Rucni ovladani svetelnych navestidel

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod belgarat » pon 19 zář, 2022 6:02 pm

fulda píše:Jen pro jistotu - návěstidel ovládaných pomocí aspektů je mnoho, tohle uvádím jen jako příklad.


To jsou shodou okolnosti ty Sidlovy dekodery vlastne vsechny -- jen "MX" se kterym jsem si zacal hrat ma pro rucni ovladani nevhodne "kodovani vstupu" (viz vyse). Varianta "ST" se ovlada podobne jako Tvuj a je mi prijemnejsi protoze je a) na Arduinu, ktere je pro blbe jako ja a b) jsou k tomu zdrojaky (dik Sidlo).
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod Zlámalík » pon 19 zář, 2022 7:13 pm

Fulda: No ale tohle je to, co má třeba PeLi: pošle se jedna adresa a je definováno, jaký aspekt (= návěstní znak, mluvme česky) se rozsvítí. Proč bych měl spínat žárovky jednotlivě? To se přece nedělá ani na dráze.

sidlo píše:@Zlámalík - ne. belgarat použil dekodér MX, to znamená, že návěst je daná maticí stavů dekodéru. ... u ručního řízení to budou sekundy a právě v těchto sekundách se postupně vystřídají stavy 101 a 111 (nebo jiné stavy podle pořadí spínání) než to dojde k 110. A každý ten dílčí stav odpovídá jiné návěsti.

Omlouvám se, daný dekodér neznám, ale to je potřeba poslat DCC adresu pro změnu každého jednotlivého výstupu? To mi nepřijde celkem praktické. Návod bohužel nejde stáhnout, dává to Error 404 i z webu pana Krále, i interně z sidlowebu.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1838
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod sidlo » pon 19 zář, 2022 7:50 pm

belgarat píše:To jsou shodou okolnosti ty Sidlovy dekodery vlastne vsechny -- jen "MX

omlouvám se @belgarat, ale musím udělat trochu propagandy pro JMRI

Většina programů se snaží rozsvěcet nějaké barvy na návěstidle. JMRI má jiný přístup, a tím se liší o ostatních programů. JMRI bere za základ, a to je správné řešení, návěst a bez ohledu na to jak vypadá. Návěst lze poslat z programu nebo ovladače několika způsoby. Buď jako jednu adresu (u mě to jsou dekodéry -ST), nebo jako adresu a polohu (u mě jsou to dekodéry -TC), nebo jako kombinaci adres (u mě jsou to dekodéry -MX), nebo jedním příkazem Extended decodery packet (u mě jsou to dekodéry -EXT). Všechny tyto způsoby umí JMRI obsoužit - viz https://sites.google.com/site/sidloweb/n%C3%A1v%C4%9Bstidla. Používání návěstí v JMRI jako návěstí a ne jejich zobrazení potom umožňuje JMRI velmi elegantně pracovat s rychlostní návěstní soustavou https://sites.google.com/site/sidloweb/logika-n%C3%A1v%C4%9Bstidel, v čemž ostatní programy spolehlivě kolabují.

Ty dekodéry, které se snaží jít naproti běžným programům a rozsvěcet jednotlivé barvy (říkejme jim třeba dekodéry aspekty), jsou pouze hloupá blikátka s komplikovaným nastavením.

PS omlouvám se za Error 404. Vzniklo to tak, že gůgl mě donutil přejít na nové lepší weby. Správná adresa je https://sites.google.com/site/sidloweb1/uni16ard-nav-mx.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3608
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod belgarat » pon 19 zář, 2022 7:52 pm

sidlo píše:omlouvám se @belgarat, ale musím udělat trochu propagandy pro JMRI
....
nebo jako adresu a polohu (u mě jsou to dekodéry -TC)

Omluva neni na miste - vzdyt jsem se primo ptal na to, zda JMRI dokaze ovladat dekoder PeLi -- ktery (IMHO) pouziva stejny zpusob jako Tvoje -TC (?), tedy odpoved zni "ano" ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod sidlo » pon 19 zář, 2022 7:56 pm

Mám averzi k PeLi, protože když mi to nějaké dítě přinese na kroužek, že to chce zprovoznit, tak to stojí spoustu úsilí. Hlavně proto, že dokumentace PeLi je mizerná, ale o tom se na zdejším DF píše už jinde.
Neznám dekodér, který by nebylo možné připojit k JMRI.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3608
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod belgarat » pon 19 zář, 2022 8:08 pm

Tak PeLi pouzivam jako priklad - k upravam jsem si zvolil MX, vyhodil na tom nejaky cas, tak se ujistuji, ze ho dalsi nevhodnou volbou nevyhodim znova .... cilem je mit navestidlo ovladatelne z JMRI (RocRail - neres) a rucne ovladacem. Jak jsem psal offline, nechci akorat zbytecne plytvat Arduiny kdyz jedna 'moje DPS' dokaze tech petisvetel ovladat klidne 16 (pro odbocku potrebuji cca 6xpetisvetlo) - jinak bych pouzil rovnou UNIARD.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod Zlámalík » pon 19 zář, 2022 8:17 pm

sidlo píše:Mám averzi k PeLi, protože když mi to nějaké dítě přinese na kroužek, že to chce zprovoznit, tak to stojí spoustu úsilí. Hlavně proto, že dokumentace PeLi je mizerná, ale o tom se na zdejším DF píše už jinde.
Neznám dekodér, který by nebylo možné připojit k JMRI.

To se shodneme, návod je tristní, i když obsáhlý - chybí v něm PROČ a JAK. Ližicovi jsem to párkrát psal, odpovědí bylo "venujem sa prenostne vývoju a písanie návodov mňa od toho zdržuje".
Za opravu odkazů díky, mrknu na to, abych se zas něco dalšího dozvěděl.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1838
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod sidlo » úte 20 zář, 2022 4:56 am

belgarat píše:Tak PeLi pouzivam jako priklad - cilem je mit navestidlo ovladatelne z JMRI

Zlámalík píše:dekodér návěstidel od PeLi - ten má 5 výstupů a umí 8 kombinací (případně až 20, ale to nevím jak, viz návod)

Nemám to vyzkoušené, ale podle toho co píše kolega tak by to mělo být:

PeLi základní režim odpovídá -TC v JMRI Návěstidlo řízené výhybkami
Obrázek

PeLi rozšířený režim odpovídá -EXT v JMRI DCC dekodér návěstidla
Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3608
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod belgarat » úte 20 zář, 2022 6:39 am

@sidlo: dekuji velmi - zbytek je na experimentu, zaridim si ovladani stejne.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod fulda » úte 20 zář, 2022 7:38 am

Zlámalík píše:Fulda: No ale tohle je to, co má třeba PeLi: pošle se jedna adresa a je definováno, jaký aspekt (= návěstní znak, mluvme česky) se rozsvítí. Proč bych měl spínat žárovky jednotlivě? To se přece nedělá ani na dráze.
...
Omlouvám se, daný dekodér neznám, ale to je potřeba poslat DCC adresu pro změnu každého jednotlivého výstupu? To mi nepřijde celkem praktické. Návod bohužel nejde stáhnout, dává to Error 404 i z webu pana Krále, i interně z sidlowebu.

Tady je potřeba se podívat na svět trochu víc ze široka.
Prostě existují dvě základní cesty, jak ovládat návěstidla. Jedna používá aspekty (jsem technik a používám technické označení, aspekt nemusí nutně znamenat návěstní znak). Tahle cesta je většinou snazší na první pochopení, ale je mnohem dál od reality a při komplikovanějším provozu je mnohem náročnější na realizaci. Navíc má rozpojený stav návěstidla a stav vlakové cesty. Nicméně ovládací panýlek, na kterém je osm tlačítek a vedle nich osm obrázků návěstidla vypadá velmi dobře.

Pak je tu přístup, který sleduje stav vlakové cesty a podle něj vytváří návěstní znak. Tuhle metodu používají dejme tomu dekodéry ND4. Pokud se podíváš, jak jsou definovaná návěstidla v předpisech ČD, tak tam se mluví o tom, že "nejbližší rovně, pak do odbočky". Proto se sledují polohy výhybek za návěstidlem a ono to skoro vyjde. To "skoro" je velmi podstatné. Jde o to, že návěstidlo zahrnuje znaky pro "obsazenou kolej" a "posun povolen". A třeba ta obsazená kolej se na DCC nepozná. To se většinou řeší nějakou zpětnou vazbou. Dejme tomu tak, že na počítačovém programu uděláš jednoduchou vazbu "když je obsazeno, pak nastav výhybku do odbočky". To ale znamená nějaký puštěný počítač. Dá se to řešit třeba drobným automatizačním přípravkem, jako je XpressNet robot, ale ty jsou pro většinu lidí těžké na pochopení. Tato metoda je praktičtější pro komplexní ovládání, protože přesněji vyjadřuje stav kolejiště. Na druhou stranu vyžaduje mnohem techničtější myšlení, které je blíže algoritmizaci a to je pro mnoho lidí příliš abstraktní.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4896
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod belgarat » úte 20 zář, 2022 8:11 am

Fuldo -- i tak ovsem robot pracuje spise s 'aspekty' nebo "hlavnimi stavy" (stuj, volno, posun) nez se samostatnymi svetly, ne ?

Pro tento ucel jsem si 'vysnil' moznost "virtualniho navestidla", na ktere by byl naveseny prave takovy XpressNet robot, v mem zasneni ale spis specializovany, prave pro snazsi pochopeni, a ten by teprve na zaklade cest, stavu, blablabla volil jednotlive navestni znaky pro navestidlo skutecne, ... a mozna se k jeho vyrobe v budoucnu i dostanu :) A o rizeni takoveho _skutecneho_ navestidla se tady ted bavime.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod fulda » úte 20 zář, 2022 9:06 am

belgarat píše:Fuldo -- i tak ovsem robot pracuje spise s 'aspekty' nebo "hlavnimi stavy" (stuj, volno, posun) nez se samostatnymi svetly, ne ?

ne.
Robot je univerzální příkazový automat. Jeho cílem není řešit nějaký konkrétní případ. Uvedl jsem ho pouze proto, že se velmi osvědčil právě pro případy, kdy máš návěstidlo, které interpretuje návěstní soustavu a potřebuješ mu doručit stav obsazení úseku.
Robotem se dá řešit spoustu dalších situací, které nemají s návěstidly nic společného. Ale to jsme mimo topic tohoto vlákna.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4896
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod Zlámalík » úte 20 zář, 2022 9:32 am

Fulda: čili myslíš, že postup by měl být: Mám před sebou obsazenou kolej - svítí stůj. Mám volnou kolej přímo - svítí volno (řízeno detektorem obsazení). Jedu do odbočky (například) - přepne se na 40 a něco (a to může být řízeno třeba spínačem na výhybce).
No jo, ale to jsme na úrovni drátů, není pro potřeby ovládání softwarem, kde můžu mít různé proměnné, uvažovat spíš o podmínkách typu "když něco, tak něco" a pracovat s aspekty? Nejsem zabezpečovák, jen si říkám, jestli má smysl se vracet k doslovné interpretaci této logiky nebo to jde dělat i jinak. Ptám se.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1838
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod fulda » úte 20 zář, 2022 10:50 am

Zlámalík píše:Fulda: čili myslíš, že postup by měl být: Mám před sebou obsazenou kolej - svítí stůj. Mám volnou kolej přímo - svítí volno (řízeno detektorem obsazení). Jedu do odbočky (například) - přepne se na 40 a něco (a to může být řízeno třeba spínačem na výhybce).
No jo, ale to jsme na úrovni drátů, není pro potřeby ovládání softwarem, kde můžu mít různé proměnné, uvažovat spíš o podmínkách typu "když něco, tak něco" a pracovat s aspekty? Nejsem zabezpečovák, jen si říkám, jestli má smysl se vracet k doslovné interpretaci této logiky nebo to jde dělat i jinak. Ptám se.

No tak návěstní soustava je takto definovaná. Jednoduchý přehled návěstí máš třeba TADY. Takže pokud to tak uděláš, tak jedeš podle reality.
ALE v čase digitálu není nutné tahat dráty od výhybky, dekodér si prostě přečte, jaký příkaz ta výhybka dostala, takže tam se nějakej ten drát ušetří. Detekci obsazení úseku také z různých důvodů čteš a posíláš do systému, takže to také není nutné drátovat. Stačí si jen správně nastavit ty vazby a nemusíš návěstidlo řešit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4896
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rucni ovladani svetelnych navestidel

Příspěvekod dudlifuk » stř 21 zář, 2022 9:08 am

ked je tu rec o rucnom ovladani navestidiel, predstavim svoj pohlad na problematiku. ten je velmi prozaicky, uprednostnujem maximalnu jednoduchost, t.j. ovladanie jednym tlacitkom. kratke video.napisal som si primitivny programcek v assemblery pre atmel ktory obsahuje jednotlive navesti a tlacitkom posuvam jednotlive stavy. Samozrejme sa nechcem porovnavat s osobnostami ako Fulda a Sidlo a tiez to neriesi dotaz Belgarata, som len prosty amater-naturista. Niesom ani nejaky odbornik na prevadzku zeleznice, slo mi iba o jedno, ak robim foto alebo video kolajiska tak tie svietiace navestidla to vyrazne ozivia. Vsetky su defaultne v stave "stoj" tak to vidavam aj v skutocnej zeleznici a obcas nejake navestidlo prepnem do ineho stavu. Najnovsie som program prepisal a stav sa dokaze zobrazovat aj na ovladacom panely cez zbernicu i2c, sluzi k tomu jednoduchy modul s pcf8574 za par centov na aliku.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků