LocoNet a modulovka

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

LocoNet a modulovka

Příspěvekod HonzaM » pát 09 zář, 2022 5:56 pm

Otevřel jsem toto samostatné vlákno, abychom neplevelili vlákno o součinnosti MGP a JMRI. Bude dobře si ujasnit jednotlivá fakta a jednotlivé pojmy. Pokud je mi známo, LocoNet pochází od firmy Digitrax. Centrály Digitrax mají dva konektory LocoNet, zapojené identicky, je tedy jedno, který použijí. Na vodičích 1 a 6 je signál RailCom. Nevím, kdo zavedl nebo kde se objevilo rozdělení na LocoNet B a LocoNet T, a co jsou rozvody označované jako X2 a X3, odkud toto označení pochází, kde je definováno. V sousedním vláknu Zdeno uvedl, že by se pro ovládání příslušenství měl používat samostatný rozvod X2, pro ovládání vlaků měl používat rozvod X3. Jenže autor LocoNetu, Digitrax, používá jak pro ovládání dekodérů pro výhybky, návěstidla i detekci obsazení, tak pro napájení kolejí jeden společný rozvod. Podle Zdena to dělá Digitrax špatně?
Naposledy upravil HonzaM dne ned 25 úno, 2024 3:01 pm, celkově upraveno 3
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: LocoNet X2 a X3

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 09 zář, 2022 6:10 pm

Ne Digitrax to dělá dobře.
Loconet B (booster)
Loconet T (throtle)
Jsem poprvé viděl u Uhlebrock IBX.
Jde o to že rozvod Loconet B odpovídá DIgitrax Loconetu.
Loconet T má na 1 a 6 stejnosměrné napětí určené pro napájení ovladačů.
Zdenova označení X pro rozvody zřejmě odpovídají označením rozhraní z dřevních dob Zababova a dneska jsou spíš jen pro matení veřejnosti.
Proto by bylo fajn kdyby zdeno dal odkaz na jejich popisy abychom my ostatní pochopili o čem ten hoch vlastně hovoří.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: LocoNet X2 a X3

Příspěvekod HonzaM » pát 09 zář, 2022 10:04 pm

Doporučuji podívat se na https://dccwiki.com/LocoNet#LocoNet_B
U LocoNetu T se požaduje vyšší zatížitelnost u vodičů 1 a 6, ale není zde řečeno, že by mělo jít o stejnosměrné napájení. O X2 nebo X3. ani zmínka v tomto materiálu, ani v normách NMRA.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: LocoNet X2 a X3

Příspěvekod zdeno » sob 10 zář, 2022 5:50 am

klidne se hadejte dal, mne slo jen o to, aby bylo videt na prvni pohled,
ci je to X3 nebo X2, teda ci je tam na pinech 1a 6 +/- RailSyn nebo +12V ??

dodatek:
X2 = sbernice pro prislusenstvi, kde je na pinech 1 a 6 pouzito +12V
X3 = sbernice pro boostre a ovladace, kde je na pinecch 1a 6 pouzit signal RailSyn
Pokud mate lepsi nazev, tak ho navrhnite.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: LocoNet X2 a X3

Příspěvekod HonzaM » sob 10 zář, 2022 6:58 am

My se nehádáme, neodpověděl jsi ale na otázku, kde se to označení vzalo, kdo ho vymyslel a definoval. Je to zřejmě lokální záležitost, NMRA ani FREMO to v materiálech které jsem našel nemá. Neznám žádného výrobce, který by vyráběl dekodéry a další příslušenství používající piny 1 a 6 pro napájení (ale samozřejmě neznám všechny výrobce). MGP to používá, je to ale systém vyvinutý a určený specificky pro modulovku, u níž jak jsi uvedl i ty je ovládání vlaků důsledně od ovládání stanic odděleno. Spojení s centrálou je dovoleno pouze přes jeden konkrétní konektor na jedné desce a jen po odejmutí propojek LN1 a LN6. MGP používá indukční detekci obsazení a je tím vyloučeno galvanické spojení s kolejovým napájením.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: LocoNet X2 a X3

Příspěvekod zdeno » sob 10 zář, 2022 7:56 am

ja se bavim o buducnosti, nezajima mne tvoje argumentace o minulosti.
Zkus pochopit, ze neni kazdy genialni ako ty a nepokazi si centralu spatnym pripojenim.
Proste ta moznost spatneho pripojeni tu je a je dulezite to v budoucnosti omezit.
Muzes to obkecavat ako chces, samo se to nenapravi.
---
Mne nenadavej, vsak dej sam navrh, ako zamezit zamene konektoru, aby se druhym neposkodila centrala jako tobe ?? ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: LocoNet X2 a X3

Příspěvekod BohousP » sob 10 zář, 2022 8:04 am

Zdeno, nejde o žádnou hádku. Prostě jen napiš, odkud pochází označení X2 a X3 a kde je popsáno pro případné zájemce. Že je to snaha zamezit budoucím problémům, je všem jasné.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: LocoNet X2 a X3

Příspěvekod zdeno » sob 10 zář, 2022 8:24 am

ten nazev vzniknul v klubu Zababov po roku 2002, nez se rozpadnul.
Potrebovali jsme rozlisit obe sbernice, protoze v normach Zababova je striktne zakazane obe sbernice spojovat.
A tento nazev je lepsi nez vypisovat cely popis sbernice.
Jinak to tak pisem ve vsech svych clancich, protoze se mi nechce vypisovat cely nazev.

dodatek, konkretni odkaz
https://doczz.cz/doc/256091/elektroinst ... odul%C5%AF
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: LocoNet X2 a X3

Příspěvekod BohousP » sob 10 zář, 2022 8:37 am

Díky
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: LocoNet X2 a X3

Příspěvekod HonzaM » sob 10 zář, 2022 10:20 am

zdeno píše:
dodatek, konkretni odkaz
https://doczz.cz/doc/256091/elektroinst ... odul%C5%AF

Díky za uvedení odkazu. Ovšem když jsem s tu brožuru prohledl, zjistil jsem,že:

1. V případě X2 se jedná o rozhraní tvořené konektory RJ45 (tedy osmipólovými!)
2. Uvádí se možnost použitíi i s vidlicemi RJ11 a RJ 12. To ovšem povede spíš k omylům a záměnám
3. Není zde ani zmínka o tom, že by tato sběrnice měla sloužit pro propojování komponent příslušenství fungujících na LocoNetu.
4. Není zde ani zmínka o tom, že by v rozhraní X2 měly být vodiče, které se v rozvodu LocoNetu označují 1 a 6, používány pro napájení
5. Není zde ani uvedeno, že je na prostředních dvou vodičích signál LocoNetu.
Naposledy upravil HonzaM dne sob 10 zář, 2022 10:50 am, celkově upraveno 2
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Sběrnice X2 a X3

Příspěvekod adix » sob 10 zář, 2022 9:07 pm

Podle té publikace tedy nemá X2 nic společného s LocoNetem. O co tedy Zdenovi jde?
adix
 
Příspěvky: 80
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: Sběrnice X2 a X3

Příspěvekod zdeno » ned 11 zář, 2022 5:59 am

adix píše:Podle té publikace tedy nemá X2 nic společného s LocoNetem. O co tedy Zdenovi jde?

viewtopic.php?f=6&t=14092#p312174
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Sběrnice X2 a X3

Příspěvekod HonzaM » ned 11 zář, 2022 10:52 am

X2 v tvém pojetí je tedy označení, které pro kabel s vodiči LocoNetu a stejnosměrného napětí kromě tebe asi nikdo jiný nepoužívá. Autor, kterého jsi jako autora označení X2 uvedl, tedy Zababov, s tím nic společného nemá, protože ten pod X2 rozumí napájení příslušenství z jiného zdroje, v tom příkladu v brožuře konkrétně z centrály Lenz. Sám můžeš pod X2 rozumět teď i do budoucna cokoli, pak ale nikomu nevnucuj aby to používal a dělal podle toho různé barvy konektorů nebo kabelů. Autor LocoNetu, Digitrax, použití LocoNetu pro ovladače a pro příslušenství nerozlišuje. A nezapleveluj prosím vlákno o JMRI a MGP.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Sběrnice X2 a X3

Příspěvekod zdeno » ned 11 zář, 2022 11:11 am

Mas moznost to nazvat jinak a mozna lepe. Treba to rozlisit !!
Jedna se o to, aby aj dalsi si nepokazili centralu ako ty !!

dodatek:
Digitrax to rozlisuje, zase klames, nazyva to Loconet T a Loconet B !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Sběrnice X2 a X3

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 12 zář, 2022 3:51 pm

zdeno píše:
adix píše:Podle té publikace tedy nemá X2 nic společného s LocoNetem. O co tedy Zdenovi jde?

viewtopic.php?f=6&t=14092#p312174

zdeno píše:
HonzaM píše:X2 v tvém pojetí je tedy označení, které pro kabel s vodiči LocoNetu a stejnosměrného napětí kromě tebe asi nikdo jiný nepoužívá. Autor, kterého jsi jako autora označení X2 uvedl, tedy Zababov, s tím nic společného nemá, protože ten pod X2 rozumí napájení příslušenství z jiného zdroje, v tom příkladu v brožuře konkrétně z centrály Lenz. Sám můžeš pod X2 rozumět teď i do budoucna cokoli, pak ale nikomu nevnucuj aby to používal a dělal podle toho různé barvy konektorů nebo kabelů. Autor LocoNetu, Digitrax, použití LocoNetu pro ovladače a pro příslušenství nerozlišuje. A nezapleveluj prosím vlákno o JMRI a MGP.

Mas moznost to nazvat jinak a mozna lepe. Treba to rozlisit !!
Jedna se o to, aby aj dalsi si nepokazili centralu ako ty !!

dodatek:
Digitrax to rozlisuje, zase klames, nazyva to Loconet T a Loconet B !!

Na to si přišel jak?
Na centrálách Digitrax jsem tohle označení neviděl - to už jsem tu psal. To by sis ale nesměl blokovat moje příspěvky že ;-)
Tohle zavedl pokud vím Uhlenbrock!
Další věcí je používání staré a hlavně neplatné normy, která vznikla v době, kdy Zababov ještě používal LENZ !!!!
Autorem je Vladimír Soukup.
Dokument byl poplatný své době, ale během roku se přežil.
Ve chvíli kdy jsme přestali používat LENZ a po zralé úvaze, se tato norma zneplatnila.
Takže promiň zdeno ale tím sem vznášíš naprosto nesmyslný a neopodstatněný chaos!!!
Naposledy upravil Zdenek Valter dne pon 12 zář, 2022 6:07 pm, celkově upraveno 1
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 návštevníků