PeLi DCC Dekodér pro PRESTAVNÍK MP1

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

PeLi DCC Dekodér pro PRESTAVNÍK MP1

Příspěvekod Myslis » čtv 04 lis, 2021 7:18 pm

Zdravím,
forum jsem pozorně pročetl ale řešeni bohužel nenalezeno..

Dosud jsem používal DCC jen na loko (ROCO kostka a MM) a byl jsem nadmíru spokojen.
Rozhodl jsem se posunout dál a chci ovládat výhybky pomocí DCC.
A protože jsem používal MP1 přestavníky a tak padla volba na https://digitrains.eu/sk/dekodery-prislusenstvo/59-dekoder-pre-prestavnik-mp1.html
Ano vím existují levnější a možná sofistikovanější řešení ( 1 dekodér na 8 přestavníků atd) ale mě se libí tato varianta 1 na 1 (byť je toto řešení dražší)

A teď můj problém.

Nedaří se mi výše uvedené přestavníky pomocí MM naprogramovat.
Pan "google" najde milión odkazů kde se řeší loko ale žádný k programování příslušenství.
A abych použil zdejší terminologii jsem DCC Tutan :)
Kolejiště mám relativně malé a pro radost - tak prosím pokud nemůžete (nebo nechcete čí dokonce neumíte) pomoci, zdržte se komentářů typu "Nastuduj si tu a tu knihu a tamty normy a tyhle předpisy - díky"

Postupoval jsem podle návodu výrobce ale zřejmě dělám něco špatně a některé věci jsou pro mne ne zcela jasné.
Nevím třeba zda zadávat krátké (uvedené v závorce) nebo dlouhé adresy - proto jsem zkoušel obě varianty a po neúspěchu vždy dekodér "resetoval"

Takže můj postup (dle potřeby cituji návod):

1) Po připojeni dekodéru na DCC jsem zápisem hodnoty 246 do CV520 (CV8) nastavil dekodér do továrního nastaveni.

2) Citace: Zápis hodnoty 252 do CV520 (CV8) cez DCC programátor - Zadal jsem hodnoty 252 do CV520 (CV8) pomocí MM

3) Citace: Na DCC centrále nastaviť adresu ktorá sa má naprogramovať - A tady už si nejsem jistý zda postupuji správně: Pomocí MM jsem nastavil adresu (viz tabulka v návodu na netu) : CV513 (CV1) 1
- s tím že další dekodéry (celkem jich mám "8") jsem chtěl zadávat CV513 (CV1) 2, CV513 (CV1) 3, ... ale bohužel jsem nedokázal nastavit ani první dekodér.

4) Tady už tápu úplně - citace: Vyslať príkaz pre príslušenstvo (prehodenie výhybky) - tím je myšleno mam na MM opustit režim programovaní (stop, stop,...) a pak v režimu výhybek přehodit výhybku a následně se vrátit do režimu programování ? (5 sec menu) Tak jsem doposud postupoval ale fakt si nejsem jisty jestli je to dobře.

5) Citace: Naprogramuje sa adresa a bit 5 v CV541 (CV29) podľa prijatého paketu - základný / rozšírený dekodér. "Naprogramuje sa" mám chápat, že v dekoderu se "sama" naprogramuje adresa? Nebo že ji mám znovu zadat jako v bodě 3 ? A co přesně znamená " a bit 5 v CV541 (CV29) - zadat č.5 do CV541 (CV29) je asi hloupost.

6) Opět citace návod: Ukončí sa programovací režim - tj. stop, stop ???

Moc díky za případnou pomoc.

Marcel
Myslis
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 18 led, 2021 11:57 am

Re: PeLi DCC Dekodér pro PRESTAVNÍK MP1

Příspěvekod Ivan » čtv 04 lis, 2021 8:15 pm

Ahoj,
neporadím úplně, neb nemám tento dekodér, ale třeba trochu pomohu :

Primárně bych dotaz směřoval na forum Peliho na digitrains, mně tam poradil, byť odpověď nebyla během dne.

Ad 4), něco podobného jsem řešil při programování WD10 od Kuehna (pro MP1), stačilo zmáčknout symbol pro prehozeni na MM.

Ještě by bylo možná dobré pro jistotu poslat fotku zapojení přestavníků na dratech ke kostce a dekodéru. Čistě pro jistotu. Ono se to vyřeší, já s tím ale taky dost bojoval...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: PeLi DCC Dekodér pro PRESTAVNÍK MP1

Příspěvekod look23 » čtv 04 lis, 2021 9:17 pm

Myslis: Roco má šoupnuté adresy o 4, tak jestli to není problém.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: PeLi DCC Dekodér pro PRESTAVNÍK MP1

Příspěvekod Ivan » čtv 04 lis, 2021 10:08 pm

look23 píše:Myslis: Roco má šoupnuté adresy o 4, tak jestli to není problém.


No vidíš, to jsem po letech,co jsem opustil kostku taky už zapomněl. Naprogramujes adresu na cc na 1 a na ovladači navolis 5.

Edit
Dle tohoto návodu je to ještě trochu jinak, jukni na tabulku
http://videopeli.szm.com/subory/zelezni ... ica014.htm
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: PeLi DCC Dekodér pro PRESTAVNÍK MP1

Příspěvekod Pater » pát 05 lis, 2021 5:49 am

Máš správně zvolen režim programování? V PoM režimu nelze přeprogramovat #CV1.
A jakou verzi firmware máš v Multimausu? Starší verze (FW1.02 a nižší) nepodporovaly programování #CV vyšších než 255. Měl by jsi raději programovat ty alternativní (#CV1, #CV9, #CV29).

Myslis píše:5) Citace: Naprogramuje sa adresa a bit 5 v CV541 (CV29) podľa prijatého paketu - základný / rozšírený dekodér. "Naprogramuje sa" mám chápat, že v dekoderu se "sama" naprogramuje adresa? Nebo že ji mám znovu zadat jako v bodě 3 ? A co přesně znamená " a bit 5 v CV541 (CV29) - zadat č.5 do CV541 (CV29) je asi hloupost.

Tento bod je uveden v manuálu jako zjednodušená konfigurace (alternativní programování), tzn. není použit programovací režim Multimausu. Bit 5 (hodnota 32) rozlišuje, zda se jedná o základní adresu (do 255), nebo rozšířenou adresu (nad 255). Některé dekodéry umí samy upravit Bit 5 v #CV29, pokud zadáš do #CV1 vyšší adresu.
Hodnota v #CV29 je určená podle tabulky 3. Základ je nastaven na hodnotu 193 (součet hodnot bitů), tzn. jsou nastaveny bity 0 (hodnota 1), 6 (hodnota 64) a 7 (hodnota 128). Pokud chceš změnit bit 5, přičteš k hodnotě 193 hodnotu 32 (hodnota bitu 5).
Takže na otázku, zda zadat 5 do #CV29, jsi si odpověděl sám.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: PeLi DCC Dekodér pro PRESTAVNÍK MP1

Příspěvekod Myslis » pát 05 lis, 2021 8:02 am

Moc děkuji za rady.
Bohužel jsem opravdu jen uživatel a "nevymotal" jsem se z toho. Všechny vaše odpovědi tak nějak předpokládají, že chápu princip ale bohužel nikoliv.

Byl by někdo ochotný "polopaticky" tj. vycházet z toho, že na MM zvládnu pouze přidat loko, mi vysvětlit "krok za krokem" jak naprogramovat první dva dekodéry - dalších šest už předpokládám zvládnu. Samozřejmě rád za tuto službu zaplatím.

Nepotřebuji naučit všechny fičury programování. Opravdu potřebuji "jen" zprovoznit "8" výhybek a dál se věnovat tomu co mě baví - krajina.
Myslis
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 18 led, 2021 11:57 am

Re: PeLi DCC Dekodér pro PRESTAVNÍK MP1

Příspěvekod Ivan » pát 05 lis, 2021 8:13 am

pak jen nechápu, že sis to nenechal nastavit od prodejce :roll:

Zas tak složité to nebude, stačí pár základů si pročíst. Ovšem zmíněné komponenty doma nemám, abych vyzkoušel, i když roco kostka někde v šuplíku bude a MM mám.

Mimochpdem, nenapsal jsi to hlavní, odkud jsi? :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: PeLi DCC Dekodér pro PRESTAVNÍK MP1

Příspěvekod chphoto » pát 05 lis, 2021 8:18 am

Má rada je jednoduchá - nech si poradit od výrobce na jeho fóru. Já jsem od nich kupoval spínač na osvětlení a v programování jsem se trochu ztratil (mělo to chaoticky spínat výstupy jako osvětlení v budově), tak jsem jim napsal a poslali mi návod, jak to pro konkrétní použití nastavit. Takže neváhej a napiš jim, to bude nejjistější.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: PeLi DCC Dekodér pro PRESTAVNÍK MP1

Příspěvekod Myslis » pát 05 lis, 2021 8:39 am

Ivan píše:pak jen nechápu, že sis to nenechal nastavit od prodejce :roll:

Zas tak složité to nebude, stačí pár základů si pročíst. Ovšem zmíněné komponenty doma nemám, abych vyzkoušel, i když roco kostka někde v šuplíku bude a MM mám.

Mimochpdem, nenapsal jsi to hlavní, odkud jsi? :wink:


Heřmanův Městec - ale dojezdově do 100 km není problém.

Kdybych věděl , že tuto možnost výrobce nabízí (naprogramování) tak bych ji využil!
Myslis
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 18 led, 2021 11:57 am

Re: PeLi DCC Dekodér pro PRESTAVNÍK MP1

Příspěvekod Pater » pát 05 lis, 2021 8:42 am

1) Zkontroluj připojení dekodéru ke kostce a k přestavníku.
2) Na Multimausu nastav režim programování na CV. - Manuál Multimaus str.49 odstavec 2.3
3) proveď reset dekodéru: do #CV8 zapiš hodnotu 246 - Manuál Multimaus str.49 odstavec 2.1
4) nastav novou adresu dekodéru: Do #CV1 zapiš hodnotu požadované adresy (2) - Manuál Multimaus str.49 odstavec 2.1
5) ověř změnu #CV přestavením výhybky: Manuál Multimaus str.40 odstavec 5
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: PeLi DCC Dekodér pro PRESTAVNÍK MP1

Příspěvekod Myslis » pát 05 lis, 2021 5:00 pm

Vyřešeno !!!!
Návod mě spíše zavedl na slepou uličku. Zahltil mě informacemi, které jsem vůbec nepotřeboval a protože jsem "tutan" tak samozřejmě průšvih.
Vše jde úplně jednoduše. Takže stačí na MM v režimu programovaní zadat CV 513 -potvrdit - zadat číslo které chci aby výhybka měla - potvrdit. Toť vše. OMG OMG !!! Platí v situaci kdy je zapojen pouze jeden dekodér!
Myslis
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 18 led, 2021 11:57 am

Re: PeLi DCC Dekodér pro PRESTAVNÍK MP1

Příspěvekod sidlo » pát 05 lis, 2021 6:41 pm

Myslis píše:Platí v situaci kdy je zapojen pouze jeden dekodér!

Zajímavá zkušenost jak pro tazatele tak pro rádce. Začátečníka to nenapadne a zkušený to považuje za samozřejmost.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: PeLi DCC Dekodér pro PRESTAVNÍK MP1

Příspěvekod Ivan » pát 05 lis, 2021 9:42 pm

sidlo píše:
Myslis píše:Platí v situaci kdy je zapojen pouze jeden dekodér!

Zajímavá zkušenost jak pro tazatele tak pro rádce. Začátečníka to nenapadne a zkušený to považuje za samozřejmost.


Přesně! I když tazatel psal pro tutany, tak se pak nad tím moc premysli.

Hlavně že vyřešeno, tak ať slouží a pochlub se pak s kolejištěm. :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků