LocoNet a modulovka

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Sběrnice X2 a X3

Příspěvekod zdeno » pon 12 zář, 2022 5:36 pm

Zdenek Valter píše:Takže promiň zdeno ale tím sem vznášíš naprosto nesmyslný a neopodstatněný chaos!!!


Hlavne ze si HonzaM znicil centralu, to je taky chaos. :D :D
Mne to je jedno, jak si to pojmenujete, ale treba to rozlisit a to moje (zababovske) X2 a X3 je stejne jako cokoliv jine !!
Bazirujete tu na chujovinach, ale sami nic nenavrhnete a delate ze sebe chudinky ukrivdene.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Sběrnice X2 a X3

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 12 zář, 2022 6:04 pm

Nevím jak jsi přišel na to, že MY OSTATNÍ na něčem bazírujeme!
Ten kdo bazíruje jsi bohužel Ty protože používáš stará označení rozhraní X co sis kdysi přečetl v klubu.
Teď po 20. letech jsi sem dal na odkaz na mrtvou normu Zababova, tak abychom konečně my ostatní pochopili o čem to vlastně hovoříš!!!
Nikdo Ti tu nebrání používat si co chceš a především patlat co chceš, ale především Ti nemůže nikdo rozumět, když to neumíš řádně vysvětlit jaké názvosloví používáš a poukázat na to odkud ho čerpáš.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Rozhraní X2 a X3

Příspěvekod zdeno » pon 12 zář, 2022 7:51 pm

a aby byl konecne klid, vyhlasujem sutaz na nazev sbenice, ktera pouziva na pinech 1 a 6 konektoru RJ12 6/6, stejnosmerne napeti +12V.
Potrebujeme to rozlisit od sbernice, ktera na pinech 1 a 6 pouziva RailSyn, teda zeslabeny signal DCC.
---
Uz mame jednu znicenu centralu a bylo by dobre se vyhnout dalsim chybam.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Rozhraní X2 a X3

Příspěvekod BohousP » pon 12 zář, 2022 7:54 pm

Už stačilo. Dál to číst nebudu a klikám na "Ukončit sledování tohoto tématu".
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Rozhraní X2 a X3

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 12 zář, 2022 9:53 pm

zdeno píše:a aby byl konecne klid, vyhlasujem sutaz na nazev sbenice, ktera pouziva na pinech 1 a 6 konektoru RJ12 6/6, stejnosmerne napeti +12V.
Potrebujeme to rozlisit od sbernice, ktera na pinech 1 a 6 pouziva RailSyn, teda zeslabeny signal DCC.
---
Uz mame jednu znicenu centralu a bylo by dobre se vyhnout dalsim chybam.


Kdybys nebyl slabý duchem a používal jsi klávesnici a hlavu pak by se podíval sem:
https://dccwiki.com/LocoNet

Zde je odstavec:

LocoNet Power
The LocoNet system has the following voltages and currents:

The command station has a 15mA pull-up, with a nominal 12V on the DATA signals (This is the LocoNet Termination).
Input impedance of a LocoNet device must be more than 47kOhms. This allows a max draw of 100uA at the minimum voltage.
Minimum voltage is 5V
It would require about 150 LocoNet devices to load the network to its maximum. This is much more than most layouts would have.
What are the Wires used for?
The wires in the LocoNet cable are used for the following signals (referenced to the pins on the connectors).

Pin Signal Voltage Colour
1 Rail Sync Positive (B) 7VDC White
2 Ground 0 Black
3 LocoNet 14.5VDC Red
4 Green
5 Ground 0 Yellow
6 Rail Sync Negative (A) 7VDC Blue
Colours can vary depending on the cable manufacturer.
RailSync is a differential signal, measuring from pins 1 to 6 should read 0V. Measure to Ground pin to determine voltage.

LocoNet B has the RailSync signals present for a Booster, limited to 200mA of current.
LocoNet T will have 12VDC/500mA present on pins 1 and 6 for powering throttles and other LocoNet devices, measured to the ground pin.
For this reason, boosters must be connected to LocoNet B.
Utility panels (LocoNet T) use a diode matrix to derive the needed 12VDC from the RailSync lines, which is provided to the front jacks.

Takže opravdu Zdenoušku není třeba nic vymýšlet ;-)
A zejména nematlat jsem nějaká X rozhraní !!!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Rozhraní X2 a X3

Příspěvekod HonzaM » úte 13 zář, 2022 7:25 am

Ještě bych doplnil.následující:
Digitrax, autor LocoNetu, používá pro sběrnici LocoNet pouze jediné zapojení, kdy na pinech 1 a 6 je RailSync a připojují se na ní jak ovladače, třeba DT402, DT500, UT2, UT4, ale také FRED nebo zdenovo OTO a OTO Duo. tak dekodéry pro příslušenství, třeba SE8C pro návěstidla a výhybky. LocoNet T zavedl Uhlenbrock, protože potřeboval napájení pro svůj ovládací pultík a zásuvku LocoNet T použil i Digikeijs u DR5000.
Označení LocoNet T nenajdete ani v normách NMRA. Je třeba to také neplést s použitím LocoNetu u MGP, u nějž se vodiče 1 a 6 rovněž používají pro napájení, ale není to Loconet T a nelze proto připojit stanici nebo kolejiště postavené na komponentách MGP přímo do zásuvky LocoNet T na DR5000 nebo Uhlenbrocku, ale vždy jen prostřednictvím universální napájecí desky a odstraněnými propojkami LN1 a LN6.
Rozhodně je nesprávné používat označení LocoNet T v rámci zařízení MGP (jak to použil autor webu http://www.railrama.modelova-kolejiste.cz).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozhraní X2 a X3

Příspěvekod HonzaM » pát 17 lis, 2023 9:55 am

Ono je to s označením X3 podobné jako s X1 a X2, které už se řadu let nepoužívají, viz materiál který jsem citoval v jednom příspěvku ve vláknu o ovládači OTO, kde jsou v doporučení pro stavbu modulů pasáže o X1´ X2 a X3 přeškrtnuté. Materiál na nějž se Zdeno odkazuje byl vždy jen doporučením, z dnešního pohledu jde o historický materiál který nelze považovat za normu. Jedná se o materíál ke stavbě modulů vytvořený v době, kdy se používaly centrály Lenz a bylo proto nutné odlišení rozvodu pro ovladače kde je jako zdroj signálu LocoNet pro ovladače uvedena centrála Digitrax DCS 100. Jde tedy jen o označení, ne o něco odlišného, jak se Zdeno pokouší tvrdit. Samozřejmě on může rozvodu LocoNet pro ovladače říkat jak chce. Není ale žádný důvod dnes označení X3 používat.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozhraní X2 a X3

Příspěvekod zdeno » pát 17 lis, 2023 10:06 am

HonzaM píše: Není ale žádný důvod dnes označení X3 používat.

Jeste mi prozrad, jak mi chces zabranit, ten terminus technikus pouzivat ?
Diky vasi snahe, aj ten nejvetsi zacatecnik dnes vi, co to "X3" znamena.
---
Toto je jedina duležita informace okolo X3:
To neni chyba centraly nebo ovladace, ale sbernice X3, staci jeden spatny kabel a je to v kybli.
V naproste vetsine je to dynamicka chyba, teda promenna v case.
Pokud je tam hazard, tak proste ovladace ztraci adresu. A je uplne jedno, jaky je to typ nebo vyrobce.
Takze pokud vam ovladace ztraci adresu, treba zkontrolovat cely rozvod X3. Teda kazdy jeden kabel, spojku a LoconetBox.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Rozhraní X2 a X3

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 17 lis, 2023 10:51 am

Ano X3 je označení, kterým tu mateš veřejnost!!!

Na centrálách žádné takové označení není!!!

Ja tedy může začátečník vědět co sakra tím X3 myslíš?

Rozvod Loconetu?
Rozvod XpressNetu?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Rozhraní X2 a X3

Příspěvekod HonzaM » pát 17 lis, 2023 11:52 am

Zdeno, jestli tady někdo blábolí, všichni si jistě všimli kdo to je. Nikdo Ti nebrání symbol X3 používat, jen prosím nikoho nepleť tvrzením že je X3 něco jiného než LocoNet. Na žádné z centrál které se v modulovce používají takové označení nenajdou. Jediný kdo možná na své centrále označení X3 používá jsi asi Ty.
Pokud jde o ztrátu adresy, bylo by vhodně v rozvodu LocoNetu pro ovladače použít RSCLD a rozdělit ho na čryři větve, pokud by ke ztrácení adresy docházelo, dalo by se hledat v které větví rozvodu k to u dochází.
Naposledy upravil HonzaM dne pát 17 lis, 2023 12:05 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozhraní X2 a X3

Příspěvekod Ivan » pát 17 lis, 2023 11:56 am

Zdeno, i já jako již poučenější, byť stále spíše začátečník až lehce pokročilý uživatel DCC jsem si z dlouhé a nesmyslné diskuze ohledně X3 odnesl, že je to naprostý blábol a skutečně tím může dojít k matení úplných začátečníků.

Označení nikde v normě nemá opory. To, že používáš značení s odkazem na nějakou historickou dohodu party nadšenců jen dokládá, že tvůj přístup je již za zenitem. Nerozporuji tvoje odborné znalosti jakožto konstruktéra, nicméně tvoje neustále výkřiky typu "vše je špatně, jen já mám pravdu" , vedou k zamykání vláken a zbytečným hádám.

Nerozumím tomu, proč ti již adminové nedali BAN.

Mimochodem, proč reaguješ na příspěvek Zdeňka Valtera , jehož obsah neznáš? To mluví za vše, chováš se jak malé dítě, které si vždy chce kopnout jako poslední.
Howg. Víc se k tomu nebudu vyjadřovat.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Rozhraní X2 a X3

Příspěvekod zdeno » pát 17 lis, 2023 12:23 pm

Ani nemusis, mne je vse uplne jasne !!
A vyjadrovat se ku necemu, cemu nerozumis je takove farizejske.
A pis jen za sebe, ne za druhe. Neodvolavej se na mnozinu neexistujicich lidli.
Nikdy jsem neodmitl poradit, ked to bylo slusne napisane.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Rozhraní X2 a X3

Příspěvekod rchlumecky » pát 17 lis, 2023 12:47 pm

Zdenek Valter píše:
zdeno píše:a aby byl konecne klid, vyhlasujem sutaz na nazev sbenice, ktera pouziva na pinech 1 a 6 konektoru RJ12 6/6, stejnosmerne napeti +12V.
Potrebujeme to rozlisit od sbernice, ktera na pinech 1 a 6 pouziva RailSyn, teda zeslabeny signal DCC.
---
Uz mame jednu znicenu centralu a bylo by dobre se vyhnout dalsim chybam.


Kdybys nebyl slabý duchem a používal jsi klávesnici a hlavu pak by se podíval sem:
https://dccwiki.com/LocoNet

Zde je odstavec:

LocoNet Power
The LocoNet system has the following voltages and currents:

The command station has a 15mA pull-up, with a nominal 12V on the DATA signals (This is the LocoNet Termination).
Input impedance of a LocoNet device must be more than 47kOhms. This allows a max draw of 100uA at the minimum voltage.
Minimum voltage is 5V
It would require about 150 LocoNet devices to load the network to its maximum. This is much more than most layouts would have.
What are the Wires used for?
The wires in the LocoNet cable are used for the following signals (referenced to the pins on the connectors).

Pin Signal Voltage Colour
1 Rail Sync Positive (B) 7VDC White
2 Ground 0 Black
3 LocoNet 14.5VDC Red
4 Green
5 Ground 0 Yellow
6 Rail Sync Negative (A) 7VDC Blue
Colours can vary depending on the cable manufacturer.
RailSync is a differential signal, measuring from pins 1 to 6 should read 0V. Measure to Ground pin to determine voltage.

LocoNet B has the RailSync signals present for a Booster, limited to 200mA of current.
LocoNet T will have 12VDC/500mA present on pins 1 and 6 for powering throttles and other LocoNet devices, measured to the ground pin.
For this reason, boosters must be connected to LocoNet B.
Utility panels (LocoNet T) use a diode matrix to derive the needed 12VDC from the RailSync lines, which is provided to the front jacks.

Takže opravdu Zdenoušku není třeba nic vymýšlet ;-)
A zejména nematlat jsem nějaká X rozhraní !!!



Já nevím, mě ten popis přijde matoucí - tak nějak tušíme, ale :
- kde by se tam asi tak vzalo +-7V ? ... to jako berou průměr 0 a 14V když to kmitá ?
- někdo v centrále vyrábí -7V ? to asi ne co

I to LoconetT podle výstupu vypadá jinak viz obrázky teď z DR5000 - první obrázek T (měřeno vůři GND pinům 2-5 ) - z toho vypadá, že na 1 je +12V a na 6 je GND
Druhý obrázek LoconetB - nepřekvapivě 1 a 6 oba +12V kmitaj přesně opačně dle DCC
Přílohy
WhatsApp Image 2023-11-17 at 13.31.04.jpeg
WhatsApp Image 2023-11-17 at 13.31.09.jpeg
http://vlacky.jilove.net , H0, ČD i ČSD, GeoLine na koberci, Digitrax Loconet, DT402D - fakt dobrý !
rchlumecky
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 12 kvě, 2008 11:58 am

Re: Rozhraní X2 a X3

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 17 lis, 2023 12:59 pm

Ivan píše:Zdeno, i já jako již poučenější, byť stále spíše začátečník až lehce pokročilý uživatel DCC jsem si z dlouhé a nesmyslné diskuze ohledně X3 odnesl, že je to naprostý blábol a skutečně tím může dojít k matení úplných začátečníků.

Označení nikde v normě nemá opory. To, že používáš značení s odkazem na nějakou historickou dohodu party nadšenců jen dokládá, že tvůj přístup je již za zenitem. Nerozporuji tvoje odborné znalosti jakožto konstruktéra, nicméně tvoje neustále výkřiky typu "vše je špatně, jen já mám pravdu" , vedou k zamykání vláken a zbytečným hádám.

Tohle tesat do kamene!

Ivane děkuji za Tvé vyjádření!!
Lépe bych to nenapsal!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Rozhraní X2 a X3

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 17 lis, 2023 1:19 pm

rchlumecky píše:Já nevím, mě ten popis přijde matoucí - tak nějak tušíme, ale :
- kde by se tam asi tak vzalo +-7V ? ... to jako berou průměr 0 a 14V když to kmitá ?
- někdo v centrále vyrábí -7V ? to asi ne co


Tohle je spíš na ověření na konkrétní centrále.

rchlumecky píše:I to LoconetT podle výstupu vypadá jinak viz obrázky teď z DR5000 - první obrázek T (měřeno vůři GND pinům 2-5 ) - z toho vypadá, že na 1 je +12V a na 6 je GND
Druhý obrázek LoconetB - nepřekvapivě 1 a 6 oba +12V kmitaj přesně opačně dle DCC

Jenže připojené prvky - ovladače by neměly mít propojené napájení PIN 1 a 6 se signály Loconetu (2-5 a 3-4) zde by mělo být galvanicky odděleno.
Já bezpečně vím, že o boosteru si přes optron (galvanické oddělení) bere signál z Railsync (1,6) diferenciálně a s GND z rozvodu Loconetu spojen není.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků