DCC smyčka, tápání při výběru -> LDT smyčkový modul KSM-SG

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod Fox » stř 24 kvě, 2023 9:15 am

nechci lézt do zelí větším odborníkům, ale když jsem se podíval na úvodní obrázek, tak mi to přijde opravdu triviální. Prošel sis taky tohle vlákno? viewtopic.php?f=7&t=13476.
Je tam mj. moje zapojení, což je vlastně bistabilní relé (realizované z NE555 a obyčejného relé, protože jsem bistabilní relé doma neměl), plus dvě dvojice optosnímačů na začátku a na konci "smyčkového" úseku. Pokud ale chceš ovládat kolejiště pomocí SW (TC), asi tam je možné SW ovládání (obyčejného) relé pro přepínání polarity DCC podle stavu obsazenosti bloku a směru předpokládané jízdy vlaku? (iTrain to zvládne bez problému :idea: ).
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod Toch » stř 24 kvě, 2023 9:37 am

Finální řešení je toto.
12.png


Respektivě ještě "kombinace" s dvoukolejkou (Vlak se mi nevrací na tu z které přijel)

Takže KSM-SG, detekovaná přez RS-8

Po kolejišti mám rozvedené 4 větvě.
J+K(a) do detektorů respektivě napájení kolejí, z centrály LZV200 napájeno trafem 1
J+K(b) čistě jako digitál do WD 10, z centrály LZV200 napájeno trafem 1
AC, jako samostatné napájení pro WD10 a napojeno solo trafem 2
R+S
--------
Do budoucna přibude booster a trafo 3.

Objednal sem jedno TR150, ale bylo na objednávku takže dorazilo po půl roce.
Mezitím jsem pořídil druhé TR150(skladové), které mám jako přípravo pro booster (trafo3)
A myslel jsem že ho budu používat jako(trafo 2), ale v tom jsem zjistil, že na mé větvi dodatečné štávy mám WD10 (max 16A) a KSM-SG (min16A)
Takže bud
A) Uložím TR150 do krabice a počká si na booster, a koupím trafo 16V aby splnilo obě podmínky
B) rozdíl 1V není limitující a bude to šlapat tím pádem než budu potřebovat booster můžu provozovat 2x TR150
C) Trafo 16V nenajnu, nebo mít obě podmínky na knop je nevyhovující budu muset přidat další rozvodnou větev.
D) jednu tu smyšku budu napájet J+K(b) větví z centrály? ta má 16A ale měl jsem za to že J+K bych neměl plnit zbytečnostma co jdou vyřešit jinak.
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Další DCC, smyčka :) ft. LK 200 Lenz, DCC Doma

Příspěvekod Toch » stř 24 kvě, 2023 9:43 am

Asi se tu zbytečně smíchaly dvě věci, ale nechtělo se mi zakládat další vlákno k pokračujícímí tématu.

Bod. 1 byl výběr a řešení smyčky, to po diskuzi vyústilo ve výběr řešení viz. obrázek výše od LDT.
A ano zapojení a fungování je triviální a "krabičkové" takže splňuje přesně co jsem potřeboval.
Toto považuju za vyřešené.

Bod. 2 a to nový dotaz navazuje na potřebuju napájet modul smyčky 16V, které momentálně nemám jak splnit a tak zjištuji jak to vyřešit.
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Další DCC, smyčka :) LDT KSM-SG

Příspěvekod fulda » stř 24 kvě, 2023 11:29 am

Toch píše:Bod. 1 byl výběr a řešení smyčky, to po diskuzi vyústilo ve výběr řešení viz. obrázek výše od LDT.

Bylo by možné této skutečnosti přizpůsobit název vlákna? Hádám nejsem jedinej, kdo nesleduje přesně všechny tvé myšlenkové pochody a neeviduje každou změnu. To nedělám ani u své manželky a to má větší prioritu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC smyčka, tápání při výběru -> LDT smyčkový modul KSM-

Příspěvekod Toch » stř 24 kvě, 2023 11:38 am

Již proběhlo.
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: DCC smyčka, tápání při výběru -> LDT smyčkový modul KSM-

Příspěvekod Pawlik » stř 24 dub, 2024 8:04 am

Na našem dětském kolejišti provozujeme falešnou dvoukolejku s dvěma smyčkami, Moduly STE023 jsou krajně nespolehlivé, poohlížím se tedy po něčem, co by nepracovalo na principu detekce zkratu.
Digikeijs DR5013 je pasé, Roco Z21 multi loop je cenově nesmysl, zbývá mi tak KSM-SG, který vyžaduje extra napájení.
Ale protože to celé provozujeme na podlaze, bráním se použití (pořízení) dalšího zdroje napájení 16 - 18 V a dalších dvou párů drátů, což by i z ekonomického hlediska celou věc degradovalo.

Otázka tedy zní: Máte někdo zkušenost, zdali je možné modul napájet napětím z kolejnic, kde se těch 16 - 18 V dá na centrále Z21 nastavit? Psal jsem dotaz výrobci, ale zatím bez odezvy.
Díky moc.
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: DCC smyčka, tápání při výběru -> LDT smyčkový modul KSM-

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 24 dub, 2024 8:41 am

No já tedy nevím, ale kdysi jsem se bavil s fuldou ohledně řešení přepínání polarity pomocí smyčkových modulů.
On mne ale navedl na jiné řešení - přepínání polarity podle polohy - našem případě to byla točna.

V případě zpětné smyčky by to mohla být ploha výhybky - je to jednoduché a funkční - přepínáme s 6ms relé - není tedy potřeba žádná detekce.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: DCC smyčka, tápání při výběru -> LDT smyčkový modul KSM-

Příspěvekod fulda » stř 24 dub, 2024 8:49 am

Pawlik píše:Na našem dětském kolejišti provozujeme falešnou dvoukolejku s dvěma smyčkami, Moduly STE023 jsou krajně nespolehlivé,...

Hele, já jsem velký nepříznivec jakýchkoli instantních smyčkových modulů (interně si je dělím na nespolehlivé a krajně nespolehlivé). Pokud bych ti mohl poradit, podívej se pořádně na kolejové schéma a zamysli se nad tím, jestli opravdu potřebuješ řešit nějakou smyčku. Už jsem roztrousil mnoho ukázek, kde není potřeba.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC smyčka, tápání při výběru -> LDT smyčkový modul KSM-

Příspěvekod Pawlik » stř 24 dub, 2024 9:27 am

Díky za reakce. Zdeňku, i tu tvoji točnu jsem v noci prostudoval. :D
Schéma je zde, jak říkám, je to Teppichmodeleisenbahn:
kolejiste.jpg

Edit: Výrobce, už mi odpověděl, tedy neodpověděl, poslal odkaz na schémata. Jak německé. :mrgreen:
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: DCC smyčka, tápání při výběru -> LDT smyčkový modul KSM-

Příspěvekod fulda » stř 24 dub, 2024 12:07 pm

mno tak tohle jsem očekával. Tohle je ten případ, který vlastně není vratná smyčka, je to jen spláclej ovál. Popis je na neoblíbeném webu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC smyčka, tápání při výběru -> LDT smyčkový modul KSM-

Příspěvekod Pawlik » stř 24 dub, 2024 12:35 pm

Také už jsem četl. Rozumím, ale jaksi na podlaze v dětském pokoji s výhybkami Piko A-Gleis a při snaze netahat všude dráty a shánět relé atd., se to úplně nejeví jako pro mě použitelná alternativa. :)

Držme se toho, že instantní řešení pro mě bude to nejlepší a že aktuálně řeším, zdali má někdo zkušenost s napájením modulu KSM-SG přímo z koleje. Díky.
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: DCC smyčka, tápání při výběru -> LDT smyčkový modul KSM-

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 24 dub, 2024 12:52 pm

Pawlik píše:Také už jsem četl. Rozumím, ale jaksi na podlaze v dětském pokoji s výhybkami Piko A-Gleis a při snaze netahat všude dráty a shánět relé atd., se to úplně nejeví jako pro mě použitelná alternativa. :)

Držme se toho, že instantní řešení pro mě bude to nejlepší a že aktuálně řeším, zdali má někdo zkušenost s napájením modulu KSM-SG přímo z koleje. Díky.

Rozumim ti, že chceš něco co jen k těm kolejím připojíš, nicméně nám zbude z našich tvůrčích snah v kroužku modul pro přepínání srdcovek ve dvojité kolejové spojce, který se přepíná v závislosti na poloze jazyků výhybky.
Bohužel jsem první návrh špatně zkontroloval a JLCPCB mi to poslal už vyrobené - bohužel to byla chyba v knihovně na Eagle takže máme dost těchto desek k osazení - 5 pvodní objednávka a 5 nová.
Schéma Aleš Trdý
Přílohy
Dvojita kolejova spojka BRD.png
Dvojita kolejova spojka SCH.png
Dvojita kolejova spojka SCH.png (24.7 KiB) Zobrazeno 124 krát
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: DCC smyčka, tápání při výběru -> LDT smyčkový modul KSM-

Příspěvekod fulda » stř 24 dub, 2024 1:13 pm

tak ono po pravdě - každej z těch modulů obsahuje relé, takže pokud tam dáš jedno relé, je to méně než modul, který obsahuje relé.
Pokud chceš šetřit a jezdáš na koberci, tak můžeš místo relé dát páčkovej přepínač.
Ale jinak to nechám na tobě.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC smyčka, tápání při výběru -> LDT smyčkový modul KSM-

Příspěvekod Pawlik » stř 24 dub, 2024 1:50 pm

Ono primárně nejde o šetření, protože to instantní řešení jistě není levnější.
Jde o to, že primárně to chci mít bez velké kabelizace, kompaktní a současně jako pro člověka, co se nezabývá elektronikou ani elektrikou, je pro mě řešení "na koleni" třeba 10 časově náročnější.
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: DCC smyčka, tápání při výběru -> LDT smyčkový modul KSM-

Příspěvekod D » stř 24 dub, 2024 3:45 pm

Pawlik:
Jakým způsobem přepínáš výhybky ve třech kolejových spojkách?

Jestli elektronicky pomocí dekodéru nebo mechanických přepínačů a přitom společně po dvojicích výhybek, tak bych měl celkem jednoduché řešení. Pokud však stavíš výhybky ručně nebo trváš na jejich samostatném přepínání, tak se obávám, že se detekci zkratů nebo většímu drátování (k čidlům) stejně nevyhneš.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků