Výběr dekodéru pro serva

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod chphoto » stř 28 pro, 2022 10:54 am

jnh píše:Nejvíce se mi líbila DR4024. Je to hotový výrobek, ne jen DPS, připojena jen k DCC a externímu napájení. Bohužel jsem ani po několikerém přečtení návodu zatím nepochopil, jaké komedie se budou muset při programování dělat a také úpně nerozumím oné adrese 9999, která je u tohoto výrobku snad zneužita? Ale ještě jsem ji úplně nezavrhl.


Tyto dekodéry jsem chtěl také používat. Dokonce i první 4 výhybky jsem přes ně měl zapojeny a budu-li zcela upřímný, tak jsem sice jeden dekodér nastavil, ale že by se dalo mluvit o uživatelské přívětivosti, to opravdu ne. Už jen to, že se výhybka programuje skrz "lokomotivní" pakety je trochu nelogická (to je ta adresa 9999). Polohu nastavuješ voličem rychlosti lokomotivy a mezi jednotlivými servy se přepíná funkcemi lokomotivy. Z mého pohledu prostě uživatelsky na nic a poté, co jsem poznal MGP, tak DR4024 nikdy více (i když pár těch dekodérů doma mám).

To, že je tento dekodér v "hotové" krabičce je hezké a beru, že to může hrát roli v rozhodování, ale na MGP desky by zas nebyl problém si klidně i krabičku vytisknout na 3D tiskárně, případně zabudovat do nějaké průmyslové krabičky. Z mého pohledu je MGP na použití daleko lepší než DR4024. Já jsem třeba v MGP vyvořil perfektní řízení kolejové spojky, kde každá výhybka má sice svou adresu (třeba 9 a 10) ale řídit ji lze jen jednou adresou (třeba tou 9) a druhá výhybka se přestavuje podle té první. Je to jednoduchá funkce, ale potěší. A přímo v dekodéru jde nastavit i více různých závislostí a podobně. A to vše nastavuješ z tabletu nebo telefonu, v češtině, pohodlně. A dostupnost MGP u nás je opravdu bídná (nebudu dělat nikomu reklamu, na to jsou tady hákliví někteří uživatelé) ale není problém objednat i přímo od výrobce.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod JaroHo » stř 28 pro, 2022 10:57 am

a ten MGP když je lepší než DR*****LN tak se dá zakoupit kde?
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod Ivan » stř 28 pro, 2022 11:04 am

JaroHo píše:a ten MGP když je lepší než DR*****LN tak se dá zakoupit kde?


https://www.digikeijs.cz/kontakt/

Na webu je nemají, ale HonzaM (se synem?) jsoz schopni je na požádání dovézt.

Snad se toho časem ujme někdo ofiko. Do budoucna mne to láká.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod HonzaM » stř 28 pro, 2022 12:23 pm

Ivan píše:
JaroHo píše:a ten MGP když je lepší než DR*****LN tak se dá zakoupit kde?


https://www.digikeijs.cz/kontakt/

Na webu je nemají, ale HonzaM (se synem?) jsoz schopni je na požádání dovézt.

Snad se toho časem ujme někdo ofiko. Do budoucna mne to láká.


V současnosti komponenty MGP dováží individuálně naše firma adigital s.r.o. Firma zajistila českě překlady návodů, navíc vytvořila vlastní návody k programování a s výrobcem dohodla českou verzi programovací aplikace a českou návěstní soustavu v návěstním dekodéru. Kupující obdrží fakturu vystavenou dovozcem, firmou adigital s.r.o. (IČ 60200111). V dohledné době plánujeme zřídit e-shop, což ovšem znamená náklady na provoz a to se nutně promítne do ceny.
Omlouvám se za tento příspěvek, jsem si vědom, že se diskuze nemá používat pro reklamu, považuji to jako za vhodnou reakci na předchozí příspěvky. Snad mi účastníci diskuze odpustí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod jnh » stř 28 pro, 2022 12:44 pm

Pročítám si články
https://www.1ku160.cz/technika/digital/mgp/
https://sites.google.com/site/sidloweb/mgp/interface
a další, otázky zatím přibývají.
Prosím:
1. Pochopil jsem správně, že při pořízení servodekodéru MGP k černé Z21 nebo DR5000 nepotřebuji MGP BT modul ?
2. Pochopil jsem správně, že centrály komunikují paralelně na všech sběrnicích, kterými disponují a je jedno, zda je dekoder výhybky připojen na kolej či třeba LocoNet, modul zpětného hlášení na R-bus či LocoNet?
3. Doufám, že tato otázka nebude indiskrétní, https://www.digikeijs.cz, https://www.1ku160.cz/ a HonzaM je vlastně totéž?
Díky...
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod sidlo » stř 28 pro, 2022 2:01 pm

jnh píše:1. Pochopil jsem správně, že při pořízení servodekodéru MGP k černé Z21 nebo DR5000 nepotřebuji MGP BT modul ?
2. Pochopil jsem správně, že centrály komunikují paralelně na všech sběrnicích, kterými disponují a je jedno, zda je dekoder výhybky připojen na kolej či třeba LocoNet, modul zpětného hlášení na R-bus či LocoNet?

1. Pokud je použita centrála s LocoNet (DR5000, Z21...) pro programování MGP, tak je potřeba program JMRI. Zdali to funguje i s jinými programy (Railroad & Co.™, Rocrail, iTrain...) nevím, neznám je. Na to je potřeba se zeptat ve vláknu k příslušnému programu. U centrály problémy nepředpokládám. Stát se to může, pak pomůže pouze zkouška s konkrétní centrálou.
2. Žádné dvě sběrnice nejsou úplně stejné, proto nelze všechny zprávy kopírovat do všech sběrnic. Většinou se běžné zprávy kopírují. Opět je nutné vyzkoušet.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod JaroHo » stř 28 pro, 2022 2:33 pm

s tím nákupem to mě nedocvaklo, já mám od Honzy centrálu a na zkoušku jednu detekci Loconet
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod chphoto » stř 28 pro, 2022 2:39 pm

Co se týče BT modulu, tak jak psal sidlo, skrz program JMRI to jde (vyzkoušeno osobně), ale rozhodně pohodlnější je přes aplikaci v telefonu/tabletu. A k tomu už je ten BT modul potřeba. Já ho mám a nemůžu si ho vynachválit. U sebe mám jak servodekodéry Servo5, tak návěstní dekodéry (s českou soustavou) a vše programuji z telefonu a je to přehledné a fungující.

Druhý dotaz na komunikaci bych rozdělil asi na 2 okruhy a to, jestli tyto údaje zpracuje centrála a nebo jesli s nimi chceš dělat ještě něco dál. Například mě napadá, jestli detekce obsazení bude Roco (tedy R-Bus) a výhybkové dekodéry budou MGP (tedy LocoNet) tak určitě nepůjde využít stavy detekcí obsazení a stavy ýhybek pro vzájemnou interakci přímo v dekodérech. Ale předpokládám, že při použití počítače by to fungovalo, že by počítač přechroupal zprávy ze všech rozhraní, co centrála umí. Například DR5000 umí jak S88, tak LocoNet, jen je v centrále třeba nastavit správně adresování modulů. Ale osobně bych to takto nepoužíval a kdy už bude použit MGP a LocoNet, tak bych použil vše ostatní také na LocoNet. Už jen třeba kvůli návěstnímu dekodéru MGP, ten se bez LocoNetu neobejde. Jak jsem psal, všechny komponenty (co jdou) mám napojené na LocoNet, servodekodéry, návěstní dekodéry jsou MGP a detekce obsazení je DR5088RC, taky na LocoNetu.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod zdeno » stř 28 pro, 2022 2:49 pm

celkem vazne nedoporucuji michat veci od ruznych vyrobcu.
A uz vubec ne Xpresnet a Loconet. Sice nektere centraly umi oboje, ale nikdo nevi, do jake urovne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod jnh » stř 28 pro, 2022 4:16 pm

Pánové,

všem opravdu děkuji za příspěvky a trpělivost, protože bavit se s někým, kdo neví, co vlastně chce není jednoduché. Během diskuze jsem již dospěl k nějakému závěru a dokonce jej začal realizovat. Rozhodl jsem se, že:

1. Serva budou na MGP (krabička-nekrabička :-))
2. Návěstidla budou také na MGP
3. Kolejové úseky na DR5088RC
4. Nevím, zda má smysl nahradit stávající černou Z21 centrálou DR5000?

Napište mi prosím, pokud jsem se někde rozhodl nesmyslně.

Děkuji.

Jirka
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod chphoto » stř 28 pro, 2022 4:21 pm

K výběru komponent není co dodat, na svém panelu to mám úplně stejně a jestli máš Z21 a jsi s ní spokojený, tak nevidím důvod pro pořízení DR5000. Ale samozřejmě jen uvedu, že s oběmi centrálami to fungovat bude, mám to i sám odzkoušeno. Spíš je otázkou jak a čím budeš ovládat, jestli plánuješ ovládání z počítače a pak také jaké propojení počítašče a centrály plánuješ. Obě centrály mají svá pro i proti.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků