digitálne spriahadlo

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

digitálne spriahadlo

Příspěvekod leo » úte 20 pro, 2022 8:08 pm

SD-model spriahadlo 1801 .jpg

Dobrý deň,
vedeli by ste mi poradiť - označiť na foto, ako to mám napojiť na lokomotívu " roco 72965" a aké CV navoliť na " Multimaus Roco 10810" ...


https://www.sd-modell.com/sd-modell/pro ... lkupplung/
https://www.roco.cc/ren/products/locomo ... cargo.html
Přílohy
H0_1801_Bedienungsanleitung-A4_2.pdf
(32.75 KiB) 78 krát
leo
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 16 pro, 2022 9:35 am

Re: digitálne spriahadlo

Příspěvekod JendaTT » stř 21 pro, 2022 12:23 pm

Toto téma jsi si prošel?
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: digitálne spriahadlo

Příspěvekod radula63 » stř 21 pro, 2022 5:21 pm

1. Projdi tema co uz zadal kolega.
2. Co je tam za dekoder?
3. Na ktere vystupy dekoderu budou dana sprahla pripojena?
Od toho se bude odvijet mapovani daneho dekoderu. Sam digitalni sprahla uz take pouzivam, i kdyz v modelove velikosti TT. Kdyz das vedet vyrobce a typ dekoderu a na jakych vystupech dekoderu budiu sprahla pripojena, mohu pomoci. Pro Zimo dekoder jsem psal dane CV psal i ve vlaknu v sekci TT k modelu 850 / 851 od MTB.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: digitálne spriahadlo

Příspěvekod romino » stř 21 pro, 2022 5:45 pm

Je to MX645P22, predpokladam osadena uz od Roco podla cisla modelu. Podla manualu je tam volny vystup FA7.
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 238
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: digitálne spriahadlo

Příspěvekod JendaTT » stř 21 pro, 2022 6:12 pm

Bude potřebovat na každé spřáhlo vlastní funkční výstup, FA7 bude jen pro jedno spřáhlo. Dude potřeba využít 2 takové výstupy, které nemají žádné další použití. Takže jde o to, které všechny výstupy Roco použilo k ovládání funkcí čmeláka, co vše spínají.

Běžně by mohly být volné SUSI výstupy, pokud ale nejsou už od ROCO přepnuty na logické a neovládají něco přes elektroniku DPS v lokomotivě. Podle manuálu k loko to vypadá, že SUSI na nic nepoužívají, takže by bylo potřeba kouknout na CV dekodéru jak jsou výstupy SUSI nastavené a pokud nejsou přepnuty na logické, pravděpodobně by je šlo po přepnutí použít. Jen je potřeba doplnit tranzistorové spínaní dle popisovaných zapojení spřáhel, na DPS najít body napojení a nastavit správně CV. Pak by snad...
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: digitálne spriahadlo

Příspěvekod leo » stř 21 pro, 2022 8:16 pm

Ďakujem Vám všetkým za informácie a za upozornenie na link, kde sa o tom píše ... prejdem si to, snáď to pochopím a na to prídem.
Som amatér, tak sa Vám ospravedlňujem keď píšem blbosti ... tie odborné technické postupy a pokyny mi nič nehovoria, ak mi niekto naznačí, kde čo mám priletovať to zvládnem ... lokomotívy sú originál nové od ROCO „HO“ s plnou výbavou tj. už s namontovanými dekodérmi od výrobcu + zvuk ...
Vnuk je zbláznený do vlakov, tak som mu repasoval modelovú železnicu z bazošu a dokúpil mašinky a postupne sa snažíme to rozchodiť, zmodernizovať a pochopiť ako to funguje ...

Prajeme všetkým pekný deň LS+leo
Přílohy
mž.png
mž.png (412.52 KiB) Zobrazeno 1564 krát
leo
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 16 pro, 2022 9:35 am

Re: digitálne spriahadlo

Příspěvekod Bedlisch » čtv 22 pro, 2022 10:40 am

JendaTT píše:Bude potřebovat na každé spřáhlo vlastní funkční výstup, FA7 bude jen pro jedno spřáhlo..

Smím se zeptat proč? Klidně jdou obě spřáhla zapojit na jeden funkční výstup, pokud ten je to schopen proudově utáhnout.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: digitálne spriahadlo

Příspěvekod JendaTT » čtv 22 pro, 2022 11:00 am

Třeba kvůli směrové závislosti - snadněji s to nastaví v CV dekodéru, než pro to vymýšlet elektroniku. Ale pokud nevadí, že se se budou zvedat spřáhla na obou stranách současně... a nebo zase elektronikou řešit směrovou závislost.

Nevím, mám pár lokomotiv v TT s digitálními spřáhly od SD. A když na dekodéru od ZIMO nebyl volný funkční výstup, stačilo jen přepnout SUSI, doplnit pár součástek (rezistor, tranzistor dioda), nastavit CV a už to šlape, včetně směrové závislosti a zvuku rozvěšení. Postup třeba tady.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: digitálne spriahadlo

Příspěvekod Bedlisch » čtv 22 pro, 2022 11:09 am

Tak asi se najde modelář, který má zapojené vozy současně na obou stranách lokomotivy, ale naprostá většina to nepoužije. Takže tam vůbec nevadí, že se obě spřáhla zvedají současně. A zvuk i popojetí (správným směrem) s tím spojené funguje naprosto v pohodě.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: digitálne spriahadlo

Příspěvekod JendaTT » čtv 22 pro, 2022 11:57 am

Jasně, když ti krouží souprava po kolejišti, tak asi stačí třeba i jen jedno spřáhlo. Ale já objíždím soupravy v koncových stanicích, takže se mi hodí spřáhla na obou stranách, stejně jako při posunu vagónů na vlečce nebo při sestavování nákladních vlaků.

Prostě, když už jsem se "vrtal" v lokomotivách, tak jsem to udělal pořádně, na obou stranách :)
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků