DCC smyčka, tápání při výběru -> LDT smyčkový modul KSM-SG

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

DCC smyčka, tápání při výběru -> LDT smyčkový modul KSM-SG

Příspěvekod Toch » čtv 23 úno, 2023 11:38 am

Zdravím potřeboval bych rozhřešit. Prostudoval jsem zleva doprava vše co jsem našel. Od Lokopina, Fuldy po vyhledávání zde na fóru (a že některé dobré rady jsou dobře zahrabány v balastu :)), ale vzhledem k množství informací bych poprosil jestli někdo zkontroluje můj myšlenkový pochod:)

Řeším vratnou smyčku v SN,
SMYC1.jpg

na první pohled si říkám, že to přece musí bejt triviální řešení, ale čÍm víc toho načtu tím složitější mi to připadá. Nechci říct, že peníze nejsou problém, ale radši dám 1500, za jisté elegantní řešení než 6x25,- a domácí úkol na 6hodin :)

Spousta zdrojů nedoporučuje zkratové smyčkové moduly, to asi chápu tudy si tedy nevydám.

Provoz chystám plně automatický, přes Traincontroler.
Takže to vypadá, že potřebuju jednoduché relé na přehození polarity.
To se ale musí na základně něčeho detekovat, kdy se to má přepnout.
Ideálně DO, ale ta DO se přepíná pro všechny vývody takže použité DO muže bejt pouze na smyčce, což řešení prodražuje kvůli nevyužití části DO.
Takže ideálně nějaký malý pouze pro 4x DO třeba DCC DOMA….
K tomu teda ale potřebuju převod do RS takže taky DCC Doma
Zbylejch 12 použiju nahoře nebo jinde
Jelikož má DCC Doma max 3A použiju převod 5A-> 3A
A mám vyřešeno.

S touhle variantou jsem byl už spokojen ale pak si řikám, no jo detekováno sice mam, ale jak já tomu relé dám vědět že mám detekováno aby se přehodilo, jenom impulzem z toho DO bez potřeby to vlastně vůbec hlásit do centrály? Nebo to snad přehazuju fyzicky? Třeba přestavníkem MP1 to už mi připadá trochu divoký.

Hledám hledám a kdesi na mě skočilo parafrázuji "né všechny smyčkové moduly jsou na bázi zkratu" takže začnu pořádně číst popisky a vidím
LK200 Modul vratné smyčky DCC
"LK200 pracuje na principu reziduálního proudu, polarita je obrácena již při reziduálním proudu 100 mA"
Což mě vrací zpátky na začátek a tak se ptám.

Je takhle věta "reklamní trik" jak líbezně popsat zkrat, nebo u tohoto řešení opravdu nehrozí "jiskření" a zbytečné opotřebování kolejnic a koleček?
Pokud je to spolehlivé bez jiskření, nebudu řešit dál a beru toto řešení, pokud neexistuje modul co by dělal to samé za polovic :)

Pokud není. Je mé předešlé řešení funkční připádá mi to hrozně robustní na to že jen chci prohodit polaritu J a K, na jednoduchém jednosměrném úseku.

Neuteklo mi nějaké úplně triviální řešení ?

Předem děkuji za trpělivost a případnou pomoc.
Naposledy upravil Toch dne stř 24 kvě, 2023 9:46 am, celkově upraveno 1
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod fulda » čtv 23 úno, 2023 12:42 pm

Jestli myslíš TENHLE modul, tak pro tu větu v uvozovkách na tebe někdo použil 100mA reziduální reklamštiny.
Modul, který má jeden vstup JK a jeden výstup JK bude s pravděpodobností 99,7% pracovat na principu detekce zkratu.

Modul založený na detekci obsazení se bude dožadovat izolovaného úseku o délce větší než nejdelší lokomotiva před přepínaným úsekem, na začátku přepínaného úseku, na konci přepínaného úseku a za přepínaným úsekem. S velmi velkou pravděpodobností to nebude modul detekce obsazení podle dccdoma.
Velmi hezké obrázky na toto téma kreslí David z Brna. Tak mu necháme volné pole působnosti.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod Zlámalík » čtv 23 úno, 2023 12:57 pm

Hodím sem myšlenku kolegy Bedlische: což tak dát před vjezd a před výjezd optosnímače, vzít bistabilní relé a přehodit si polatitu v té přehazované části čelem vlaku?
Červená optozávora to přehazuje na stejnou polaritu, co jsou výhybky, modrá pak na polaritu výjezdu. Nepotřebuješ ani DO, ani TC.
Kdybys to chtěl obousměrné, dáš ještě jedny optozávory z druhé strany rozhraní (oranžová, modrozelená) se stejnou funkcí (k červené přidáš oranžovou a k modré modrozelenou).

Snímek obrazovky 2023-02-23 134348.jpg


Optosnímač jsem chtěl udělat z laseové diody a k ní prodávanému senzoru. Oboje je i na Aliexpressu a i bez destiček, ale tady je to hned. Pro spínání relé k tomu přidáš tranzistor, tohle umí max. 30 mA.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod Toch » čtv 23 úno, 2023 2:10 pm

fulda píše:Jestli myslíš TENHLE modul, tak pro tu větu v uvozovkách na tebe někdo použil 100mA reziduální reklamštiny.
Modul, který má jeden vstup JK a jeden výstup JK bude s pravděpodobností 99,7% pracovat na principu detekce zkratu.

Modul založený na detekci obsazení se bude dožadovat izolovaného úseku o délce větší než nejdelší lokomotiva před přepínaným úsekem, na začátku přepínaného úseku, na konci přepínaného úseku a za přepínaným úsekem. S velmi velkou pravděpodobností to nebude modul detekce obsazení podle dccdoma.
Velmi hezké obrázky na toto téma kreslí David z Brna. Tak mu necháme volné pole působnosti.


Trochu sem to tušil ale díky za potvrzení. Vzal jsme si k srdci poznámku o počtu vývodů a projel ještě jednou shopy, se zaměřením na počty vstupů a výstupů.
A hle KSM-SG-G smyčkový modul, vždy jsem ho nějak přelítnul protože nikde nemá řádný popis, ale vygooglil jsem si PDF k tomu
smyc2.jpg

A troufám si říct, že je to řešení, které hledám.

"The polar reversal at the reverse-loop will be
performed without short-circuit via two sensor rails.
With reason to an external power supply possibility is
a simple control of the reverse-loop with track
occupancy module (e.g. RM-GB-8(-N) and RS-8)
possible. The sensor rails will be controlled as well.:
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod jamik22 » čtv 23 úno, 2023 4:06 pm

LDT modul používám již několik let. Dvě instalace, provoz bez problémů- /Tak jako ostatní komponenty od LDT/
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod D » čtv 23 úno, 2023 5:46 pm

Toch:
Nechci ti brát nadšení, ale podle mě se zmíněný výrobek na tvoje užití nehodí. Je určen pouze pro jednokolejnou smyčku, ve které jede první vlak tam a druhý zpět. Z toho důvodu jsou oba detekční úseky uvnitř smyčky a mění polaritu společně se smyčkou. Ty ale potřebuješ detekovat vlak před smyčkou v místě, kde se polarita nemění.

Můžeš použít návrh od Zlámalíka, případně můžu prezentovat ještě jeden možná jednodušší nápad.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod Toch » čtv 23 úno, 2023 8:48 pm

D píše:Toch:
Nechci ti brát nadšení, ale podle mě se zmíněný výrobek na tvoje užití nehodí. Je určen pouze pro jednokolejnou smyčku, ve které jede první vlak tam a druhý zpět. Z toho důvodu jsou oba detekční úseky uvnitř smyčky a mění polaritu společně se smyčkou. Ty ale potřebuješ detekovat vlak před smyčkou v místě, kde se polarita nemění.

Můžeš použít návrh od Zlámalíka, případně můžu prezentovat ještě jeden možná jednodušší nápad.


:( a já už si myslel, tohle můžu hodit za hlavu a do košíku.

Trochu jsem doufal v "krabičkové" řešení, ale i to od Zlámalíka si dokážu představit, že zrealizuji. Nicméně pokud je i jednoduší cesta jsem jedno ucho :)
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod jamik22 » čtv 23 úno, 2023 9:27 pm

Nepodléhej panice, tak jak to máš namalované, v pohodě bude LDT fungovat. Postačí jen mít dostatečně dlouhý úsek pro nejdelší plánovanou soupravu. Pak můžeš udělat přepínání kdekoliv, třeba na rovné koleji, kterou se vracíš ze skrytáku zpátky na tobogán. Také mám přepínání na rovném viditelném úseku trati. Z hlediska TC se to chová jako jeden blok, do kterého patří i krajní malé úseky. Na webu LDT je myslím i obr jak udělat indikaci obsazení s RS-8..Ony ty obrázky s vyměnou a smyčkou jsou sice pravdivé, ale také zavádějící. Pokud máš dvojkolejku, která se se vrací zpět do stejného nádraží, které je celé na jedné orientaci J-K, tak stačí někde na trati kde se to hodí, přehodit polaritu. Pokud je symetrické i na druhé straně, / zmáčknutý ovál - piškot/tak tam musíš přepnout také.
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod Toch » pát 24 úno, 2023 6:37 am

Supr díky za tip, víc sem se v tom pohrabal a našel tohle.
LDT2s.png

To už bude můj případ.
místa by měl bejt dost neplánuju delší soupravy než 2m.
+ jak řikáš je tam i zapojení s detekcí.
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod zdeno » pát 24 úno, 2023 7:37 am

Náhodou při diskuzi s kolegy jsem přišel na to, že se tento modul dá použít na smyčkový modul a teda naprosto bezproblémové přepínání fáze ve vratných smyčkách.
https://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2018050001
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod jamik22 » pát 24 úno, 2023 10:04 am

Supr díky za tip, víc sem se v tom pohrabal a našel tohle.

Ano, to je co používám a funguje bez problémů.
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod Toch » úte 23 kvě, 2023 12:41 pm

Tak už mám skoro zapojeno, a všiml jsem si, že v manualu pro modul smyčky píšou input 16-18V

Měl jsem v úmyslu to alespoň ze začátku táhnout jedním TR150 LENZ ten má ale max 15V/5A.

a tak si řikám.
Je těch 16V hodně na straně bezpečnosti návrhu?
Když budou dočasně používat 15V bude to fungovat? je možnost, že to nějak poškodím? nebo se toho nemam bát, ale bude lepší když to ve finále dostane těch 16V co píše výrobce?

Jedno trafo na příslušenství určitě časem přibude, ale kdyby ta 15V fungovala taky asi bych to značně oddálil.

Děkuji moc za jakoukoliv radu
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod BohousP » úte 23 kvě, 2023 3:05 pm

Nižším napětím o 1V rozhodně nic nepoškodíš. Vyzkoušej, pokud to bude pracovat spolehlivě, tak nemusíš nic řesit.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod sidlo » úte 23 kvě, 2023 4:07 pm

Toch píše:Provoz chystám plně automatický, přes Traincontroler.
...
Neuteklo mi nějaké úplně triviální řešení ?

Program postaví cestu Odkud-Kam nebo jiným podobným způsobem. Přitom zkontroluje volnost, postaví výhybky, postaví návěstidla, přestaví relé polarity.
V čem je problém?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod fulda » stř 24 kvě, 2023 7:50 am

Toch píše:Tak už mám skoro zapojeno, a všiml jsem si, že v manualu pro modul smyčky píšou input 16-18V

Měl jsem v úmyslu to alespoň ze začátku táhnout jedním TR150 LENZ ten má ale max 15V/5A.

a tak si řikám.
Je těch 16V hodně na straně bezpečnosti návrhu?
Když budou dočasně používat 15V bude to fungovat? je možnost, že to nějak poškodím? nebo se toho nemam bát, ale bude lepší když to ve finále dostane těch 16V co píše výrobce?

Jedno trafo na příslušenství určitě časem přibude, ale kdyby ta 15V fungovala taky asi bych to značně oddálil.

Děkuji moc za jakoukoliv radu

Hele, asi jsem se ztratil. Pořád se bavíme o LK200? nebo o KSM-SG?
Budu trochu věřit, že se bavíme o tom KSM-SG, protože LK200 nemá napájení.
Pak bych tak ve všeobecnosti doporučil ke studiu několik věcí.
Asi první z nich se týká vyjadřování hodnoty velikosti střídavého a stejnosměrného napětí.
Pak bych poznamenal k Bohoušovo poznámce, že ten jeden volt může celkem zásadně scházet, když se modul začne napájet ze svých "výstupů", protože v době, kdy jsou propojené dva úseky, tak se může celkem snadno stát, že napětí dodané centrálou je větší, než dosažitelné výstupní napětí modulu.
A nakonec bych se zamyslel nad tím, jestli nedojde k uzavření nějaké napájecí smyčky, pokud jsou moduly napájené ze společného zdroje. Dovedu si docela dobře představit vyřazení detekčních rezistorů pro detekci přetížení.

Ale je to jen teoretizování, stále platí první věta, že nevím, jaká je vlastně konečná sestava.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 50 návštevníků