Digitrax PM42

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod sidlo » pát 18 čer, 2021 6:57 am

PM42 je především Digitrax. A tím pádem to zapadá do výrobního programu Digitrax, kdy vyrábí centrály a zesilovače s výkonem 3 / 5 / 8 A. Takže logiku to má.
rostikator to použil s jinou centrálou, což není špatně. Hlavní motivací bylo rozdělit DCC do samostatných obvodů, kdy výpadek / zkrat v jednom obvodu neodpojí ostatní obvody. Takže logiku to má.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod rostikator » pát 18 čer, 2021 7:20 am

Každý požadavek má určitě více možností k řešení, a zvolení přístupu může být u každého jiné.

asi jde i to že vidím možnosti použití pro RailCom na kolejišti. A řešit to Boostery které podporují RC a ke každému je potřeba trafo ? ? ?.

PM42 má i tu možnost nastavení rychlosti reakce na zkrat a reportuje to i do ovladacího SW.

PM42 stojí 70$ i s poštovným, to je kolem 55€.
jsou to 4x samostané úseky , každý usek může být napájen s jiného Boosteru.
booster + trafo = 40€ , 40€ x 4 = 160€ a úplně tam nevidím nic elegantního.

PM42 neprodávám nenabízím , jen to tu popisuju pro někoho komu se to může hodit jako řešení nějakého požadavku.
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod zdeno » pát 18 čer, 2021 9:10 am

oba mate svym zpusobem pravdu, ale vsak si to tak udelejte, ja pisem, ze ja bych si to pro sebe udelal jinak.
Aby to melo vyznam, treba tam dat 8A booster nebo centralu. Slabsi booster znici hlavni vyznam tohoto udelatka, teda rozdeleni na 4 samostatne useky.
---
Jinak je usmevna poznamka, ze kazdy usek PM42 muze byt napajen z jineho boostru. Vsak potom je PM42 uplne zbytecny. :D :D
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod rostikator » pát 18 čer, 2021 9:14 am

zdeno píše:jinak je usmevna poznamka, ze kazdy usek PM42 muze byt napajen z jineho boostru. Vsak potom je PM42 uplne zbytecny. :D :D


ale někomu se může hodit, rozdělit a hlavně správně ohlídat například jen dva boostery. psal jsem to proto abych popsal že tu ta možnost je, a někdo se asi při návrhu té desky zamyslel

pm42.jpg
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod zdeno » pát 18 čer, 2021 9:36 am

aj tak je to akademicka debata, kazdy si to udela podle sveho a myslim,
ze davat tam dalsi prvek, ktery se muze pokazit je presne podle Murphyho zakona.
Toto proste neni moje salka kavy, ja mam rad veci jednoduche a ucelne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod HonzaM » pát 18 čer, 2021 10:30 am

Mám centrálu Digitrax DCS200 s výstupem 8 A, pro tu je PM42 nutnost. Centrálu jsem si kupoval v době, kdy jsem o digitálu nevěděl skoro nic, jen to, že se v Zababovu používá LocoNet, proto jsem chtěl centrálu s LocoNetem. Zvolil jsem Digitrax jako autora LocoNetu. Jsem rád, protože LocoNet je pro ovládání elektroniky kolejiště jednoznačně lepší, než muset dekodéry na kolejišti ovládat DCC signálem, ovladače připojovat prostřednictvím XpressNetu, zpětné hlášení S88, R-bus, RS-bus, je tedy potřeba třech kabeláží. LocoNet zajištuje ovládání komponent, zpětné hlášení včetně RailCom a kdekoli mohu připojit ovladač. Takže mám na rozsáhlejším kolejišti na více místech zásuvku LocoNetu, do níž si ovladač připojím, nejsem omezen nutností připojovat ovladač jen přímo k centrále, nebo muset tahat rozvod XpressNetu.
Jenže jsem si tehdy neuvědomil co může způsobit 8A výstup a jen jsem volil nejvyšší model v domnění že to bude nejlepší.
Teď už dlouho používáním DR5000, u ní mi ale vadilo, že při každém zkratu musím na centrále obnovit napájení tlačítkem, navíc se při vypnutém kolejovém výstupu vypne RailSync, který mimo jiné napájí ovladače Dt402 i FREDy, takže dokud neodstraním příčinu zkratu, nemohu ani ovládat výhybky. A k tomu se mi velice osvědčil PM42. Dojde-li ke zkratu, neztratím možnost ovládání a po odstranění příčiny zkratu se napájení obnoví okamžitě, bez nutnosti chodit k centrále. Stačí přehodit říznutou výhybku do správné polohy a vlak okamžitě pokračuje v jízdě. Proto považuji PM42 za velký přínos. Navíc mi zkrat v jednom okruhu nezastaví vlaky v ostatních třech. Než jsem měl PM42, řešil jsem uvedený problém boosterem Digikeijs,:jenže ten je dražší než PM42, u nějž mám navíc možnost rozdělení do čtyř nezávislých okruhů. Jistě se daji koupit levnější boostery, ale nechci používat jiné výrobky než od profesionálních výrobců.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod zdeno » pát 18 čer, 2021 11:54 am

HonzaM píše: ale nechci používat jiné výrobky než od profesionálních výrobců.

profi vyrobky su urcene pro masy a proto musi byt univerzalni. A to je obvykle jejich nejvetsi slabina.
Vyrobky od lidi, kteri tomu rozumeji, jsou proto v malickostech lepsi. A to neplati jen pro modely.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod rostikator » pát 18 čer, 2021 3:17 pm

skoro přesně tak, vidím to spíš jako výběr úrovně který chci řešit sám a který si chci koupit jako výrobek/službu

já se těším až budu mít "dráty" zasebou a budu si moct hrát s modelováním krajiny, ale ty "dráty" chci mít udělané skoro tak abych se k nim nemusel vracet.
Někdo jiný může preferovat nákup komponent od někoho kdo "rozumí" kousku z kousku dané problematiky. a těší se na to jak co dva měsíce nahrává nový kód do každé součástky chytřejší než odpor.

prostě pokaždé je asi důležitější cesta než cíl
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod zdeno » pát 18 čer, 2021 3:32 pm

rostikator píše:a těší se na to jak co dva měsíce nahrává nový kód do každé součástky chytřejší než odpor.

presne tak to dela DIGIKEYS, tech upgrade bylo hadam vic nez 100. Podobne to dela MGP, kazdou chvili upgrade.
Spolehnite se na profi vyrobce.
---
Jenze oni napravuji bugs, ja pridavam dalsi funkce, coz je obrovsky rozdil.
Nechapem, proc si nekdo nalhava, ze aj profi firmy nejsou lide a ti delaji chyby, ako kazdy jiny.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 18 čer, 2021 4:42 pm

zdeno píše:
rostikator píše:ne všichni chtejí používat bastly založené na pofidérním reverzním inženýrství.
pro mnoho věcí je mnoho profesionálních řešení a cena není nerozumná a u PM42 je z mého pohledu směšná.

to je muj nazor a ani ja tebe tvuj neberem. Vsak si to kupujte, zistite si to sami.
Rozdelit 3A na ctyri smery asi nebude to prave orechove.
A kupovat booster 8A za 180Eur je dost sila.
Sada booster a zdroj se vejde do 40Eur, teda je to lacinejsi nez 180 + 70 oproti 4 x 40.
---
Jinak booster je dobre zdokumentovany a je to pouhy zesilovac.
Teda nemuze byt ani slovicka o reverznim kopirovani.


Lépe bych to nenazval!!

A souhlasím s Tebou Zdeno. Nepovažuju tohle za úplně šťastné řešení, ale něco jako z nouze cnost.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2671
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod BohousP » pát 18 čer, 2021 5:22 pm

zdeno píše:Jenze oni napravuji bugs, ja pridavam dalsi funkce, coz je obrovsky rozdil.
Nechapem, proc si nekdo nalhava, ze aj profi firmy nejsou lide a ti delaji chyby, ako kazdy jiny.

Každý z nás už nějaký ten bug spáchal. Jeho odstranění je slušnost a povinnost vůči uživatelům.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod zdeno » pát 18 čer, 2021 6:20 pm

Zdenek Valter píše:A souhlasím s Tebou Zdeno. Nepovažuju tohle za úplně šťastné řešení, ale něco jako z nouze cnost.

Prekvapil si mne, nenapadlo mne lepsi vystihnuti toho vyrobku.
Ono se asi tech 8A vice lidem vypomstilo a byl tvrdy pozadavek ten obrovsky proud nejak rozdelit bez nasledku pro modely a kolejiste.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 18 čer, 2021 7:00 pm

zdeno píše:
Zdenek Valter píše:A souhlasím s Tebou Zdeno. Nepovažuju tohle za úplně šťastné řešení, ale něco jako z nouze cnost.

Prekvapil si mne, nenapadlo mne lepsi vystihnuti toho vyrobku.
Ono se asi tech 8A vice lidem vypomstilo a byl tvrdy pozadavek ten obrovsky proud nejak rozdelit bez nasledku pro modely a kolejiste.

8A je pro velké modely 0 a více, tam to každý chápe, ale pro H0 a menší je to spíš svářečka.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2671
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod rostikator » pát 18 čer, 2021 7:37 pm

a nejhorší na tý věci je že to není jen na 3A po větvi ale i na víc, nebo na míň. obrázek dole , těch 12A je brutální, ale asi tomu věří a mají ozkoušené (když rok počkáme, tak to budou dělat už 20 let)

zvrhává se tu k nepěkné "diskuzi"

asi je potřeba začít s fakty

Zdeno, na kolik peněz vyjde booster od tebe ?
- reálná věc co mi přide poštou
- záruka dva roky
- podpora RailCom (stačí, když ho to nebude k----t)
- podpora Loconet
- možnost použít na reverz smyčky
- nastavení rychlosti reakce na shortcut (asi bych akceptoval i jumper :wink: )
- certifikace (NMRA,.....)


pm.jpg
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod zdeno » pát 18 čer, 2021 7:53 pm

rostikator píše:Zdeno, na kolik peněz vyjde booster od tebe ?

co do toho michas moje boostre, ty vyrabim jen pro dobre zname a kamarady.
Toto uz je moc osobni a mimo misu. Uz se nejedna o vyrobek, ale o EGO.
Svoje jsem napisal a tim koncim.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: horak a 9 návštevníků