Dekoder zimo N45-P8

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Dekoder Kuehn N45-P8

Příspěvekod fulda » ned 26 úno, 2023 8:05 pm

durik6 píše:Akurát mi teória o "udržanej hodnote rýchlosti" moc nesedí do môjho testovacieho scenária (alebo tomu ešte dosť dobre nerozumiem). Ja som loko nenastavil žiadnu rýchlosť pred samotným testom, rýchlosť bola vždy =0.

Ak si všimneš na videu, tak sa loko nekontrolovane rozbehne až po druhom odblokovaní STOP.

Technologickej fakt: paměti RAM má při zapnutí (po výpadku napájení) náhodnou hodnotu. Ale ne moc náhodnou, technologicky je nějaká hodnota preferovanější, než jiná. Ale spolehnout se na to nedá.
Pokud si dekodér myslí, že se jednalo o krátký výpadek, kdy ještě obsah paměti souhlasí, použije rychlost z paměti. Ale může se stát, že už to tak není. Hodnota se ztratila, místo původní rychlosti 0 už v paměti převládá nějaká velká hodnota. Rozjede se tedy rychle. A než dostane první validní paket se správnou rychlostí 0, tak prostě myslí, že je dobré jet rychle.

Ale je to jen teorie.

EDIT: druhá, stejně neužitečná teorie je, že dekodér zůstal dlouho napájený z power packu a došel k závěru, že není na DCC, ale na DC. Takže po návratu k napájení vyrazil podle nějakého zmateného DC nastavení.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekoder Kuehn N45-P8

Příspěvekod zdeno » pon 27 úno, 2023 8:59 am

fulda píše:A než dostane první validní paket se správnou rychlostí 0, tak prostě myslí, že je dobré jet rychle.

to je velmi nepravdepodobne, proetoze to zavisi od poctu loko na kolejich. Pokud je jich do 5 ks, tak je validace skoro okamzita.
To bude chyba dekoderu anebo DR5000. Chtelo by to sniffer DCC a podivat se na to lepe, co DR5000 posila.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Dekoder Kuehn N45-P8

Příspěvekod fulda » pon 27 úno, 2023 9:41 am

zdeno píše:
fulda píše:A než dostane první validní paket se správnou rychlostí 0, tak prostě myslí, že je dobré jet rychle.

to je velmi nepravdepodobne, proetoze to zavisi od poctu loko na kolejich. Pokud je jich do 5 ks, tak je validace skoro okamzita.

Jak říkám, moc tomu DCC a těm centrálám nerozumím. Ale není to spíš otázka počtu lokomotiv na stacku/počtu aktivních slotů? A to IMHO nemusí úplně nutně souhlasit s počtem lokomotiv na kolejišti.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekoder Kuehn N45-P8

Příspěvekod zdeno » pon 27 úno, 2023 9:49 am

fulda píše:Ale není to spíš otázka počtu lokomotiv na stacku/počtu aktivních slotů? A to IMHO nemusí úplně nutně souhlasit s počtem lokomotiv na kolejišti.

byva dobrym zvykem, odpojovat ovladace , ktere nejsou pouzivane.
A potom se sloty same odpoji po 2 minutach.
To ale nebude tento pripad. Pise se hadam jen o jedne loko a jednom ovladaci a stavu po restartu DR5000 ?
Mozna tam ani ovladac neni ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Dekoder Kuehn N45-P8

Příspěvekod michal_d » sob 22 dub, 2023 8:59 am

Potřebuji využít na dekodéru i funkce E, F. V návodu je popsáno zapnutí pomocí Cv56, co ale popsané není, je jestli se zátěž připojuje normálně proti modrému vodiči COM, nebo proti GND? Ani není popsána zatížitelnost výstupu. Používá to někdo v praxi a uměl by poradit?
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod Zlámalík » sob 22 dub, 2023 9:26 am

Výstupy E a F jsou tzv. logické, tedy při aktivaci je na nich cca +5 V, zapojují se proti GND a zatížitelnost je obvykle nějaký miliampér. Obvykle se na ně zapojuje omezovací odpor třeba 22kOhm a za něj spínací tranzistor NPN pro spínání potřebné zátěže. V manuálu píšou, že z výroby jsou E a F zapojeny jako výstupy, na novém dekodéru tedy není potřeba vypínat SUSI (CV 56 = 0)
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod michal_d » sob 22 dub, 2023 4:45 pm

Díky. Takže budou zapojené asi přímo na výstup procesoru, že? Tajně jsem doufal, že by mohli snést zatížení 1 LEDkou (cca 10mA), ale radši to nebudu riskovat. Chtěl jsem to použít pro červená světla pro sólo jízdu lokomotivy, ale asi to oželím. Posilovací obvody nejsem schopný postavit dostatečně miniaturní.
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod jipol57 » sob 22 dub, 2023 6:24 pm

Záleží na ledce, ale dostatečně svítící může brát třeba jen 1-2 mA.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod Pater » ned 23 dub, 2023 5:52 pm

michal_d píše:Posilovací obvody nejsem schopný postavit dostatečně miniaturní.

Pokud potřebuješ větší proud, jsou v prodeji i tzv. digitální tranzistory (pre-biased tranzistory), které mají v pouzdře již zbudovány potřebné rezistory, např. tyto. Pokud je pouzdro SOT23 pro tebe dostatečně miniaturní, tak už nic jiného nepotřebuješ.
Pokud chceš hledat podle typu u TME stačí zvolit typ BRT.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod Zlámalík » ned 23 dub, 2023 7:43 pm

Když bys tam dal vhodnou LED, rezistor před ni (pro 1 mA) vyjde cca 12 k0hm, to je vlastně stejně, co bys tam dal, kdybys tam dával tranzistor (tomu stačí i menší proud, dal bych tam 22 kOhm).
Jinak ještě existuje tohle - tranzistory už připravené na destičce.

Ale SMD tranzistor zapájíš v pohodě, viz moje úprava Vectrona, když budeš pečlivý. Mikropájka je lepší, ale já pájím většinu věcí pistolovkou, jen si do ní dávám očko z tenkého drátku, teď třeba mám na pididrátky očko 0,5 mm. A zásada je vypnout páječku, až mám očko oddělané od pájeného spoje, nic jsem za léta nepokazil.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod michal_d » ned 23 dub, 2023 8:16 pm

Pater píše:Pokud potřebuješ větší proud, jsou v prodeji i tzv. digitální tranzistory (pre-biased tranzistory), které mají v pouzdře již zbudovány potřebné rezistory, např. tyto. Pokud je pouzdro SOT23 pro tebe dostatečně miniaturní, tak už nic jiného nepotřebuješ.
Pokud chceš hledat podle typu u TME stačí zvolit typ BRT.

Díky, tohle je výborné, to jsem neznal. Zkusím s tím něco vymyslet. Pájet SOT23 nemám problém. Pro mě je spíš problém ručně vyrobit dostatečně malé destičky plošných spojů, abych tam kolem nacpal potřebné rezistory k běžnému tranzistoru - potřebuji mezi součástkami dost velké rozestupy, aby to zvládl. Když ty destičky vyrábím ručně, tak ve výsledku je dekodér N45 + 2x posilovací obvod větší než dekodér T65 a tím veškerá snaha přijde vniveč...

Zlámalík píše:Když bys tam dal vhodnou LED, rezistor před ni (pro 1 mA) vyjde cca 12 k0hm, to je vlastně stejně, co bys tam dal, kdybys tam dával tranzistor (tomu stačí i menší proud, dal bych tam 22 kOhm).
Jinak ještě existuje tohle - tranzistory už připravené na destičce.


Taky pěkná věc. Oba nápady si uložím na nějaký další model. Ptal jsem se kvůli rozestavěné T434 a teď o víkendu už jsem si vyrobil vše potřebné, ale bez červených světel.
Zapojování elektroniky v lokomotivách je pro mě vždy trochu noční můra...
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod fulda » pon 24 dub, 2023 7:34 am

Vzal bych to asi takhle - neznám procesor, který má menší zatížitelnost než 5mA na výstup. Takže pokud ti stačí 4mA nebo méně, tak jsi v pohodě. Na druhou stranu, znám procesory, které pracují s napětím menším, než 3V. A to v praxi znamená, že nerozsvítí bílou ani modrou LEDku a s některou zelenou to také není bůhvíjaké.

Co se týká destiček osazených digitálními tranzistory. Celá řada číňanů nabízí službu "PCBA - PCB assembly", To znamená, že udělají destičku a osadí na ní základní součástky. Takže dostat pár destiček osazených dvěma tranzistory a pár odpory je dost jednoduché. To je podstata všech těch možných a nemožných break-out boardů prodávaných za pár korun.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků