TainController 9G a DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod zdeno » pon 29 srp, 2022 10:24 am

HonzaM píše:
zdeno píše:
Teda je mozne nastavit koncove dorazy mechanicky a ne naprogramovat !! Motas to strasne !!
.

Napsal jsem snad dost jasně, že je možné koncové dorazy naprogramovat, ne nastavit mechanicky.


Vsak pisem, ze v tom mas poradny gulas !! Programovani neni mechanicky kontakt, ale neco virtualne !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod zdeno » pon 29 srp, 2022 10:25 am

HonzaM píše:Je cesta na obrazovce na obrazovce nastavená vždy správně, ačkoli vlak jede jinak?

Urcite je jina, jinak by sem nepisal, ze to je spatne !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod Zlámalík » pon 29 srp, 2022 10:39 am

Všichni sem, už se zase bijou! :lol: :lol: :lol:

Hoši kua nechcete toho nechat?
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod zdeno » pon 29 srp, 2022 11:04 am

Zlámalík píše:Všichni sem, už se zase bijou! :lol: :lol: :lol:
Hoši kua nechcete toho nechat?

Ked ti nevadi, ze se tu pisi bludy !!
Ako jinak se da naprogramovat kontakt, nez ze je zapnuty nebo vypnuty ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 29 srp, 2022 11:12 am

HonzaM píše:Problém není v samotném vytvoření zpětného hlášení, ale v tom, aby na něj TrainController reagoval, aby tedy nebyla výhybka za přestavenou požadována již na základě toho, že byl dekodéru úspěšně poslán příkaz k jejímu přestavení, ale až zpráva, že k přestavení skutečně došlo.
Pokus se zjistit, z jakého důvodu k přestavení nedochází, zda například servodekodér sice dostal z centrály příkaz k přestavení, ale k nedošlo k němu z důvodu poruchy dekodéru.
Nejsem ale odborník na TrainController (ačkoli ho už řadu let používám), takže nevím, zda má možnost použít informaci o přestavení ve formě zpětného hlášení.

Tohle je zřejmě problém Traincontroleru.

Zde si myslím, že zobrazení Traicontroleru se nastaví po vyslání povelu k přestavení výhybky, ale ty chceš (zed70) aby se zobrazil stav podle koncového spínače - tedy skutečný stav.
To je podle mne otázka na tvůrce programu, jestli to program umí.

Tady je i otázka na zkušené - uměl by to třeba PanelPro?
Naposledy upravil Zdenek Valter dne pon 29 srp, 2022 12:36 pm, celkově upraveno 1
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod HonzaM » pon 29 srp, 2022 11:19 am

zdeno píše:
HonzaM píše:
zdeno píše:
Teda je mozne nastavit koncove dorazy mechanicky a ne naprogramovat !! Motas to strasne !!
.

Napsal jsem snad dost jasně, že je možné koncové polohy naprogramovat, ne nastavit mechanicky.


Vsak pisem, ze v tom mas poradny gulas !! Programovani neni mechanicky kontakt, ale neco virtualne !!
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod HonzaM » pon 29 srp, 2022 11:27 am

zdeno píše:
Zlámalík píše:Všichni sem, už se zase bijou! :lol: :lol: :lol:
Hoši kua nechcete toho nechat?

Ked ti nevadi, ze se tu pisi bludy !!
Ako jinak se da naprogramovat kontakt, nez ze je zapnuty nebo vypnuty ??

Proč sem pleteš kontakt, tady nikdo o kontaktu ani jeho programování nemluví. Koncovou polohu serva lze nastavit i jinak než kontaktem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod Zlámalík » pon 29 srp, 2022 11:40 am

Sakra, nejde o bludy, nejde o kontakt. Jde o slušné chování a odpověď na položený dotaz.

zed70 píše:...občas se mně stane, že v TC9 mám nastavenou cestu, ale lokomotiva jede jiným směrem z důvodu, že servo se nepřestavělo do správné vlakové cesty.
Proto jsem se rozhodl kolejiště doplnit a zpětné hlášení pomocí mikrospínače u servopřestavníku.
Potřebuji poradit jaký dekodér mně bude v TC a DR5000 fungovat a jak to zprovoznit.

Kolega se ptá, jaký dekodér použít a tipnul bych, že mu bude pro začátek stačit prostý kontakt u přestavníku - asi řeší, že se výhybka nepřestaví vůbec a ne, že mu jazyky nedolehnou či nějaké podobné detaily, to by asi asi ptal jinak.
Přestaňte si do toho projektovat svoje přání a bolístky. Jestli to chcete rozvést, bylo by dobře se zeptat na další informace, kdy se to kolegovi děje atd., bez toho je to jen vaše exhibice.
Tak prosím ukažte, že jste profíci a buď mu na to dejte odpověď, nebo toho nechte, jste jak malí. Sorry, ale kdo to tady má číst.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 29 srp, 2022 12:40 pm

Zlámalík píše:Sakra, nejde o bludy, nejde o kontakt. Jde o slušné chování a odpověď na položený dotaz.

zed70 píše:...občas se mně stane, že v TC9 mám nastavenou cestu, ale lokomotiva jede jiným směrem z důvodu, že servo se nepřestavělo do správné vlakové cesty.
Proto jsem se rozhodl kolejiště doplnit a zpětné hlášení pomocí mikrospínače u servopřestavníku.
Potřebuji poradit jaký dekodér mně bude v TC a DR5000 fungovat a jak to zprovoznit.

Kolega se ptá, jaký dekodér použít a tipnul bych, že mu bude pro začátek stačit prostý kontakt u přestavníku - asi řeší, že se výhybka nepřestaví vůbec a ne, že mu jazyky nedolehnou či nějaké podobné detaily, to by asi asi ptal jinak.
Přestaňte si do toho projektovat svoje přání a bolístky. Jestli to chcete rozvést, bylo by dobře se zeptat na další informace, kdy se to kolegovi děje atd., bez toho je to jen vaše exhibice.
Tak prosím ukažte, že jste profíci a buď mu na to dejte odpověď, nebo toho nechte, jste jak malí. Sorry, ale kdo to tady má číst.

Díky za nasměrování diskuse do věcné roviny.
Umí tedy TC zobrazit stav přestavení pole zpětného hlášení?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

OT Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod sidlo » pon 29 srp, 2022 12:42 pm

Zdenek Valter píše:Tohle zřejmě problém Traincontroleru.

Zde si myslím, že zobrazení Traicontroleru se nastaví po vyslání povelu k přestavení výhybky, ale ty chceš aby se zobrazil stav podle koncového spínače - tedy skutečný stav.
To je podle mne otázka na tvůrce programu, jestli to program umí.

Tady je i otázka na zkušené - uměl by to třeba PanelPro?

TrainController neznám, ale pokud vím, tak nějaká omezení má.

JMRI v PanelPro umí rozeznávat čtyři stavy výhybky, přičemž v provozu mají význam pouze tři stavy - přímo, do odbočky a neznámý stav. Neznámý stav znamená, že není ani přímo ani do odbočky. Tento stav značí že výhybka je v procesu přestavování. Podle typu přestavníku může tento stav trvat i několik vteřin. Celé to pak také závisí na použitém typu ohlasu -- monitoring, delayed, onesensor, twosensor, exact a lnalternate; ale to už zabíháme příliš do podrobností.

Všechny typy panelů v JMRI - Panel Editor, Control Pane Editor i Layout Editor umí všechny stavy výhybky zobrazit. Zobrazení stavu výhybky neznámý není omezeno časem (není vyžadováno časové zpoždění okamžiku kontroly polohy výhybky) ani režimem provozu (není vyžadován automatický provoz, funguje i v ručním režimu), tak jak to mohou vyžadovat jiné programy.

Samozřejmě že program to umí nejenom zobrazit, ale i se stavem počítat. Takže se nepostaví volnoznak na návěstidle dokud všechny výhybky neohlásí konec přestavování do požadované polohy. Sledování stavu přestavení výhybky jsem musel na modulišti v kroužku zavést poté, co se množily případy přeslechů dcc příkazů na dekodérech. Pokud se přestavování nedokončí do stanoveného času (10 - 20 sekund), tak se stavění cesty zruší. Ostatně o tom je téma tohoto vlákna.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod jamik22 » pon 29 srp, 2022 2:28 pm

To je zase plevele a odpresentovaného ega :oops:
A jak praví klasik vše již bylo řečeno
http://lokopin.wz.cz/digital/ohlas.htm
Pokud bude tazatel potřebovat další info, ať se obrátí na Martina. Určitě mu rád poradí a dozví se mnohem více než v tomto vláknu :)
jamik22
 
Příspěvky: 481
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod Trixt » pon 29 srp, 2022 2:39 pm

TC dokáže zpětně kontrolovat polohu výhybky na základě indikátoru. Stačí ve vlastnostech výhybky na záložce "Připojení" kliknout na tlačítko "Kontrola polohy" a zde zvolit zpětný ohlas, který indikuje buď polohu serva či přestavníku nebo fyzicky jazyků výhybky. Zde si pak uživatel může i nastavit, co má TC v případě nesouladu požadovaného a skutečného stavu výhybky udělat.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod zdeno » pon 29 srp, 2022 3:35 pm

jamik22 píše:To je zase plevele a odpresentovaného ega :oops:

presne, MGP v prezentaci HonzaM je nesmrtelne a naprosto dokonale !! :D :D
---
Ono ale hodne zalezi na tom, jak ten zpetny ohlas udelat.
Teda za cenu dalsiho spinaciho kontaktu anebo pouzit kontakty zabudovane ve vyhybke.
Ohlas od ovladace asi nebude to prave orechove.
---
Dalsi problem je, jak to do TC dostat, teda S88 nebo Loconet ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod HonzaM » pon 29 srp, 2022 3:40 pm

Pro zpětné hlášení lze k DR5000 použít téměř libovolné dekodéry zpětného hlášení, prakticky tedy prostřednictvím sběrnice S88 nebo LocoNet. Jak píše Trixt, ve vlastnostech výhybky na záložce "Připojení" vybrat položku "Kontrola polohy". Tam je potřeba zadat použitý digitální systém a příslušnou adresu.
Můžete tedy použít například šestnáctivstupové Digikeijs DR4088 CS nebo DR4088LN-CS, případně v podstatě jakékoli jiné dekodéry pro sběrnice LocoNet nebo S88. Je dobré si předem rozmyslet pro co budete chtít zpětné hlášení následně využívat, pravděpodobně tedy to vedle polohy výhybek bude například obsazení úseků, a kolik tedy budete zpětných hlášení potřebovat, zvažovat také, zda budete třeba chtít využít možnosti zobrazení adresy lokomotivy, pak budete potřebovat DR5088RC a je proto vhodné již od počátku použít Loconet.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod HonzaM » pon 29 srp, 2022 4:20 pm

zdeno píše:presne, MGP v prezentaci HonzaM je nesmrtelne a naprosto dokonale !! :D :D
---
Ono ale hodne zalezi na tom, jak ten zpetny ohlas udelat.
Teda za cenu dalsiho spinaciho kontaktu anebo pouzit kontakty zabudovane ve vyhybke.
Ohlas od ovladace asi nebude to prave orechove.
---
Dalsi problem je, jak to do TC dostat, teda S88 nebo Loconet ??

Byl jsi to ty kdo tady začal prezentovat své servodekodéry, já jsem na to pouze reagoval v následujícím příspěvku, kde jsem napsal že MGP má jiný způsob zpětného hlášení. To těžko můžeš považovat za prezentaci. Do tohoto vlákna to nepatří, na dekodéry se tu nikdo neptal.
Omlouvám se za svůj omyl, kdy jsem napsal, že nevím zda TrainController následnou kontrolu polohy výhybky využívá. Dosud jsem ji totiž nepoužíval. Teď jsem si ho zapnul a přesvědčil jsem se nejen o tom, že tuto funkci má, ale zjistil jsem i jak se programuje. Použít se k tomu dá v podstatě jakýkoli systém zpětného hlášení, pro mé použití přichází v úvahu pouze LocoNet.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 50 návštevníků