MGP a JMRI

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod Jirkátor » úte 23 led, 2024 5:17 pm

Ať si to každý dělá po svém, ale nebylo by snazší a účelnější dát pod výhybky serva nebo přestavníky a nechat jejich přestavování na MGP? Tohle se mi zdá zbytečně komplikované. Neznám ovšem detaily tvého kolejiště a možnosti dodatečné montáže serv pod kolejiště.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod Zlámalík » úte 23 led, 2024 7:33 pm

Jestli chápu, tak kolega píše o "zhlaví rozsáhlejší stanice". Tedy asi je tam výhybek povíc a protože je má blízko u sebe, ovládá je ručně (třeba kvůli ceně). Pokud tam ale má spínače na ohlasy, jak píše, může to využít právě pro návěstění a další závislosti.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod Jirkátor » úte 23 led, 2024 7:45 pm

Pokud už by se pouštěl do přestavby a použil ovládání počátečním a koncovým tlačítkem
sirka7 píše:.. lze i bez přestavníků naprogramovat na tomto zhlaví cestový systém "odkud-kam" a volnoznak u příslušné koleje? ...

pak se ta serva či přestavníky opravdu nabízí a nebude potřeba řešit podobné problémy.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod sidlo » úte 23 led, 2024 7:53 pm

sirka7 píše:(něco jako TEST se závislým stanovištěm)

Jirkátor píše:pak se ta serva či přestavníky opravdu nabízí a nebude potřeba řešit podobné problémy.

Kolega neřeší problémy. Prostě modeluje činnost zabezpečovacího zařízení s ručně přestavovanými výhybkami. Takových stanic je u nás hodně.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod Jirkátor » úte 23 led, 2024 8:15 pm

Asi by se měl vyjádřit přímo on sám. Já to pochopil spíš jako Zlámalík o kousek výš.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod HonzaM » stř 24 led, 2024 3:26 pm

Je nutné mít víc informací. Napsal jsem autorovi příspěvku SZ.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod HonzaM » sob 27 led, 2024 10:40 am

Zlámalík píše:Jestli chápu, tak kolega píše o "zhlaví rozsáhlejší stanice". Tedy asi je tam výhybek povíc a protože je má blízko u sebe, ovládá je ručně (třeba kvůli ceně). Pokud tam ale má spínače na ohlasy, jak píše, může to využít právě pro návěstění a další závislosti.

Systém MGP je založen na principu, že stisk tlačítek odkud - kam má dvě fukce. Prvni funkcí je zadání stavu jednotlivých výhybek pro danou cestu. Stejnými tlačítky odkud-kam se postaví trasa, která vytvoří dva příkazy. První příkaz zvolí cestu sestávající z poloh příslušných výhybek a druhý adresu návěstidla, přičemž návěstní dekodér má pro každé návěstidlo naprogramováno jaká má být poloha výhybek v dané cestě. Pokud by z nějakého důvodu došlo k tomu, že by se některá výhybka nepřehodila do příslušné polohy, zůstane návěstidlo na "stůj". V systému MGP výyhybkové dekodéry i servodekodéry vysílají zpětné hlášení o poloze výhybek, pro stanovení návěsti není tedy rozhodující jaký příkaz polohy výhybek byl volbou odkud-kam vyslán, ale jaká poloha výhybek opravdu je.
Každé návěstidlo má svou adresu, technicky by bylo zřejmě řešitelné mít pro každé návěstidlo tlačítko s touto adresou a jeho stisk by vyslal příkaz "výhybka přímo" (ten se v řadě případů využívá i jako "zapnout" - v angličtině totiž má "switch" více významů, může to být jak "výhybka", tak "spínač", takže "switch closed" může znamenat jak "výhybka přímo", tak "spínač sepnut"). Při programovaní se na to dá zvyknout. Určitě to znáte i v mnoha jiných případech, kdy je čeština bohatší než angličtina.
Snad jsem to popsal srozumitelně.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod Jirkátor » sob 27 led, 2024 11:46 am

Ten výraz "switch" byl pro mne úplně na začátku hodně matoucí. Později jsem pochopil jeho použití pro dvě různé věci a pak už to bylo v pohodě.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod marian_r » sob 27 led, 2024 6:24 pm

Switch switch to switch switch?

Používa sa aj turnout a point.
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod HonzaM » sob 27 led, 2024 9:51 pm

marian_r píše:Switch switch to switch switch?

Používa sa aj turnout a point.

To samozřejmě vím, výrobce zařízení se ale rozhodl pro switch a tak to respektujeme. Zjednodušuje to tvorbu aplikace a dá se na to zvyknout, což myslím potvrdí všichni čeští uživatelé.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod fulda » ned 31 bře, 2024 9:43 am

Předmět: NanoL

HonzaM píše:To je prima, to se Ti povedlo. LocoNet je obousměrný a máš i DCC do kolejí. Uměla by centrála by pŕíkazy na DCC vyslat v LocoNetu?



Předmět: NanoL

HonzaM píše:Jake jsou podle Tebe lepší systémy a proč je nikdo nepoužívá? Smysl mé otázky je jednoduchý, výhybky a další pŕíslušenstvi se ovládají po DCC a bylo by zajímavé jejich prostřednictvím ovládat komponenty MGP.


Asi by bylo lepší se na MGP ptát ve vláknu o MGP.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 návštevníků