čtení dekodéru 2

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

čtení dekodéru 2

Příspěvekod Michal V. » pon 01 kvě, 2023 10:47 am

Dobrý den,

prosím o radu, protože už nevím co s tím , nedávno jsem si koupil model loko se zvukem od ACME 69555 Bastard Jožin,
model pěkný jen co je pravda, ale ten zvuk my přijde na model za takovou cenu strašný. Po zapnutí se spustí zvuk který je snad
nastavený od výrobce na maximum. Nedá se to vůbec poslouchat. Rovněž jsem nepřišel na to jak rozsvítit spodní bílá světla.
A tady začíná mé martirium.
Nejdříve jsem hledal návod jak zvuk jednoduše ztlumit, italský výrobce se s tím vůbec neobtěžuje a ani po mém hledání na netu
jsem nic k této loko od ACME nenašel. Jiní výrobci to většinou mají. Byl jsem i na stránkách ESU rovněž o ničem.
Oslovil jsem prodejce a ten mi doporučil v programování změna CV napsat 63 a tam se prý po potvrzení ok objeví hodnota 100,
kterou mám snížit na 30, jim to prý na prodejně jde bez problémů. Mám centrálu Z21 a loko napojenou na programovací kolej.
Předpokládám že výrobce používá dekodéry ESU.
Když zadám změnu C 63 tak v centrále cvakne a rozsvítí se zelené světýlko a když chci potvrdit nastavení tak mi to napíše
odhlášeno a vůbec mě to dál nepustí a centrála se vrátí zpět na modré světlo. Zkoušel jsem to i přes nastavení programu Z21
od roca v mobilu kde je to přehlednější a tam to píše že dekodér nenalezen.
Tak už nevím co s tím, nevíte někdo čím to může být a jak dále postupovat?
Děkuji velice
Michal V.
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 14 zář, 2019 6:53 pm

Re: čtení dekodéru 2

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 01 kvě, 2023 11:07 am

Odkud jsi?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: čtení dekodéru 2

Příspěvekod Pater » pon 01 kvě, 2023 4:48 pm

Michal V. píše:Mám centrálu Z21 a loko napojenou na programovací kolej.

Máš programovací kolej napojenou podle manuálu? Lze přečíst #CV u jiné lokomotivy? Nebyl do loko přidán power pack? Používáš přímý režim programování? Škube sebou lokomotiva při pokusu o čtení?
Aby bylo možné u některých dekodérů #CV přečíst, je zapotřebí mít přívod k programovací koleji co nejkratší.
U některých lokomotiv mi také pomáhá přidržet loko při čtení na kolejích, zvýší se tak proud do motoru. Někteří modeláři používají i pomocnou zátěž v podobě rezistoru (já jsem to ale nikdy nepotřeboval, tak se mě neptej na správnou hodnotu).
Michal V. píše:Předpokládám že výrobce používá dekodéry ESU.

Výrobce dekodéru lze identifikovat podle čísla v #CV8. Pokud vyčteš z #CV8 hodnotu 151, tak je tam opravdu ESU.
Pokud ti radili, že máš pro změnu hlasitosti změnit #CV63, tak to ESU je.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: čtení dekodéru 2

Příspěvekod Michal V. » pon 01 kvě, 2023 9:30 pm

...čtení u jiné loko jsem nezkoušel, loko sebou na programovací koleji vůbec neškubne, kolej by měla být správně zapojena, napájena zvlášť zdířkou progr. Používám program Z21 v mobilu který je stažený z google play a je uživatelský přehledný. Vůbec to nenačte hodnoty cv lokomotivy. V podstatě mi stačí jestli někdo neví jak jednoduše uživatelsky ztlumit zvuk a ne složitě programováním dekodéru , Piko, Roco, zvuky Jacek ty všichni maji ztlumení jednoduše bez programování a proč nesvítí spodní bílá světla. Je možné že Z21 neumí číst ESU? Jinak na dotaz výše jsem z Prahy. Díky
Michal V.
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 14 zář, 2019 6:53 pm

Re: čtení dekodéru 2

Příspěvekod Pater » úte 02 kvě, 2023 4:52 am

Michal V. píše: V podstatě mi stačí jestli někdo neví jak jednoduše uživatelsky ztlumit zvuk a ne složitě programováním dekodéru ,

Jednodušeji, než přepsáním #CV v dekodéru to uživatelsky nelze. Můžeš zkusit ještě programování na hlavní koleji PoM (programming on main).
Postav loko na provozní kolej, zadej na ovladači (mobilu) ovládání příslušné lokomotivy, zvol programování na hlavní koleji, zadej #CV63 a hodnotu hlasitosti v rozsahu 1 až 127.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: čtení dekodéru 2

Příspěvekod fulda » úte 02 kvě, 2023 7:01 am

Michal V. píše:...čtení u jiné loko jsem nezkoušel, loko sebou na programovací koleji vůbec neškubne, kolej by měla být správně zapojena, napájena zvlášť zdířkou progr. Používám program Z21 v mobilu který je stažený z google play a je uživatelský přehledný. Vůbec to nenačte hodnoty cv lokomotivy. V podstatě mi stačí jestli někdo neví jak jednoduše uživatelsky ztlumit zvuk a ne složitě programováním dekodéru , Piko, Roco, zvuky Jacek ty všichni maji ztlumení jednoduše bez programování a proč nesvítí spodní bílá světla. Je možné že Z21 neumí číst ESU? Jinak na dotaz výše jsem z Prahy. Díky

Moc to nesleduji - jaký máš režim čtení? Znáš rozdíl mezi PoM a Direcr CV (service mode)?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: čtení dekodéru 2

Příspěvekod Ivan » úte 02 kvě, 2023 7:24 am

A co třeba zajít do své prodejny a poradit se tam? Každý slušný prodejce rád pomůže a zkontroluje model. Třeba je prostě vadný.

Jinak pokud loko sebou neškube, tak není načítána. Zkusil bych i jiné kabely.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: čtení dekodéru 2

Příspěvekod fulda » úte 02 kvě, 2023 7:52 am

Ivan píše:Jinak pokud loko sebou neškube, tak není načítána. Zkusil bych i jiné kabely.

Pokud je ovladač přesvědčený o PoM, tak neškubne. Dnes se PoM víceméně preferuje, bo je mnohem rychlejší.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: čtení dekodéru 2

Příspěvekod romino » úte 02 kvě, 2023 6:32 pm

Ivan píše:
Jinak pokud loko sebou neškube, tak není načítána. Zkusil bych i jiné kabely.


Zimo MS a MN dekodery s podporou Mfx uz tiez necukaju s motorom pri citani a zapise CV v servisnom mode.... Je to mozno trochu skoda, ale je to tak.
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 238
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků