EX-CommandStation

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

EX-CommandStation

Příspěvekod jurazbabic » čtv 23 úno, 2023 3:31 pm

Ahoj,
zakládám tohle vlákno o DIY arduino centrále dcc-ex.com.
Používáte to někdo? Zkušenosti?
Já zatím na stole rozpohyboval analog mašinu, nemám zatím žádný dekodér.
Projekt vypadá dobře, je živý a asi už teď funkční.
jurazbabic
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 20 lis, 2014 8:57 am

Re: EX-CommandStation

Příspěvekod BohousP » čtv 23 úno, 2023 7:33 pm

TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: EX-CommandStation

Příspěvekod ohruska » čtv 15 čer, 2023 7:25 am

Používám pouze DCC.
Na DCC-EX se teprve chystám.
Centrálu mám s použitím ARDUINA MEGA a centrální zdroj 20A 22V DC.
Pro výhybky používám WD10 / KUEHN 87010 s napájením 22V DC přímo ze zdroje, pro koleje 12V DC a 5V DC pro servo přestavníky řízené přes ARDUINO a semafory, také řízené přes ARDUINO.
Pro obsazenost úseku mám ARDUINO MEGA, připojené samostatně přes USB, které umí 70 úseků. Pokud je potřeba více stačí zapolit další MEGU do druhého USB.
Řízení točny teprve řeším....
Na ruční ježdění na zkušebím kolejišti, mám krabičku s displejem NEXTION, kde je i jednoducé stavění cest. http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=7&t=13082
Jinak řízení kolejiště ROCRAIL.
Ota
Přílohy
IMG_20230615_064821.jpg
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: EX-CommandStation

Příspěvekod ohruska » čtv 02 lis, 2023 11:58 am

Tak jsem se rozhýbal a objednal WIFI modul, pro moji DCC centrálu.
Vyzkoušel jsem si komunikaci přes eternetové rozhranní, to funguje.
Také jsem si zkusil ovládání přes tablet "andRoc" pro RocRail, jen v omezené verzi na 5 minut, jinak je třeba zaplatit poplatek 12$ na rok.
Mezi tím přibylo rozhranní "Rocweb", které je bezplatné a mělo by dostačovat.
Po odzkoušení budu informovat.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: EX-CommandStation

Příspěvekod ohruska » stř 08 lis, 2023 6:17 pm

Nakonec jsem našel doma arduino Mega+WiFi a zkusil jsem nahrát program do WiFi esp2662 a do Arduina řídící program. Mohu prohlásit, že to šlo skoro samo, podle dokumentace. Mezi oběma deskami, arduinem a motorovou deskou nejsou žádné propojky. Připojení k tabletu bylo také bez problému.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: EX-CommandStation

Příspěvekod Zlámalík » stř 08 lis, 2023 9:19 pm

Když tomu někdo rozumí, vypadá to, že to jde samo. Jen tak dál, sleduju to, aspoň ze zájmu.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: EX-CommandStation

Příspěvekod ohruska » čtv 09 lis, 2023 7:04 am

Zdravím.
Jen ukázka, kolik to stojí. K tomu je třeba zdroj 12-14V a ještě pro napájení základní desky nabíječku na telefon přes kabel USB.
Výstřižek.JPG

Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: EX-CommandStation

Příspěvekod ohruska » pon 13 lis, 2023 7:07 am

Jen pro ukázku jak jednoduše to funguje: https://www.youtube.com/shorts/uEkzrawnM8M Omlouvám se za špatnou kvalitu záznamu..
Arduino je připojeno přes usb nabíječku a motorová deska je připojena na regulovaný laboratorní zdroj.
Ovládací program v tabletu nebo telefonu je "Engine driver".
Může být spuštěn na několika zařízeních současně. Povel z jednoho zařízení se zrcadlí na ostatních zařízeních.
Zařízení dovoluje pomocně ozvučit lokomotivu pomocí počítače.
Proti DCC se pozapnutí zprovozní pouze větev pro řízení kolejiště, programovací větev se neaktivuje.
Zatím tolik, jistě budu pokračovat ve zkoušení, co všechno tato centrála dovede.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: EX-CommandStation

Příspěvekod ohruska » ned 19 lis, 2023 10:27 pm

Malá zajímavost, programovací stropu, lze programově změnit na stopu řídící. Takže máme dvě stopy řídící, ale každá je samostatně hlídaná proti zkratu. Což by řešilo zdejší připomínky o nemožnosti ovládání příslušenství při zkratu na trati. Jedna větev by řídila vlaky a druhá větev by byla pro příslušenství.
Programově lze měnit i programovací stopu, ta může být vždy jen jedna, ale jednom ze dvou výstupů.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: EX-CommandStation

Příspěvekod ohruska » pon 27 lis, 2023 5:39 pm

Konečně se mi podařilo zprovoznit DC režim, pro řízení lokomotiv bez dekodéru. Funguje to báječně. Jako bonus je přidání zvuku lokomotivy z tabletu podle rychlosti lokomotivy, plus houkačka a píšťala.
Myslím si, že je ideální pro ovládání starších kolejišť, analogových, s přechodem na digitál. Druhá větev potom může ale digitálně ovládat výhybky a semafory.
Nelze však ovládat na jednom kolejišti digitální a analogovou lokomotivu.
Myslím, že takovouto možnost ovládání nenabízí žádná prodávaná centrála.
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: EX-CommandStation

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 27 lis, 2023 6:49 pm

ohruska píše:Konečně se mi podařilo zprovoznit DC režim, pro řízení lokomotiv bez dekodéru. Funguje to báječně. Jako bonus je přidání zvuku lokomotivy z tabletu podle rychlosti lokomotivy, plus houkačka a píšťala.
Myslím si, že je ideální pro ovládání starších kolejišť, analogových, s přechodem na digitál. Druhá větev potom může ale digitálně ovládat výhybky a semafory.
Nelze však ovládat na jednom kolejišti digitální a analogovou lokomotivu.
Myslím, že takovouto možnost ovládání nenabízí žádná prodávaná centrála.

Ale ne že by to nešlo tedy 1 analog a zbytek digitál.
Uměl to třeba Lenz - Adresa 0 byla pro analogovou loko.
Z osobní zkušenosti bych to ale nedoporučoval.
Pochopitelně analogové mašince to rozsvítí ve všechna světla.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: EX-CommandStation

Příspěvekod HonzaM » pon 27 lis, 2023 6:58 pm

Zdenek Valter píše:
ohruska píše:Konečně se mi podařilo zprovoznit DC režim, pro řízení lokomotiv bez dekodéru. Funguje to báječně. Jako bonus je přidání zvuku lokomotivy z tabletu podle rychlosti lokomotivy, plus houkačka a píšťala.
Myslím si, že je ideální pro ovládání starších kolejišť, analogových, s přechodem na digitál. Druhá větev potom může ale digitálně ovládat výhybky a semafory.
Nelze však ovládat na jednom kolejišti digitální a analogovou lokomotivu.
Myslím, že takovouto možnost ovládání nenabízí žádná prodávaná centrála.

Ale ne že by to nešlo tedy 1 analog a zbytek digitál.
Uměl to třeba Lenz - Adresa 0 byla pro analogovou loko.
Z osobní zkušenosti bych to ale nedoporučoval.
Pochopitelně analogové mašince to rozsvítí ve všechna světla.

Obdobně to platilo pro Digitrax DCS201, ale nelze to považovat za použitelné pro trvalý pravidelný provoz.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: EX-CommandStation

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 27 lis, 2023 7:02 pm

HonzaM píše:
Zdenek Valter píše:
ohruska píše:Konečně se mi podařilo zprovoznit DC režim, pro řízení lokomotiv bez dekodéru. Funguje to báječně. Jako bonus je přidání zvuku lokomotivy z tabletu podle rychlosti lokomotivy, plus houkačka a píšťala.
Myslím si, že je ideální pro ovládání starších kolejišť, analogových, s přechodem na digitál. Druhá větev potom může ale digitálně ovládat výhybky a semafory.
Nelze však ovládat na jednom kolejišti digitální a analogovou lokomotivu.
Myslím, že takovouto možnost ovládání nenabízí žádná prodávaná centrála.

Ale ne že by to nešlo tedy 1 analog a zbytek digitál.
Uměl to třeba Lenz - Adresa 0 byla pro analogovou loko.
Z osobní zkušenosti bych to ale nedoporučoval.
Pochopitelně analogové mašince to rozsvítí ve všechna světla.

Obdobně to platilo pro Digitrax DCS201, ale nelze to považovat za použitelné pro trvalý pravidelný provoz.

SOUHLAS!!!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: EX-CommandStation

Příspěvekod fulda » pon 27 lis, 2023 9:05 pm

ohruska píše:Myslím, že takovouto možnost ovládání nenabízí žádná prodávaná centrála.
Já bych se naopak nebál označit tuto funkcionalitu za běžnou pro centrály střední třídy - počínaje NanoY a všech, kdož se snaží být lepší.
Ale o tom se tady už napsalo spoustu stránek.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: EX-CommandStation

Příspěvekod ohruska » úte 28 lis, 2023 6:30 am

Zatím jsem neměl s čím porovnávat.
Mám pouze kostku ROCO 10764 a Multimouse. Tady je provoz analogových lokomotiv přímo zakázán.
Porovnal jsem tedy ovladač ze setu TILLIG, který má také PWM řízení a výstup z centrály DCC-ex v režimu DC, řízení je stejné, jen centrála má hladší průběh bez překmitů a zálmitů.
Nerozumím kolegům, kteří píší že to nelze považovat za použitelné pro trvalý pravidelný provoz. Ano není to použitelné pro velká kolejiště...
Naopak si myslím, že provoz na malém kolejišti se dvěma vlaky, které bylo provozováno v analogu, je to posun dopředu za minimální investici. (Momentálně kolega ometl svoje staré kolejiště z půdy a chce ho zprovoznit pro vnuky, tak uvidíme, jak to bude fungovat.... A ovládání z tabletu nebo telefonu, plus psezdo zvuk lokomotiv, to je rozumný bonus.)
Navíc, citované centrály jsou v hodnotách vyšších tisíců Kč.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 52 návštevníků