DR 4018 - nastavení

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

DR 4018 - nastavení

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 21 srp, 2022 5:39 pm

Ahoj,
potřebuji poradit. Už jsem z toho střídavě vytočený, střídavě nešťastný.

Rád bych používal funkční dekodér pro spínání osvětlení, ale pořád se mi nedaří nastavit ho, aby fungoval jako 16 nezávislých výstupů.
samotné nastavení CV je problém. Zkouším pře PC aplikace DR5000 - hlásí to chybu, zkouším to přes multimouse - hlásí err2, zklouším pře Z21 - chyba v programování. Přitom se občas tváří, jako když se CV změní.
CV 47=0 funguje vše jako přestavníky tzn blikne jedna nebo druhá led připojená k výstupu. Po nastavení CV47=1 - teda tím nastavením si nejsem jist, protože mi to stále hlásí chy programování, ale přepne se to na trvalý svit.
Zkusil jsem nastavil CV 47 na hodnotu 1 dle manuálu, a výsledek byl ten, že výstupy sice svítí trvale, ale nefungují samostatně. Přepínají se doslova všelijak.

Připojil jsem si na test ledky k výstupům 1- červená, 2- zelená ,3 žlutá,4 červená2,7 zelená2 ,9 žlutá2. Volba byla první 4 postupně + dva náhodné výstupy
Co fakt nechápu, proč např. přepnutí výstupu 2 přepíná i další výstupy Zdá se mi, že to funguje ve skupinách po čtyřech výstupech, ale nejsem si jist
např:
1 on, 2-9 off - svítí Č (stejně tak pokud je vždy zapnutý pouze jediný výstup)
1 on, 2 on, 3-9 off svítí Č (pouze)
1 off, 2 on, 3-9 off svití Z
1 off 2 on , 3 on, 4off-9 off svítí Z+Ž
1 on, 2on,3 on 4-9 off svítí Č
1 on, 2on, 3 on, 4 on, 7 on 9 on svítí č + č2
1 on, 2 on,3 on, 4 off, 7 on, 9 on svítí č+z2+ ž2
a tak bych mohl pokračovat
jsem z toho vedle, přijde mi, že tam je nějaká závislost pro návěstidla, ale ta by měla být s CV 47= 7


PS: snažil jsem se dekodér i resetovat, ale nedaří se. Vím, že je problém mezi židlí a ovladači, ale mořím se s tím už druhý den marně.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: DR 4018 - nastavení

Příspěvekod workous » ned 21 srp, 2022 6:22 pm

Ahoj Michale uvedený dekodér nemám, ale myslím, že postupuješ dobře jde o to, že ti to hazí chybu při programování jak píšeš... nemůže být dekodér vadný? Zkoušel jsi možnost 47/0 kdy budou spínat dvojice pro elektromagnetický přestavník? Jen, aby jsi věděl zda je funkční v jiném režimu na výstupech můžeš nechat ledky...

P.S. dokažeš vyčíst přes centrálu jakou hodnotu máš na CV 47? Originál manuál asi máš jinak je zde https://support.digikeijs.com/hc/en-us/ ... 18-Manuals
Přílohy
Program1.png
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: DR 4018 - nastavení

Příspěvekod workous » ned 21 srp, 2022 6:31 pm

Pro resetování do továrního nastavení musí být desetinná hodnota 8 zapsána na CV8.
Poté, co jste popsali CV 8, musíte před pokračováním s dalším krokem opustit režim programování centrální jednotky.
8. Odpojte připojení napájení a signálu od programovací stopy.
9. Připojte konektory napájení a signálu k hlavní stopě vašeho ovládacího panelu.
Nyní zelená vedla vedle napájecího konektoru a červená vedla oba znovu rozsvítí.
Červená LED označuje, že DR4018 je stále v programovacím režimu.
10. Nyní stiskněte programovací tlačítka na DR4018. Červená LED vyjde a režim programování je ukončen.
11. Pozor! Nyní odpojte připojení napájení a signálu od hlavní stopy ovládacího panelu.
To je naprosto nutné k úspěšnému dokončení resetu. Po přibližně. 30 sekund Požadované připojení lze obnovit.

DR4018 je nyní resetován na tovární nastavení. Adresa POM byla znovu resetována na 9999 a DR4018 má znovu adresu magnetického článku 1. Přepnutím mag-
Netický článek Adresa 1 Lze zkontrolovat, zda byl reset úspěšný.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: DR 4018 - nastavení

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 21 srp, 2022 6:39 pm

Reset se nakonec podařil (s odporem na výstupu 1) přes program. kolej podle anglického manuálu, ale děkuji za českou verzi.
Po resetu bylo cv 47=0 a Ledky jen blikly, jak dostaly impulz pro přestavník.
Po snaze s Multimousem se i přes err2 změnilo na 1, nicméně popsané problémy s ovlivňováním výstupů zůstaly.
jediné, kdy nedostávám hlůášení o chybě je při programování POM přes PC. Ovšem změnit CV 47 zpět na 0 nejde. To se povedlo jen po tom restartu dekoderu.
Vypada to, že se podaří změnit CV tak jednou z cca 30 pokusů.
Zkusil jsem druhý DR4018 a situace je podobná.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: DR 4018 - nastavení

Příspěvekod workous » ned 21 srp, 2022 8:00 pm

Michale, zkoušel jsi to programovat jen s DR 5000 bez MM? viz ovládací program pro tuto centrálu ...tam i vyčteš hodnotu naprogramované CV přesně jak popisují v manuálu ANG v další části je programování přes Z21 a pak MM,ale to jsi asi už viděl. Doufám, že se ozve někdo kdo dekodér má a poradí více.

Zdeněk
Přílohy
Program12.png
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: DR 4018 - nastavení

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 22 srp, 2022 5:46 am

Ahoj, zkoušel, jak jsem psal zkoušel PC (to je tohle), pak MM a Z21. Při čtení i zápisu mi to většinou hlásilo chybu. Je fakt, že jsem měl zároveň jsem měl připojenou MM. Zkusím to večer bez MM.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: DR 4018 - nastavení

Příspěvekod HonzaM » pon 22 srp, 2022 10:31 am

Ahoj Michale,
před chvílí jsem Ti mailem poslal podrobný návod k DR 4018. Je to překlad oficiálního návodu, která'ý jsem děla v roce 2018 a upravoval v roce 2021. Píše se tam mimo jiné i tohle:

Další možností je ovládání samostatných individuálně spínaných šestnácti výstupů, například pro osvětlení. U nich lze naprogramovat také funkce postupného rozsvěcení a zhasínání, blikání nebo napodobení efektu poblikávajícího výbojkového osvětlení. Funkce blikání umožňuje naprogramovat také blikání dvou výstupů v protifázi a vytvořit tak signalizaci na přejezdu.

Nikdy jsem to ale nezkoušel.

Snad Ti to pomůže.

Honza
Naposledy upravil HonzaM dne pon 22 srp, 2022 10:34 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: DR 4018 - nastavení

Příspěvekod Trixt » pon 22 srp, 2022 10:32 am

S programování DR4018 není žádný problém. Nastavování provádím v obslužné aplikaci DR5000 a je nutno se držet návodu, viz citace:

Nastavení CV lze uskutečnit pomocí funkce programování na provozní koleji (POM). V adrese lokomotivy se zvolí 9999 a následně je třeba naprogramovat jednotlivá CV. Postupuje se tak, že se na dekodéru dlouhým stiskem programovacího tlačítka zvolí programovací režim. Rozsvítí se červená LED a pak je potřeba zadat patřičnou hodnotu CV a odeslat ji. Dekodér je schopen hodnotu CV přijmout pouze po dobu dokud LED svítí (často totiž po různě dlouhé chvíli zhasne a je třeba znovu stisknout programovací tlačítko). Někdy se podaří zadat postupně několik CV, někdy je ale potřebovat je zadávat po jednom.

Takto programuji jakýkoukoliv DR4018 na kolejišti bez nutnosti jejího odpojování od kolejiště. Důležité je mít při nastavování CV zadánu v aplikaci adresu 9999 a aktivovat tlačítkem na nastavované DR4018 programovací režim.

Aby DR4018 fungovala jako 16 samostatných výstupů ON/OFF, stačí na CV47 poslat 1. Jinak se to dá samozřejmě kombinovat, třeba 2 výhybky a 12 světel a pod, ale pak je nastavování již složitější.

P.S: Pokud si dobře pamatuji, CV se dají jen nastavovat, nikoliv načítat. Já si je zapisoval do tabulky. Ale je to již delší doba, co jsem DR4018 nastavoval.

P.S.2: Jen pro jistotu, odcituji i popis nastavení adresy prvního výstupu:
Nastavení adresy je velmi jednoduché, na dekodéru se stiskne programovací tlačítko. Rozsvítí se červená LED, značící že je dekodér připraven přijmout zadávané hodnoty. Potom se na jakémkoli ovladači zvolí normálním způsobem pro ovládání příslušenství (výhybek at.d.) zadá adresa, kterou chcete výhybku následně ovládat. Červená LED zhasne, nebo lze programovací režim opakovaným stiskem programovacího tlačítka ukončit.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: DR 4018 - nastavení

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 22 srp, 2022 4:15 pm

Děkuji všem za pomoc.
teď jsem nastavil dekodér bez problémů. Nicméně problém zhasínání světel zůstal. Víceméně ze zoufalství jsem zkusil vyměnit testovací barevné led za lampy a BUM! Najednou zmizelo žádné vzájemné ovlivňování světel a přepínání. Vše funguje jak má, tedy zapnu/vypnu pouze jediný výstup.
Tedy zmatky dělal rozdílný odpor různobarevných LED resp. použití různobarevných LED se společným vodičem, který byl zapojen do společného + výstupu (C na dekodéru)

Myslel jsem, že jednotlivé výstupy se chovají jako samostatné zdroje, ale funguje to jako "běžné" paralelní zapojení, tedy červená LED s menším R bere proud zelené a žluté. Pro jistotu jsem si to ověřil přidáním odporu k červené LED a světe div se už svítí všechny barvy.
Nejsmutnější je, že to takhle asi fungovalo už předevčírem ale já blbec jsem na to nepřišel a hledal chybu v dekodéru. Kvůli takové blbosti se mořím celou neděli, ach jo. Měl bych požádat moderátory o přesun mezi "naše omyly" :roll:
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: DR 4018 - nastavení

Příspěvekod workous » pon 22 srp, 2022 5:03 pm

:D hlavně, že to jde....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: DR 4018 - nastavení

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 22 srp, 2022 5:56 pm

Šlo to na stole. Teď to montují pod nádraží a jen se děsím, že až to zkusím, bude se problém opakovat
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

OT programování DR 4018

Příspěvekod sidlo » pon 22 srp, 2022 7:58 pm

Jsem rád, že byl problém vyřešen. Jádro problému je v tom, že DR4018 nedodržuje normální postupy.

1) Pro programování na programovací koleji se musí k dekodéru přidat dodatečný odpor. Na to si musí uživatel důkladně přečíst manuál, sehnat správný odpor a ten připojit - to v normě není. Potom pro programování musí stisknout nějaké tlačítko a sledovat stav LED - to v normě není.
2) Pro programování na provozní koleji musí uživatel použít lokomotivní adresu 9999 - to v normě není. Opět pro programování musí stisknout nějaké tlačítko a sledovat stav LED - to v normě není. Pevně daná adresa spolu se stiskem tlačítka zcela ruší očekávaný způsob použití POM. Ten byl navržen pro programování zabudovaných dekodérů na nepřístupných místech.

Prostě výrobci někdy, pro mě z neznámých důvodů, volí velmi podivné způsoby programování dekodérů.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DR 4018 - nastavení

Příspěvekod Dandy » úte 31 říj, 2023 2:24 pm

Dovoli jsem si použít toto téma pro vyřešení mého problému s decoderem DR 4018. Nedaří se mi nastavit adresu dekoderu. Červená LED stále svítí a občas problikává. Nereaguje na stisk. Dekoder reaguje a přehazuje výhybky od adresy 128. NEvíte čím by to mohlo být. Díky
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: DR 4018 - nastavení

Příspěvekod JendaTT » úte 31 říj, 2023 3:32 pm

Ahoj, mě také modul DR40xx nereagoval na stisk programovacího tlačítka a stále si držel původní adresu. Nakonec jsem si proměřil tlačítko a zjistil, že mikrospínač nespíná. Vyřešila to výměna za nový spínač a od té doby vše funguje.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků