příspěvekod StandaR » čtv 11 dub, 2024 8:25 am

Zdravím, pokud tedy chápu dobře.. neměl by být problém koupit k existující Z21 Panelový dekodér od MGP, a přes něj ovládat např. dekodér pro MP1 od Dcc doma. Aniž bych musel celé kolejiště předělávat do "ekosystému" MGP. A teoreticky by měl stačit jen a pouze ten panelový dekodér?
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: MGP dekodéry jako příslušenství DCC centrály

Příspěvekod sidlo » čtv 11 dub, 2024 9:11 am

To není vyzkoušené.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MGP dekodéry jako příslušenství DCC centrály

Příspěvekod fulda » čtv 11 dub, 2024 11:17 am

StandaR píše:Zdravím, pokud tedy chápu dobře.. neměl by být problém koupit k existující Z21 Panelový dekodér od MGP, a přes něj ovládat např. dekodér pro MP1 od Dcc doma. Aniž bych musel celé kolejiště předělávat do "ekosystému" MGP. A teoreticky by měl stačit jen a pouze ten panelový dekodér?

Odpovím ti protiotázkou - kam by jsi ho chtěl připojit?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: MGP dekodéry jako příslušenství DCC centrály

Příspěvekod sidlo » čtv 11 dub, 2024 11:27 am

Třeba sem

Z21-LocoNet.jpg
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MGP dekodéry jako příslušenství DCC centrály

Příspěvekod StandaR » čtv 11 dub, 2024 11:32 am

fulda píše:
StandaR píše:Zdravím, pokud tedy chápu dobře.. neměl by být problém koupit k existující Z21 Panelový dekodér od MGP, a přes něj ovládat např. dekodér pro MP1 od Dcc doma. Aniž bych musel celé kolejiště předělávat do "ekosystému" MGP. A teoreticky by měl stačit jen a pouze ten panelový dekodér?

Odpovím ti protiotázkou - kam by jsi ho chtěl připojit?


Vycházím z informace která se řeší v úvodním příspěvku tématu.. kdy jde o připojení modulu k Z21 právě přes Loconet, tím že podpora MGP řekla že není třeba Bluetooth modul, přijde mi to jako relativně zajímavé řešení pro panel připojitelný k existujícímu kolejišti (ovládanému třeba přes Z21app).
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: MGP dekodéry jako příslušenství DCC centrály

Příspěvekod sidlo » čtv 11 dub, 2024 11:47 am

MGP Panel posílá do LocoNet informaci o svém stavu. MGP Switch5 a ostatní MGP dekodéry tyto zprávy poslouchají a reagují na ně.
Ty zprávy lze také odposlouchávat např. pomocí JMRI viz https://sites.google.com/site/sidloweb/mgp/panel. JMRI to potom může přeposlat jako příkaz pro výhybky a návěstidla.
Není mi známo, že by to Z21 uměla. Umí to např. TCS-2 https://www.zavavov.cz/tcs-2/ pomocí akcí, ale ta nemá LocoNet.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MGP dekodéry jako příslušenství DCC centrály

Příspěvekod HonzaM » čtv 11 dub, 2024 12:41 pm

sidlo píše:MGP Panel posílá do LocoNet informaci o svém stavu. MGP Switch5 a ostatní MGP dekodéry tyto zprávy poslouchají a reagují na ně.
Ty zprávy lze také odposlouchávat např. pomocí JMRI viz https://sites.google.com/site/sidloweb/mgp/panel. JMRI to potom může přeposlat jako příkaz pro výhybky a návěstidla.
Není mi známo, že by to Z21 uměla. Umí to např. TCS-2 https://www.zavavov.cz/tcs-2/ pomocí akcí, ale ta nemá LocoNet.

Výhybkový dekodér MGP Switch5 i servodekodér MGP nejen poslouchají příkazy, ale také posílají zpětnou informaci o jejich provedení. Tu dostane panelový dekodér. Takovéto zpětné potvrzení ale neposílají například ani LocoNetové dekodéry Digitrax, své kolejiště vybavené LocoNetovými dekodéry sice mohu ovládat panelovým dekodérem MGP, ale už se nedovím, zda k postavení cesty skutečně došlo.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP dekodéry jako příslušenství DCC centrály

Příspěvekod fulda » čtv 11 dub, 2024 1:31 pm

StandaR píše:
fulda píše:
StandaR píše:Zdravím, pokud tedy chápu dobře.. neměl by být problém koupit k existující Z21 Panelový dekodér od MGP, a přes něj ovládat např. dekodér pro MP1 od Dcc doma. Aniž bych musel celé kolejiště předělávat do "ekosystému" MGP. A teoreticky by měl stačit jen a pouze ten panelový dekodér?
Odpovím ti protiotázkou - kam by jsi ho chtěl připojit?
Vycházím z informace která se řeší v úvodním příspěvku tématu.. kdy jde o připojení modulu k Z21 právě přes Loconet, tím že podpora MGP řekla že není třeba Bluetooth modul, přijde mi to jako relativně zajímavé řešení pro panel připojitelný k existujícímu kolejišti (ovládanému třeba přes Z21app).

OK, tak ti prozradím jedno tajemství - MGP nepoužívá loconet ve smyslu definice digitraxu. Používají něco podobného, co není úplně v kolizi.
Takže pokud je protistrana dostatečně dobrodružná, tak jejich datagramy vyhodnocuje, pokud je striktnější, tak je ignoruje. Roco je málo dobrodružné.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: MGP dekodéry jako příslušenství DCC centrály

Příspěvekod HonzaM » čtv 11 dub, 2024 2:13 pm

StandaR píše:
fulda píše:
StandaR píše:Zdravím, pokud tedy chápu dobře.. neměl by být problém koupit k existující Z21 Panelový dekodér od MGP, a přes něj ovládat např. dekodér pro MP1 od Dcc doma. Aniž bych musel celé kolejiště předělávat do "ekosystému" MGP. A teoreticky by měl stačit jen a pouze ten panelový dekodér?

Odpovím ti protiotázkou - kam by jsi ho chtěl připojit?


Vycházím z informace která se řeší v úvodním příspěvku tématu.. kdy jde o připojení modulu k Z21 právě přes Loconet, tím že podpora MGP řekla že není třeba Bluetooth modul, přijde mi to jako relativně zajímavé řešení pro panel připojitelný k existujícímu kolejišti (ovládanému třeba přes Z21app).

To je nedorozumění, tam jde o připojení servodekoděrů MGP k centrále mající LocoNet. Tobě jde o možnost ovládání DCC dekodérů prostřednictvím centrály mající LocoNet. Tohle umožňuje třeba centrála RB1110, k níž můžeš mít připojeny jak komponenty DCC, tak ovladače pŕipojené prostřednictvím LocoNet. Bohužel já nevlastním žádný DCC dekodér. Z ovládacího panelu osazeného panelovým dekodérem MGP přes centrálu RB1110 ovládám kolejiště osazené komponentami MGP, stejně to půjde s jakoukoli centrálou disponující LocoNetem, tedy DR5000, Daisy II.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP dekodéry jako příslušenství DCC centrály

Příspěvekod HonzaM » čtv 11 dub, 2024 2:30 pm

Zatím jsem nenarazil na žádnou centrálu disponující LocoNetem, která by měla problém v komunikaci s komponentami MGP. Mél jsem dosud možnost vyzkoušení s centrálami Digitrax DB150, Digitrax DSC200, Digikeijs DR5000, YaMoRC YC9001, Uhlenbrock Daisy II, Railbox BR1110. Vše absolutně bezproblémové. Z21 jsem neměl k dispozici, neznám ale důvod, proč by to možné být nemělo.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP dekodéry jako příslušenství DCC centrály

Příspěvekod chphoto » pát 12 dub, 2024 5:16 am

HonzaM píše:Zatím jsem nenarazil na žádnou centrálu disponující LocoNetem, která by měla problém v komunikaci s komponentami MGP. Mél jsem dosud možnost vyzkoušení s centrálami Digitrax DB150, Digitrax DSC200, Digikeijs DR5000, YaMoRC YC9001, Uhlenbrock Daisy II, Railbox BR1110. Vše absolutně bezproblémové. Z21 jsem neměl k dispozici, neznám ale důvod, proč by to možné být nemělo.


Černou Z21 jsem chvíli měl a používal jsem ji i s MGP. A na co jsem narazil, bylo právě to "zpětné hlášení". Ovládání fungovalo, jak z ručních ovladačů, tak z iTrainu. Ale některé informace o přestavení výhybek se jaksi "po cestě" ztratily a tak byl počítač zmatený, že nemá další informace. Bylo to hlavně u DKS, kde se přestavovalo víc věcí najednou a občas to chodilo nespolehlivě.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: MGP dekodéry jako příslušenství DCC centrály

Příspěvekod zdeno » pát 12 dub, 2024 7:01 am

chphoto píše: A na co jsem narazil, bylo právě to "zpětné hlášení".

Bez měření neni vědění !!
Třeba odchytit komunikaci na nejakem snifferu, treba JMRI Loconet monitor.
Celkem doporučuji úplně nezávislý sniffer, použít sniffer z Roco zařízení je poněkud nespolehlivé.
Pokud je vysilání a přenos v pořádku, tak je na vině z21 aj Z21 Roco přijímač.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků