LI-LAN-USB

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

LI-LAN-USB

Příspěvekod jares » pát 19 bře, 2021 8:05 pm

Dobrý den, zvažuji koupi tohoto rozhraní a chci se zeptat na zkušenosti a také mi není jasné pár věcí.

Předně, jestli to dobře chápu, toto rozhraní nezapojím do PC, ale do LAN konektoru u routeru. A pak mohu pomocí aplikace například v mobilu ovládat kolejiště podobně jako s LH 100. Je to tak?

Pokud ano, musí to být napojené do routeru? Ten je v jiné místnosti a rád bych se vyhnul dlouhému vedení. Bylo by možné použít pro tento účel extender (tedy zařízení, které zesiluje signál z routeru) s LAN konektorem?

A druhá věc, ten mobil nebo tablet musí být připojen k tomuto routeru (přes jeho wifi), nebo to může fungovat i přes data?
A asi poslední věc, jaká aplikace se na to používá (mám Android).

Díky moc.
jares
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát 23 bře, 2007 9:58 am
Bydliště: Praha

Re: LI-LAN-USB

Příspěvekod Ivan » pát 19 bře, 2021 9:16 pm

Ahoj,

Já obdobné řešil před vánocemi a dospěl jsem k závěru, že než za vcelku nemalé peníze kupovat lenz modul, trochu jsem připlatil a koupil centrálu DR5000. Výhody :
- velikost, narozdil od centraly lenz se mi ji povedlo přidělat do kolejiště
- nemusím připojovat složité router(podle mne jsi princip pochopil správně) wifi na připojení ovladačů má v sobě (PC je nejlepší připojit přes USB)
- jako ovládací program do tabletu mám roco Z21 a je to fajn.

Kdybych měl však velké kolejiště, které by bylo umístěno trvale (ne ve skříni), možná bych zůstal u Lenze a provedl upgrade na LZV200, subjektivně mi jejich centrála připadá trochu "fortelnejsi", ale zatím vše šlape jak má. Vyndam kolejiště, připojím trafo do centraly, zapnu tablet a jezdím. Používám i MM, LH100 jistě taky využijes.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: LI-LAN-USB

Příspěvekod sidlo » sob 20 bře, 2021 10:57 am

Doporučit DR5000 není dobrá odpověď. Já kdybych měl LZV100/200 tak bych ji neměnil, je to dobrá centrála. Ideální by bylo, kdyby odpovídal někdo z uživatelů produktů LENZ. Mělo by jich tu být asi 10 % https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd4sTy8Oh5NeGCYTjF7V0qD0w7ieGUh-eAWF9b-NXBa5cvy3g/viewanalytics.

S rozhraním LI-USB-LAN pozor, v minulosti tu byly problémy s ovladači pro Windows http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=26&t=9554.

Modul LI-USB-LAN umožňuje připojit centrálu k počítači/ovladači přes USB i LAN https://www.lenz-elektronik.de/src/pdf/b_23151.pdf. K JMRI se to připojuje následujícím postupem https://www.jmri.org/help/en/html/hardware/XPressNet/index.shtml#connectLiusbEthernet.

Pokud je záměrem používat Android ovladače, tak příslušná aplikace musí podporovat XpressNet. Je to například tato RtDrive Lenz https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rmcc13.rtdrivelenz&hl=cs&gl=US. V minulosti jsem s tím dělal pokusy https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/19-rtdrive-lenz, ale v současnosti to nepoužívám. Dávám přednost Engine Driver přes JMRI.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: LI-LAN-USB

Příspěvekod Ivan » sob 20 bře, 2021 1:40 pm

Sidlonechci tu rozpoutat dohady, ale chtěl bych to upřesnit... Já jsem uživatel Lenz Lzv100, tedy spíše byl, než jsem ji nedávno vyměnil za DR5000, která mi na malém kolejišti díky kompaktnosti vyhovuje více. Pro větší kolejiště bych zřejmě i já zůstal u Lenze, centrála je to výborná, opak jsem netvrdil :wink:. Chtěl jsem jen navrhnout tazateli alternativu, která se mi osvědčila.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: LI-LAN-USB

Příspěvekod sidlo » sob 20 bře, 2021 2:35 pm

Tak to se omlouvám a poznámku o dr5000 beru zpět. Nepochopil jsem, že to píšeš z pohledu uživatele Lenz. Mám podobnou zkušenost, ale s Nanox. V minulosti to vypadalo na nejlevnější řešení, které se časem nepotvrdilo.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: LI-LAN-USB

Příspěvekod jares » sob 20 bře, 2021 6:17 pm

Díky moc všem za odpovědi. Musím upřesnit, že se k modelům vracím po pár letech. LZV100 mám od roku 2005 a vyhovuje mi. Kolejiště řídím přes TrainController, takže na ovladači žádné zásadní vychytávky nepotřebuji. Ale řeším situaci, kdy bych potřeboval druhý ovladač a říkám si, než kupovat LH100, tak za stejné peníze koupím rozhraní LI-LAN-USB a k tomu si připojím telefonů, kolik budu chtít, místo ovladače. Navíc mi u LH100 začíná vadit ten kabel, párkrát jsem o něj z nepozornosti zakopl a ten pětikolík jsem už musel měnit.
Musí tedy být telefon, ze kterého budu aplikaci ovládat, připojen ke stejnému routeru, jako bude LI-LAN-USB? Nebo to pojede i přes data?
jares
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát 23 bře, 2007 9:58 am
Bydliště: Praha

Re: LI-LAN-USB

Příspěvekod sidlo » sob 20 bře, 2021 6:40 pm

Těch cest k druhému ovladači je více
  • LI-LAN-USB + aplikace RtDrive Lenz, pojede to přes stejnou WiFi jako ostatní PC a Android
  • +SmartHand Mobile - rozšíření pro TC, doporučuji zeptat se na zkušenosti s tímto programem těch co s tím už pracovali
  • opustit TC a zkusit JMRI + Engine Driver https://sites.google.com/site/sidloweb/jmri/3-withrottle, nic to nestojí, když se to nepovede tak to nebude bolet

Nerozumím dotazu Nebo to pojede i přes data?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: LI-LAN-USB

Příspěvekod Pater » sob 20 bře, 2021 6:48 pm

jares píše:Musí tedy být telefon, ze kterého budu aplikaci ovládat, připojen ke stejnému routeru, jako bude LI-LAN-USB?

Ano, musí. Více v manuálu.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: LI-LAN-USB

Příspěvekod jares » sob 20 bře, 2021 7:33 pm

Děkuji všem za rady. Nestíhal jsem za poslední roky vývoj sledovat, tak se občas ptám hloupě. JMRI je něco podobného jako TrainController? Je někde nějaké srovnání, v čem je rozdíl?
jares
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát 23 bře, 2007 9:58 am
Bydliště: Praha

Re: LI-LAN-USB

Příspěvekod sidlo » sob 20 bře, 2021 8:23 pm

Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: LI-LAN-USB

Příspěvekod Ivan » ned 21 bře, 2021 7:04 pm

sidlo píše:Tak to se omlouvám a poznámku o dr5000 beru zpět. Nepochopil jsem, že to píšeš z pohledu uživatele Lenz. Mám podobnou zkušenost, ale s Nanox. V minulosti to vypadalo na nejlevnější řešení, které se časem nepotvrdilo.


Nic se neděje, nenapsal jsem to taky jasně.

Teď když víme, že má jares zaběhnutelé kolejiště včetně ovládání přes TC, tak bych na jeho mistě asi neměnil.
mírný OT, škoda že do LZV200 nedali WiFi, bylo by to ideální řešení. Místo na modul v krabičce by se našlo.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: LI-LAN-USB

Příspěvekod jares » pon 22 bře, 2021 7:53 pm

No, zaběhnuté kolejiště, momentálně z poloviny rozebrané. Vlastně jsem se k tomu dostal tak, že jsem potřeboval řešit další ovladač a někdo mi poradil, že místo ovladače lze použít i mobil, pokud budu mít rozhraní LI-LAN-USB. Výměnu řídícího SW jsem neplánoval, nicméně TrainConroller mám koupený verzi 5.8 (vlastně mi postačuje a nepotřebuji ani nutně vyšší verzi), ale pokud existuje jiný program, který by umožnil ovládání z mobilu bez nutnosti kupovat jiné rozhraní, tak bych do toho šel.
Asi bude nejlepší si to nainstalovat a vyzkoušet (nepředpokládám, že by se to s TrainConrollerem nějak tlouklo), ale pro moji představu, jak je to uživatelsky přívětivé? Jsou tam nadefinované vlaky, schéma s bloky, výhybky, návěstidla, jízdní řád, podle kterého mohou vlaky jezdit automaticky? Nebo to vyžaduje nějaké programátorské znalosti?
jares
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát 23 bře, 2007 9:58 am
Bydliště: Praha

Re: LI-LAN-USB

Příspěvekod sidlo » pon 22 bře, 2021 8:06 pm

Něco se píše tady https://sites.google.com/site/sidloweb/jmri/22-rozkazy, ale člověk se tím musí prokousat.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: LI-LAN-USB

Příspěvekod jares » čtv 25 bře, 2021 8:22 am

Chci se zeptat, má někdo praktickou zkušenost se používáním aplikace RtDrive ve spolupráci s LI-LAN-USB na telefonu s Androidem? Potřebuji čistě nahradit ovladač LH100, nečekám žádné další funkce. Díky.
jares
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát 23 bře, 2007 9:58 am
Bydliště: Praha

Re: LI-LAN-USB

Příspěvekod jares » pon 12 dub, 2021 5:37 pm

Zakoupil jsem tedy LI-LAN_USB a nainstaloval RTDrive. Ale vůbec netuším, co nastavit v aplikaci RTDrive, aby se to spárovalo. Poradíte, prosím? Díky,
jares
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát 23 bře, 2007 9:58 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 7 návštevníků