Zkrat na přechodu mezi boostery

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Zkrat na přechodu mezi boostery

Příspěvekod Rosik » stř 29 bře, 2023 8:47 am

Ahoj. Na kolejišti mám centrálu Z21 a 3 boostery - Z21 booster light. Všechny tyto komponenty mají vlastní napájecí zdroj 15 V/5 A. Kolejiště je rozděleno na 4 části. Jedna část je napájená přímo z centrály Z21 a další tři každá svým boosterem. Problém je, že při přechodu z jedné části do druhé někdy dojde ke "zkratu", který odstaví centrálu a tu pak nelze znovu nastartovat, dokud neposunu lokomotivu z přechodu. Děje se to bohužel náhodně s různými lokomotivami a na různých přechodech (booster/booster i Booster/centrála). Většinou lokomotivy projedou bez problémů, ale občas prostě dojde k tomuto jevu. Zkusil jsem přeměřit výstupní napětí napájecích zdrojů a všechny jsou +- 0,1 V stejně. Netušíte někdo, kde by mohl být problém?
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Zkrat na přechodu mezi boostery

Příspěvekod zdeno » stř 29 bře, 2023 9:22 am

kazdemu, kdo bere moje Vedzesy zduraznujem, ze centrala nesmi byt pripojena na koleje !!
/u Loconetu slouzi DCC z centraly jen na budeni boostrů a ovladaců, ale to te asi nezajima. :D /
Vznika tam posun faze, ktery opaluje prechody a zkratuje DCC.
Navic asi bude zkratova ochrana v centrale velmi rychla a sem tam predbehne boostre.
---
Takze odpoj centralu z koleji a koleje napajej jen z boostrů.
Budeni boostrů musi byt zapojene paralerne, ne do serie.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Zkrat na přechodu mezi boostery

Příspěvekod Rosik » stř 29 bře, 2023 9:38 am

K rozvodu DCC je použita sběrnice B-Bus. Tam asi není možnost zapojení paralerně nebo sériově. Prostě je to propojené postupně jeden booster po druhém. To, že by centrála neměla napájet koleje se mi nezdá. Nikde v žádném návodu k žádné centrále jsem se nic takového nedočetl. Navíc ty zkraty vznikají častněji na přechodech mezi dvěma boostery. Ale s tou zkratovou ochranou to můžu zkusit, pokud ji bude možné prodloužit delay pro zkrat.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Zkrat na přechodu mezi boostery

Příspěvekod zdeno » stř 29 bře, 2023 10:01 am

Xpressnet neovladam, napisal jsem to vseobecne.
Musis se s tim poprat sam, pokud sa ti neozve nekdo od Xpressnetu.
---
On je vzdy problem, ked to vsichni vědí, jen ty ne !!
Pokud je zkrat primo na centrale, tak se vypne vsechno, pokud jen na boostru, tak se vypnou jen koleje napajene z boostru.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Zkrat na přechodu mezi boostery

Příspěvekod sidlo » stř 29 bře, 2023 10:57 am

Mají všechny zesilovače vypnuté automatické přepólování?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Zkrat na přechodu mezi boostery

Příspěvekod BohousP » stř 29 bře, 2023 11:15 am

zdeno píše:Xpressnet neovladam, napisal jsem to vseobecne.
Musis se s tim poprat sam, pokud sa ti neozve nekdo od Xpressnetu.
---
On je vzdy problem, ked to vsichni vědí, jen ty ne !!
Pokud je zkrat primo na centrale, tak se vypne vsechno, pokud jen na boostru, tak se vypnou jen koleje napajene z boostru.

Zdeno, nechci se hádat, ale pokud Z21 a jiné speciality Roco neznáš, nezanášej sem problematiku tvých centrál. Mimochodem, dobrých a vymakaných, ale na jiných základech. Popisovaný problém není ani problém Xpressnetu, ale řešení boosterů od Roco.
Rosik: Můj tip je, že někde dochází náhodně k obrácení polarity DCC mezi jednotlivými úseky. Kolečko na přerušení pak udělá zkrat.To by se dalo zjistit voltmetrem nebo žárovkou zapojenou paralelně k přerušení (tedy na oba konce přerušení). Pokud je tam problém, bude tam napětí. Ale pokud je to náhodné, může to trvat ... A co to způsobuje tím těžko zjistíš.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Zkrat na přechodu mezi boostery

Příspěvekod Rosik » stř 29 bře, 2023 11:28 am

sidlo píše:Mají všechny zesilovače vypnuté automatické přepólování?


Díky za radu a nasměrování! Z výroby to bylo zapnuté, tak jsem to povypínal a jdu testovat. Sand to bude ono. Ještě jednou díky moc!
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Zkrat na přechodu mezi boostery

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 29 bře, 2023 12:24 pm

Rosik píše:
sidlo píše:Mají všechny zesilovače vypnuté automatické přepólování?


Díky za radu a nasměrování! Z výroby to bylo zapnuté, tak jsem to povypínal a jdu testovat. Sand to bude ono. Ještě jednou díky moc!


Tady je důležité jednak srovna napětí na výstupu a pokud sis vypl přepólování tak i zfázování jednotlivých booteru na přechodu z jednoho úseku do druhého.
Je také nutné změřit, zda sousední kolejnice v rozhraní mezi boostery nesjou náhodou propojeny - nutné zkontrolovat!!

Zfázování se dá jednosduše změřit střídavým voltmetrem - jednu kolejnici spojiíš na rozhraní se sousední (třeba krokosvorkou) a na druhých měříš napětí mezi nimi mělo by být co nejmenší, pokud je dvojnásobné tak pak musíš přehodit přívody z boosteru do kolejnic.
POZOR TOHLE LZE DĚLAT JEN MEZI BOOSTERY KTERÉ MAJÍ GALVANICKY ODDĚLENÉ NAPÁJENÍ !!!!

Propojení na styčném místě změříš jednoduše ohmetrem ale POZOR jen při vypnutém napájení kolejí (Všechny boostery vypnuté)!!!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Zkrat na přechodu mezi boostery

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 29 bře, 2023 12:39 pm

Jinak ke Zdenově poznámce o napájení centrálou a dalšími boostery - také nedoporučuji - pokud používám další boostery v kolejišti využívat vlasní booster centrály.
Ve chvíli kdy na něm dojde ke zkratu tak se zpravidla vypíná celé kolejiště protože centrála zareagovala a vypla se sama.
Vyplývá to z mé zkušenosti v provozu na našem klubovém kolejišti a i modulovky.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Zkrat na přechodu mezi boostery

Příspěvekod Rosik » stř 29 bře, 2023 12:55 pm

Pánové moc díky za pomoc. Šídlova rada byla asi správná. Od doby, kdy jsem na boostrech vypnul možnost přepólování, se chyba neprojevila. A to jezdím už asi 2 hodiny.

Jinak samozřejmě mám správně dodrženou polarizaci na přechodech. Centrálu na jednom segmentu nechám. To, že se při zkratu vypne celé kolejiště je v mém případě dobře.

Člověk se pořád učí :wink:
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Zkrat na přechodu mezi boostery

Příspěvekod fulda » stř 29 bře, 2023 12:58 pm

Bych jenom poznamenal jednu hraběcí radu.
Na fázování boosterů se velmi hodí chytrá želvička. Ona je tak ve všeobecnosti užitečná, pokud se pohybuješ v prostředí, kde se setkává několik boosterů, nebo modulů s různým napájením a tak.
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zkrat na přechodu mezi boostery

Příspěvekod zdeno » stř 29 bře, 2023 1:22 pm

BohousP píše:Zdeno, nechci se hádat, ale pokud Z21 a jiné speciality Roco neznáš, nezanášej sem problematiku tvých centrál. Mimochodem, dobrých a vymakaných, ale na jiných základech.

To nejsou jen moje centraly, ale vseobecne vsechny komponenty nemaji zrovna v oblibe, ked se pouzivaji bez precteni manualu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Zkrat na přechodu mezi boostery

Příspěvekod HonzaM » stř 29 bře, 2023 2:40 pm

Nevím co umí fuldova “želvička”, na kontrolu pólování přechodů mezi boostery je výborná tahle pomůcka: http://www.h0fine.com/Shop2/product_inf ... ucts_id=32
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Zkrat na přechodu mezi boostery

Příspěvekod Pavel-HP » stř 29 bře, 2023 5:22 pm

Vždyť je to to samý. + umí ještě něco navíc.
Jen ta Fuldova želvička přijde na cca 200,-Kč.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Zkrat na přechodu mezi boostery

Příspěvekod zdeno » stř 29 bře, 2023 5:49 pm

moje boostry Vedzes taky umi prepinat fazi, ale zasadne je dodavam ako neprepinaci.
Tohle je brutalni chyba dodavatele, ze je dodava v stave prepinacim.
---
Jinak posun faze je nejlepe videt v uplne tme, kdy je jiskreni krasne videt.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 56 návštevníků