ABC a detektor obsazení

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

ABC a detektor obsazení

Příspěvekod chphoto » úte 24 srp, 2021 2:35 pm

Potřeboval bych poradit, jestli vůbec jde nějak provoznit ABC (v mašině nastaveno CV27 na 3) a když vyzkouším samostatně, mašina zastaví. Jenže na tomto úseku chci i kontrolovat obsazení koleje. A v tom je ten problém. Asi jediná možnost je detektor z koleje odstranit, místo něj tam dát třeba optickou indikaci nebo něco takovýho a v kolejích nechat diody na ABC. A nebo neexistuje nějaká možnost jak toto udělat. Protože zase i samostatný detektor funguje jak má a mašinu ukáže. Jenže dohromady ne. ABC je tvořeno 5-ti diodami (4 v sérii a jedna proti nim) a detektor je Maerklin S88 (https://www.maerklin.de/en/products/det ... icle/60882).
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 419
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: ABC a detektor obsazení

Příspěvekod belgarat » úte 24 srp, 2021 2:39 pm

... co zkusit jiny typ proudoveho detektoru ? Prece jenom ta opticka zavora neni uplne idealni, zvlast ve viditelnych castech.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: ABC a detektor obsazení

Příspěvekod chphoto » úte 24 srp, 2021 3:21 pm

No právě nevím, kterej jinej modul by tohle uměl, co jsem zatím všude viděl, tak to bere podle průchodu proudu a když tam dám ABC diody, tak to skrz ně teče, to je v pohodě, ale mašina pak nepozná nesymetrii signálu. Fakt netuším, jak toto pořešit. Protože potřebuju pořešit zastavení před červenou a taky abych viděl, jestli je ve skrytém nádraží obsazeno nebo ne. V tom skryťáku by mi to ABC asi nevadilo, ale na venkovním nádraží asi jo. A to jsem fakt asi první, kdo tohle řeší? Protože jsem zatím nenašel na netu nic, kde by se to řešilo.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 419
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: ABC a detektor obsazení

Příspěvekod T1158 » úte 24 srp, 2021 5:50 pm

Zdravim ! Obsazení + ABC mi funguje s moduly DET2 od Němečka.V pravé přerušené koleji mám obvod ABC-délka brzdné dráhy cca 70cm a zároveň mám přerušenou i levou kolej v délce cca 20cm v místě, kde zastaví loko. Používám dekodéry ZIMO a Lenz, vše funguje ok.
T1158
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte 24 srp, 2021 3:51 pm

Re: ABC a detektor obsazení

Příspěvekod belgarat » úte 24 srp, 2021 6:14 pm

Jedna dobra kolegialni duse mi pripomnela, jak pokrocilou mam sklerozu - protoze jsem SAM prakticky na totez ptal pred casem:
viz viewtopic.php?f=6&t=11655
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: ABC a detektor obsazení

Příspěvekod chphoto » úte 24 srp, 2021 6:19 pm

T1158 píše:Zdravim ! Obsazení + ABC mi funguje s moduly DET2 od Němečka.V pravé přerušené koleji mám obvod ABC-délka brzdné dráhy cca 70cm a zároveň mám přerušenou i levou kolej v délce cca 20cm v místě, kde zastaví loko. Používám dekodéry ZIMO a Lenz, vše funguje ok.


Tohle chci právě zátra vyzkoušet, taky mě napadlo přerušit obě koleje, do jedné dát ABC a do druhé detektor obsazení od Marklina. Tak doufám, že to půjde, druhé přerušení kolejí nebude problém udělat, izolační spojky to pořeší. Tak snad to bude fungovat.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 419
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: ABC a detektor obsazení

Příspěvekod jipol57 » úte 24 srp, 2021 6:31 pm

belgarat píše:Jedna dobra kolegialni duse mi pripomnela, jak pokrocilou mam sklerozu - protoze jsem SAM prakticky na totez ptal pred casem:
viz viewtopic.php?f=6&t=11655

Můžu doporučit. Sám už jsem to realizoval takhle viewtopic.php?f=6&t=11655&start=15#p287019
A funguje zastavování, a indikace obsazení taky. Teda spolehlivě se ZIMO. LENZ má u mě trochu vrtochy, ale to nebude tímto zapojením.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: ABC a detektor obsazení

Příspěvekod jipol57 » úte 24 srp, 2021 6:39 pm

chphoto:
Jestli má Němeček založenou indikaci, na úbytku napětí na diodách můstku (jak se běžně používá), tak tahle cesta není správná. Sám jsem to tak měl asi 2 roky, a občas ABC nezastavilo. Je to moc diod v obvodu, a je jedno jestli v jedné, nebo ve dvou kolejnicích. Ve zmiňovaném vlákně výše, jsem o tom diskutoval s Paterem, a dobře poradil.

edit: aha, detekce od Marklina. ABC od Němečka. Ale moc diod v obvodu být nesmí.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: ABC a detektor obsazení

Příspěvekod chphoto » stř 25 srp, 2021 7:42 am

ABC mám postavený svoje, je to v podstatě 4x dioda běžná + 1x schotkyho dioda. Počty diod jsem zvolil experimentálně, v některých zdrojích se uvádí 3+1, někde 4+1. K tomu mám ještě relátko na přemostění a druhou půlkou ovládám ještě návěstidlo. Mám to vyzkoušené na TT kolejišti, kde to u 15 mašin fungovalo skvěle (dekodéry většinou ZIMO nebo KUEHN) a pak u 2 mašin to prostě nezastavovalo, ať jsem dělal co jsem dělal. Takže dneska vyzkouším, dát detekci do jedné koleje a ABC do druhé koleje. Naštěstí zatím nemusím nic složitě překopávat, vše před stavbou testuju na koberci a tam se už vychytalo tolik blbostí, že to dělat rovnou, tak nepostavím nikdy nic.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 419
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: ABC a detektor obsazení

Příspěvekod HonzaM » stř 25 srp, 2021 10:28 am

Bezpečně to funguje s detektorem obsazení na indukčním principu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: ABC a detektor obsazení

Příspěvekod chphoto » stř 25 srp, 2021 1:27 pm

HonzaM píše:Bezpečně to funguje s detektorem obsazení na indukčním principu.


Tak ten asi nemám, ale už jsem to "obešel" a funguje to jak potřebuji.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 419
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: ABC a detektor obsazení

Příspěvekod chphoto » stř 25 srp, 2021 1:33 pm

Kolegové, tímto bych všem rád poděkoval za rady a tipy a to co potřebuji mi již funguje. Takže aktuálně funguje jak detektor obsazení koleje, tak ABC. Funkce je vidět na následujícím krátkém videu https://youtu.be/hXC11GCDaeA kde na obrazovce ta kolej popsaná jako 1 je první vstup detektoru (šedý volno, žlutý obsazeno) a na zemi jak leží černé kleště je izolovaný úsek. Přerušeny obě koleje, v té vzdálenější je ABC modul a v té bližší detektor obsazení.

P.S.: Jízda zcela nemaketová, zastavení také, tam musím poladit ještě nastavení CV, ale to je už jen detail. Hlavně že to funguje.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 419
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků