Digitrax PM42

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Digitrax PM42

Příspěvekod rostikator » stř 02 čer, 2021 7:23 am

DIGITRAX PM42 power management

zajímavé zařízení
- 4x sekce
- detekce Shortcutu
- Loconet
- nastavení v JMRI
- https://www.digitrax.com/media/apps/pro ... 20PM42.pdf
- cena od 65$ plus postovne/clo

PM42_1_jpg_2000x2000_q85.jpg
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod rostikator » čtv 03 čer, 2021 10:08 am

na první tři mam zapojeny koleje 3xDR5088rc, 2xDR5013 a na čtvrtej zatím všechny výhybky, ale bude tam všechno další ostatní

DSC_0462a.jpg
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod sidlo » čtv 03 čer, 2021 10:30 am

To se mi nezdá dobrej přístup. Já bych to rozdělil podle topologie. Je lepší vědět, že je problém v nějaké stanici, než vědět že je to výhybka a nevíš kde ji máš hledat.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod rostikator » čtv 03 čer, 2021 10:55 am

každej výhybkovej dekoder je ještě přes 500mA pojistku, jak na vstupu DCC tak AC

a řekl bych že většinově to bude výhybka u které je mašina
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod HonzaM » čtv 03 čer, 2021 11:31 am

Výhybka obvykle zkrat nezpůsobí, podle mé zkušenosti je z 99% příčinou zkratu “řiznutí” výhybky nebo vykolejení.
Já v současné chvíli použiju jen dva výstupy, pro oddělené napájení kolejí dvou segmentů kolejiště. Samostatný výstup DCC signálu nepotřebuji, protože ho pro ovládání příslušenství nepotřebuji. Důvody pro použití PM42 mám dva - mám centrálu Digitrax s výstupem 8 A a to je “svářečka”, už mne to stálo několik roztavených koleček. A alternativně používám DR5000, jenže problém u ní je, že se při zkratu vypne i LocoNet a nemohu přestavit nesprávně přestavenou výhybku a pokračovat v jízdě. Je určitě výhodou pro toho kdo pro ovládání výhybek a příslušenství používá DCC mít pro to samostatný výstup. Ještě si vyhraju s nastavením, u každého výstupu jde individuálně nastavit rychlost reakce jištění. U N-ka možná vystačím s nastavením zkratového proudu na 1,5 A. Smyčky na principu zkratu nepoužívám, považuju to za nevhodné.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4073
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod HonzaM » úte 15 čer, 2021 9:01 pm

Tak modul PM42 už mám zprovozněn. A splnil moji představu, že v případě říznutí výhybky nedojde k tomu, že vypadne DCC signál a není tedy možné výhybku přehodit (řada modelářů používá pro ovládání “kolejový” DCC signál). Při spojení s centrálou DR5000 stačí na modulu nastavit rychlejší detekci zkratu, modul pak odpojí zkratovaný úsek dříve, než by mohla zareagovat automatická pojistka centrály. Navíc je možné kolejiště rozdělit do čtyř samostatně napájených okruhů, zkrat v jednom pak neovlivní provoz v ostatních okruzích. Na desce modulu jsou SMD LED detekující zkrat. To jsem využíl a pomocí světlovodů z průhledné kulatiny o průměru 3 mm mám vně skříňky (do níž jsem modul zabudoval) informaci o tom, který úsek je ve zkratu. Stačí pak přestavit příslušnou výhybku (protože nedošlo k výpadku DCC pro napájení příslušenství) a vlak může pokračovat v jízdě, protože po odstranění zkratu se napájení automaticky obnoví, není nutné stisknout zelené tlačítko na centrálle.
Modul má ještě jednu funkci, kterou jsem ale nevyzkoušel, protože ji nepotřebuji. Kterýkoli výstup může sloužit k automatické změně polarity, je tedy možné jeden výstup naprogramovat jako automaticky přepínatelný a zapojit na něj střední část smyčky. Místo zkratu dojde k automatické změně polarity.
Bohužel na modulu není k dispozici výstup, který by se aktivoval, pokud bude detekován zkrat na kterémkoli z napájených kolejových okruhů, což by umožnilo akustickou signalizaci.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4073
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod rostikator » stř 16 čer, 2021 5:12 pm

v JMRI je script na signalizaci změn
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod zdeno » stř 16 čer, 2021 6:12 pm

co vidim jako prvni problem je celkova zatizitelbost, teda napajeci booster, ktery byva 3A.
Sice Digitrax vyrabi 8A booster, ale ten nedoporucuji pouzivat z duvodu pozaru.
---
Ja osobne bych asi radsi pouzil 4 boostre, nez toto monstrum.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod HonzaM » stř 16 čer, 2021 9:26 pm

zdeno píše:co vidim jako prvni problem je celkova zatizitelbost, teda napajeci booster, ktery byva 3A.
Sice Digitrax vyrabi 8A booster, ale ten nedoporucuji pouzivat z duvodu pozaru.
---
Ja osobne bych asi radsi pouzil 4 boostre, nez toto monstrum.

Cílem není získat čtyři okruhy zatížitelné každý 3 A, ale čtyři okruhy navzájem nezávislé. Na domácím kolejišti nikdo nepoužije čtyři boostery, co by dělal s 12 A, nemluvě o ceně. Klidně mi stačí jedna DR5000, ale uvítám u ní získat možnost čtyř samostatně jištěných okruhů a nemuset po každém říznuti výhybky mačkat tlačítko na čentrále.
Jestliže použiju centrálu Digitrax s výkonem 8 A, nemusím se požáru bát, protože do žádného okruhu nebude zavedeno těch 8 A.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4073
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod zdeno » čtv 17 čer, 2021 6:37 am

napajeci proud 3A je dostatecny pro loko i prislusenstvi ?? Tak to nebude stacit ani pro male kolejiste s par zvukovymi loko.
---
Pouziti 8A boostru je zavisle na prechodovych odporech, pokud su vyssi nez detekce zkratu, tak tam tece plny proud 8A a je vymalovane, spise roztavene.
---
Ja osobne bych to nepouzil, je to prilis drahe na to, co to umi.
Uplne mi staci dva boostre a ty rozdelit na koleje a prislusenstvi.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod HonzaM » čtv 17 čer, 2021 12:45 pm

zdeno píše:napajeci proud 3A je dostatecny pro loko i prislusenstvi ?? Tak to nebude stacit ani pro male kolejiste s par zvukovymi loko.
---
Pouziti 8A boostru je zavisle na prechodovych odporech, pokud su vyssi nez detekce zkratu, tak tam tece plny proud 8A a je vymalovane, spise roztavene.
---
Ja osobne bych to nepouzil, je to prilis drahe na to, co to umi.
Uplne mi staci dva boostre a ty rozdelit na koleje a prislusenstvi.

Pokud mám centrálu DCS200 s výstupním proudem 8 A přímo krátkým kabelem spojenou s modulem PM42, nemusím se přechodových odporů bát. Pokud jde o ty 3 A, myslím že většina modelářů používá pro domácí kolejiště centrálu z21 nebo DR5000 a stačí jim to, booster nepoužívají. A je úplně jedno, jestliže to použiju pro celé kolejiště, nebo ho pomocí PM42 rozdělím do čtyř okruhů. Přijde to mnohem levněji než nakupovat boostery, jedna PM42 stojí míň než jeden booster.
Teď PM42 používám s DR5000 a plně mi to vyhovuje, především oceňuji že pokud dojde ke zkratu, nemusím na centrále mačkat zelené tlačítko, stačí odstranit zkrat a napájení kolejí se automaticky obnoví. Pokud bych snad potřeboval víc než 3 A, použiju DCS200 která dává 8 A.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4073
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod zdeno » čtv 17 čer, 2021 1:19 pm

HonzaM píše:Přijde to mnohem levněji než nakupovat boostery, jedna PM42 stojí míň než jeden booster.

booster se da sehnat za 25 Eur, teda neni pravda, ze je drazsi nez PM42. Teda cena je stejna jako pro tri boostre. Taky to pocitam bez zdroje.
Ja to pokladam za blbost, proste jen dalsi vytahovani penez od ovci.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod rostikator » čtv 17 čer, 2021 6:32 pm

zdeno píše:
HonzaM píše:Přijde to mnohem levněji než nakupovat boostery, jedna PM42 stojí míň než jeden booster.

booster se da sehnat za 25 Eur, teda neni pravda, ze je drazsi nez PM42. Teda cena je stejna jako pro tri boostre. Taky to pocitam bez zdroje.
Ja to pokladam za blbost, proste jen dalsi vytahovani penez od ovci.



ne všichni chtejí používat bastly založené na pofidérním reverzním inženýrství.
pro mnoho věcí je mnoho profesionálních řešení a cena není nerozumná a u PM42 je z mého pohledu směšná.
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod zdeno » pát 18 čer, 2021 6:14 am

rostikator píše:ne všichni chtejí používat bastly založené na pofidérním reverzním inženýrství.
pro mnoho věcí je mnoho profesionálních řešení a cena není nerozumná a u PM42 je z mého pohledu směšná.

to je muj nazor a ani ja tebe tvuj neberem. Vsak si to kupujte, zistite si to sami.
Rozdelit 3A na ctyri smery asi nebude to prave orechove.
A kupovat booster 8A za 180Eur je dost sila.
Sada booster a zdroj se vejde do 40Eur, teda je to lacinejsi nez 180 + 70 oproti 4 x 40.
---
Jinak booster je dobre zdokumentovany a je to pouhy zesilovac.
Teda nemuze byt ani slovicka o reverznim kopirovani.

OT
jinak to o tom bastleni je hnusna podpasovka, viz DR5000 pred 5 rokmi, kdyz to hodili na trh a vsechno se jim vracelo.
Aj profi vyrobci delaji chyby a treba tento rozbocovac povazujem za chybu marketingu a odhadu trhu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Digitrax PM42

Příspěvekod BohousP » pát 18 čer, 2021 6:39 am

Zdeno má pravdu ve dvou bodech. Dělit výstup 3A centrály velký smysl nemá. A boostery jsou poměrně levné ( navíc lze jako booster použít i kostku Roco, která často zbývá). Ale pokud už někdo má 8A centrálu (hrůza), pak skutečně PM42 má smysl, dokonce bych ho vřele doporučil co nejblíže výstupu centrály
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků