YaMoRC Digital - další výrobce DCC komponentů

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: YaMoRC Digital - další výrobce DCC komponentů

Příspěvekod Kolbis » ned 24 zář, 2023 5:29 am

Ahoj, třeba moje zkušenost dodá někomu odvahu...

Taky jsem "naletěl" s centrálou DR5000. Sotva jsem si ji koupil, výrobce zmizel a český dodavatel v podstatě taky. DR5000 se mi líbila a líbí, ale štvalo mne, že jsem během stavby kolejiště přišel o dodavatele rozšiřujících komponentů.

V Lippe jsem si objednal upgrade na YaMoRC YD7001 a počkal si snad 4 měsíce, než mi konečně modul došel. Výměna modulu je snadná a upgrade také proběhl víceméně v pohodě. Proč víceméně? Komunikace s výrobcem, kterému jsem musel poslat nějaká vygenerovaná čísla a on mi poslal jiná čísla zpět byla vyřešena snad během hodiny, ale instalátor YD_7001-build-55.exe nadával, že mu chybí nějaké dva soubory a nakonec mi došlo (ale v návodu o tom nic není), že musím skočit do nainstalované složky pro DR5000, tam ty soubory byly a já jsem je nakopíroval do vznikající složky pro YaMoRC.

Před pár dny ale vyšel nový instalátor YD_7001-build-59.exe. Tak třeba už to tam bude vyřešeno.

Co se mi na upgradované centrále líbí? Nejvíce to, že jde komplet ovládat přes LAN. Už nemusím pokaždé, když na ní chci něco nastavit přepínat připojení mezi LAN a USB a zapojovat do centrály USB kabel. A velmi zkráceně - nenašel jsem nic, co by bylo horší než dřív. Všechno je stejné nebo maličko lepší.

Pokud jde o náhradu rozšiřujících modulů. Mám zkušenost jen s YD6016LN-CS a YD8116 a dřív jsem používal DR4088CS (verze bez LN) a DR4018. A opět. Vše je kompatibilní. YD moduly šlo používat s neupgradovanou DR5000 a DR moduly dál provozuji s již upgradovanou YD7001.

Jak už jsem zmínil. Před pár dny vyšly nové instalačky YD_7001-build-59.exe a YD_Config-build-59.exe. Po jejich nainstalování vše funguje dál a nabídla se mi možnost upgradovat firmware v YD7001, YD6016LN-CS i YD8116. Upgrade pak také proběhl bez potíží.

Takže za mne? Zase mám pocit, že používám "živé" zařízení, na které někdo vydává upgrady a pro které snadno koupím rozšiřující moduly. A chci věřit a doufám, že to tak bude dlouho...

- Upraveno - opraven překlep v označení centrály...
Kolbis
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 24 led, 2023 9:10 am

Re: YaMoRC Digital - další výrobce DCC komponentů

Příspěvekod HonzaM » ned 24 zář, 2023 6:25 am

Problém je, že je firma YaMORC v současné době malá a navíc má problém s dodávkami komponent, proto výrobu centrály YD7000 i kompletu YD7000+YD7001 a dekodéru obsazení YD6061LN-RC s RailCom museli přesunout na IV. čtvrtletí. Na modul rozšiřující DR5000 na YD7001 čekám u Lippe od května, zájem překračuje výrobní kapacitu, jak mi od Lippe napsali.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: YaMoRC Digital - další výrobce DCC komponentů

Příspěvekod Jirkátor » ned 24 zář, 2023 6:53 am

Kolbis píše:... Sotva jsem si ji koupil, výrobce zmizel a český dodavatel v podstatě taky. ...

To že zmizel český dodavatel, je pochopitelné, když už není co dodávat.

Jinak děkuji za popsané zkušenosti, myslím, že by to mohlo hodně lidem pomoct.
DR5000 mám a o upgradu občas uvažuju, ale pak si vždycky řeknu, k čemu by mi byl, když stávající centrála už dělá to, co po ní chci i bez něj.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: YaMoRC Digital - další výrobce DCC komponentů

Příspěvekod sidlo » ned 24 zář, 2023 7:10 am

Jirkátor píše:DR5000 mám a o upgradu občas uvažuju, ale pak si vždycky řeknu, k čemu by mi byl, když stávající centrála už dělá to, co po ní chci i bez něj.

Já jsem přestal dělat update před několika lety. Dostal jsem se do stavu, kdy pro mě potřebné funkce fungují a další nepotřebuji.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: YaMoRC Digital - další výrobce DCC komponentů

Příspěvekod Kolbis » ned 24 zář, 2023 8:25 am

Jirkátor píše:DR5000 mám a o upgradu občas uvažuju, ale pak si vždycky řeknu, k čemu by mi byl, když stávající centrála už dělá to, co po ní chci i bez něj.


Určitě nechci, aby to vypadalo, že YaMoRC nějak protlačuji. Ale ano, já jsem si taky říkal - však mi DR5000 jede, tak co bych řešil. Ale provozovat paralelně původní a nový software (myšleno pro DR a pro YD) mi rozumně nešlo. A když jsem si koupil rozšiřující moduly (a tak to vlastně u mně začalo) od YaMoRC a připojil je k DR5000, tak to normálně fungovalo. Ale programovat jsem ty nové moduly musel posíláním CV-ček přes programovací kolej. A přitom ty YD moduly jdou vesměs připojit přes USB (buď mají přímo USB zásuvku nebo se připojí přes převodníček YD9100) a programovat pohodlně pomocí programu.

Ony ty změny k lepšímu jsou většinou jen drobné a na některé přicházím postupně. Ale je jich docela dost a já už bych se k původní DR5000 určitě vracet nechtěl.
Kolbis
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 24 led, 2023 9:10 am

Re: YaMoRC Digital - další výrobce DCC komponentů

Příspěvekod HonzaM » ned 24 zář, 2023 9:43 am

Kolbis píše:Pokud jde o náhradu rozšiřujících modulů. Mám zkušenost jen s YD6016LN-CS a YD8116 a dřív jsem používal DR4088CS (verze bez LN) a DR4018. A opět. Vše je kompatibilní. YD moduly šlo používat s neupgradovanou DR5000 a DR moduly dál provozuji s již upgradovanou YD7001.

Zakladatel YaMoRC působil jako hlavní vývojář u Digikeijsu a je autorem většiny produktů včetně DR5000. To je zárukou kompatibility.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: YaMoRC Digital - další výrobce DCC komponentů

Příspěvekod HonzaM » pát 13 říj, 2023 12:13 pm

U YaMoRC mají problém, podle vyjádření na jejich webu čínský výrobce DC-DC převodníků, s nimiž měli u YaMoRC konstruovány produkty, neobnovil po čipové krizi výrobu. Důsledkem je, že je z plánu výroby stažena centrála YD7100 a modul YD7101 (který měl být součástí setu s centrálou YD7100 a doplňovat ji o rozhraní S88, LocoNet T a výstup pro programovací kolej). V plánu je nová centrále YD7110 obdobné konstrukce jako DR5000 zahrnující všechny způsoby připojení, předpokládaný termín uvedení na trh je koncem dubna 2024.
Zatím tedy jedinou možností pro doplnění wifi protokolů do stávající DR5000 je upgradovat ji modulem YD9401. Ten je v současné době možné na trhu najít (cena je cca 65 € včetně poštovného) a centrálu si tak přestavět na YD7001, jak už několik účastníků diskuze realizovalo.
Výroba dekodéru obsazení s detekcí RailCom (YD6016LN-RC) je z kapacitních důvodů odložena na neurčito.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: YaMoRC Digital - další výrobce DCC komponentů

Příspěvekod HonzaM » pát 20 říj, 2023 7:28 am

Aktuální stav: Z důvodu nedostatku jednoho čipu, který čínský výrobce přestal vyrábět, musí u Yamorcu předělat zapojení a desky plošných spojů, proto je zrušena výroba setu YD7100+YD7101 a jako dočasnou náhradu koupili od činského výrobce zbytek desek DR5000 a po doplnění jejich wifi modulem YD9401 je v omezeném množství dodali prodejcům, kteří měli objednány ty sety YD7100+YD7101, pod označením YD7001-E. Proti původní DR5000 má několik nových funkcí a modifikací. Ty nabízel například Modellbahn Lippe za cenu 239 €.
YD7001-E.jpg
YD7001-E.jpg (50.67 KiB) Zobrazeno 1448 krát

Ve vývoji je nová centrála, která je nástupcem DR5000, která by měla být v dubnu 2024, ovšem máme zkušenosti, jak je to s dodržováním termínů u všech výrobců.
YD7110.jpg
YD7110.jpg (47.39 KiB) Zobrazeno 1448 krát

Na našem trhu se jí ale nedočkáme, protože podle vyjádření majitele firmy nebude v České republice kapacitních důvodů žádný dealer firmy YaMoRC
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: YaMoRC Digital - další výrobce DCC komponentů

Příspěvekod Fox » pon 23 říj, 2023 6:35 am

Hm.. každá změna je vždy k horšímu (Murphy).
Umístění konektoru napájení, USB apod. není s ohledem na možnost zabudování do panelu vůbec optimální. Ale nemá cenu řešit něco, co vlastně není :lol:
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: YaMoRC Digital - další výrobce DCC komponentů

Příspěvekod Ivan » pon 23 říj, 2023 7:38 am

Fox píše:Hm.. každá změna je vždy k horšímu (Murphy).
Umístění konektoru napájení, USB apod. není s ohledem na možnost zabudování do panelu vůbec optimální. Ale nemá cenu řešit něco, co vlastně není :lol:


S tím souhlasím, je potřeba, aby hlavní využívané konektory byly na jedné straně. DR5000 to tak má.

Velká část z nás má centrálu na kraji panelu a potřebuje jednoduše vše zacvakat.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: YaMoRC Digital - další výrobce DCC komponentů

Příspěvekod HonzaM » pon 23 říj, 2023 7:59 am

Ivan píše:
Fox píše:Hm.. každá změna je vždy k horšímu (Murphy).
Umístění konektoru napájení, USB apod. není s ohledem na možnost zabudování do panelu vůbec optimální. Ale nemá cenu řešit něco, co vlastně není :lol:


S tím souhlasím, je potřeba, aby hlavní využívané konektory byly na jedné straně. DR5000 to tak má.

Velká část z nás má centrálu na kraji panelu a potřebuje jednoduše vše zacvakat.

Máš pravdu, zejména s konektorem napájení,. U toho USB by se to ještě dalo pochopit, hlavně doufám, že to bude USB-C. O ten “náhradní” YD7001-E asi moc zájem nebude, zájemci si asi raději počkají na ten YD7110, i přes Ivanem zmíněnou výtku.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: YaMoRC Digital - další výrobce DCC komponentů

Příspěvekod chphoto » pon 23 říj, 2023 8:25 am

Honzo,
podle toho renderu (modelu) to fakt nevypadá na USB-C, vypadá to zase na miniUSB jako na DR5000.

A to umístění konektorů zepředu je fakt nešťastný. Hlavně ten napájecí...
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: YaMoRC Digital - další výrobce DCC komponentů

Příspěvekod Jirkátor » pon 23 říj, 2023 9:22 am

Musel jsem si zvětšit obrázek, abych se podíval, jestli je to napájení opravdu vepředu. Jak na tohle mohl někdo přijít?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: YaMoRC Digital - další výrobce DCC komponentů

Příspěvekod chphoto » pon 23 říj, 2023 9:40 am

Jirkátor píše:Musel jsem si zvětšit obrázek, abych se podíval, jestli je to napájení opravdu vepředu. Jak na tohle mohl někdo přijít?


Jak psal Fox, každá změna je k horšímu a tohle je rozhodně změna k horšímu. Ale chápu, že potřeboval šoupnout konektor jinam, aby tam měl piny na to propojení s dalšími moduly. Ale takhle je to fakt nešťastný.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: YaMoRC Digital - další výrobce DCC komponentů

Příspěvekod Ivan » pon 23 říj, 2023 1:47 pm

Koukám, 2x výstup J, K.

Že by šlo oddělit příslušenství od trakce? To by nebylo špatné.

HonzoM, jestli máš kontakt, nechceš mu zkusit napsat, ať ještě upraví desku? Výstupy J, K a P, Q by klidně mohli být na jiné straně, tam člověk moc nesahá.
Samozřejmě je to můj názor.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: svatopluk a 31 návštevníků