Rucni ovladani svetelnych navestidel

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod belgarat » pát 16 zář, 2022 3:21 pm

Provozni dotaz na ty, kteri maji DCC ovladana svetelna navestidla s vice znaky (zabiraji vice DCC adres), a pouzivaji casto rucni ovladac nebo radoby tlacitkovy pult.

Mate nejaky postup, aby prepinani navestidel nevypadalo "blbe", tzn. aby neprechazely pres nejake mezistavy dane kombinaci stavu jednotlivych DCC "adres", zatimco postupne prehazujete "vyhybky" abyste dosahli pozadovany znak ? Jaky ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod Zlámalík » pát 16 zář, 2022 5:34 pm

Nevím, jak to myslíš, mám ruční ovladač ESU (PIKO), dekodér návěstidel od PeLi - ten má 5 výstupů a umí 8 kombinací (případně až 20, ale to nevím jak, viz návod).
Pošlu jednu adresu odpovídající dané kombinaci, světla se s příslušným efektem přepnou. Hotovo. 179 korun :D Ale možná nevím, "vo co gou".
Naposledy upravil Zlámalík dne pát 16 zář, 2022 7:56 pm, celkově upraveno 1
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod chphoto » pát 16 zář, 2022 7:49 pm

Nevím, jak se toto řešívá, ale kdysi jsem chtěl taky ovládat návěstidla ručně a tak jsem hledal dekodér, kterej by uměl podle adresy rozsvítit správnou kombinaci. Takže jsem vyloučil rovnou všechny dekodéry co neumí nic jiného než jen rozsvítit nebo zhasnout výstup. To je třeba WD10 od Kuehnu, trochu leší je na tom DR4018, ale stále tam není česká návěstní soustava. Tu má aktuálně MGP, ale jak přesně to funguje nevím, tenhle dekodér nemám, ale co jsem zběžně četl, tak by to snad mělo být, že co adresa, to jeden "signál". http://www.mollehem.se/doc/instruktione ... l10_en.pdf podle návodu se k tomuto připojí řídící desky, kde už jsou fyzicky ty diody a podle adres se rozsvěcí příslušné signály. Takže pro ruční bych použil toto, nebo i ten PeLi to umí stejně, nastaví se které signály má umět a pak se příslušnými adresami přepínají (rovně je jeden signál, odbočka druhý signál a následující adresa to samé a další také).
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod belgarat » sob 17 zář, 2022 6:50 pm

@Zlamalik: Dobry tip, diky. Ano, neco takoveho jsem myslel, ale jako obvykle spatne vyjadril. Kdyz je navestidlo rizene pomoci cisla navestnihoznaku ve dvojkove soustave jako u UNI16ARD-NAV-MX, tak ziva obsluha nestiha tak rychle MultiMys precvakavat - je jasne, ze zrovna tenhle software je navrzeny pro PC ovladani, ktere s rychlosti nema problem, Sidlo ma na webu i jine varianty. Zase jsem premyslel o necem zbytecne slozitem, ale PeLi ma vlastne pravdu - asi nebudu potrebovat na jednom navestidle vic nez 10 znaku = 5 adres, takze ta slozitost by byla stejne v podstate zbytecna.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod Sandy » sob 17 zář, 2022 9:18 pm

Když jsem přestal stíhat přestavování výhybek přes MM (a to je již nepraktické od počtu tří), tak jsem si pořídil modul TCO od dccdoma a vyrobil jsem si ovládací pult:
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegm ... 1438041624
Dekodery mám od STE, ale je jedno, od jakého výrobce jsou.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod sidlo » ned 18 zář, 2022 7:26 am

chphoto píše:Nevím, jak se toto řešívá, ale kdysi jsem chtěl taky ovládat návěstidla ručně a tak jsem hledal dekodér, kterej by uměl podle adresy rozsvítit správnou kombinaci.

Kdysi jsem dělal dekodér pro ruční ovládání. Má 10 návěstí. Každá návěst má vždy na posledním místě stejnou adresu - nn0 - Stůj, nn1 - Volno, nn2 - Výstraha... Každé návěstidlo tak zabere 10 adres - např. 11m - 1. návěstidlo, 12m - 2. návěstidlo, 13m - 3. návěstidlo...
Jeden dekodér může obsloužit max 10 návěstidel a max 16 světel.
V praxi se to neujalo.
https://sites.google.com/site/sidloweb1/uni16ard-nav-st
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod JenikPluto » ned 18 zář, 2022 7:30 am

belgarat píše:Provozni dotaz na ty, kteri maji DCC ovladana svetelna navestidla s vice znaky (zabiraji vice DCC adres), a pouzivaji casto rucni ovladac nebo radoby tlacitkovy pult.

Mate nejaky postup, aby prepinani navestidel nevypadalo "blbe", tzn. aby neprechazely pres nejake mezistavy dane kombinaci stavu jednotlivych DCC "adres", zatimco postupne prehazujete "vyhybky" abyste dosahli pozadovany znak ? Jaky ?


Mozna uz jsem to tu psal, tak se pripadne omlouvam za duplicitni prispevek (a mozna to i trochu bokem odpovi na viewtopic.php?f=6&t=14085).

Ja posilam na navestidla z pultu jen jednu adresu, tzn. "stuj" a "volno" a to jenom na navestidla "klicova" (vjezdova, odjezdova). Skutecne zobrazovany znak si urci dekoder podle nastavene vlakove cesty a stavu naslednych navestidel (pro predvesti vjezdova, pro vjezdova odjezdova atd.). Dekoder je samodomo postaveny na Arduinu Pro Mini, dva takove kousky mi obslouzi cca 30 navestidel, z nich vlastni adresu ma 15). Kazde navestidlo ma zabudovany 1-3 WS2811M cipy, navestidla jsou serazena do stromove struktury (tzn. cele zhlavi nevisi na jednom vystupu z ARD, ale na nekolika). Da se prepnout mezi beznym provoznim a posunovacim modem apod. Nejsou to teda univerzalni dekodery, je to napsane primo na danou konfiguraci navestidel/vymen a jejich adres.

Pokud bys to chtel videt, tak se muzeme domluvit.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod Sandy » ned 18 zář, 2022 8:04 am

Možná se mýlím, ale kolegu asi zajímá to, jak tu "adresu" na dekoder návěstidla poslat, aniž by složitě listoval ve "výhybkách" na MM.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod belgarat » ned 18 zář, 2022 8:55 am

Nene, pochopeno bylo spravne. Zacal jsem si hrat s UNI16ARD-NAV-MX a az potom jsem se obtezovat zamyslet se nad tim, jak by mohlo fungovat rucni ovladani z MM a zjistil jsem ze asi blbe (fungovat to bude, ale na navestidlech budou videt mezistavy). Tak jsem se zeptal. Reseni od PeLiho vypada rozumne: 10 znaku za cenu 5 adres. Bez sloziteho listovani to jde napriklad pomoci pultu + TCO, jak jsi psal - ale i tak kazde jednotlive tlacitko provede jen jeden prikaz rovne|odbocka na jedne adrese (a nebo hrozna slozitost s dodami atd v napojeni tlacitek na TCO - tomu bych se rad vyhnul).

Ted jenom nevim zda jej mam vbudovat do -MX, nebo do -ST :)

Edit: Netusite, zda je PeLi dekoder (resp. jeho zpusob povelovani) ovladatelny z JMRI ?
Naposledy upravil belgarat dne ned 18 zář, 2022 10:06 am, celkově upraveno 1
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod belgarat » ned 18 zář, 2022 9:47 am

@JenikPluto: mam dva pofiderni duvody pro to nezastavet logiku primo do dekoderu: zachovat plne manualni ovladani "pro vycvik muzstva" (deti v klubu); mozna se to casem ukaze jako nesmysl. Zadruhe jsem chtel puvodne casem dodat jedno Arduino, ktere bude resit cesty a pocitat znaky 'centralne': stacilo by jedno udelatko na cele kolejiste. Tim si ale stale nejsem jisty a tak to (zatim) odkladam. U Tebe s LocoNetem se Arduino, myslim, navic muze dotazat na pocatecni stav prislusnych dekoderu vyhybek na cestach - u mne (DCC) takovou moznost nema, takze po zapnuti kolejiste by se asi musely precvakat vyhybky nebo by byly navestidla v nejakem polo definovanem stavu.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod Zlámalík » pon 19 zář, 2022 10:06 am

Už jsem to asi pochopil, omlouvám se, že jsem si seděl na vedení: tys myslel ruční ovládání jako nezávislé spínání jednotlivých žárovek, žejo? Tedy ty "mezistavy" by byly třeba jedna žlutá namísto dvou atd., je to tak?
No, za prvé se mi to nezdá, nebo se snad takhle ovládaly světla i na dráze? To asi ne. Za druhé se dá použít jakýkoliv funkční dekodér, který spíná pro každou návěst (adresu) jeden výstup a příslušné LED pak rozsvěcet přes diody, vedoucí od daného výstupu k těm LEDkám, aby se neovlivňovaly.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod sidlo » pon 19 zář, 2022 10:29 am

@Zlámalík - ne. belgarat použil dekodér MX, to znamená, že návěst je daná maticí stavů dekodéru. Pokud návěst A má stav 001 a návěst B má stav 110, potom při přechodu z návěsti A do návěsti B se musí změnit stavy celkem tří výstupů. Mezi změnou každého stavu je časová prodleva. U řízení z počítače to jsou milisekundy, ale u ručního řízení to budou sekundy a právě v těchto sekundách se postupně vystřídají stavy 101 a 111 (nebo jiné stavy podle pořadí spínání) než to dojde k 110. A každý ten dílčí stav odpovídá jiné návěsti.

@belgarat - já bych s volbou správné návěsti děti netrápil a nechal bych to na počítači. Moje zkušenost je hlavně je naučit správné pojmenování už svítící návěsti a správnou činnost strojvedoucího na ni, i to dá dost práce.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod HonzaM » pon 19 zář, 2022 10:58 am

Myslím že má sidlo pravdu, není podstatné jestli se všechna světla příslušné návěsti rozsvítí současně, ale hlavně co která návěst znamená a jaká na ní má být reakce strojvedoucího, naučit je rozlišit co třeba znamenají dvě trvale svítící žluté a co znamená když horní z těch dvou bliká.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod belgarat » pon 19 zář, 2022 11:15 am

Prosim diskusi o didaktice v detskem klubu odbocit do jineho tematu - zaslouzi si to !
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod fulda » pon 19 zář, 2022 12:47 pm

belgarat píše:Nene, pochopeno bylo spravne. Zacal jsem si hrat s UNI16ARD-NAV-MX a az potom jsem se obtezovat zamyslet se nad tim, jak by mohlo fungovat rucni ovladani z MM a zjistil jsem ze asi blbe (fungovat to bude, ale na navestidlech budou videt mezistavy). Tak jsem se zeptal. Reseni od PeLiho vypada rozumne: 10 znaku za cenu 5 adres. Bez sloziteho listovani to jde napriklad pomoci pultu + TCO, jak jsi psal - ale i tak kazde jednotlive tlacitko provede jen jeden prikaz rovne|odbocka na jedne adrese (a nebo hrozna slozitost s dodami atd v napojeni tlacitek na TCO - tomu bych se rad vyhnul).

Ted jenom nevim zda jej mam vbudovat do -MX, nebo do -ST :)

Edit: Netusite, zda je PeLi dekoder (resp. jeho zpusob povelovani) ovladatelny z JMRI ?


Pro ruční ovládání se většinou hodí návěstidla založená na "aspektech". Například TOHLE. Jeho ovládání je trochu vzdálenější od reálného provozu, protože uživatel ovládá návěstidla bez vazby na stav vlakové cesty, ale zase je možné nastavit návěstidlo "jedním klikem".

Jen pro jistotu - návěstidel ovládaných pomocí aspektů je mnoho, tohle uvádím jen jako příklad.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 návštevníků