návěstidla S-com

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

návěstidla S-com

Příspěvekod Horal » úte 23 bře, 2021 11:45 am

Zdravím všechny co se zabývají zapojování S-com návěstidel.Již delší dobu je úspěšně používám s ND-4 dekodéry.Nyní jsem si vymyslel do HO železnice instalovat horskou úzkokolejku (jednokolejnou) HOm s koncovými stanicemi. Představoval jsem si ,že jedním signálem budu ovládat oba odjezdové semafory v nádražích se střídavými světly (červená-zelená).V první řadě nevím jestli mohu zapojit dva stejné semafory paraelně stejným způsobem jako předvěsti.Tam to funguje,ale u stejných návěstidel se bojím něco zkoušet abych je nezničil. Nikde jsem nenašel toto zapojení.
Horal
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 13 úno, 2021 1:52 pm

Re: návěstidla S-com

Příspěvekod sidlo » úte 23 bře, 2021 11:59 am

To schema je přibližně takové https://www.mtb-model.com/elektro/s-com-nav.htm
Obrázek

Skutečně prodávané schema je trochu jiné a není zveřejněné. Aby to fungovalo tak jak popisuješ, tak by to muselo být:
  • obě návěstidla připojené na jeden S-com dekodér a hrozí přetížení výstupu µC
  • každé návěstidlo svůj S-com dekodér a u jednoho prohozeny výstupy pro Zelenou a Červenou, potom nebudou sedět hodnoty předřadných odporů
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: návěstidla S-com

Příspěvekod BohousP » úte 23 bře, 2021 12:09 pm

Ad Šídlo: Novější dekodéry mají myslím pouze jeden předřadný odpor společný pro všechny LED.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: návěstidla S-com

Příspěvekod Horal » úte 23 bře, 2021 12:56 pm

Mám to brát,že by to šlo? Vycházím z toho,že každé návěstidlo má svůj S-com dekoder a každé je naladěno na výstupech(světlech ) opačně a spojeny jsou paraelně jako u předvěsti. Jak zjistím,že je tam jenom jeden předřadný odpor.Návěstidla jsou nyní koupena od p.Němečka.A co to znamená kdyby to mělo po jednom předřadném odporu.To by tedy šlo? Upozornuji nejsem odborník na el.Zkuste mi prosím odpovědět zjednodušeně.Děkuji.
Horal
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 13 úno, 2021 1:52 pm

Re: návěstidla S-com

Příspěvekod sidlo » úte 23 bře, 2021 1:08 pm

Paralelně lze k sobě přiřadit více návěstidel. Všechny pak dostanou stejný signál/povel.
Bavíme se tedy o 2. variantě.
Na tom schematu je výstup 2 červená a výstup 3 zelená. Výstup 6 je společná VCC. Na aktuálně prodávaných S-com dekodérech to může být jinak.
Když prohodím výstupy 2 a 3, tak to bude svítit opačně. Otázka je, jaký bude svit zelené a červené.

edit - oprava společná VCC
Naposledy upravil sidlo dne úte 23 bře, 2021 1:48 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: návěstidla S-com

Příspěvekod BohousP » úte 23 bře, 2021 1:44 pm

1616506814430_1616506811242_NV7D Skom.jpg
Toto by mělo být zapojení novější verze. Ale bez záruky, neověřoval jsem to.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: návěstidla S-com

Příspěvekod Horal » úte 23 bře, 2021 4:32 pm

Díky za odpověď.Tak zase až bude čas tak budu zkoušet.Mám ještě jednu věc a to zapojení opakované návěsti.Spojení hl.návěstidla a předvěsti paraelně to je jasné,ale co s opakovanou předvěstí, kam tu zapojit,abych to neponičil.Jak píšeš v předchozí odpovědi,tak paraelně bych mohl zapojit několik návěstidel.Nebo musí být ovládána samostatně?(předvěst je dvousvětelná a opakovaná předvěst je tří-světelná). Jak se toto řeší?
Horal
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 13 úno, 2021 1:52 pm

Re: návěstidla S-com

Příspěvekod sidlo » úte 23 bře, 2021 5:18 pm

Rozlišení hlavní návěstidlo/seřaďovací návěstidlo/předvěst/opakovací předvěst se řeší propojkami na desce dekodéru S-com.
https://www.mtb-model.com/elektro/popis_NV7D.pdf
Opakovací předvěst se připojí na stejné vodiče jako předvěst a příslušné hlavní návěstidlo. Opakovací předvěst potom návěstí stejné návěsti jako předvěst, jenom je to doplněné o trvale svítící bílou.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: návěstidla S-com

Příspěvekod BohousP » úte 23 bře, 2021 5:35 pm

Z popisu odkazovaného Petrem Šídlem:
Varianty návěstidel
Dekodér automaticky rozpoznává 3 varianty návěstidel. Speciálním propojením barev je možné upravovat jeho funkci.
varianta hlavní návěstidlo- bez propojky, zobrazuje všechny znaky bez konverze
varianta seřazovací návěstidlo- propojit žlutá horní a bílá. Zobrazuje pouze znaky posun povolen (kod 9), na ostatní S-com kódy indikuje
posun zakázán. Modrá LED se zapojuje místo červené.
varianta předvěst/opakovací předvěst – propojit zelená a červená. (vždy svítí bílá barva, u samostatné předvěsti se ale nezapojuje).
Dekodér automaticky změní dekódování signálních znaků, aby odpovídaly předvěsti hlavního návěstidla. Obě návěstidla (hlavní i jeho
předvěst) přijímají signál ze stejného vodiče S-com .
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: návěstidla S-com

Příspěvekod romino » úte 23 bře, 2021 6:48 pm

Urcite chces takto stavat naveste, moc modelove to nebude. Po odchode vlaku zo stanice by si mal mat na oboch navest stoj.
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: návěstidla S-com

Příspěvekod Horal » sob 27 bře, 2021 12:07 pm

V první řadě děkuji za odpovědi a rady.Jak jsem již říkal,tak problém se zapojením hl.návěstidla a předvěsti není problém,vše funguje normálně,ale problém nastal při přidání opak.předvěsti.Nějak si to nerozumí.Vždy fungují jeno dvě.A to jak hl.návěstidlo a k tomu předvěst nebo opak.předvěst a nebo jenom společně obě předvěsti,ale když k tomu přidám ten třetí ,tak to sice svítí,ale na myši nejde nic měnit.Podotýkám,že každé návěstidlo pracuje i samostatně.Při zapojení všech to zůstane vždy v poloze,která byla naposledy nastavena.Již jsem tomu věnoval dva dny,měním i hl.návěstidlo jestli není chyba u něho,ale jak říkám samostatně pracuje vše,ale při spojení paraelně vždy jenom dva.Zatím nevím jak bych to blíže vysvětlil.Kdyby měl někdo radu co ještě zkusit budu rád.
Horal
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 13 úno, 2021 1:52 pm

Re: návěstidla S-com

Příspěvekod look23 » sob 27 bře, 2021 12:36 pm

Co znamená pojem (ne)pracuje? Svítí x nesvítí, mění x nemění návěsti?
Když jsem si hrál s S-COM návěstidlama z Arduina 5V, tak jsem musel posílat příkazy 3x, aby se to alespoň 2x chytlo (podle návodu nutný předpoklad).

Zkus to třeba jinak popsat nebo zkus nahrát video.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: návěstidla S-com

Příspěvekod Horal » sob 27 bře, 2021 1:16 pm

Nevím jak bych to lépe popsal.Každé návěstidlo samostatně svítí a přepíná.To samé i když jsou zapojena jakákoliv spolu dvě paraelně.Svítí a přepíná.Když zapojím třetí,tak to svítí,ale nepřepíná.prohazuji dráty,měním návěstidla a nic.Mám návěstidla S-com od p.Němečka.Při zkoušení a výměně několika hlavních návěstí jsem narazil ale na jedno,které fungovalo jenom samostatně.Při přidání předvěsti,takpředvěst přepínala na povely,ale hl.návěstidlo přepnulo do polohy červená a blikající bílá(přivolávací návěst).Nedělám chybu někde v nastavení světel?
Horal
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 13 úno, 2021 1:52 pm

Re: návěstidla S-com

Příspěvekod BohousP » sob 27 bře, 2021 1:24 pm

Zkus nakreslit, jak to máš zapojené.
Každé návěstidlo (hlavní, předvěst i opakovací předvěst) musí mít svůj vlastní dekodér NV7 (to S-com návěstidla mají). Jejich napájení a vstupy se propojí paralelně. Na straně LED se nepropojují, pouze se tam na deskách předvěstí propojí výstupy na červenou a zelenou.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: návěstidla S-com

Příspěvekod Horal » sob 27 bře, 2021 3:15 pm

Horal
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 13 úno, 2021 1:52 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: PajaF a 31 návštevníků