Výběr dekodéru pro serva

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod jnh » úte 27 pro, 2022 9:29 am

Dobrý den pánové,
najde se někdo, kdo má obecný přehled o dostupných dekodérech pro serva? Pročítám fórum a uspokojivou odpověď na mé otázky jsem zatím nenašel.

Moje požadavky:

1. Dekoder pro ovládání výhybek pomocí modelářského serva
2. Možnost odděleného napájení, aby z DCC bral jen povely a nezatěžoval centrálu odběrem proudu
3. Možnost programování na hlavní koleji bez nutnosti na dekodéru přepínat switche či mačkat tlačítka
4. Možnost nastavení rychlosti serva co nejjemněji, ideálně 255 rychlostí
5. Možnost nastavení krajních poloh co nejjemněji, pro každou krajní polohu zvlášť
6. Komunikace co nejblíže standardu DCC - možnost připojení k Z21, DR5000
7. Tedy dekodér, který nebude optimalizován na cenu, ale na uživatelský komfort

Předem děkuji za Váš čas....
Jirka

P.S. Totéž mě zajímá pro moduly zpětného hlášení ....
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod fulda » úte 27 pro, 2022 10:23 am

Řekl bych, že TENTO dekodér od verze 5.3 by ti mohl vyhovovat. Oproti tvému požadavku má navíc NMRA certifikaci, takže funguje "zaručeně" a ne jen "většinou". Vzhledem k tomu, jak je definovaná PoM komunikace pro příslušenství, tak raději říkám, že jí nepodporuje.
Ale rozhodně se tu nechci srovnávat s místními prodejci takže mne v klidu ignoruj.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod zdeno » úte 27 pro, 2022 10:30 am

kazde reseni ma svoje pro a proti, DCC ma prave vyhodu spolecneho ovladani a napajeni,
ale pokud chces oddelene napajeni, tak bych zvolil na ovladani Loconet.
Myslim, ze MGP to splnuje.
---
Ja uz nic nevyrabim a neprodavam, zdravi je v . . . presne tam (!) :(
Ale pokud by si si chtel vyrobit sam, tak
https://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2015010001
ale dnes bych udelal vystup serva na jazyk vyhybky jinak.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod BohousP » úte 27 pro, 2022 11:12 am

Tvůj požadavek č.3 není moc důležitý. Programování PoM má smysl pro vozy, ale pro příslušenství dost často komplikuje život. Jak často (po počátečním nastavení) budeš přeprogramovávat výhybkový dekodér? Naopak, je vhodné zabránit nechtěnému přepsání CV v dekodérech.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod HonzaM » úte 27 pro, 2022 12:00 pm

Všechno co požadujeś splňuje servodekodér MGP, ovládat ho budeš ale moci jen z DR5000, protože je konstruován pro LocoNet. Napájení 5 V, lze použít i nabíječku mobilu (na desce dekodéru je k tomu účelu konektor USB micro). Programuje se z mobilu nebo tabletu (program je nyní v češtině). Kliknutím na symbol výhybky dojde k přestavení. Pokud potřebuješ otočit polohu výhybky, je to možné zaškrtnutím prvního ho políčka, druhé políčko umožňuje přizpůsobit napájení srdcovky výhybky (na dekodéru jsou relé spínající napájení srdcovek, není tedy třeba u servopřestavníků instalovat mikrospínače.
Užitečné je tlačítko CENTER pro nastavení střední polohy, lze tak pohodlně a přesně usadit přestavník.
Nastavení serva.jpg
Naposledy upravil HonzaM dne úte 27 pro, 2022 12:27 pm, celkově upraveno 3
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod zdeno » úte 27 pro, 2022 12:13 pm

BohousP píše:Tvůj požadavek č.3 není moc důležitý. Programování PoM má smysl pro vozy, ale pro příslušenství dost často komplikuje život. Jak často (po počátečním nastavení) budeš přeprogramovávat výhybkový dekodér? Naopak, je vhodné zabránit nechtěnému přepsání CV v dekodérech.

To neni PoM, ale LNSV2 !!
Pokud se pouzije LNSV2, tak to je uplne mimo adresovy prostor pro loko, ktere pouzivaji CV pres DCC.
To ale umi jen JMRI a nektere MGP komponenty, tam je ovsem otazne, ci pouzivaji protokol LNSV2 anebo svuj program ??
Samozrejme to umi aj moje dekodery, ktere pouzivaji LNSV2, pro ktere mi napisal program pod XML kolega Sidlo.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod BohousP » úte 27 pro, 2022 1:39 pm

Zdeno, tazatel se ptal na DCC a vysloveně zmínil možnost programování na hlavní koleji.
zdeno píše: ... tam je ovsem otazne, ci pouzivaji protokol LNSV2 anebo svuj program ??

Tak protokol, nebo program?
Dál to komentovat nemíním.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod zdeno » úte 27 pro, 2022 2:01 pm

BohousP píše:Tak protokol, nebo program? Dál to komentovat nemíním.

nemusis :D :D
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod chphoto » úte 27 pro, 2022 2:15 pm

jnh píše:Dobrý den pánové,
najde se někdo, kdo má obecný přehled o dostupných dekodérech pro serva? Pročítám fórum a uspokojivou odpověď na mé otázky jsem zatím nenašel.

Moje požadavky:

1. Dekoder pro ovládání výhybek pomocí modelářského serva
2. Možnost odděleného napájení, aby z DCC bral jen povely a nezatěžoval centrálu odběrem proudu
3. Možnost programování na hlavní koleji bez nutnosti na dekodéru přepínat switche či mačkat tlačítka
4. Možnost nastavení rychlosti serva co nejjemněji, ideálně 255 rychlostí
5. Možnost nastavení krajních poloh co nejjemněji, pro každou krajní polohu zvlášť
6. Komunikace co nejblíže standardu DCC - možnost připojení k Z21, DR5000
7. Tedy dekodér, který nebude optimalizován na cenu, ale na uživatelský komfort

Předem děkuji za Váš čas....
Jirka

P.S. Totéž mě zajímá pro moduly zpětného hlášení ....


Popíši vlastní zkušenost a podle toho si snad vybereš. Vyzkoušel jsem od Digikeijs dekodér DR4024 a musím uznat, že nastavování a programování je hrozné, takže to z mého pohledu vylučuje požadavek 4 a 5. Tudíž tento dekodér jsem vyloučil. Dále jsem vyzkoušel dekodéry od ALchladiče, tak od dccdoma a tam to bylo o trochu lepší, ale stále to nebylo to, co bych chtěl. Až na závěr jsem vyzkoušel od MGP dekodér Servo5 a tam jsem našel co jsem hledal. Když to vezmu postupně, tak odpovědi na jednotlivé dotazy jsou :
1) OK
2) Dekodér se napájí 5V, MGP má na to i modul pro převod 12V na 5V, případně se dí použít externí napájené 5V
3) Nastavování z aplikace, případně z JMRI v DecoderPro, na dekodéru se nemusí nic mačkat ani propojovat
4) Nastavení serva velmi jemné, spíš bude záležet na kvalitě serva než dekodéru
5) Bez problémů, nastavení v aplikaci velmi pohodové (aplikace bohužel jen pro Android)
6) Dekodér komunikuje po LocoNetu, s DR5000 bez problémů a s černou Z21 také bez problémů (vyzkoušeno oboje)
7) Cena dekodéru není nic přemrštěného, sice se musí dokoupit ještě napájení a BT modul, ale to jsou s nadsázkou stokoruny

A co se týče modulů zpětného hlášení, tak tam používám DR5088RC (se zobrazením RailCom) a znám i DR4088LN a tyto moduly také fungují. DR5088RC se nastavuje z aplikace v počítači, DR4088LN se programují s pomocí tlačítka, takže to asi tento dekodér vyřazuje z použití. Všechno to je klasická "diodová" detekce, MGP má modul s proudovými transformátory, ten neznám.

Snad toto povídání bude k něčemu a pomůže tazatelovi s výběrem. Pokud budou nějaké další praktické dotazy, klidně i SZ.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod Ivan » úte 27 pro, 2022 3:15 pm

HonzaM píše:Všechno co požadujeś splňuje servodekodér MGP, ovládat ho budeš ale moci jen z DR5000


Jak to, jen? Centrála Z21 (ta "plná s velkým Z) má LocoNet.


Jirko (jnh), sám serva nemám, ale co vím, tak všichni kdo to řeší přes MGP to jen chválí. Kdybych stavěl větší kolejiště, budu jej řešil bych výhybky přes serva a MGP.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod HonzaM » úte 27 pro, 2022 6:54 pm

Ivan píše:
HonzaM píše:Všechno co požadujeś splňuje servodekodér MGP, ovládat ho budeš ale moci jen z DR5000


Jak to, jen? Centrála Z21 (ta "plná s velkým Z) má LocoNet.


Jirko (jnh), sám serva nemám, ale co vím, tak všichni kdo to řeší přes MGP to jen chválí. Kdybych stavěl větší kolejiště, budu jej řešil bych výhybky přes serva a MGP.

Samozřejmě, s “černou” Z21 to možné je, také je to možně s centrálami Uhlenbrock a Digitrax. S centrálami ESU jen s přídavným interfacem. Ten ESU v současné době nevyrábí a další výrobu předpokládá nejdříve v roce 2024, lze jej ale najít ze zásob u některých prodejců.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod zdeno » úte 27 pro, 2022 7:29 pm

HonzaM píše: Samozřejmě, s “černou” Z21 to možné je, také je to možně s centrálami Uhlenbrock, Digitrax aj Centrbox.

trosku mimo realitu, vyrobky MGP se daji ovladat aj bez centraly Loconet. Staci sbernice X2 neboli Loconet rozvod pro prislusenstvi.
Jen se tam musi pridat zdroj proudu 15mA, napajeni a interface na pocitac nebo ovladaci panel.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod HonzaM » úte 27 pro, 2022 8:42 pm

zdeno píše:
HonzaM píše: Samozřejmě, s “černou” Z21 to možné je, také je to možně s centrálami Uhlenbrock, Digitrax aj Centrbox.

trosku mimo realitu, vyrobky MGP se daji ovladat aj bez centraly Loconet. Staci sbernice X2 neboli Loconet rozvod pro prislusenstvi.
Jen se tam musi pridat zdroj proudu 15mA, napajeni a interface na pocitac nebo ovladaci panel.

To samozřejmě možné je, ostatně systém MGP vznikl právě pro digitální ovládání bez centrály a bez počítače, tazatel v prvním příspěvku tohoto vlákna ale vyslovil požadavek na servodekodér, který lze ovládat centrálou.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod jnh » úte 27 pro, 2022 8:47 pm

Děkuji všem za příspěvky,
snažím se problematice alespoň trošku porozumět.

Zatím jsem se potýkal jen s programováním lokomotiv, tam mi připadá všechno jasné, logické a jednoduché. Mám na výběr pomalé programovaní na programovací koleji, rychlejší (a dle mých zkušeností občas nespolehlivé) programování na hlavní koleji, zvuk můžu nahrát buď zdlouhavě do hotové lokomotivy a nebo z ní vybrat dekodér a přes SUSI jej tam šoupnout během chvilky.

S prvním programováním příslušenství jsem se zaobíral před několika dny při zprovoznění zpětného hlášení u DR4088LN-C, kde jsem byl nepříjemě překvapen nutností mačkat tlačítko, ale asi po hodině jsem snad pochopil, co a proč mám mačkat a dospěl jsem k závěru, že jednou vlézt pod kolejiště a DR připojit k centrále není zas až takový problém. DR4088 se mi m.j. líbí i proto, že je to hotový modul s krytem, nemám moc rád jen DPS přišroubované na dřevo.

Nyní jsem u výhybek - na kolejišti je modul 55069 od dcc doma. U těchto modulů je při programování nutné najít všechny ostatní a povypínat je, z modulů nelze vyčíst stávající nastavení, rychlost serva se dá nastavit jen ve 3 úrovních. Začal jsem se tedy pídit po něčem dokonalejším. Z vašich odpovědí začínám tušit, že se k již opěvované jednoduchosti a logice při programování lokomotiv těžko přiblížím.

Nejvíce se mi líbila DR4024. Je to hotový výrobek, ne jen DPS, připojena jen k DCC a externímu napájení. Bohužel jsem ani po několikerém přečtení návodu zatím nepochopil, jaké komedie se budou muset při programování dělat a také úpně nerozumím oné adrese 9999, která je u tohoto výrobku snad zneužita? Ale ještě jsem ji úplně nezavrhl.

Novinkou je pro mě Vámi doporučovaný dekoder MGP. Po přečtení článku z http://www.1ku160.cz vypadá velice dobře, líbí se mi možnost jednoduchého napájení srdcovky. Nedokážu zatím posoudit, zda tak obrovské množství možností nastavení je ku prospěchu a nebo možná i ke škodě, vůbec ale nechápu, proč je k dekodéru potřeba BT modul a hlavně proč, je-li tak dobrý, jej v ČR nikdo nenabízí. Ano, dá se sehnat, ale žádný z prodejců jej nemá v nabídce.

Dále jsem narazil na dekodér ESU - dekodér SwitchPilot Servo V3. Máte s ním někdo zkušenosti?

Také jsem si po přečtení Vašich řádků upravil priority:
1. Dekoder pro ovládání výhybek pomocí modelářského serva
2. Možnost odděleného napájení, aby z DCC bral jen povely a nezatěžoval centrálu odběrem proudu
3. Možnost programování na DCC bez nutnosti na dekodéru přepínat switche či mačkat tlačítka (kromě nastavení adresy)
4. Možnost nastavení rychlosti serva co nejjemněj
5. Možnost nastavení krajních poloh co nejjemněji pro každou krajní polohu zvlášť
6. Komunikace co nejblíže standardu DCC - možnost připojení k Z21, DR5000
7. Hotový výrobek, ne jen DPS

Dík, Jirka
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Výběr dekodéru pro serva

Příspěvekod sidlo » stř 28 pro, 2022 6:18 am

Jsou dva režimy programování
- servisní režim - nebo také na programovací koleji
- provozní režim - nebo také na hlavní koleji - POM
Jsou dvě skupiny dekodérů, které se programují
- lokomotivní dekodéry
- dekodéry příslušenství
Dekodéry příslušenství mohou být
- s krabičkou
- bez krabičky

U příslušenství provozní režim většinou nepotřebujeme. Výjimka jsou serva. Tam se provozní režim velmi hodí. Serva se totiž musí doladit až po zabudování do kolejiště.

Normy NMRA definují paket pro provozní režim programování pro dekodéry příslušenství. Bohužel neznám centrálu, která umí takový paket poslat. A když není centrála, tak nikdo nevyrobí ani příslušný dekodér. Jinými slovy - dekodéry s certifikátem udržitelnosti lesa, biopotravina, podestýlková vejce, zaručeně český chov... jsou pouze trik na zákazníka který neřeší problém.
Z důvodu neexistence centrály s příslušným paketem se potom výrobci uchylují k takovým zhovadilostem, jako je DR4024 http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=10556&p=312436#p312436.

Jiná je situace ve světe LocoNet. Tam existuje hned několik způsobů provozního režimu programování.

Mezi dekodéry příslušenství pro LocoNet, které umí provozní režim programování patří MGP. Komponenty MGP potřebují pro provoz buď centrálu s LocoNet (DR5000, Z21, Digitrax, Intellibox...) nebo modul bluetooth https://sites.google.com/site/sidloweb/mgp/interface.
Dekodér MGP Servo5 je potom možné programovat z programu JMRI https://sites.google.com/site/sidloweb/mgp/Servo5, nebo pokud máme bluetooth modul z aplikace MGP LocoNet Decoder Programmer.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků