Dekoder Kuehn WD10

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Dekoder Kuehn WD10

Příspěvekod josephg » pát 25 lis, 2022 7:32 pm

V jednom z nemeckych navodu pro wd10 uvadi, ze jimi nastavena hodnota cv je 2 a spinaci cas se vypocita vynasobenim teto bodnoty 0,5. Proto jsem psal, ze spinaci impuls je 1 sekunda. No a v jinem navodu je zase hodnota cv krat 0,064.
Pak se v tom vyznej...))
josephg
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon 21 lis, 2022 12:06 pm

Re: Dekoder Kuehn WD10

Příspěvekod josephg » pát 25 lis, 2022 7:43 pm

Tillig u prestavniku uvadi max. Dobu spinaciho impulsu 0,5 sekund, takze hodnota cv 1 i pri vynasobeni hodnotou 0,5 by mela byt ok.
josephg
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon 21 lis, 2022 12:06 pm

Re: Dekoder Kuehn WD10

Příspěvekod ohruska » pát 25 lis, 2022 8:28 pm

Jen pro upřesnění.
I kdyby byl dekodér WD10, špatně nastaven, přestavník Tillig se nespálí, protože se v koncové poloze vypne. Spíš bych hledal chybu v chodu výhybky, ale pravděpodobně bude chyba v nízkém ovládacím napětí. Přestavníky na 12V DC moc dobře nefungují. Na toto napětí přestavník nedojde do koncové polohy, tedy cívkou stále teče proud, ta se zahřeje a roztaví civky a přesuvný mechanismus. Přestavník je předepsán, pro 14-16V AC. Tedy i dekodér je třeba napájet střídavým napětím 14 - 16 V nebo stejnosměrným napětím, alespoň 20-21V.
Toto je moje stejná drahá zkušenost.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: Dekoder Kuehn WD10

Příspěvekod josephg » pát 25 lis, 2022 8:43 pm

Piko smartbox je na 15 V =. Da se s tim neco delat?
josephg
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon 21 lis, 2022 12:06 pm

Re: Dekoder Kuehn WD10

Příspěvekod josephg » pát 25 lis, 2022 8:57 pm

... napajet dekoder nikoliv pres smart box, ale pres vlastni zdroj napeti? Bude stacit adapter napr. od mobilu, pokud bude mit prislusne napeti?
josephg
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon 21 lis, 2022 12:06 pm

Re: Dekoder Kuehn WD10

Příspěvekod josephg » sob 26 lis, 2022 5:47 am

Na druhe strane si myslim, ze kdyz Tillig u svych elektromagn.prestavniku doporucuje delku spinaciho impulsu max pul sekundy, tak prave neprekroceni teto delky impulsu ma prestavnik chranit pred poskozenim, jestlize nedojede do konecne polohy...
josephg
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon 21 lis, 2022 12:06 pm

Re: Dekoder Kuehn WD10

Příspěvekod Ivan » sob 26 lis, 2022 7:41 am

josephg píše:V jednom z nemeckych navodu pro wd10 uvadi, ze jimi nastavena hodnota cv je 2 a spinaci cas se vypocita vynasobenim teto bodnoty 0,5. Proto jsem psal, ze spinaci impuls je 1 sekunda. No a v jinem navodu je zase hodnota cv krat 0,064.
Pak se v tom vyznej...))


Bingo! Hodnota 0.5 platí pro WD10 vyrobené do roku 2011, takže pro první verze dekoderu. Dále se píše, že mod 2 je skutečně nastaven na dobu trvání 1s. Takže to vypadá, že skutečně máš nějakou starou verzi WD10, to mne předtím nenapadlo. Řešením je tedy přepnout přestavník do modu 1 a nastavit délku přes CV. Zde si nejsem jistý, zda je potřeba provést přepnutí do jiného modu, nebo stačí rovnou změnit CV. Nejsem zas tak zběhlý, já si vystačil s trvalým sepnutím (mod 4) a motorickými přestavníky MP1. Časem to asi raději předělám na nějaký vhodný časový impulz, ať tam nejde pořád proud.

https://kuehn-digital.de/files/WD10_de_b.pdf
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Dekoder Kuehn WD10

Příspěvekod Pater » sob 26 lis, 2022 8:16 am

josephg píše:V jednom z nemeckych navodu pro wd10 uvadi, ze jimi nastavena hodnota cv je 2 a spinaci cas se vypocita vynasobenim teto bodnoty 0,5. Proto jsem psal, ze spinaci impuls je 1 sekunda. No a v jinem navodu je zase hodnota cv krat 0,064.
Pak se v tom vyznej...))

Zkus vyčíst číslo verze dekodéru #CV7. Pokud tam bude 37 a výše platí hodnota 64ms, pokud 35,36, tak máš pravděpodobně hodně starý dekodér a spínací impuls by byl 1sec.
Edit: vidím, že už na to přišel Ivan.
josephg píše:Piko smartbox je na 15 V =. Da se s tim neco delat?

Jedině vyzkoušet. Když přestavníky nebudou přepínat, nebo ti bude centrála vypínat, bude třeba přidat externí zdroj.
josephg píše:... napajet dekoder nikoliv pres smart box, ale pres vlastni zdroj napeti?

Ano.
josephg píše:Bude stacit adapter napr. od mobilu, pokud bude mit prislusne napeti?

Možná některý s novějších zdrojů, záleží jak velké máš kolejiště a co všechno by jsi na něm chtěl mít napájené. Jestli plánuješ přidávat další dekodéry (osvětlení), měl by jsi mít nějakou představu o celkové spotřebě.
josephg píše:Na druhe strane si myslim, ze kdyz Tillig u svych elektromagn.prestavniku doporucuje delku spinaciho impulsu max pul sekundy, tak prave neprekroceni teto delky impulsu ma prestavnik chranit pred poskozenim, jestlize nedojede do konecne polohy...

Ano, právě proto je důležité, mít dekodér správně nastaven. Už jsem se setkal nejen se spálenými přestavníky, ale i se spálenými dekodéry.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Dekoder Kuehn WD10

Příspěvekod josephg » sob 26 lis, 2022 12:20 pm

Jeste mi neni jasna jedna vec... Pnekdy se pri opetovnem zapnuti smartboxu rozsviti cervene svetlo a na ovladani se objevi symbol zkratu a “stop”. Pak musim rucne prehodit nektery z prestavniku v vse zase funguje...
josephg
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon 21 lis, 2022 12:06 pm

Re: Dekoder Kuehn WD10

Příspěvekod look23 » sob 26 lis, 2022 12:25 pm

josephg: Když s tím budeš experimentovat, tak si kup nějaké LEDky, usměrňovací diody 1N4007, potenciometry 5 - 10kOhm a místo přestavníku zapoj tu trojici a koukej, jak dlouho ti to svítí nebo nesvítí. Pořád lepší odpálit LEDky než ty přestavníky.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Dekoder Kuehn WD10

Příspěvekod Pater » sob 26 lis, 2022 3:55 pm

josephg píše:nekdy se pri opetovnem zapnuti smartboxu rozsviti cervene svetlo a na ovladani se objevi symbol zkratu a “stop”.

To bude nejspíš proto, že tam zkrat je. A je to také důvod, proč použít pro dekodér samostatný napájecí zdroj. Může být také chybně nastavený dekodér. Elektromagnetické přestavníky představují pro zdroj vyšší proudové zatížení, které může centrála vyhodnotit jako zkrat.
Je lepší, když si dekodér odzkoušíš a nastavíš nejdříve na stole, a teprve potom připojíš do kolejiště.
Při nastavování je nejlepší, když si veškeré změny CV zapíšeš. Pokud už nevíš, co všechno jsi měnil, je lepší provést reset dekodéru a začít znovu.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Dekoder Kuehn WD10

Příspěvekod josephg » sob 26 lis, 2022 6:29 pm

Pater píše:
josephg píše:nekdy se pri opetovnem zapnuti smartboxu rozsviti cervene svetlo a na ovladani se objevi symbol zkratu a “stop”.

To bude nejspíš proto, že tam zkrat je. A je to také důvod, proč použít pro dekodér samostatný napájecí zdroj. Může být také chybně nastavený dekodér. Elektromagnetické přestavníky představují pro zdroj vyšší proudové zatížení, které může centrála vyhodnotit jako zkrat.
Je lepší, když si dekodér odzkoušíš a nastavíš nejdříve na stole, a teprve potom připojíš do kolejiště.
Při nastavování je nejlepší, když si veškeré změny CV zapíšeš. Pokud už nevíš, co všechno jsi měnil, je lepší provést reset dekodéru a začít znovu.


Prodlouzil jsem spinaci impuls na 128 ms a zda se, ze je vse ok...
josephg
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon 21 lis, 2022 12:06 pm

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků