Výhybkové dekodéry

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Výhybkové dekodéry

Příspěvekod adix » ned 13 lis, 2022 9:57 am

Jak se ovládají výhybkové dekodéry? Viděl jsem, že dekodéry firmy LENZ používají jen jednu adresu dekodéru pro čtyři výhybky, ale zdá se, že u ostatních výrobců má adresu každá jednotlivá výhybka. Jak to tedy je?
adix
 
Příspěvky: 80
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: Výhybkové dekodéry

Příspěvekod zdeno » ned 13 lis, 2022 10:30 am

Cely protokol DCC je jedna velka prasarna, nazvana zpetna kompatibilita !!
Párove ovladani je obzvlast husta polevka !!
---
Treba se podivat do manualu pro kazdy dekoder, jak je to udelane.
Neni pravidlem, ze je to stejne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Výhybkové dekodéry

Příspěvekod Ivan » ned 13 lis, 2022 11:03 am

Zdeno, vskutku přínosný komentář :roll:

Adix, je potřeba se podívat do návodu. Tedy jestli jsi myslel dekodér LS150.
https://www.google.com/url?q=http://lok ... YCSrBqMhZy

Tak se dočteš, že na stavíš jednu cv adresu a výstupy pak obsadí 5 dalších. Takže samozřejmě ovládáš každou výhybku zvlášť. Proč chceš vlastně použít tento? Cena cca 1500 na 6 výstupů mi přijde šílená.
Já používám třeba kuehn WD10, stojí cca 850 a ovládá 8 výstupů. Nastavují se dve CV. Dnes jsou však i lepší dekodéry, kde si toho můžeš nastavit ještě vícero.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Výhybkové dekodéry

Příspěvekod zdeno » ned 13 lis, 2022 11:11 am

Ivan píše:Zdeno, vskutku přínosný komentář :roll:
Adix, je potřeba se podívat do návodu.

cim se lisi muj koment od tveho ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Výhybkové dekodéry

Příspěvekod JaroHo » ned 13 lis, 2022 11:27 am

tady se začínají trhat občanky :mrgreen:
každá výhybka může mít jinou adresu, nastavenou v dekodéru pro tu danou výhybku. Když si někdo usmyslí,že chce naráz obsluhovat dvě výhybky, nebo čtyři, lze to udělat tak, že každá bude mít stejnou adresu a nebo ten výstup z dekodéru pošle impulz do serva nebo do vícero serv? Je to jen teorie. Servo a dekodér nemám zatím žádný. :wink:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1432
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Výhybkové dekodéry

Příspěvekod fulda » ned 13 lis, 2022 11:45 am

adix píše:Jak se ovládají výhybkové dekodéry? Viděl jsem, že dekodéry firmy LENZ používají jen jednu adresu dekodéru pro čtyři výhybky, ale zdá se, že u ostatních výrobců má adresu každá jednotlivá výhybka. Jak to tedy je?

Bylo by lepší, kdyby jsi napsal o jakém dekodéru mluvíš.
Obecně mohu říci, že se v minulosti používaly dvě metody zadávání adresy. Jedna se jmenuje zadávání "adresy dekodéru". Používalo se to celkem dávno, je to uživatelsky nejméně přívětivá metoda. Používají to staré dekodéry jako třeba TENTO, nebo TENTO. Počítá se to tak, že adresa dekodéru *4 je adresa první výhybky. Druhá až čtvrtá pak následují v řadě.
Pak se později používala metoda, kdy se zadá adresa první výhybky a následující pokračují v řadě.
Modernější dekodéry zadávají rovnou adresu každé výhybky.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Výhybkové dekodéry

Příspěvekod BohousP » ned 13 lis, 2022 12:33 pm

zdeno píše: Cely protokol DCC je jedna velka prasarna, nazvana zpetna kompatibilita !!
Párove ovladani je obzvlast husta polevka !!


Zdeno, ctím tvůj názor, ale mám pocit, že jsi chtěl psát o tebou neuznávaném XpressNetu. Není DCC i ve tvých výrobcích? Nebo Loconet používá něco jiného?
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Výhybkové dekodéry

Příspěvekod zdeno » ned 13 lis, 2022 1:03 pm

BohousP píše: Zdeno, ctím tvůj názor, ale mám pocit, že jsi chtěl psát o tebou neuznávaném XpressNetu. Není DCC i ve tvých výrobcích? Nebo Loconet používá něco jiného?


Xpresnet neni DCC !!
Michat Xpressnet a DCC je ponekud zvlastni. :shock:
Kazde ma svuj protokol.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Výhybkové dekodéry

Příspěvekod BohousP » ned 13 lis, 2022 1:54 pm

zdeno píše:Xpresnet neni DCC !!
Michat Xpressnet a DCC je ponekud zvlastni. :shock:
Kazde ma svuj protokol.

To vím hodně dlouho. Ale způsob adresace výhybek není záležitostí DCC.

The DCC protocol defines signal levels and timings on the track. DCC does not specify the protocol used between the DCC command station and other components such as additional throttles. Překlad: Protokol DCC definuje úrovně signálu a časování v kolejích. DCC nespecifikuje protokol používaný mezi řídicí stanicí DCC a dalšími součástmi, jako jsou přídavné ovladače.
Zdroj: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Digital_Command_Control
Ale nechme toho, tazatel odpověď dostal od jiných a hádat se o slovíčka se mi dál nechce.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Výhybkové dekodéry

Příspěvekod zdeno » ned 13 lis, 2022 2:11 pm

BohousP píše:To vím hodně dlouho. Ale způsob adresace výhybek není záležitostí DCC.

vis, ja jsem omnoho dal, nez ty a reagujem na programatorske a ne uzivatelske urovni.
V tom je ten problem a pokud piseme kazdy o necem jinem, tak se nezhodneme.
To neni slovickareni, ale naprosto jiny pohled na problematiku.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Výhybkové dekodéry

Příspěvekod sidlo » ned 13 lis, 2022 6:03 pm

Norma připouští dva typy adresování, jak bylo zmíněno výše. Jednodušší způsob je Output Address. Ty adresy plus další vlastnosti je nutné do dekodéru zapsat. Je výhoda, když dekodér umí centrále potvrdit zápis konfigurační hodnoty. Tato vlastnost se dá také použít pro vyčtení hodnot už naprogramovaného dekodéru. To se zvláště vyplatí po čase, kdy se chceme ujistit, že je dekodér nastaven správně. Další plus je, když je možné dekodér programovat z počítače prostřednictvím nějakého programu. Uživatel si nemusí pamatovat čísla CV. Ten program si potom ty hodnoty umí uložit.
Např. https://sites.google.com/site/sidloweb1/uni16ard-8vyh
Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3609
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Výhybkové dekodéry

Příspěvekod belgarat » ned 13 lis, 2022 7:05 pm

Je skvely jak i v tomhle tematu dokaze Zdeno pozurazet zejmena ty, kteri jsou o dost chytrejsi nez on ... jak po te programatorske, tak po uzivatelske strance :)

Sidlo: ale i Tvuj dekoder po zkonfigurovani akceptuje adresy v urcitem intervalu (adresa dekoderu + offset), ne libovolne adresy, ze ? Jde urcity vystup 'preskocit' to znamena aby vubec nereagoval ? Jaky se v takovem pripade pouzije offset ? Edit: jasne ze to neni moc podstatne, kdyz se fyzicky ten vystup nikam nezapoji ;) ale zajima mne to.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Výhybkové dekodéry

Příspěvekod sidlo » ned 13 lis, 2022 7:30 pm

belgarat píše:Sidlo: ale i Tvuj dekoder po zkonfigurovani akceptuje adresy v urcitem intervalu (adresa dekoderu + offset), ne libovolne adresy, ze ? Jde urcity vystup 'preskocit' to znamena aby vubec nereagoval ? Jaky se v takovem pripade pouzije offset ? Edit: jasne ze to neni moc podstatne, kdyz se fyzicky ten vystup nikam nezapoji ;) ale zajima mne to.

Ano, dekodér obsazuje po sobě jdoucí adresy. Těch může být 1 - 16 (offset 0 - 15). Nemusí být všechny použity. Například výhybky využijí pouze 8 adres a na každé adrese dva povely Přímo a Do odbočky.
Vyjímečné příklady které se mohou v praxi vyskytnout:

1. Nepřipojené výstupy
Mějme na dekodéru Arduino UNI16ARD-8VYH z nějaké nešťastné náhody odpálené výstupy C a F. Potom nemá smysl je používat. K dekodéru můžeme připojit 7 výhybek s tímto nastavením:
1 - AB
C - vadný
2 - DE
F - vadný
3 - GH
4 - IJ
5 - KL
6 - MN
7 - OP

2. Přeskočená adresa
Mějme Arduino UNI16ARD-8VYH dekodér na adrese 200. Ale jiný starý dekodér bez dokumentace a bez možnosti ho přeprogramovat na adresách 203 a 204. Potom bude nastavení následující:
1 - ofset 0 - 200
2 - ofset 1 - 201
3 - ofset 2 - 202
203 adresa obsazeno
204 adresa obsazeno
4 - ofset 5 - 205
5 - ofset 6 - 206
6 - ofset 7 - 207
7 - ofset 8 - 208
8 - ofset 9 - 209
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3609
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Výhybkové dekodéry

Příspěvekod zdeno » ned 13 lis, 2022 7:34 pm

belgarat píše:Je skvely jak i v tomhle tematu dokaze Zdeno pozurazet zejmena ty, kteri jsou o dost chytrejsi nez on ... jak po te programatorske, tak po uzivatelske strance :)

pobavilo, :D :D
darmo vysvetlujete blbci, ze je blbec, to by potom Belgarat nebyl blbec !!
Tolikrat se mu dokazalo, ze je blbec, a stale to nechape, proste blbec.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Výhybkové dekodéry

Příspěvekod belgarat » ned 13 lis, 2022 8:00 pm

zdeno píše:Tolikrat se mu dokazalo, ze je blbec, a stale to nechape, proste blbec.


zvlastni ... pred timhle postem jsem se k vyhybkovemu dekoderu nevyjadroval, jak bys mne mohl urazit :) ? Spis jsi zase nepochopil smysl psaneho textu, jako uz tolikrat. Mimochodem - tim ze jsem blbec :) mne urazit nemuzes, to uz jsem na diskusi predvedl dostkrat takze to muzeme oba klidne povazovat za overeny fakt.

A jinak - DCC je samozrejme prasarna ... jako kazdy protokol, co se vyviji a autori se az do krve snazi zachovat kompatibiltiu - prave kvuli zarizenim a uzivatelum. Jsem si jisty, ze kdyby vznikal TED, tak bude o dost cistsi ... do prvni aktualizace, kdy se 'dolepi' dalsi funkce. Staci se podivat na treba sitove protokoly (IP, Ethernet) - DCC je jeste ZLATY. Po bitve je kazdy general -- a obzvlaste ti, co pojem "zpetna kompatibilita" moc nechapou nebo nepovazuji za dulezity.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků