TainController 9G a DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 29 srp, 2022 4:34 pm

Chlapci díky za odpovědi - předpokládám, že to uspokojí i tazatele a zakladatele tohoto vlákna.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod zed70 » pon 29 srp, 2022 7:26 pm

sidlo píše:
JaroHo píše:Pokud traincontroller pošle mašinu jinou cestou tak je v něm asi něco napsaný blbě, ne?

Ale kolega o tom přeci píše:
zed70 píše:Používám TC9G a ústřednu DR5000, občas se mně stane, že v TC9 mám nastavenou cestu, ale lokomotiva jede jiným směrem z důvodu, že servo se nepřestavělo do správné vlakové cesty.

Což je poměrně běžný jev. Prostě informace k dekodéru z nějakého důvodu nedorazila. A jak píšu ve výše uvedeném odkazu, tak bez ohlasu výhybky se počítačem řízené kolejiště neobejde.

Je celkem jedno, jaký ohlas výhybky se použije. Úplně stačí levný S88. Stejně tak je jedno jaký dekodér serva se použije. Majitel si vybere to co mu vyhovuje.

Problém může nastat jak ty informace spojit v programu. V JMRI je to připravené. Jak fungují jiné programy nevím.

https://www.youtube.com/watch?v=2yM_s5HZbE8


To je přesně ono!
Dostal jsem info od pana Krále, že postačí S88 (mám od něho veškeré komponenty) odpor 15-22 Kilo a mikrospínač.
Doufám, že toto pomůže i jiným modelářům.
zed70
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 12 zář, 2019 6:48 am

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod JaroHo » pon 29 srp, 2022 8:24 pm

sidlo píše:
JaroHo píše:Pokud traincontroller pošle mašinu jinou cestou tak je v něm asi něco napsaný blbě, ne?

Ale kolega o tom přeci píše:
Já to určitě četl, a dohady těch dvou mi vymazaly ramku. soráč
Takže i tak je to pro mě informace. Já s ohlasy na kolejích do teď nepočítal :mrgreen:
edit: výhybek
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod fulda » pon 29 srp, 2022 9:13 pm

zed70 píše:Dostal jsem info od pana Krále, že postačí S88 (mám od něho veškeré komponenty) odpor 15-22 Kilo a mikrospínač.
Doufám, že toto pomůže i jiným modelářům.

:D :D :D :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Stačí vyhodit dekodér s chybou popsanou v roce 2011.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod sidlo » úte 30 srp, 2022 5:03 am

zed70 píše:Dostal jsem info od pana Krále, že postačí S88 (mám od něho veškeré komponenty) odpor 15-22 Kilo a mikrospínač.

Od http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/ kupuji stavebnice ohlas S88 a dělám na nich tuto úpravu https://sites.google.com/site/sidloweb1/zp%C4%9Btn%C3%BD-ohlas-s88

S88-vyhybky.jpg
S88-vyhybky.jpg (18.24 KiB) Zobrazeno 1838 krát


Pro serva používáme držáky z 3D tisku např. https://www.moje-vlacky.cz/stavba/modelarske-servo-jako-prestavnik/

servodrzak.jpg
servodrzak.jpg (14.53 KiB) Zobrazeno 1838 krát


Jeden S88 enkodér obslouží 4 serva. Na servu je třeba pečlivě nastavit výchylky koncových pozic páky tak aby byla výhybka správně přestavena a současně byl správně sepnut koncový spínač.

Existují i jiná řešení.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod belgarat » úte 30 srp, 2022 7:22 am

Zajimavy ... v tuhle chvili mam uz Fuldo-servo-dekodery na 3 kolejistich, na 2 z nich pouzivam JMRI, na jednom Rocrail, na VSECH se prepinaji sady vyhybek pri staveni cesty na zhlavi, a 'selhani' neprehozenim serva nemam ani jedno. Ze je servo blbe serizene, a nedotlaci jazyk - to ano. Ale ignorovani prikazu mi predvedlo JENOM JMRI v kombinaci s NanoX - a byl to softwarovy problem v JMRI; pri pouziti JMRI+DR5k se tento stav vyskytovat z principu nemuze. Porad se domnivam ze zpetny ohlas prestavniku neni nezbytny.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod sidlo » úte 30 srp, 2022 7:49 am

Za slovo běžné si dosaďte několikrát za den.
Program JMRI, centrála DR5000, dekodér serva DIGI-CZ, dekodéry návěstidel UNI16ARD-NAV-EX, zpětný ohlas S88 diody, zesilovače SPAX.
- přeslech povelu DCC pro servo - běžné
- přeslech povelu DCC pro návěstidlo - běžné
- falešná detekce obsazení - běžné
- přeslech povelu na LocoNet - běžné

Vše závisí na hustotě provozu, hustotě dekodérů a zpětného ohlasu v daném místě moduliště, a použitých dekodérech v lokomotivách (zvukové dělají větší paseku).

Aby byl zajištěn spolehlivý provoz tak je to kombinace hardwarových opatření (změny proti zapojení z výroby) a softwarových opatření jak firmware (převodníky LocoNet) tak programu v JMRI. Spolehlivý provoz se zajistit dá. Vyžaduje to ale pečlivé sledování provozu, správné vyhodnocení příčiny problému a realizaci správných opatření.

Posouzení, zdali jsou některá opatření nezbytná nebo zbytná, nechám na uživateli.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod zdeno » úte 30 srp, 2022 8:40 am

sidlo píše:- přeslech povelu DCC pro servo - běžné
- přeslech povelu DCC pro návěstidlo - běžné
- falešná detekce obsazení - běžné
- přeslech povelu na LocoNet - běžné

ku kazdemu problemu bych mohl pisat romany a stejne bych nevystihnul vsechny zrady. :(
---
Ale jedno vseobecne doporuceni bych mel, na kazde udelatko jeden ovladac.
Sdruzene ovladace jsou vzdy problematicke, je nutne kvalitni bufferovani a okamzite cisteni bafru od nepotrebnych prikazu.
Teda podchyceni a osetreni chybovych stavu je zaklad programovaci prace.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod fulda » úte 30 srp, 2022 10:34 am

belgarat píše:Zajimavy ... v tuhle chvili mam uz Fuldo-servo-dekodery na 3 kolejistich, na 2 z nich pouzivam JMRI, na jednom Rocrail, na VSECH se prepinaji sady vyhybek pri staveni cesty na zhlavi, a 'selhani' neprehozenim serva nemam ani jedno. Ze je servo blbe serizene, a nedotlaci jazyk - to ano. Ale ignorovani prikazu mi predvedlo JENOM JMRI v kombinaci s NanoX - a byl to softwarovy problem v JMRI; pri pouziti JMRI+DR5k se tento stav vyskytovat z principu nemuze. Porad se domnivam ze zpetny ohlas prestavniku neni nezbytny.

Zase to vyvolá flamewar. Podstatné je to, že používáš Fuldo-servo-dekodery a nepoužíváš defektní produkt od nejmenovaného dodavatele. On se prostě zed70 odvděčil za loajalitu tím, že mu prodal 11 let staré smetí ze skladu, které už nikdo nechtěl, neb obsahuje chyby. Ale nevadí, teď mu k tomu prodá ještě další smetí a tím se to určitě zlepší. A když ne, tak ještě nějaké jiné smetí.
Aneb komu není rady, tomu není vzájemné hospodářské pomoci.

Jako by jsi neznal TOHLE vlákno.


sidlo píše:Vše závisí na hustotě provozu, hustotě dekodérů a zpětného ohlasu v daném místě moduliště, a použitých dekodérech v lokomotivách (zvukové dělají větší paseku).

Bych si dovolil upozornit na rozdíl mezi modulištěm a domácím kolejištěm.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: TainController 9G a DR5000

Příspěvekod belgarat » úte 30 srp, 2022 10:53 am

Podotkl bych, ze provozovat neco na JMRI je o hubu -- cely ten software je principialne, diky navrhovym chybam, spatne sesynchronizovany. Tyhle chyby se prave projevuji "statisticky" - takze ne, v prostredi ktere ovlada JMRI je ztrata (resp. nevydani) odchoziho povelu, ci ztraceni / nekorektni zpracovani prichoziho ohlasu ocekavane. Sidlo - neni to nic nenavistneho, do JMRI jsem koukal a hral si s implementaci docela dlouho. Beru overeni z nezavisleho HW, ze se skutecne povel (resp. ohlas) objevi na sbernici ale neprovede se.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků