ESU Mobile Control II

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: ESU Mobile Control II

Příspěvekod PajaF » čtv 05 led, 2023 11:21 pm

Zase jsi nic nepochopil, ale v tvem pripade se neni cemu divit. :mrgreen:
PajaFt
Uživatelský avatar
PajaF
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob 31 črc, 2010 4:36 pm
Bydliště: Waier in Sudetenland

Re: ESU Mobile Control II

Příspěvekod zdeno » pát 06 led, 2023 6:15 am

PajaF píše:Zase jsi nic nepochopil, ale v tvem pripade se neni cemu divit. :mrgreen:

a k tematu nemas nic ?? Iba si si potreboval kopnut ?? A je mi jedno ci do Zlamalika nebo mne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: ESU Mobile Control II

Příspěvekod zavovi » pát 06 led, 2023 9:41 am

Zlámalík píše:Jasně, chápu. Taky na smartfonu se tím "klínem" ta rychlost i ovládá, žejo? Já jsem z ESU zmlsaný a neměnil bych jen tak, ergonomie je tam myslím dost dobrá.


Ano, tím se ovládá rychlost na smartphonu. Včera jsem to ještě doladil a je to vidět tady: https://fb.watch/hTFtnJwNuQ/
Mě ten ovladač přijde dost těžký a hlavně se mi převažuje. Ale je to asi jen věc zvyku. A to posouvání kolečka je moc pomalé :-) Vyhovoval by mi tam alespoň Android 10, ale jinak super věc. Jako nápad je to super a mají tam několik dobrých vychytávek. Taky musím trochu vylepšit ještě TCS-RC ovladač :-)
H0-DCC
Centrála TCS: http://www.zavavov.cz/tcs-2
Ovladač TCS-RC: http://www.zavavov.cz/tcs-rc
zavovi
 
Příspěvky: 251
Registrován: úte 18 lis, 2014 9:34 pm
Bydliště: Brno

Re: ESU Mobile Control II

Příspěvekod Zlámalík » pát 06 led, 2023 10:47 am

Díky za video, to vypadá dobře.
Jde o zvyk. Ovladač držím v levé ruce, palec na kolečku zleva, pravou volím funkce, případně točím kolečkem když musím o víc. Když to člověk chytí takto, pak se to nepřevažuje. Jen ta obrazovka je dost malá a co tam být nemusí, se tam snažím nemít. On je trochu "problém" se zvuky od Jacka, člověk se musí rozhodnout, čeho se vzdát :lol: Ve finále mám sadu cca 16 tlačítek, která mám u každé lokomotivy na displeji viditelná bez posouvání, ale tohle záleží na preferenci každého uživatele.

Android verze 4 je dnes už bída, to souhlas. ESU v tomto asi neplánuje asi žádné zásadní inovace, neslyšel jsem o tom, no a PIKO jen přesouvalo, co dostalo (tedy posledních pět let nic).
U téhle PIKO verze, co je shodná s ESU CabControl II, je pár omezení - nejdou používat vlastní obrázky lokomotiv a zejména nejdou definovat jízdní cesty. To umí jen velká centrála (a tenhle ovladač si je pak převezme). Zatím nemám žádný soft na řízení kolejiště, tak nevím, když by se nadefinovaly cesty v TC nebo JMRI, jestli by se dal povel přiřadit začátku a konci cesty (symboly tam na to jsou). V tomhle jsem zatím naprosto laik.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: ESU Mobile Control II

Příspěvekod Zlámalík » stř 08 bře, 2023 7:17 pm

Příspěvek s popisem ovladače, pro odpověď ve vláknu o přiřazení funkcí.

Režim ovládání lokomotiv:

2023-03-08 18.30.34.jpg

Úplně nahoře je vstup do menu (tudy se leze třeba do programování CV), přepínání ovládání loko/příslušenství a tlačítka pro přidání a odebrání lokomotiv, se kterými jezdím. Centrála má "zásobník", kde jsou nastavené přechny a pomocí (+) a (-) si vyberu, které chci mít k dispozici.

Níže pak jsou záložky s lokomotivami, které jsem si přiřadil pro tohle ježdění. Mezi nimi přepínám kliknutím na záložku nebo posunutím obrazovky do strany.

Hlavní plocha obsahuje tlačítka funkcí. Každá funkce (čísla funkcí jsou daná dekodérem) má přiřaditelnou ikonu (mohlo by jich být víc) a dá se zvolit, zda je impulsní, či trvalá.
Pro lokomotivy může být zobrazeno a využito myslím všech 28 tlačítek, nikde tolik nemám. Nepoužité funkce se dají vyblokovat, nebo naopak zobrazit jako prázdné - pak by všechny loko měly shodné rozložení kláves bez ohledu na to, zda funkci mají, nebo ne. Vhodné pro obsluhu poslepu. U lokomotiv nejde měnit pořadí a rozmístění tlačítek - 2 bude vždy před 3.

Dole je obrázek loko a ten mne tam štve, já jej nepotřebuju ale nejde se ho zbavit. Protože za obrázkem se mi skrývá tlačítko 19 - přepínání zvukových sad a pak ovládání zvuku (přidat, ubrat, mute). Na ježdění v kuchyni na okně se to hodí - stáhnu, když nechci rušit nebo zesílím, když přijde návštěva. Jde to posunout celé nahoru, jenže si u toho typicky na něco zmáčknu a neúmyslně zahoukám.
Obrázek loko se dá vybrat jen z přednastavených, tvorba, resp. nahrávání obrázků je možná až u velké centrály ESU 50210.

Úplně dole je vlevo adresa lokomotivy, režim DCC a vpravo nastavený rychlostní stupeň.

Režim ovládání příslušenství:

2023-03-08 19.54.19.jpg

Virtuální stavědlo obsahuje tlačítek jen 16, ale můžu dát libovolné funkce na libovolná tlačítka. Ikony se vybírají z přednastavených.
Pro víc funkcí se musí vytvořit další skupina (stavědlo) s dalšími výhybkami a návěstidly.

Na ukázku - vlevo výhybky Malé Paky, vpravo "zdvih" jsou serva naklápěcícch skrytých kolejí a F jsou tlačítka pro ovládání přesuvny. Ikony návěstidel jsem zvolil belgické, jsou nejbližší našim. Kliknutím na návěstidlo se rozbalí tlačítka s jednotlivými návěstmi (max. 4) daného návěstidla. Ale návěst je jen DCC adresa, to co se rozsvítí, si nastavím v dekodéru návěstidla (používám PeLi).

Celé to běží na Androidu 4.1 a kupodivu to funguje. Centrála si vyzváří vlastní wifi síť a ovladače se připojují k ní. Je taky možné připojit centrálu drátem do routeru a ovladače připojit do sítě např. domácí nebo vyhrazené mašinkové (PC, centrála, ovladače).
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: ESU Mobile Control II

Příspěvekod Zlámalík » čtv 27 dub, 2023 2:18 pm

Nezkoušeli jste prosím někdo ovladač ESU s aplikací Roco Z21 Mobile?
Ta nová tam nejde (řve to, že chce Android 5), ale starší verze Z21 Mobile tam funguje. Jenže se mi netočí kolečko. V JMRI se točí.
Díky předem.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 40 návštevníků