Proudovy detektor a rozhrani useku

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Proudovy detektor a rozhrani useku

Příspěvekod belgarat » ned 30 kvě, 2021 2:42 pm

Soudruzi !

Mam tu takovy drobny patologicky stav, ktery je asi normalni :) ale rad bych znal nejake vysvetleni. Mam tu oddelene useky 'A' a 'B', oba detekovane proudovymi detektory konstrukce DCC koleje: mustek, odpor 15R do optoclenu. Use "A" je (zatim) zapojeny pres zkratovy smyckovy modul. Zapojeni useku "A je:

Kolejnice J,K -> proudovy detektor (oddeleno od zbytku kolejovych vystupu) -> smyckovy modul -> hlavni DCC rozvod.

Patologie nastava, pokud je lokomotiva na rozhrani A a B, vyjizdi ze smycky. Jsem - li sikovny, tak ji mohu zastavit na rozhrani, masina sviti, avsak ani jeden z detektoru nedetekuje obsazeni: v JMRI mam vsechnu Inactive (a arduino posazene primo na S88 sbernici jako man-in-the-middle pred centralou) vidi take same nuly. Nevypada to, ze by slo o nejaky 'nestabilni' - na rozharni ji muzu soupat; treba ted na ni koukam, a jednim podvozkem je v "A", druhym v "B" a ani jeden usek mi nesviti (lokomotiva vsak ano). Dokonce i pomaly pohyb (ovladac na nejakou minimalni rychlost) pres rozhrani provede tuto legracku, takze odber asi neni uplne zanedbatelny kdyz se hybe motorek...

Ja myslel ze detektor s odporem 15R je mozna az precitlively (?)... Prosim, je tu nekdo elektro-zdatny kdo by to dokazal osvetlit ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Proudovy detektor a rozhrani useku

Příspěvekod TomasM » ned 30 kvě, 2021 6:15 pm

Nevychází detekce kvůli smyčkovému modulu jedno na J a podruhé na K? To by znamenalo, že diodový můstek je zkratovaný přes druhý úsek.
TomasM
 
Příspěvky: 89
Registrován: sob 17 led, 2015 2:34 pm

Re: Proudovy detektor a rozhrani useku

Příspěvekod look23 » ned 30 kvě, 2021 6:22 pm

Já mám detektory vlastní konstrukce. Diody UF4007, optočleny CNY17-4, odpory 10R + 1k0 a detekuje mi to i mašinu mezi dvěma úseky.
Fakt je ten, že vyhodnocuju výsledek analogově a vždy 5 vzorků z 8.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Proudovy detektor a rozhrani useku

Příspěvekod belgarat » ned 30 kvě, 2021 6:26 pm

Hele, mne za normalnich okolnosti ty detektory funguji taky dobre - i na rozhrani je aspon jeden z nich ON (i kdyz tezko rict ktery) :) vsiml jsem si to az ted a v tomhle pripade se smyckou (protoze zkousim zprovoznit bezzkratove ovladani, a zatim zkousim 'nasucho' na starem zapojeni se zkratovym modulem - rele arduina cvaka naprazdno). A rychlyma / pomalyma to fakt nebude, to by detektory 'blbnuly' i leckde jinde ne jen na rozhrani. Nejsou tam zadne zakmity (monitoruju S88, a data jsou stabilni, ne ze by treba ty 2 useky skakaly 1/0).

Edit: pripadne zakmity si resim ... ale nechce se mi delat debounce prodlevu na dobu prejezdu cele lokomotivy :) kdyz pojede 5km/h tak to bude i docela dlouho.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Proudovy detektor a rozhrani useku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 30 kvě, 2021 7:02 pm

Těžko radit - namaluj si schema a dej ho sem, pak se možná něco uvidí.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Proudovy detektor a rozhrani useku

Příspěvekod belgarat » ned 30 kvě, 2021 7:10 pm

Zdenek Valter píše:Těžko radit - namaluj si schema a dej ho sem, pak se možná něco uvidí.


A co bys do toho schematu chtel - kompletni schema detektoru (treba vcetne casti za optoclenama ?), prepinaciho modulu, nebo primarne propoje mezi temi moduly a kolejemi (a co dalsiho) - at to nemaluju na 4x ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Proudovy detektor a rozhrani useku

Příspěvekod mpinta » pon 31 kvě, 2021 8:40 am

Něco je v článcích http://lokopin.wz.cz/body.php/digital/useky.htm a http://lokopin.wz.cz/body.php/digital/detektory.htm.
Základní věta je: Nejlepší je detekovat všechny úseky, vždy stejnou kolejnici a raději stejným detektorem !!!
Já to tak ovšem z testovacích důvodů nemám, detektorů mám několik různých typů.
Stojí-li pak mašina na přechodu detektorů Digi-CZ a Lenz LB101, svítí pouze Lenz. Je to tím, že Lenz má mnohem menší úbytek napětí na detektoru, a ten prostě detektor Digi-CZ neaktivuje. Zajímavé je, že pokud se mašina pohne, rozsvítí se hned oba, což bude nejspíš přechodovými odpory kolejnice-kolo mašiny. (Zpoždění 1s při vypnutí v TC nebo na enkodéru je samozřejmá nutnost.)
Stojí-li mašina na přechodu dvou detekčních úseků a nesvítí-li ani jeden z nich, je něco špatně!
Zda to může JMRI zpracovávat nějak jinak, to pochopitelně netuším.
to belgarat: další detaily můžeme probrat na Skypu.

EDIT: zpětné sběrnice mám dvě, Lenz R-S a S88, to na to nemá vliv.
Naposledy upravil mpinta dne pon 31 kvě, 2021 8:59 am, celkově upraveno 1
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Proudovy detektor a rozhrani useku

Příspěvekod belgarat » pon 31 kvě, 2021 8:55 am

mpinta: jo, budu rad.

FYI: nekoukam jen na JMRI, mam na S88 pruchozi Arduino, ktere sniffuje (zobrazuje) prochazejici bity; tam se take nic neobjevuje, JMRI (nebo cokoliv, vcetne ruznych typu central) na tom nemuze nic zmenit, kdyz na samotne S88 sbernici nic neni :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron