Programování Zimo MS

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod Jacek » pon 24 led, 2022 12:06 pm

alik píše:Jacek na svých stránkach uvádí, že u dekodérů MS se maximální rychlost nastavuje přes CV57 a rychlostní stupně se tomu přizpůsobí, při použití CV5 dochází k ořezání zvuků. Tomu rozumím. Ale co se stane při nastavení CV57 u MX verzí, to jsem nikdy nezkoušel, ale tato funkce tam dle manuálu je také. U MX se to ořeže stejně jako při pouźití CV5?
Jde o to, že mám ještě starší zvukovy projekt, kde je maximálka moc vysoká a nechci při snížení rychlosti o zvuk nejvyššiho stupně přijít.

Všechny nové projekty jsou nastavením stejné pro MX i MS dekodér, na stránkách jsou takové u ukázek označeny logem 16bit. U starých, pouze 8-bitových verzí takříkajíc skončila technická podpora. Nejlépe přehrát novou verzí, od té doby už jsou taky mnohem lepší. V tom je výhoda kódových projektů, dají se stále aktualizovat, uživatel si jen nahraje nový soubor.
Ve starých projektech je CV57=0, předpokládám, že zadáním nějaké hodnoty ta rychlost půjde změnit stejným způsobem, jen hodnota bude jiná než u nových projektů

jipol57 píše:Ale koupil jsem nedávno nový MS 450, čistý, bez nahrávky. A Zimo tam mají CV5,200 CV6,1 CV57,160. To znamená že rychlost staví současně na CV5 i CV57.

To už záleží na autorovi projektu. Snížením CV5 (z maxima 255) se sníží rychlost s oříznutím zvuků. U mých projektů se toto použije např. u 810, 840, 842, protože pokud chci jezdit třeba modelovou 60km/h, neměl by model řadit všechny rychlostní stupně.
U toho továrního projektu je celý projekt vyladěný na CV=200, aby bylo možno nastavit vyšší hodnotu do CV57, tedy 160 místo např. 110. Rychlost modelu bude stejná, ale napětí na motor bude vyšší. Dle mě komplikace, snižuje to použitelný rozsah pro některé zvuky a faktický rozdíl toho napětí jsem nepozoroval, jako že by např. model ztratil výkon s nízkou hodnotou CV57
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod mpinta » pon 24 led, 2022 5:33 pm

Zimo CV57 je stabilizace trakčního napětí. Co všechno stabilizuje, nevím, motor ale určitě. Snižováním hodnoty se snižuje i napětí do motoru, tedy otáčky. Využívá se to především k tomu, když jsou na kolejišti úseky s rozdílním napětím. Kvůli různým detektorům, detekovaným a nedetekovaným úsekům, vlivem přechodových odporů atd. Pomocí CV57 se pak nastaví hodnota POD to nejnižší napětí v kolejích. Pokud jsou tam třeba místa, kde je 15, 16, 17 V, nastaví se to cca na 14,5. Protože měření je tady z důvodu obdélníkového průběhu problematické, je nejlepší systém pokus-omyl. Prostě se CV57 snižuje postupně tak dlouho, až mašina projede vše bez slyšitelné změny rychlosti. Při naprostém tichu, nejlépe v noci, to jde dobře. V CV57 je hodnota=desetině voltu, tedy třeba hodnota 145 odpovídá 14,5 V. To pro ty, kterým to nebylo jasné.

Že tím lze snižovat rychlost, je jasné. Místo snižování CV5 se snižuje CV57, až je max. rychlost ta požadovaná. Je tu však jeden problém. Mám mašinu, která jezdila moc rychle. Abych pomocí CV57 dosáhl požadované nižší rychlosti, dostal jsem se v CV57 na tak nízkou hodnotu (pod 100, tedy pod 10 V), že mi přestala svítit světla. Tam pak nastoupí snižování i přes CV5.
Vše pouze Zimo MX...
Snad jsem to nevysvětlil moc blbě.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod ondřej001 » sob 27 led, 2024 10:34 am

Zdravím, měl bych dotaz ohledně zvukového dekodéru MS450R s nahraným zvukem Jacek na loko 413.0. Vše po zapojení funguje, až na zvuk skřípění brzd. Na jaké CV se mám podívat.
Dík
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod jipol57 » sob 27 led, 2024 11:24 am

CV287, intenzita skřípění
CV288, délka jízdy, po které začne skřípění. Když popojedeš jen kousek, tak se brzdí potichu.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod ondřej001 » sob 27 led, 2024 2:13 pm

Tak to nereaguje na změnu hodnot v těchto CV.
Ono to má závislost na CV4.
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod jipol57 » sob 27 led, 2024 4:55 pm

Tak víc nevím. A co se ti na skřípění nelíbí? Já jsem si vždycky vystačil s těmito dvěmi. Pak ještě potlačení při nastavení solo jízdy ve druhé sadě zvuků.
Mluvíme o automatickém skřípění, při dobržďování? Ne o samostatném tlačítku.
Já tenhle model nemám, tak nemůžu vyzkoušet.
A jakou to má souvislost s CV4? Díval jsem se do Jacekového projektu a brzdy CV4,15 nastavuje standardně.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod ondřej001 » sob 27 led, 2024 8:19 pm

Myslím tím automatický. Jezdím v programu na PC a proto mám zastavení CV 4 - 1, aby nepřejel přes úsek. Při tomto nastavení není nic slyšet - skřípění brzd. Když dám 20, tak je něco málo slyšet.
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod jipol57 » sob 27 led, 2024 8:33 pm

Tak to asi opravdu fungovat nemůže. Už z logiky věci, podle mě. Když dekodér neřídí brždění sám, ale PC, tak nemůže vědět jaké zvuky má přehrávat. Nebo to na jiných modelch tak funguje?
Možná by Jacek věděl, jestli takhle můžou zvuky brzd fungovat.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod Jacek » sob 27 led, 2024 8:49 pm

jipol57 píše:Možná by Jacek věděl, jestli takhle můžou zvuky brzd fungovat.

Nemůžou. Dekodér musí brzdit svojí křivkou, aby na základě probíhajícího zpomalování přehrával zvuk. Pokud však zpomaluje PC tím, že vydává opakovaně povely "mínus 1 stupeň", neprobíhá zpomalování, zvuk nehraje.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků